Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 82

Θέμα: Ρε τι το 'θελα το Track Day

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672

    Ρε τι το 'θελα το Track Day

    Τι το 'θελα το Track Day, μια χαρά τα είχα προγραμματίσει.

    Απο τον καινούργιο χρόνο που θα έδινα το Χορνετάκι θα έψαχνα για KTM Adv ή smt ή BMW

    800gs

    Αλλά έλα που μου μπήκαν ιδέες εκεί.

    Δεν πήγα για να κυνηγήσω χρόνο, πήγα να χαρώ το μηχανάκι μου και να πιέσω το όριο μου

    σε ένα ασφαλές περιβάλον.

    Αλλά κάτι η πολεμική θέση των SS και SB κάτι η "κοφτερή" συμπεριφορά τους, έχω περάσει τα

    βράδια μου από τότε ψάχνωντας στο car.gr

    Και εδώ είναι το ερώτημα, μετά το Hornet (φοράει το μοτερ απο το CBR600 του 07')

    Χιλιάρι ή εξακοσάρι, η διαφορά στις τιμές ειναι αστεία.



    Υ.Γ. Τα σπορ μηχανάκια είναι αυτά που πωλουνται με τα λιγότερα χλμ. Eίναι πολλοί που τα έχουν μόνο για Σ/Κ
    Travel, Grow, Share

  2. #2
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    1000αρι γιατί έχει καλύτερο στήσιμο και ροπή, να ξέρεις πάντως ότι τα περισσότερα ss πλήν των GSXR K5- που είναι υποφερτές, δεν έχουν ιδιαίτερα βολικές θέσεις για πολύωρη οδήγηση σύν ότι ρουφάνε αρκετά και έχουν γκάζι για να σε τρομάξουν.

    Τα 600αρια και 750 πάντως εάν σε ενδιαφέρει η πίστα είναι τα ποιό βολικά για να πάς σβέλτα

  3. #3
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
    τα περισσότερα ss πλήν των GSXR K5- που είναι υποφερτές, δεν έχουν ιδιαίτερα βολικές θέσεις για πολύωρη οδήγηση σύν ότι ρουφάνε αρκετά και έχουν γκάζι για να σε τρομάξουν.
    to K5 δεν ρουφαει βενζινη και δεν εχει γκαζι για να τρομαξει? πιστευω ακραδαντα οτι το 2005 ηταν καλη σοδια για το λεγομενο αρκουδογκαζο στα σουπερ σπορτ ολα τα 5ρια σσ μαμανε ειναι νευρικα!! δεν θα προτεινα καν 1000ρι να το κανει τι...μεγαρα δε μπορει να το εκμεταλευτει παντως καλυτερα γυρνανε εκει μεσα τα 600ρια-750ρια ... το 750 ειναι η καλυτεροτερη επιλογη!.

    σε γενικες γραμμες τα τζιξερ εχουν ποιο ανετη θεση οδηγησης απο τα υπολοιπα...το Κ8 τουλαχιστον που οδηγουσα εγω ηταν πολυ ποιο ανετο απο τα νιντζα η τα ακατανομαστα κλπ κλπ.

    κανενα σσ δεν ειναι ανετο για ταξιδια ομως



    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  4. #4
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    πίσταδικο Streetfighter V2...

    οποίο σου αρέσει εμφανήσίακα...


    Αν έχεις φράγκα ,πάρε το ,και θα με θυμηθείς...

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της geotriada
    Εγγραφή
    31/10/2007
    Μηνύματα
    576

    Re: Ρε τι το 'θελα το Track Day

    Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar
    Τι το 'θελα το Track Day, μια χαρά τα είχα προγραμματίσει.

    Απο τον καινούργιο χρόνο που θα έδινα το Χορνετάκι θα έψαχνα για KTM Adv ή smt ή BMW

    800gs

    Αλλά έλα που μου μπήκαν ιδέες εκεί.

    Δεν πήγα για να κυνηγήσω χρόνο, πήγα να χαρώ το μηχανάκι μου και να πιέσω το όριο μου

    σε ένα ασφαλές περιβάλον.

    Αλλά κάτι η πολεμική θέση των SS και SB κάτι η "κοφτερή" συμπεριφορά τους, έχω περάσει τα

    βράδια μου από τότε ψάχνωντας στο car.gr

    Και εδώ είναι το ερώτημα, μετά το Hornet (φοράει το μοτερ απο το CBR600 του 07')

    Χιλιάρι ή εξακοσάρι, η διαφορά στις τιμές ειναι αστεία.



    Υ.Γ. Τα σπορ μηχανάκια είναι αυτά που πωλουνται με τα λιγότερα χλμ. Eίναι πολλοί που τα έχουν μόνο για Σ/Κ
    φιλε μου ,,,,ακριβως τετοια εποχη περυσι ειχα τον ιδιο προβληματισμο, (καιγω hornet 08 ειχα).

    απεκλεισα το 600 ss ,γιατι οπως και να το κανεις ειναι κοντα σε γκαζια, εκανα βολτα ενα R1, τρομαξα
    μετα τις 10000rpm ,,,,,,
    και κατεληξα στο gsxr750 K9.δυσκολευτηκα αρκετα να το μαθω , αλλα ειμαι σε καλο δρομο.
    ειδικα την προηγουμενη Τεταρτη στα Μεγαρα το χαρηκα ποοοοολυ
    σου ευχομαι καλη τυχη σε οτι και αν παρεις.

  6. #6
    WTCHANH Το avatar του/της idomeneas
    Εγγραφή
    06/05/2008
    Μηνύματα
    263
    πάρε ένα 954RR με λίγα χιλιόμετρα,
    κότσαρε του μια ολόσωμη με κάνα 500άρι,
    και ένα ohlins μεταχείρω πίσω...
    θα πάθεις πλάκα με το τι μπορεί να κάνει....
    εκτός από στριφτερό, είναι και πολύ παιχνιδιάρικο
    και άνετο στον δρόμο...
    Made in Greece...

  7. #7
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    750.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/06/2010
    Μηνύματα
    103
    +750

  9. #9
    The most Bin's WINS !!! Το avatar του/της lkol
    Εγγραφή
    15/11/2004
    Μηνύματα
    136
    Τα 600 έχουν καλύτερο στήσιμο πάντα κυρίως λόγω κανονισμών της κατηγορίας Supersport, σε αντίθεση με τα 1000 που για διάφορους λόγους θα μπεις στη διαδικασία να κάνεις βελτιώσεις.

    Από εκεί κ πέρα, αν κάνεις βόλτες στο δρόμο, το 1000 είναι πιο ξεκούραστο για Εθνική, ενώ το 600 λίγο ταλαιπωρία.

    Στην πίστα και τα 1000 κ τα 600 έχουν το χαβαλέ τους πάντως, το καθένα για τους λόγους του.

    Πάντως το 600 είναι γενικά λίγο πιο εύκολο για αρχή στην πίστα. Όχι ότι όσοι άρχισαν με 1000 το μετάνιωσαν...

  10. #10
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.205
    Αντώνη μη βιαστείς.

    Η συζήτηση δεν είναι έτσι απλή.

    Γιατί το θές το ss? Βόλτες εκτός πίστας θα ρχεσαι? Θα είναι μακρινές? Αν ναι θα σε βολέψει στα κλειστά κομμάτια με κακό οδόστρωμα? Τη γυναίκα θα την παίρνεις μαζί? Έχεις κάνει συνεχόμενα 200+ χλμ με ss? Η πρώτη φορά που οδήγησες ss ήταν στα Μέγαρα?

    Εάν δεν κυνηγάς χρόνους στη πίστα τότε όλα τα μηχανάκια δεδομένου των ιδανικών συνθηκών είναι Super. Ακόμα και το Tiger με την κρισάρα προσωπικότητας μέσα στην πίστα ήταν λούκουμος.

    Βέβαια από την άλλη σταματάς να αγχώνεσαι για το κατά πόσο το moto.gr έχει βόλτα την Κυριακή ή όχι ή κατά πόσο θα βρείς παρέα να πάτε κάπου γιατί θα χεις την πίστα. Άσε που βοηθάει και τους παντρεμένους με παιδιά να πάνε να ξεδώσουν για λίγο χωρίς να λείπουν από το σπίτι από το πρώι μέχρι το βράδυ σε μια ημερήσια. Παίρνεις το μηχανάκι την Κυριακή πετάγεσαι για ένα 4 ωράκι και γυρνάς πίσω σαν μην έλειψες καθόλου

    Δεν είναι άσχημη επιλογή αλλά θέλει και τα ανάλογα λεφτά για να συντηρήσεις την εν λόγω επιλογή. Τα λάστιχα που θα χρειάζεσαι κάθε 4 επισκέψεις στην πίστα θα είναι αρκετά.

    Ιδανικό θα ήταν να χεις μια μηχανή τύπου gs800 / versys κτλ και να βρείς κανα παλιότερο 600άρι CBR του ‘03 / ‘04 σαν track bike. Εάν πάρεις και το GS μεταχειρισμένο τότε και τα 2 θα σου βγουν λιγότερο από ένα SMT καινούργιο για παράδειγμα.

    Τα 1000άρια ss είναι αλουνου παπά ευαγγέλιο. Ούτε καν

  11. #11
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    φίλε μου να βρεις να οδηγήσεις ένα τουόνο και ένα χιλιάρι ss και όταν θα έχεις εντυπώσεις από αυτά τότε το συζητάμε
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  12. #12
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Kατ αρχήν πόσα track day εχεις κάνει με το Hornet σου?
    Πιστευεις οτι εχεις εξαντλήσει τα περιθώρια?
    Τι χρόνους κάνεις?

    Για δες εδω
    http://www.moto.gr/forums/showthread...t=Hornet%2A900



    PS Στα Μέγαρα παω πιο γρηγορα και κυρίως ξεκούραστα με το Hornet απ οτι με το Bimota.
    Στις Σέρρες βεβαια καμμία σχέση.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vassilis88
    Εγγραφή
    07/11/2004
    Μηνύματα
    1.703

    Re: Ρε τι το 'θελα το Track Day

    Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar

    Δεν πήγα για να κυνηγήσω χρόνο, πήγα να χαρώ το μηχανάκι μου και να πιέσω το όριο μου
    μα πιεζω στα ορια μου δν σημαινει κυνηγαω χρονο?

    δν εχει νοημα το τρακ ντεη αλλιως

    θα λεγα αν εισαι κοντα στο 40 ας το αλλαξεις με ενα σσ600 05 κ νεοτερο

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Kατ αρχήν πόσα track day εχεις κάνει με το Hornet σου?
    Πιστευεις οτι εχεις εξαντλήσει τα περιθώρια?
    Τι χρόνους κάνεις?

    Για δες εδω
    http://www.moto.gr/forums/showthread...t=Hornet%2A900



    PS Στα Μέγαρα παω πιο γρηγορα και κυρίως ξεκούραστα με το Hornet απ οτι με το Bimota.
    Στις Σέρρες βεβαια καμμία σχέση.

    Η επιβαιβέωση για αυτο που λες έρχετε στο Μοτο που κυκλοφορεί,

    ISLE of Moto, όπου το Hornet 600 κάνει τον καλύτερο χρόνο χωρίς να το οδηγήσει ο Μιμίκος.

    Έναντι σε SS και SB διπλάσιας τιμής και υπποδύναμης, (ΒΜW 1000ss, Z1000)

    Αν δε το έδιναν και στο Μιμίκο θα έκανε καλύτερο χρόνο ever (έναντι σε R1, CB1000, Deytona 675, 1198r, KTM smt)
    Travel, Grow, Share

  15. #15
    θεωρώ ότι στα μέγαρα το hornet μπορεί να σου προσφέρει αρκετό fun ...

    φτάσε πρώτα τα όρια του (τα δικά του, όχι τα δικά σου) στο περιβάλλον της συγκεκριμένης πίστας και μετά το συζητάς. Αυτή είναι η γνώμη μου αν πρόκειται να έχεις μόνο μια μηχανή.

    Αν μη τι άλλο, πόσα trackday θα κάνεις το χρόνο? Θα πάρεις ένα ss το οποίο έχει απόλυτη θέση οδήγησης και κατά συνέπεια για να το χαρείς 6-7 (παραπάνω?... άντε, 10) φορές το χρόνο θα πρέπει να κάνεις πολλούς συμβιβασμούς σε όλες τις άλλες χρήσεις (άνεση σε βόλτες, εκδρομές, ταξίδια, δικάβαλα, κλπ...)

    αν τώρα το οικονομικό δεν είναι θέμα, τότε πάρε το και έχε μια 2η μοτό για "καθημερινή"

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2011, 18:46
  2. Video-Photo το moto.gr- track days
    από AKIS BUSA στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2011, 23:26
  3. Ποιο είναι το επόμενο Track Day
    από fazerakis στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2006, 10:39
  4. Ποτε θα γινει το καινουργιο track-day στα Μεγαρα
    από anco στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/05/2005, 18:34
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2005, 13:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF