Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: yamaha crypton T105 προβλημα

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bikas
    Εγγραφή
    20/07/2009
    Μηνύματα
    484

    yamaha crypton T105 προβλημα

    Συνέλληνες..(όπως θα έλεγε κι ο Κυριάκος)

    πριν 1 εβδομάδα πήγα στο χωριό (πηγαίνω συχνά) και για τις μετακινήσεις μου χρησιμοποιώ το αγαπημένο και πολύπαθο από τα χέρια μου yamaha crypton T105.

    Τον τελευταίο δεν ακουγόταν καλά σαν να έκανε διακοπές και θεώρησα πως ήταν τίποτα με το καυσιμό ή με τον αέρα που παλιότερα μου είχε κολλήσει κλειστό και έκανε κάτι τέτοια περίεργα.

    Αφού πήγα στο βενζινάδικο φούλαρα με 100περίπου ή power αμόλυβδη (εταιρία δεν νομίζω να έχει σημασία εφόσον δεν τίθεται θέμα λόγω τοων πολύ καλών σχέσεων με τον ιδιοκτήτη) μετά από λίγο η μηχανή έμεινε κόκκαλο στο δρόμο.
    αφού δοκίμασα μπουζί και άλλα το ρυμούλκησα στο γκαράζ εως ότου έβρισκα το π΄ροβλημα.

    Ρωτώντας στην αντιπροσωπεία έμαθα ότι κάποια είχαν πρόβλημα στα πηνία κι έτσι τα άλλαξα.

    Αφού παιδεύτικα αρκετή ώρα διότι στην περιοχή δεν υπάρχει κάποιος μηχανικός (τι να κάνει στο χωριο???) και έπειτα από πολλές μανιβελιές κατάφερα κι πέτυχα την πολυπόθητη μπλε σπίθα .
    Σημειωτέον η επισκευή είναι προσωρίνή τουλάχιστον να πάει αυτοδύναμο για σέρβις σε μάστορα αλλά δεν ξέρω πότε θα μπορέσω .

    Το θέμα που παρουσιάστηκε όμωε είναι το εξής
    Η μηχανή από απόδοση με super δεn είχε καμμιά απολύτως σχέση εν συγκρίση της 100 .
    Μςε την 100 μόλις με τα βίας η μηχανή έπιανε τα 60 με μένα μόνο πάνω η δε κίνηση της συνοδευόταν από πολλούς κρότους ακόμα και σε κατηδορικό δρόμο χωρίς γκάζι.Ενώ ο κινητήρας ακουγόταν να λειτουργεί πιο ομαλά ο θόρυβός της δεν ακολουθούσε το παράδειγμα του κινητήρα .

    Λόγω δουλείας όμως δεν πρόλαβα να αδειάσω το ντεπόζιτο και να ξαναβάλω σουπερ για να δω αν θα υπάρξει διαφορα .

    Υπάρχει κανεείς άλλος ομοιοπαθής η κάποιος που να γνωρίζει κάτι παραπάνω από εμένα στο συγκεκριμένο θέμα?

    Την διαφορά του μολύβδου στην καύση τη έχω διαβάσει σε παλιότερο θέμα αλλά το θέμα είναι ότι η σούπερ είναι υπό εξαφάνιση και πλέον μόνο στη θεσσαλονίκη υπάρχει (σαν αποθήκευση) όπου σημαίνει ότι πλέον είναι θέμα χρόνου η μη ύπαρξή της . οϋτε νομίζω πως είναι λύση να συμπληρώνουμε εμέις τον μόλυβδο στο ντεπόζιστο κάθε φορά όπως το λάδι στα δίχρονα.


    Ευχαριστώ για τον χρόνο.

  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Προσπαθώ να καταλάβω αν ρωτάς κάτι ή απλά δηλώνεις κάτι άλλο ...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bikas
    Εγγραφή
    20/07/2009
    Μηνύματα
    484
    ναι βασικά αναφέρω την εμπειρία μου στην δική μου μηχανή αλλά δεν ξερώ αν οφείλεται σε τυχαίο γεγονός η φταίει η βενζίνη όπου η μηχανή έχασε την δύναμή της.αλώς παραθέτω όλο το περιστατικό γιατί μου έτυχε μαζί να κάψει πνία όταν προτοέβαλα και 100αρα .Πάντως χτες την άδειασα όλη κι έβαλα super βέβαια δεν έχει αποκτήση την παλία δύναμη αλλά πάει λίγο καλυτερα.
    βέβαια εξακολουθεί να μπερδεύει το γκάζι αλλα...

    Με τρίτη και να πιάνει με το ζόρι 60 παραπάει.....
    Και αυτή είναι η απορία μου μήπως έπαθε κάποια ζημιά μήπως η 100αρα είναι πολύ δυνατή.

  5. #5
    Σε κανά-δυο μέρες που θα συνέλθει από το hang-over της κατοστάρας θα είναι όλα μια χαρά.

  6. #6
    Αμφιβαλω αν ειναι η βενζινα. O πατερας μου στο alfa romeo 33 του 85'...που φυσικα περνει super και οχι αμολυβδη...συχνα πυκνα του βαζει αμολυβδη γιατι οπως προαναφερθηκε η super ειναι υπο εξαφανιση. Κανενα προβλημα...απλα ρυπαινει το περιβαλλον!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bikas
    Εγγραφή
    20/07/2009
    Μηνύματα
    484
    αυτό είναι και το κουφό με απλή αμόλυβδη δεν κατάλαβα κάτι περίεργο σε σχέση με την super

    το χαστούκι ήρθε (ισως συμπτωματικά??δεν εχω ακόμα καταλάβει) με το καψιμο των πηνίων αλλά είχα ήδη βάλει 100αρα (δεν κατηγορώ την κατοστάρα με τα πηνία).

    Αναμένω κι εγώ τα προσεχή γεμισματα μήπως και βγάλω άκρη .

    Πάντως στον στρατό είχα ακούσει ιστορίες ότι χρησιμοποιώντας βενζίνα του στρατου φουλ στα οκτανια για να κινούνται τα ρεο πήραν πιστόνια στα χέρια.

    ο καιρός θα δείξει....

  8. #8
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Βρε σας παρακαλώ πολύ ...

    Έχετε κάνει έναν αχταρμά την αντικροτικότητα με την λίπανση των εδρών και την "δύναμη" του μοτέρ και δεν θα ξεμπερδέψουμε όμορφα ...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #9
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    στοχος ειναι να βαζεις οσο την βενζινα με τα οσο πιο χαμηλα οκτανια μπορεις στο μοτο σου.
    ενα πρεπει να σε νοιαζει να μην λαμβανει χωρο το φαινομενο της αυταναφλεξης.
    οι βενζινες με τα πολλα οκτανια ειναι για οχηματα με πιο μεγαλες αποδοσεις.(συμπιεση)

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
    οι βενζινες με τα πολλα οκτανια ειναι για οχηματα με πιο μεγαλες αποδοσεις.(συμπιεση)
    Δηλαδη θες να πεις οτι το Crypton δεν ανηκει σε αυτη την κατηγορια ?


  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Zzz750
    Δηλαδη θες να πεις οτι το Crypton δεν ανηκει σε αυτη την κατηγορια ?

    Έρχεται το κρύπτον, φυλαχτείτε...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dust-storm-texas-1935 (240 x 146).jpg 
Προβολές:	413 
Μέγεθος:	8,7 KB 
ID:	216956

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bikas
    Εγγραφή
    20/07/2009
    Μηνύματα
    484
    παιδες δεν ξερω αν σας είχα πει ο΄τι ειχα παρατηρήσει μεγάλη θερμοκρασία στην εξάτμισή ?

    προχτες το βράδι έγινε το θαυμα

    μετά από 2 χλμ είδα ένα κόκκινο φως δίπλα νστα πόδια μου.

    ο λαιμός της εξάτμισης πυρώθηκε σε σημείο όπως βλέπυμε το μάγμα της λαβας.

    αν είχα σφυρί πιστεύω πως θα μπορούσα να τις έδινα το σχήμα που ήθελα.

    Το βράδι θα σας δείξω φωτο.....

  13. #13
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    μαλλον εχει βουλωσει το καρμπυρατερ σου και εχει φτωχο μειγμα!!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bikas
    Εγγραφή
    20/07/2009
    Μηνύματα
    484
    με φλας


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1flas.jpg 
Προβολές:	347 
Μέγεθος:	52,4 KB 
ID:	217480

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bikas
    Εγγραφή
    20/07/2009
    Μηνύματα
    484
    χωρις φλας και ζουμ


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2oxiflas.jpg 
Προβολές:	349 
Μέγεθος:	7,1 KB 
ID:	217481

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Service Manual Yamaha Crypton R '00+
    από Tropeas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2022, 14:23
  2. Yamaha Crypton
    από Jim4cyl στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2007, 15:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF