Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: sos ζητητε συνεργειο της προκοπης στη βορεια ελλαδα Θεσσαλονικη

  1. #1

    sos ζητητε συνεργειο της προκοπης στη βορεια ελλαδα Θεσσαλονικη

    Ρε παιδια κανενας απο Θεσσαλονικη που να ξερει κανενα συνεργειο της προκοπης για tdm.
    Εχω παει στην αντιπροσοπεια και το πηρα χειροτερο το μηχανακι το πηγα και σε μη εξουσιοδωτημενο και ηταν μια απο τα ιδια και εχω χαση και ενα 500 ευρο 250 ο ενας και 250 ο αλλος.Εχει να προτεινει κανεις καποιο?Η να παω να αγορασω μια ραμπα για μηχανες και να την βαλω στην πρασια στην οικοδομη μου να το κανω μονος.

  2. #2
    Κατ΄αρχήν, πες τα συνεργεία που σε κάνανε την ζωή ποδήλατο καθώς και τα προβλήματα που είχες και στην συνέχεια άνοιξε το pm σου.

  3. #3
    Tamis o Fazerakias Το avatar του/της tamis
    Εγγραφή
    21/04/2004
    Μηνύματα
    183

    Thumbs up super sport service

    O korufaios mixanikos stin thessaloniki einai stin gambeta... ston idio dromo pou einai kai o Kinezos o bafeas ligo poio pera. pisw apo to ipokratio peripou gia na katalaveis...

    Ton kwsta ton mixaniko mou ton sinestisan toulaxiston 10-15 atoma protou pisto kai paw to diko mou fazer. exei fobero auti trwmera exipiretikos kai xekatharos. tha sou pei einai auto auto kai auto kai tha sou stoixisei toso kai tha sou protinei ama exei upsopsin tou kapoia enalaktiki lisi. egw ton empisteuomai me kleista ta matia. einai kai antiprosopia Honda. egguisi einai. pane kai den tha xaseis! ta problimata pou eixes ta eixa kai egw apo tote pou piga isixasa
    Με μια λέξη... Ταξιδιώτης των 2 τροχών

  4. #4
    Θα τον επισκευτω αλλα οχι τωρα γιατι εχω δωσει 500 ευρο και εχω μεινει απενταρος αλλα σιγουρα η επωμενη αλλαγη λαδιων θα ειναι στον κυριο αμα θες και ξερεις πες ακριβη διευθηνση το ιποκρατειο ειναι σχεδον γειτονια μου εγω μαρτιου μενω και την γαμβετα την ξερω.
    Βασικα με τον δευτερο μη εξουσιοδωτημενο η μηχανη ρυθμιστηκε σωστα τουλαχιστον ετσι νομιζω αλλα απο το περιφερειακα γενικο check up δλδ μαλλον δεν ειδε τιποτα απορω γιατι εδωσα 250 ευρο για καλμπιρατερ και βαλβιδες?

    Οσο για τα ονοματα συνεργειων ειναι στην διαθεση σε οποιον τα ζητησει αλλα δεν ξερω αμα ειναι σωστο να τα δωσο δημοσια

    για περισοτερες λεπτομερειες κανω paste αυτα που εγραψα και στο αλλο forum με τα tdm
    Με μεγαλη μου λυπη (ως προς την yamaha )θα σας περιγραψω την περιπετεια μου.
    Oπως πιθανον θα ξερετε απο προηγουμενες συζητησεις εχω παρει ενα tdm 850 2000 model 22000 km και στα 25000 το πηγα για service στη yamaha για καλμπυρατερ φιλτρο αερα φιλτρο λαδιου λαδια μπροστινα ελατηρια λαδωμα ή και αλλαγη ντιζας συμπλεκτη γιατι δεν επανεφερε σωστα και τελος ειπα να δουνε απο που προερχετε το πολι ενοχλητικο ΤΑΚ που ακουγοτανε απο μπροστα οταν επεφτα σε καμια λακουβα και αμα ηταν κατι φηνο δλδ σφιξιμο λαιμου πχ να το κανανε και αυτο και να ελενξουν γενικα το μπροστινο .
    Παω το απογευμα να παρω την μηχανη πληρωνω περιπου 270 ευρο συζηταω με τον μηχανικο τον ρωταω αμα ηθελε ρυθμισμα καλμπιρατερ η ηταν οκ ?Μου λεει και βεβαια ηθελε τον λεω το τακ? ΑΑΑΑΑΑ μου λεει πανε στο χωρο με τα ανταλακτικα και ρωτα την κοπελα ποσο κανουν τα ρουλεμαν λαιμου γιατι αυτα ΜΑΛΟΝ φταινε παω και εγω μαθαινω και βγαιναν λιγο ακριβα (δεν θυμαμε ποσο )οποτε δεν το συνεχισα γυρναω στον μηχανικο τον λεω για την ντιζα μου λεει οκ την λαδωσα την καθαρισα ολα οκ μετα απο αυτα φευγω.Καθως βολταρα με την <<φρεσκαρισμενη>> μηχανη μου και παω σε μια ψηλοκατηφορα ακουω της εξατμισεις να σκανε ΠΑΤ ΠΑΤ ΠΑΤ δεν δεινω σημασια λεω ιδεα μου ειναι συνεχιζω παω και λιγο εκτος πολης ανοιγω ομαλα το γκαζι παρατηρω καμπυλη κατα κατω αναμεσα 4 - 5.5000 στροφες και μετα ανεβαινε δεν δεινω παλι σημασια και μενω ετσι για κανενα 2 εβδομαδες οπου ξαναχαλαει η μαλον επανερχετε στην αρχικη της κατασταση η ντιζα του συμπλεκτη αααααααα και ξεχασα να πω οτι καθε πρωι για να παρει μπρος η μηχανη επρεπε να ειχε τραβηγμενο τσοκ ακομα και 40 βαθμους να ειχαμε η μηχανη ηθελε τσοκ αλλιως εκανε αρυθμιες σαν να πνηγοτανε μετα απο 2-3 λεπτο εστρωνε.
    Ηδη ειχε αρχισει να με ψηλοχαλαει η κατασταση.

    Μετα απο κανενα μηνα ξαναπαω στο συνεργειο και λεω οτι η μηχανη μου κανει σκασιματα και κανει και αρυθμιες και ο ιδιος γυρναει και με λεει Ε Ε Ε Ε Ε Ε Ε φιλε φερτο να ρυθμισουμε τα καλμπιρατερ αφου τον λεω εσυ το ρυθμισες πριν λιγο καιρο Α Α Α Α Α Α Α Α Α Α Α λεει βαλβιδες θελει ασε που τωρα με την ζεστη το παθενουν αυτο καλα λεω και φευγω.
    Παιρνω αποφαση να το παω για service σε ενα συνεργειο μη εξουσιοδωτημενο αλλα ειχα ακουσει τα καλυτερα παω απο το μαγαζι μιλαω αρκετη ωρα με τον υπευθυνο κλεινουμε ραντεβου και παω το κοστος ηταν περιπου 250 με ειχε πει για τα ιδια πραγματα αλλα εκτος φιλτρο αερα και λαδιου και αναρτηση.
    Ερχετε η ωρα το απογευματακι να παω να το παρω το βλεπω εξω παρκαρισμενο φρεσκοπλημενο με σπρει σιλικονης στα πλαστικα λαμποκοπουσε.Παω μεσα να κανονισω τα σχετικα μου λεει ο υπευθηνος παρτο και πανε βολτα και μετα ελα να μου πεις αμα κατι δεν σε αρεσει.
    Αρχισα να χαιρομε ανεβαινω στην μηχανη βαζω μπρος χωρις να εχω τραβηξω τσοκ και η μηχανη δουλευε ρυθμικα δεν εχανε καθολου ουτε αροιθμειες αμαν λεω τι υπεροχο ηχο ακουω παω βολτα ουτε σκασιματα ουτε τιποτα το Τακ σταματησε η ντιζα δουλευε κανονικα πλεον και αυτο γιατι ο τυπος μπηκε στον κοπο να βγαλει εκτος την μανετα και να δει οτι ειναι φαγωμενη και την αλλαξε και φυσικα ουτε καμπηλες ουτε τιποτα.Γυρναω πισω στο μαγαζι με μιλαει κανενα 30 λεπτο για το τι εκανε τι αλλαξε τι ειδε κτλ κτλ μου δειχνει τα παλια ανταλακτικα λαδια μανετα δλδ και τα πλαστικα που κρατανε το τεποζιτο για να μην τρηζει που τα ειδε απο μονος του αυτα χωρις να τον πω τιποτα οπως επισης διορθωσε το ελατηριο του πλαγιοστατη που δεν τον ανεβαζε καλα οπως εκανε και ευθυγραμιση το μπροστινο συστημα που το τημονι ηταν λιγο στραβα απο πεζοδρομια πιθανων η πτωση απο πλαγιοστατη δεν ξερω ακριβως γιατι την πειρα μεταχειρισμενη.Οσο αναφορα το Τακ ηταν απλα σβιξημο του λαιμου και οχι πανακριβα ρουλεμαν.

    Απο τοτε η μηχανη ησηχασε και εγω μαζι της
    Εγεινε σχεδον αθορυβη παει μια χαρα και ολα οκ.

    Το συμπερασμα ειναι οτι εξουσιοδωτημενο συνεργειο δεν εκανε σωστα εως καθολου καλα την δουλεια του δεν εκανε γενικο check up να δει μηπως θελει και τιποτα αλλο η μηχανη που το καημενο το manual το λεει παντου check check check δεν λει και τιποτα αλλο και την παρεδωσε οπως οπως.
    Αντιθετα ο μη εξουσιοδωτημενος εκανε σωστα τη δουλεια του εντοπισε αλλα μικροπροβληματα που τα εκανε πραγμα που σημαινει οτι την εψαξε καπως να δει μηπως εχουμε και αλλα προβληματα και γενικα η ποιοτητα εργασιας ηταν κλασεις ανωτερη
    Βεβαια εμενα αυτο το απλο service τον 25000 km μου στοιχισε 500 ευρο τα 270 τα πηρε η yamaha τζαμπα αλλα απο τωρα και στο εξης πιστευω οτι δεν θα εχω προβληματα.


    Ελα ομως που σε λιγες μερες βγηκαν και απο τον αλλο οι μ...κιες
    paraflou και φευγαν βιδες
    ιδου και το αλλο paste

    Οπως γραφω και στο προηγουμενο post ετσι να συνεχισω οτι και ο κυριος μη εξουσιοδωτημενος ειχε ξεχασει να βαλει PARAFLOU στο δοχειακι παλι καλα ειχε στο ψυγειο και το χειροτερο απο ολα το Σαββατο που μας περασε ετοιμαζομουνα να φυγω χαλκιδικη και λεω ας δω την σταθμη λαδιου.
    Η σταθμη λαδιου ηταν οκ αλλα ΛΕΙΠΑΝΕ ΟΙ 2 ΠΛΑΙΝΕΣ ΒΙΔΕΣ αυτες που κρατανε τον κινητηρα στο σασσι κατι αλενοβιδες μεγαλες. Φυσικα πηγα σημερα και τις εβαλε
    Αλλα ρε παιδια τι να κανω σοβαρα τωρα εχω προβλημα να παρω εργαλεια και να τα κανω ολα μονος μου?
    Να κατεβενω αθηνα στον μηχανικο της λεσχης ειναι λιγο δυσκολο δεν ξερω τι να κανω και να σκεφτητε οτι την Κυριακη ξεκιναω απο Θεσσαλονικη για Πειραια και ειμαι φοβισμενος μην παθω και τιποτα.
    Που ξερω εγω αμα δεν συμβαινει και τιποτα αλλο

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slacker
    Εγγραφή
    19/07/2005
    Μηνύματα
    222
    " O korufaios mixanikos stin thessaloniki einai stin gambeta... ston idio dromo pou einai kai o Kinezos o bafeas ligo poio pera. pisw apo to ipokratio peripou gia na katalaveis... "

    Φίλε μου, μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες; πχ. Επωνυμία καταστήματος ή ακριβή διεύθυνση; Άμα πάρω σβάρνα όλη την Γαμβέτα ρωτώντας αν ξέρουν κανέναν Κώστα, μπορεί και να φτάσω στο... Διδυμότειχο στο τέλος!

    Και μια ερώτηση ακόμα (καθ' ότι νέοπας στο αντικείμενο): Το πρώτο σέρβις μιας μηχανής, πρέπει να γίνει μόνο απο το κατάστημα που την πήρα ή μπορώ να πάω σε οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο Honda (ρωτάω επειδή τα εργατικά για το πρώτο σέρβις είναι δωρεάν).

    Θένκς!

Παρόμοια θέματα

  1. Χωμάτινο 3ήμερο στη Βόρεια Ελλάδα...2010 !!!
    από TOMASKTM στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2010, 22:07
  2. Κύμα απολύσεων στη Βόρεια Ελλάδα.
    από notakos600 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2008, 15:43
  3. Πολυήμερη στη Βόρεια Ελλάδα, 13-14-15-16/03/08.
    από Greg61 στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2008, 11:10
  4. Χωμάτινο 3ήμερο στη Βόρεια Ελλάδα..!!!
    από TOMASKTM στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 705
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2007, 22:37
  5. 1η Συνάντηση για χωμάτινο 3ήμερο στη Βόρεια Ελλάδα
    από MikeG στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2007, 09:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF