Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Μπορούμε να βοηθήσουμε συνανθρώπους μας?

  1. #1

    Μπορούμε να βοηθήσουμε συνανθρώπους μας?

    Καλησπέρα σας. Με αφορμή την κατάσταση στην χώρα μας και την κατάρρευση πολλών νοικοκυριών, τις εικόνες που βλέπω καθημερινά και όσες έρχονται με τον καιρό, σκεφτόμουν εδώ και καιρό να δημιουργήσουμε κάτι, μία ομάδα, κάτι απλό σαν ιδέα, που σκοπό θα έχει να βοηθάει όσους συνανθρώπους μας γίνεται, όσους με κάποιο τρόπο θα κρίνουμε ότι έχουν πραγματικά ανάγκη από φαγητό, από ζεστά ρούχα για τον χειμώνα, από μία απλή σόμπα για να ζεσταίνονται, από μία επίσκεψη στον γιατρό για θεραπεία, κτλ. Με ποιον τρόπο θα γίνει αυτό? Η ιδέα μου είναι να δημιουργήσουμε ένα κοινό ταμείο, όπου θα είμαστε εννοείται όλοι ενήμεροι για τις καταθέσεις που θα γίνονται σε αυτό και ο καθένας μας θα δίνει σε αυτό ότι μπορεί, ότι θέλει, ότι του περισσεύει. Ο ένας που έχει κάποια οικονομική άνεση θα μπορεί να βάζει 50 ευρώ τον μήνα, κάποιος άλλος θα μπορεί να βάζει 1 ευρώ, κάποιος άλλος μισό ευρώ κτλ. Είμαστε πολλές χιλιάδες άνθρωποι μέσα εδώ και έχουμε όλοι καρδιά και συναισθήματα. Να ξεκαθαρίσω πως επειδή εμένα κανένας σας δεν με έχει γνωρίσει από κοντά, εννοείται πως δεν θα είμαι εγώ αυτός που θα έχει πρόσβαση στα χρήματα. Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι όμως μέσα σε αυτό το forum τους οποίους γνωρίζετε καλά και δεν θα έχετε αμφιβολίες για το αν θα είναι ΚΥΡΙΟΙ με την διαχείριση των χρημάτων μας. Η ιδέα μου είναι να είμαστε όλοι ισάξιοι και ισότιμοι σε αυτό και να βοηθούμε όσους γνωρίζουμε ότι μας έχουν πραγματικά ανάγκη. Δεν ξέρω πως σας φαίνεται αυτό σαν ιδέα. Σίγουρα χρειάζεται συζήτηση ώστε να βρεθούν λύσεις και σκέψεις από όλους μας, ώστε να υλοποιηθεί με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Περιμένω σε αυτό το thread ιδέες από όλους μας, όχι με pm, αλλά εδώ, δημόσια, για να καταφέρουμε να βοηθήσουμε ως moto.gr, ή ως κάτι άλλο, συνανθρώπους μας που μας χρειάζονται. Όπως έχουμε όλοι μας την κοινή αγάπη για τα δίτροχα, έτσι έχουμε όλοι μας και καρδιά που πονάει όταν βλέπουμε πόνο γύρω μας. Περιμένω τις ιδέες όλων σας, τις σκέψεις σας, ώστε να δημιουργήσουμε κάτι καλό, που μόνο χαρά και ζεστασιά θα προσπαθεί να δώσει, όπου είναι εφικτό αυτό.
    Πάντοτε κράνος παιδιά. Από την στιγμή που ανεβαίνουμε στην μηχανή και πατάμε την μίζα, μέχρι την στιγμή που κατεβαίνουμε. ΠΑΝΤΑ

  2. #2
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592

    Re: Μπορούμε να βοηθήσουμε συνανθρώπους μας?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
    ..... Η ιδέα μου είναι να δημιουργήσουμε ένα κοινό ταμείο.....
    ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  3. #3

    Re: Re: Μπορούμε να βοηθήσουμε συνανθρώπους μας?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.

    Δεκτό. Μπορούμε να βρεθούμε όμως πολλοί άνθρωποι από εδώ μέσα που έχουμε όλοι την ίδια ιδέα πάνω σε αυτό, ή ακόμη και διαφορετική και να είναι κάτι τελείως άσχετο με το moto.gr.
    Πάντοτε κράνος παιδιά. Από την στιγμή που ανεβαίνουμε στην μηχανή και πατάμε την μίζα, μέχρι την στιγμή που κατεβαίνουμε. ΠΑΝΤΑ

  4. #4
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592

    Re: Re: Re: Μπορούμε να βοηθήσουμε συνανθρώπους μας?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
    Δεκτό. Μπορούμε να βρεθούμε όμως πολλοί άνθρωποι από εδώ μέσα που έχουμε όλοι την ίδια ιδέα πάνω σε αυτό, ή ακόμη και διαφορετική και να είναι κάτι τελείως άσχετο με το moto.gr.
    αυτο ναι.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  5. #5

    Re: Re: Re: Re: Μπορούμε να βοηθήσουμε συνανθρώπους μας?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    αυτο ναι.
    Δεν ξέρω το όνομα σου. Εμένα με λένε Αντώνη. Εσύ trooper είσαι ένας από αυτούς μέσα σε αυτό το forum που σε γνωρίζουν αρκετοί. Πως την βλέπεις σαν ιδέα? Μπορεί να υλοποιηθεί? Θέλεις να είσαι μέσα? Μπορούμε να κάνουμε κάτι?
    Πάντοτε κράνος παιδιά. Από την στιγμή που ανεβαίνουμε στην μηχανή και πατάμε την μίζα, μέχρι την στιγμή που κατεβαίνουμε. ΠΑΝΤΑ

  6. #6
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813

    Re: Re: Μπορούμε να βοηθήσουμε συνανθρώπους μας?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.

    αυτά δεν γίνονται πουθενά!
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #7
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592

    Re: Re: Re: Re: Re: Μπορούμε να βοηθήσουμε συνανθρώπους μας?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από katath
    Δεν ξέρω το όνομα σου. Εμένα με λένε Αντώνη. Εσύ trooper είσαι ένας από αυτούς μέσα σε αυτό το forum που σε γνωρίζουν αρκετοί....
    γιωργος,χαρηκα.

    το οτι με γνωριζουν αρκετοι δεν ειναι απαραιτητα θετικο

    στο θεμα...επειδη εκανα και εγω μια κινηση με καμια 10αρια ακομα και η αδιαφορια ηταν ανυποφορη αποφασισα να μην επαναδραστηριοπ[οιηθω για τετοια πραματα εδω μεσα.

    καλη επιτυχια οπως και να χει.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  8. #8
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260
    καλη ιδεα ειλικρινα


    αλλα δεν υπαρχουν ηδη πολλες τετοιες ομαδες οργανωσεις συλλογοι

    που αμα θελει καποιος παει και βοηθαει?
    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



  9. #9
    Mπορεις να πας στην εκκλησια της ενοριας σου, που ξερει πανω-κατω ποιες οικογενειες εχουν πραγματικο προβλημα.
    Εκει προτεινω να αφησεις, ρουχα, ξηρα τροφη, ή ο,τι αλλο νομιζεις εσυ, εκτος απο χρημα, γιατι δεν ξερεις σε ποιες τσεπες θα καταληξει.
    Στην πολη μου, υπαρχει μια οργανωμενη αποθηκη (για να μην συσσωρευονται υλικα στην εκκλησια), με καποιες κυριες και παπαδες να διαχειριζονται τις δωρεες των πιστων, και δεν κανουν δεκτα τα χρηματα.

    Καλο μπορεις να κανεις, και σιγουρα το moto.gr ειναι τελειως ασχετο με τις ''θεαρεστες'' πραξεις σου.
    Start doing what's necessary, then what's possible and suddenly doing the impossible. Just start.

  10. #10
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Κοινό ταμείο σημαίνει...

    1. Οργάνωση κοινοφελούς χαρακτηρα , με κατασταστικό , Δ.Σ. που θα εγκριθεί απο πρωτοδικείο , σφραγίδες κτλ.. άρα πολύ ΧΡΟΝΟ απο τον καθενα που συμμετέχει!

    2. Δημιουργία συμφωνίας με τράπεζα για το άνοιγμα λογαριασμού που θα χρησιμοποιείται ώς κοινό ταμείο. Πολλεεεεεεεεεεεεεες διαδικασίες. Χώρια την έρευνα και δημιουργία κριτηρίων για το ποιός δικαιούται να βοηθηθεί και ποιός οχι.

    3. Το moto.gr απο όσο γνωρίζω δεν έχει τέτοιες υποδομές και διεργασίες.

    Υπάρχουν δεκάδες τέτοιες οργανώσεις να απευθυνθείς και να κάνεις αυτό που πιστεύεις εσύ και θα σε κάνει να νιώσεις οτι συμμετέχεις ενεργά. Ακόμα όμως και αν δεν βρείς... μπορείς να βοηθήσεις τον πρώτο που θα βρείς με τον δικό σου τρόπο.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  11. #11
    φιλε , σε αυτο το θέμα ΑΚΟΥ τον τρουπερ....

  12. #12

    Re: Re: Re: Re: Re: Re: Μπορούμε να βοηθήσουμε συνανθρώπους μας?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    γ....η αδιαφορια ηταν ανυποφορη ...
    και θα συνεχίσει να είναι... για πολλά θέματα!

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2011, 12:00
  2. Δεν μπορούμε να ανεβάσουμε φωτογραφίες?
    από tzarot στο forum Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2010, 14:43
  3. The Shift...Όλοι μπορούμε να κάνουμε κάτι
    από γεροπιτσιρικος στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2007, 15:43
  4. Μπορούμε να έχουμε...
    από DIT στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 19:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF