Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Οι άσπρες γραμμές και το ψιλόβροχο, συνουσιάζονται..

  1. #1

    Οι άσπρες γραμμές και το ψιλόβροχο, συνουσιάζονται..

    Βασικά, γαμιο*ντε πατόκορφα, σορρυ κιόλας..

    Φεύγοντας λοιπόν απο την δουλειά σήμερα κατα τις 4, καρφί στην Αντιπροσωπεία Yamaha να παραλάβω το καινούργιο μου Cordura παντελονάκι. Μπήκα, δοκίμασα, πλέρωσα και φεύγοντας νά' σου το ψιλόβροχο..
    Στον γυρισμό μάλλον κάποιος εκεί ψηλά είχε άλλα σχέδια για μένα και ήθελε να με ξαναστείλει πίσω στην Αντιπροσωπεία να παραλάβω και τα "ξεχασμένα" μου μανιτάρια, μιά και καλή.
    Ένα φανάρι λοιπόν πρίν την Καμάρα (για όσους ξέρουν απο Σαλονίκη), ξεκινάω, δεξιά αριστερά αμάξια, κάπου ανάμεσα εγώ και λίγο πιο μπροστά η.. άσπρη φρεσκοβαμμένη γραμμή πεζών. Δεν κατάλαβα για πότε, με 20 χιλιόμετρα, έφυγε ο κώλος, σε βαθμό που ούτε καν σκέφτηκα να το "σώσω".
    Η μηχανή να κάνει ελικοπτεράκια σερνόμενη καμιά 20αριά μέτρα κι εγώ απο πίσω με τον κώλο να κάνω ράφτινγκ, χαιρετώντας χαμογελαστά τους 50-100 αυστηρώς προσωπικούς μου "φιλάθλους" στις στάσεις της Καμάρας και γύρω γύρω.. Να'ναι καλά 3-4 μηχανάκια και κάποιοι πεζοί που σταμάτησαν και ήρθαν να με βοηθήσουν με την μηχανή κλπ.. Τα πράγματα θα μπορούσαν να ήταν πολύ πιο άσχημα, ειδικά στο συγκεκριμένο σημείο (λεωφορεία, πολυσύχναστος δρόμος κλπ), την συγκεκριμένη ώρα (πολύ παραπάνω κίνηση) και με τον τρόπο που έφυγα στην μέση του δρόμου..

    Anyway, απολογισμός : Εγώ παθολογικά, τίποτα απολύτος καθώς φορούσα full εξοπλισμό, ψυχολογικά, κάπως περίεργα, έως και σκατά θα έλεγα (καλά που μας βγαίνει και λίγο το χιούμορ), η μηχανή όλος παραδόξος ουσιαστικά τίποτα. Ανέβηκε το τιμόνι αρκετά πάνω, Harley Davidson ενα πράγμα, λίγο στράβωσε το ποδόφρενο και κάτι ελάχιστες γρατζουνιές στο δεξί φαίρινγκ του Diversion F. Ήδη φτιάχτηκαν όλα και με ένα-δύο όμορφα αυτοκολλητάκια στο φαίρινγκ, είμαστε κομπλέ.

    Συμπέρασμα.. ? Μην αφήνεις για μετά και μετά και "έλα μωρέ, λίγο πιο μετά" τα μανιτάρια στην μηχανή. Το λιγότερο ένα 500ευρο (που γλίτωσα απο τύχη) μαζί με πολλές άλλες περίεργες σκέψεις πέρασαν μπροστά απο τα μάτια μου σε κλάσματα δευτερολέπτου (πρώτη μου πτώση εντός πόλεως).

    Στα επόμενα 15-20 λεπτά, τα μανιτάρια ήταν κιόλας περασμένα.

    Προσοχή και καλά χιλιόμετρα σε όλους παιδιά.

  2. #2
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098

    Re: Οι άσπρες γραμμές και το ψιλόβροχο, συνουσιάζονται..

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Chris K.


    Στα επόμενα 15-20 λεπτά, τα μανιτάρια ήταν κιόλας περασμένα.

    Προσοχή και καλά χιλιόμετρα σε όλους παιδιά.



    ΓΑΜω τον Μερφυ και τους νομους του...!


    περαστικα ρε φιλε.....
    Accipere quam facere praestat injuriam

  3. #3
    ΤρεΛαμέΛος Το avatar του/της nihristo
    Εγγραφή
    26/09/2007
    Μηνύματα
    432
    καρντάσιε περαστικά στην ψυχολογία σου αφού όλα τα άλλα είναι κομπλέ! Οι γραμμές συνουσιάζονται, καθώς η κίτρινη λιγότερο ολισθηρή διαγράμμιση δεν είναι για εμάς τους πολίτες του ελλαδιστάν...Τις "υγρές" γραμμές αυτές δεν τις ενδιαφέρει τι μηχανάκι καβαλάς, αν έχεις συνεπιβάτη, κυβικά και ιπποδυνάμεις, σταθερό γκάζι κλπ...Θα σε τυλίξουν στην αγκαλιά τους στο παραμικρό λάθος σου, ειδικά αν έχει καιρό να υγραθούν.

    Μανιτάρια πριν ακόμη καβαλήσεις για τα πρώτα σου μέτρα, σου σώζουν χρήματα από σπασμένα fairing και βαθουλωμένα τεπόζιτα..

    πριν τον αγώνα ελέγχουμε ΟΛΕΣ τις βίδες...

  4. #4
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Οι δρόμοι στην Θεσσαλονίκη και ειδικά στο κέντρο είναι το κάτι άλλο. Αν μιλάμε και για λευκές γραμμές πάνω σε αυτούς τους δρόμους και μάλιστα με ψιλόβροχο τότε...

    Ας ήταν αυτή, η τελευταία άτυχη στιγμή σου ρε φίλε. Ποτέ ξανά.
    Sent from me using a computer.

  5. #5
    Εχουμε καει πολλοι σε αυτες τις λαδομπογιες που χρησιμοποιουν για διαγραμμισεις...


    Εσυ δεν χτυπησες, οποτε ολα ΟΚ...


    Nothing in life is to be feard. It is only to be understood.
    Marie Curie

  6. #6
    Καταλαβαίνω τη ζοχάδα σου απόλυτα, αφού πρόσφατα είχα παρόμοιο, αλλά πιο επώδυνο περιστατικό με πετρέλαια. Κι εγώ χωρίς μανιτάρια ή κάγκελα και μου πήγε ένα 350άρι αφού την έφτιαξα μόνος. Πάντως, επειδή κάποτε δούλευα πάνω και έχω χρόνια να'ρθω, μου ξύπνησες αναμνήσεις με την Καμάρα, αλλά και με τη χύμα...
    Στα στραβά, πάντα ανώδυνα!

  7. #7
    StoopidMotorForAHead Το avatar του/της aakkuan
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    123
    ΟΛΗ η εγνατια απο καμαρα μεχρι κολομβου με βροχη ειναι τραγικη.... προσοχη στο ρευμα προς ανατολικα, στο συντριβανι εχει μεγαλες χαρακιες κατω απο τα λεωφορεια ( ; ) και μπορεις να κανεις κωλια και χωρις να βρεχει

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Μην ξενερώνεις!

    Shit happens! Το ξεπερνάς και πλέον προσέχεις περισσότερο.

    Αφού ήταν και ανώδυνη η πτώση σωματικά και οικονομικά ακόμα καλύτερα.

    Αλλά όπως λένε και τα παιδιά, πως είναι οι δρόμοι εκεί επάνω;; Ανέβηκα πέρσι τον Μάιο με τρένο (παρέα) και έλεγα συνέχεια ρε γαμώτο να πήγαινα με τη μηχανή. Ε, όταν είδα πως είναι η Εγνατία και ο άλλος παράλληλος, (δε θυμάμαι το όνομα του) είπα εντάξει άστο. Κανονικά έπρεπε να τους κλείνουν το χειμώνα για να κάνει ο κόσμος πατινάζ. Πρόσφυση 0
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  9. #9
    κομπλε εισαι...

    να ναι και το τελευταιο...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    περαστικα να ειναι (τα ψυχολογικα)...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Σε πλοιο χρησιμοποιουμε λευκο αντιολισθιτικο χρωμα για διαγραμμισεις,αλλα ειναι σχετικα ακριβο.
    Τωρα για τα αχανη και ατελειωτα οδικα δικτυα της Ελλαδος μαλλον γινεται μια ΜΙΚΡΗ παραχωρηση στην ποιοτητα για ευνοητους-φυσικα-λογους..:a31:

  12. #12
    Μελος Συμμοριας Το avatar του/της K5_N
    Εγγραφή
    13/06/2009
    Μηνύματα
    178
    τουλαχιστον ειναι ασπρες και φαινονται. σε ενα σημειο εδω (ηρακλειο κρητης) λογο διαπλατηνσης του δρομου τις υπαρχουσες ασπρες ,που μετα τα εργα βρεθηκαν ουτε κι αυτες δεν ξερουν που, τις ΕΒΑΨΑΝ ΜΑΥΡΕΣ. και γλιστρανε 2 φορες πιθο πολυ. και καλα τη μερα καπως φαινονται. το βραδυ ομως?
    GSF 650 N

  13. #13
    Παλαιο Μελος Το avatar του/της dimdoc
    Εγγραφή
    13/10/2005
    Μηνύματα
    166
    Η κατασταση σε Εγνατια και Παραλιακη μεχρι το αεροδρομιο ( με εξαιρεση κανα δυο κομματια Ανθεων και Φοινικα) ειναι αθλια. Αυτος ο δρομος δεν προσφερει καμια προσφυση βρεγμενος. Καλυτερα να αποφευγουμε τα κομματια αυτα οταν βρεχει, γιατι κυριως η τυχη και οχι η ικανοτητα μπορει να μας σωσει...
    Πειτε το και σε καναν υποψηφιο, εκλογες ερχονται...ειδα οτι πεταξανε καινουργια ασφαλτο στο Φοινικα πχ προεκλογικα


    ...ex 88 SS 600 GR

  14. #14
    δεν παλευεστε Το avatar του/της ΜΟΖΑΡΤ
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    349
    θελει πραγματικα μεγαλη μαστορια να μην πεσεις στην σαλονικη οταν φρεχει.
    πρωτη φορα εχω τρομαξει τοσο με μηχανη και τι μηχανη ενα σκουτερ 400.
    σε καθε ανοιγμα του γκαζιου να γλυτωνω χαισαιτιν.
    πραγματικα λες και οδηγεις σε παγο
    καΛΑ πΛΑκα με κανεις?

  15. #15
    Να'στε καλά παιδιά, ευχαριστώ. Shit happens όπως είπατε, τι να κάνουμε τώρα.. Απλά, σαν πρώτη πτώση εντός πόλεως μου ήρθε.. κάπως. Βλέπωντας τόσα αμάξια να με "ξυρίζουν" και την μηχανή ουσιαστικά άθικτη.. Περίεργα συναισθήματα.

    Πάντος πραγματικά, κάτι πρέπει να γίνει ΑΜΕΣΑ με τους δρόμους πάνω στην Θεσσαλονίκη, παιδιά, καλά όταν βρέχει δεν το συζητώ, καλύτερα απο εδώ και πέρα να γυρνάω ποδαράτος αλλα πέρα απο αυτό, ενα αρκετά μεγάλο ποσοστό στους δρόμους μας και σε κεντρικότατα σημεία είναι για τα ΜΠΑΖΑ. Απο άκυρα χαντάκια στην μέση του πουθενά, χοντρά χαλίκια απο οτι να'ναι έργα, μέχρι και "αυλάκια" της ασφάλτου λόγο λεωφορείων.. Αλλα μιλάμε για πραγματικά ΜΕΓΑΛΑ "αυλάκια", κυματίζει ολόκληρος ο δρόμος κάτω απο τα πόδια σου, με την πρώτη ελάχιστη μανούβρα, σκουπίζεις το δρόμο με το Dainese σου. Επειδή εχω δεί και τέτοιο περιστατικό μπροστά μου, έτσι απο το πουθενά, δεν είναι υπερβολή..

    Κάτι πρέπει να γίνει επιτέλους..

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Οι 300 του Λεωνίδα και το κράνος
    από project.breeze στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2007, 14:10
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2007, 20:08
  3. ΤΟ ΒΑΖΟ ΤΟΥ ΓΛΥΚΟΥ, ΟΙ ΔΥΟ ΚΟΥΠΕΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΦΕΣ
    από ...city στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2007, 21:44
  4. O Osama και το συγκρότημά του
    από Ora_Nihil στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2004, 11:30
  5. η πριγκίπισσα και το βατράχι
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/01/2004, 15:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF