Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: motul 5100 η 300v για 600rr

  1. #1
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.281

    motul 5100 η 300v για 600rr

    παιδια φιλος αγορασε ενα cbr 600rr του 05 αφου ζηλεψε απ το δικο μου και ρωτα motul 5100 15-50 που ειναι ημισυνθετικο η 300v 15-50 φουλ συνθετικο...η χρηση του ειναι καθαρα σε επαρχιακους καμια βολτιτσα η για κανα καφε.. πιστα δεν βλεπει και ουτε θα δει λογικα οποτεε..εγω ειπα 5100 που βαζω και γω αλλα θελει και δευτερη γνωμη...για πειτε του γιατι εχει σκυλιασει....thnx προκαταβολικα
    Throttle that mysterious friend of ours

  2. #2
    ογκωδες μελος Το avatar του/της ftsmf
    Εγγραφή
    23/11/2008
    Μηνύματα
    398
    κοιταξε... καθαρα προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι εφοσον ειναι καινουριο σχετικα το μηχανακι τα φουλ συνθετικα ειναι οτι καλυτερο... αλλα τα motul τα συγκεκριμενα εχουν δοκιμαστει στο χρονο απο πολλους και ειναι απο τα καλυτερα... ας βαλει οποια του "φτιαχνουν" καλυτερη αισθηση στο σασμαν...
    "ΜΙΑ ΝΥΦΗ ΠΟΥ ΦΟΡΟΥΣΕ ΜΑΥΡΑ..........ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΝΟΙΩΘΩ ΣΑΝ ΜΠΑΣΤΑΡΔΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΝΟΘΟ"

    " Σωστε το μνημείο Φλωρέττα-Φλωρέττα..."

  3. #3
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.281
    βασικα ανοιξαμε την κουβεντα γιατι του μπηκαν ιδεες οταν του παν οτι τα φουλ συνθετικα ειναι καλυτερα να τα αποφυγει για τη χρηση που το θελει...για αυτο και η ερωτηση...
    Throttle that mysterious friend of ours

  4. #4
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Φίλε άκρη δεν θα βγάλεις , ο καθένας θα σου πει τα δικά του και πιο πολύ θα μπερδευτεί ο φίλος σου . Ας δοκιμάσει μια 5100 , μετά 300 μετά torco και μετά Ipone για τα ίδια χιλιόμετρα και ας δει σε τι κατάσταση είναι όταν τα αλλάξει .Επίσης τι αίσθηση έχει στο κιβώτιο και πόσο εύκολα κάνει τις αλλαγές . Όλα τα επώνυμα λάδια πάνω κάτω καλά είναι , αρκεί να τα αλλάζει συχνά ...

    Modenas Kriss 125

  5. #5
    ογκωδες μελος Το avatar του/της ftsmf
    Εγγραφή
    23/11/2008
    Μηνύματα
    398
    κοιτα... χωρις να γνωριζω λεω και γω οτι αν βαλεις συνθετικα φουλ καλο θα ειναι να τα λειτουργεις κι οπως πρεπει....σε θερμοκρασιες λειτουργιας και να ανοιγεις και λιγο το μηχανακι.. εκει πιστευω οτι εχεις οφελος απο την χρηση τους.... κι οχι στο να βαζεις μπρος και να πηγαινεις για καφε οπου ουτε θερμοκρασια λειτουργιας δεν πιανεις..

    αλλα εγω παντα 15-50 ημι εβαζα σε ολα τα μηχανακια μου χειμωνα καλοκαιρι και τα θεωρω υπεραξιοπιστη λυση... και δεν μπαινω πιστες και τετοια... βολτες...πηγαινε-ελα δουλεια(μεγαλη αποσταση) αλλα και καφετερια χωρις να προλαβω να πιασω και γω θερμοκρασια λειτουργιας...

    οποτε γιατι δεν λες του φιλου να διαβασει τις λαδολογιες και να αποφασισει μονος του τι κανει καλο και τι οχι στην μοτοσυκλετα του...
    "ΜΙΑ ΝΥΦΗ ΠΟΥ ΦΟΡΟΥΣΕ ΜΑΥΡΑ..........ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΝΟΙΩΘΩ ΣΑΝ ΜΠΑΣΤΑΡΔΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΝΟΘΟ"

    " Σωστε το μνημείο Φλωρέττα-Φλωρέττα..."

  6. #6
    ογκωδες μελος Το avatar του/της ftsmf
    Εγγραφή
    23/11/2008
    Μηνύματα
    398
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
    Φίλε άκρη δεν θα βγάλεις , ο καθένας θα σου πει τα δικά του και πιο πολύ θα μπερδευτεί ο φίλος σου . Ας δοκιμάσει μια 5100 , μετά 300 μετά torco και μετά Ipone για τα ίδια χιλιόμετρα και ας δει σε τι κατάσταση είναι όταν τα αλλάξει .Επίσης τι αίσθηση έχει στο κιβώτιο και πόσο εύκολα κάνει τις αλλαγές . Όλα τα επώνυμα λάδια πάνω κάτω καλά είναι , αρκεί να τα αλλάζει συχνά ...



    +600
    "ΜΙΑ ΝΥΦΗ ΠΟΥ ΦΟΡΟΥΣΕ ΜΑΥΡΑ..........ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΝΟΙΩΘΩ ΣΑΝ ΜΠΑΣΤΑΡΔΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΝΟΘΟ"

    " Σωστε το μνημείο Φλωρέττα-Φλωρέττα..."

  7. #7
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.281
    Throttle that mysterious friend of ours

  8. #8
    Σαν κατοχος και εγω με CBR600 F4i του βαζω Motul .
    Πες του για αρχη να βαζει τα 5100 sae 15-50 που ειναι ημισυνθετικα και πολυ καλο λαδι και αργοτερα αμα θεληση ας βαλει τα 300V.
    Αλλαγη απο ημισυνθετικα σε συνθετικα , γινετε. Το αναποδω δλδ απο συνθετικα σε ημισυνθετικα να το αποφευγεται δια ροπαλου !!!! Συχνες εναλλαγες θα παρετε τα μεταλλα του κινητηρα στο χερι !!!!!
    Εγω βαζω Motul 300v 15-50 αλλα το μηχανακι μερικες φορες το δινω και καταλαβαινει, γι' αυτο και βαζω αυτα τα λαδια. Αλλιως τα 5100 15-50 ειναι οτι καλυτερο !!!!

  9. #9
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ODYESE

    Αλλαγη απο ημισυνθετικα σε συνθετικα , γινετε. Το αναποδω δλδ απο συνθετικα σε ημισυνθετικα να το αποφευγεται δια ροπαλου !!!!
    Γιατί αυτό ?
    Modenas Kriss 125

  10. #10
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    το manual του 600RR που είχα του 2003 εάν θυμάμαι καλά δεν πέρνω όρκο κιόλας λεει για συνθετικά λάδια.

    εγώ πάντως σε όλα τα ss μου Motul 300V 10W40, με τα Honda τα RR δεν είχα θέμα με το κιβώτιο, η χρήση που του έκανα ήταν χαλαρές βόλτες μόνο, δεν το κυκλοφορούσα καθόλου Αθήνα, ουτε λάδι τσίμπαγε ούτε τίποτα.

    Πολύ καλά λάδια είναι και τα 10W40 της Honda(ημισυνθετικά) που είναι Penzoil και είναι και ποιο φθηνά από τα motul

  11. #11
    Κ εγω παντα 15-50 βαζω σε χορνετ 08 (που εχει ιδιο κινητηρα σχεδον με το rr) σε φουλ συνθετικα παντως πατιναρει ποιο ευκολα ο δισκος.

Παρόμοια θέματα

  1. Castrol Rs Vs Motul 5100
    από GSXR K6 στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2010, 16:56
  2. ζαντες για 600rr 2005
    από vrelik στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2008, 21:52
  3. 300v vs 5100
    από alex14 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2003, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF