Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 19 από 19

Θέμα: How Much Does It Cost to Leave Your Computer On

  1. #16
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fotisdragon

    Μη κοιτάτε δηλαδή πόσα W είναι ένα τροφοδοτικό, ένας μέσος υπολογιστής σε φόρτο "τραβάει" γυρω στα 400, τα παραπάνω τα θές για σταθερότητα...


    Φιλαράκι άμα είναι να τραβάει τόσα σε 100% workload ένας Η/Υ την κάτσαμε τη βάρκα Εκτός και αν θεωρείς μέσο Η/Υ κανα σύστημα με 4 GPUs και κανά 2 xeon CPUs έτσι να του βρίσκονται πρόχειροι!! :hypnotize
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fotisdragon
    Εγγραφή
    18/01/2009
    Μηνύματα
    123
    Ακατανόμαστε, μίλησα για υπολογισμό με τον υπολογιστή σε full load 24 ώρες τη μέρα 7 μέρες τη βδομάδα... κάτι το οποίο απλά δε παίζει, εδώ σε παιχνίδια δε ζορίζεται... Λόγικο είναι να ακούγονται πολλά τα 30/μήνα, αλλά ακόμα κ έτσι εγώ πιστεύω θα τα έδινα. Ά, το sleep mode αν θές το ενεργοποιείς, εγώ πάλι δε βρίσκω νόημα, όταν είναι το κλείνω και τέλος. Όπως και η οθόνη, το θέμα δεν είναι να μαυρίσει, μια τρύπα στο νερό κάνεις, το θέμα είναι να κλείσει, για να μη κρατιέται ζεστή η λυχνία της.
    Ingenius, ίσως και να είπα πολλά. Εγώ , αν θυμάμαι καλά, με τον Χ4 965 ΒΕ πάνω και 2x5770, τράβαγα κάπου στο 500 (full load λέμε ε; Πολύ δύσκολο και σπάνιο σενάριο δηλαδή!). Το τροφοδοτικό μου είναι 850ρι, πρίν είχα ενα 500ρι, και στην αρχή φοβόμουν μήπως καίει τα αντερά του, αλλά ξαναλέω, το πόσα W έιναι ένα τροφοδοτικό δε σημαίνει οτι τα καίει μόνο επειδή ο η/υ είναι ανοιχτός. Τελικά δεν είδα διαφορά.
    Αυτιά....
    "Πολύ συχνά αναρωτιέμαι για τους ντελιβεράδες. Είναι φανταστικοί αναβάτες. Θα σε προσπεράσουν στο βρεγμένο, στην κίνηση, στο πλακόστρωτο, τα καταφέρνουν παντού και είναι πάντα γρήγοροι. Πίστευω πως μερικοί απο αυτούς χαραμίζουν το ταλέντο τους, στη πράξη μερικοί μπορεί να είναι πιο γρήγοροι απο μένα!"
    - V. Rossi, What if I had never tried it -

    ...Φταίω εγώ μετά αν παραγγέλνουν πίτσες αλλά φτάνουν καλτσόνε???

  3. #18
    To infinity...and beyond! Το avatar του/της argy_kap
    Εγγραφή
    11/08/2005
    Μηνύματα
    864
    Τα APC UPS που έχω σε όλα τα PC & Server έχουν ένδειξη Watt. Το PC του γραφείου μου κάει 130 με 140 Watt. Βέβαια δεν κάνει και πολλά (mail, .xls, internet).

    Ο Server μου μαζί με ένα Linux firewall/vpn server που είναι ανοιχτά 24/7 χωρίς οθόνη καίνε 190 μέχρι 200 watt.

    Καλά είναι νομίζω....

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Αυτό που μας αφορά είναι το idle power consumption. Σε full load χαίρω πολύ, θα κάψει αλλά εσύ του το ζητάς. Αν ήθελες ας έπαιρνες πιο "αδύναμο" υπολογιστή. Εκτός του ότι είναι πολύ λίγος ο χρόνος που βρίσκεται σε full load ή κοντά σε αυτό.

    Οι σχεδιαστές υπολογιστών κάνουν πολύ δουλειά και εξοικονομούν ενέργεια από όπου μπορούν. Οι σύγχονοι επεξεργαστές δεν έχουν σταθερό ρολόι (αυτό με τα GHz) το μεταβάλλουν ανάλογα με τις απαιτήσεις, οι σκληροί δίσκοι ρίχνουν τις στροφές τους όταν δεν χρειάζεται κλπ.

    Προσωπική μου άποψη είναι ότι όλα αυτά συν η τρομερή κατανάλωση του σκάρτου Watt από το καμπάκι της τηλεόρασης, του βίντεο κλπ είναι λίγο παπαρολογίες. Μια που θα βάλουμε να βράσουμε ένα αβγό και μια που τα υπερκαλύψαμε όλα για τον υπόλοιπο μήνα.

    Αν θέλετε να κάνετε οικονομία σβήνετε τα φώτα στα δωμάτια που δεν είστε, βάλτε λάμπες φθορισμού και πετάξτε του αλογόνου που δεν ξέρουν τι καίνε και καίγονται σα σπίρτα, σβήστε το φούρνο 5-10 λεπτά πριν ετοιμαστεί το φαΐ, μην αφήνετε το θερμοσίφωνα αναμμένο χωρίς λόγο, κλείνετε τα παράθυρα όταν βάζετε καλοριφέρ ή κλιματιστικό και τα ξαναλέμε.
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. How does it feel to be alive again?
    από Ζεύκας στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2008, 08:53
  2. You can leave your boots on ...!!!
    από OldMan στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2007, 19:13
  3. How to get your knee down
    από alx_gr στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2007, 13:14
  4. 128 ways to dump your bike...
    από l@gos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2007, 23:52
  5. How many forum users does it take to change a lightbulb?
    από Daemon στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/12/2005, 06:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF