Σελίδα 3 από 36 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 535

Θέμα: VStrom SERVICE (και κοστολόγιο...)

  1. #31
    EGO PANTOS VAZO MOTOREX 10-40 SEMISYNTHETIC STO V-STROM ME 25 EURO!!FILTRO LADIOY HIFLO FILTRO 10 EURO.TA FULL SYNTHETIC MOTOREX 35 EURO.OLA AYTA ALEXANDROUPOLI OMOS.PISTEYO OTI KATO TA SERVICE INE PANAKRIVA.HREONOYN KAI TO PARAMIKRO.ENOITE POS KATI PARAMIKRA OPOS ELENHO KAI LADOMA ALYSIDAS GENIKES SISFIXIS RITMISI FOTON KAI ALLA INE TZAMPA.GENIKA YPARHI MIA FILIKI EXIPIRETISI.TOYLAHISTON SE MENA!!!

  2. #32
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2006
    Μηνύματα
    12
    Dhladh Karamot ton sustineis ton Mototech? Exw kanei ekei ta duo prwta service kai twra pou plhsiazei to 10000 apleilhtika skeftomai na to psa3w ligo perissotero. Ton kobeis a3iopisto h na arxisw na psaxnw gia kammia A8hna?
    Not all that wonder are lost...

  3. #33
    Με ότι έχω τρέχω Το avatar του/της karamoto
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    310
    Αρχικά δημιουργήθηκε από karvoun
    Dhladh Karamot ton sustineis ton Mototech? Exw kanei ekei ta duo prwta service kai twra pou plhsiazei to 10000 apleilhtika skeftomai na to psa3w ligo perissotero. Ton kobeis a3iopisto h na arxisw na psaxnw gia kammia A8hna?
    Αυτή τη στιγμή η μηχανή μου είναι στον mototech gia service. Την παραλαμβάνω το απόγευμα. Αυτή θα είναι η πρώτη μου εμπειρία από αυτόν. θα σου πώ κόστος και εμπειρίες από Δευτέρα. Σαν ύφος πάντως τον προτιμώ. Για την ουσία δεν ξέρω ακόμα. Ελπίζω το σφυρί να το έχει μόνο για πρόκες.

    Στα 10000 μάλλον θα σου πει για ρύθμιση βαλβίδων. (υπόψην ότι η suzuki δίνει service κάθε 6000 μικρό και κάθε 12000 μεγάλο, κοίτα το service manual παραπάνω) Περίμενε να πληρώσεις περί τα 200Ε. Ρώτα τον όσο χρεώνει χωρίς την ρύθμιση και άμα συμφέρει μην την κάνεις. Έτσι και αλλίως δεν ξέρουμε αν την κάνουν στα αλήθεια.

    Νεότερα την Δευτέρα

  4. #34
    Με ότι έχω τρέχω Το avatar του/της karamoto
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    310

    Συγκριτική δοκιμή εξουσιοδωτημένων στο Ηράκλειο

    Λοιπον πηρα την μηχανη απο το service στο mototech. Μπήκε Πέμπτη πρωί και βγήκε Παρασκευή βράδυ λόγω φόρτου εργασίας (τότε γιατί κλείνω ραντεβού; Δεν είναι για να έχει τελειώσει τα άλλα και να πιάσει εμένα με το που θα πάω; )

    Υποτίθεται ότι έγιναν όλες οι εργασίες και αλλαγές που προβλέπονται στο μεγάλο service τουτέστιν:

    Λάδια (συνθετικά, Motul 300V 15-50 τα 10-40 δεν χρειάζονται στην Κρήτη ούτε τον χειμώνα)
    Μπουζί
    Ρύθμιση βαλβίδων
    Επείσεις αλλάχτηκαν:
    Φίλτρο αέρα
    Φίλτρο λαδιού

    Υποτίθεται ότι σφύχτηκε και το ρουλεμάν του τιμονιού όπως είχα ζητήσει αλλά εγώ δεν κατάλαβα καμία διαφορά και εξακολουθώ να το βρίσκω υπερβολικά χαλαρό. (Βασικά αν δεν το κάνω μόνος μου δεν νομίζω ότι θα γίνει ποτέ σωστά. Χρειάζεται ροπόκλειδο για σωστή δουλειά το οποίο δεν νομίζω ότι έχουν καν τα συνεργεία.)

    Στην ρύθμιση βαλβίδων βρέθηκαν λέει 4 βαλβίδες που χρείαστηκαν ρύθμιση και συνεπώς χρειάστηκαν λέει και 4 καπελώτα (5-6Ε το καθένα). Συνολικό κόστος service ~220Ε.
    Εγώ όμως έβαλα και σωληνάκια υψηλής μπροστά τα οποία χρεώθηκαν άλλα ~120Ε (Ακριβά. Βάλτε όμως οπωσδήποτε. Δεν αποκτάτε τα φρένα του GSXR αλλά υπάρχει σαφής βελτίωση σε ένα απο τα σημεία που σαφώς την χρειάζονται. Θα τα βρείτε και πιο φθηνά). Σύνολο 338Ε.

    Η μηχανή πλύθηκε καλά στο service και το μόνο που ξέχασαν είναι να ρυθμίσουν το ρελαντί το οποίο ήταν τελείως off στις 1000 στροφές.

    Κουβεντιάζοντας μαζί του για τις βαλβίδες και αφου του είπα ότι ξέρω ότι είναι πολύ σταθερές μου είπε ότι αυτός πάντα βρίσκει ότι χρειάζονται ρύθμιση κάποιες συμπληρώνοντας όμως ότι δεν του αρκεί να είναι το διάκενο μέσα στο εύρος των προδιαγραφών αλλά ότι το βάζει ακριβώς στο σωστό. Δεν ξέρω αν πείστηκα γιαυτό η όχι άλλα από την άλλη το γεγονώς ότι οι βαλβίδες ρυθμίστηκαν για πρώτη φορά στα 49000 και πάλι δεν ήταν και πολύ off μάλλον συμφωνεί με τις φήμες για τον κινητήρα (προσοχή όσοι έχουν το 1000 εκεί οι βαλβίδες θέλουν συχνά κοίταγμα)

    Η γενική εντύπωση από τον μηχανικό είναι ότι ξέρει την δουλειά του. Αυτό βέβαια δεν αλλάζει το γεγονώς ότι χρεώνει και αυτός αρκετά, βάζει τα service 20% πιο συχνά και κάνει ρύθμιση βαλβίδων υπερβολικά συχνά με οφέλη όπως το καταλαβαίνω εγώ κυρίως στην τσέπη του.

    Από την άλλη ο Βογιατζής θα μου έπαιρνε 350Ε μόνο για το service οπότε δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Θα μου πείτε μήπως κάνει καλύτερη δουλειά; Επειδή πέρασα πολλές ώρες στο συνεργείο του Βογιατζή, γιατί εκεί έκανα επισκευή μετά από ατύχημα αλλά και ένα service, δεν το νομίζω καθόλου.

    Με την υποκειμενικότατη λοιπόν άποψη μου και κρίνοντας από τις εμπειρίες μου mototech δαγκωτό. Βέβαια αν κάποιος έχει να μου προτείνει εδώ στο Ηράκλειο κάποιον μηχανικό καλό και φθήνο ευχαρίστως εγκαταλείπω τους ακριβούς εξουσιοδοτημένους.

  5. #35

    Re: Συγκριτική δοκιμή εξουσιοδωτημένων στο Ηράκλειο

    Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
    (προσοχή όσοι έχουν το 1000 εκεί οι βαλβίδες θέλουν συχνά κοίταγμα)

    Γιατι;
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  6. #36
    Με ότι έχω τρέχω Το avatar του/της karamoto
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    310

    Re: Re: Συγκριτική δοκιμή εξουσιοδωτημένων στο Ηράκλειο

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
    Γιατι;
    Δεν γνωρίζω τον λόγο από μηχανικής πλευράς.

    Όμως και στα forum αλλά και ο μηχανικός μου στην θεσσαλονίκη και ο Τριανταφιλίδης (mototech) συμφωνούν ότι έτσι έχουν τα πράγματα. Μάλιστα ο τελευταίος λέει ότι τους έστειλαν και από την μαμά suzuki οδηγία να τα κοιτάνε από πολύ νωρίς. Και δυστυχώς φαίνεται ότι οι βαλβίδες έχουν την τάση να κλείνουν το οποίο και πιο ζημιογόνο είναι και δεν ακούγεται (ενώ οι ανοιχτές βαλβίδες κάνουν τζέρτζελο και ξέρεις αμέσως ότι κάτι τρέχει)

    Άγνωσται αι βουλαί των κινητήρων. :smilea:

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της edie
    Εγγραφή
    02/04/2006
    Μηνύματα
    194
    Πήγα για το πρώτο σέρβις στην επίσημη αντιπροσωπεία στα 1000 και πλήρωσα

    30ε

    άλλαξε μονό τα λαδιά όχι το φίλτρο λαδιού μου έβαλε κάτι συνθετικά λέει πρώτη φορά είδα τέτοια μάρκα Ι P O N
    πρέπει να ήταν γιαπωνέζικα επίσης κοίταξε και μια φισα κάτω από την σελά την πασπάτεψε με ένα μυτοτσιμπιδο κάτι κοίταζε στο ταμπλο αυτό το είπε αν θυμάμαι καλά TSή κάπως έτσι μου είπε οκ και
    :hypnotize :
    αυτό ήτανε τώρα έχω κάποιες αμφιβολίες για το φίλτρο γιατί όλοι το ξαλλάζουνε το λεει και το βιβλιο

  8. #38
    AAααα... μου φαίνεται ό,τι δε κάνατε καλή αρχή... Πήγαινε αλλού!!
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  9. #39
    Με ότι έχω τρέχω Το avatar του/της karamoto
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    310
    Αρχικά δημιουργήθηκε από edie
    Πήγα για το πρώτο σέρβις στην επίσημη αντιπροσωπεία στα 1000 και πλήρωσα

    30ε

    άλλαξε μονό τα λαδιά όχι το φίλτρο λαδιού μου έβαλε κάτι συνθετικά λέει πρώτη φορά είδα τέτοια μάρκα Ι P O N
    πρέπει να ήταν γιαπωνέζικα επίσης κοίταξε και μια φισα κάτω από την σελά την πασπάτεψε με ένα μυτοτσιμπιδο κάτι κοίταζε στο ταμπλο αυτό το είπε αν θυμάμαι καλά TSή κάπως έτσι μου είπε οκ και
    :hypnotize :
    αυτό ήτανε τώρα έχω κάποιες αμφιβολίες για το φίλτρο γιατί όλοι το ξαλλάζουνε το λεει και το βιβλιο
    Τα IPONE είναι Γαλλικά και λένε ότι είναι καλά. Τιμή καλή αν σου έβαλε πλήρως συνθετικά.

    Με το μιτοτσίμπιδο σου βραχυκύκλωσε την φίσα που λέει στον εγκέφαλο να κάνει αναφορά διαγνωστικού ελεγχου και βγάζει στην οθόνη τον κωδικό των προβλημάτων. Καλώς καμωμένο.

    Το ότι δεν αλάχτηκε το φίλτρο πολύ κακώς καμωμένο.

    Και εγώ προτείνω αλλαγή συνεργείου. Προτείνω και αλλαγή φίλτρου.
    Δρομερός και τριάθλιος....

  10. #40
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530

    Re: Συγκριτική δοκιμή εξουσιοδωτημένων στο Ηράκλειο

    Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
    Με την υποκειμενικότατη λοιπόν άποψη μου και κρίνοντας από τις εμπειρίες μου mototech δαγκωτό. Βέβαια αν κάποιος έχει να μου προτείνει εδώ στο Ηράκλειο κάποιον μηχανικό καλό και φθήνο ευχαρίστως εγκαταλείπω τους ακριβούς εξουσιοδοτημένους.
    οταν λεω εγω (σε καποιους φιλους με 650) οτι ο βογιατζης ειναι καλος μονο να σου περνει λεφτα και να σου λεει μ@λ@κιες,εγω ειμαι ο κακος.
    ενας φιλος και αυτος με 650 για το απλο σερβις των 12000 εκανε 2 μερες να το παρει.
    εγω (κατοχος 650) ειμαι απο αγιο νικολαο παω στον ορφανακη και μεσα σε 1 ωρα εχω παρει το μηχανακι.
    σε 500 χιλιομετρα θα κανω το σερβις των 24000 χιλ. και θα πω τιμες και ωρες εργασιας.

  11. #41
    Με ότι έχω τρέχω Το avatar του/της karamoto
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    310

    Re: Re: Συγκριτική δοκιμή εξουσιοδωτημένων στο Ηράκλειο

    Αρχικά δημιουργήθηκε από painterakis
    οταν λεω εγω (σε καποιους φιλους με 650) οτι ο βογιατζης ειναι καλος μονο να σου περνει λεφτα και να σου λεει μ@λ@κιες,εγω ειμαι ο κακος.
    ενας φιλος και αυτος με 650 για το απλο σερβις των 12000 εκανε 2 μερες να το παρει.
    εγω (κατοχος 650) ειμαι απο αγιο νικολαο παω στον ορφανακη και μεσα σε 1 ωρα εχω παρει το μηχανακι.
    σε 500 χιλιομετρα θα κανω το σερβις των 24000 χιλ. και θα πω τιμες και ωρες εργασιας.
    Ωραίος.

    Στείλε τιμές και εμπειρίες και από τα δύο σερβις αν βρείς χρόνο.
    Δρομερός και τριάθλιος....

  12. #42
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    σημερα εκανα το σερβις των 24000 χιλ. με συνολικο κοστος 160 ευρω οπου τα 70 ηταν εργασια και τα 90 ανταλακτικα.
    τα ανταλακτικα αποτελουνται απο
    3 κιλα λαδι valvoline 20w-50, 30ευρω
    2 λιτρα αντιψυκτικου υγρου valvoline, 10ευρω
    2 μπουζι denso, 10ευρω*
    1 φιλτρο λαδιου γνησιο της suzuki, 7ευρω
    1 ζευγαρι πισω τακακια (παντως οχι nisin), 33ευρω*
    * για τις τιμες αυτων των 2 δεν ειμαι απολυτα σιγουρος αλλα μαζι κανουν 43 ευρω
    η εργασια ηταν οπως και στα 12000 χιλ. (καθαρισμος φιλτρου Κ&Ν , σφυξιμο καθε βιδας, αλυσιδας) ενω κοιταξαμε και τις βαλβιδες (οι οποιες ηταν Ο.Κ.)
    χρονος εργασιας 3 ωρες γεματες, με 3 στασεις για τσιγαρο.
    πλυσιμο μηχανης δεν εγινε.

    οσο αφορα το κοστος σερβις των 12000 που εκανε ενας φιλος μου την προιγουμενη εβδομαδα στου βογιατζη, ηταν 120 ευρω χωρις το αντιψυκτικο υγρο/τακακια/ελενχο βαλβιδων (παντα σε σχεση με το δικο μου σερβις) και ο χρονος ηταν 2 (ναι ΔΥΟ) μερες.

  13. #43
    Με ότι έχω τρέχω Το avatar του/της karamoto
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    310
    Αρχικά δημιουργήθηκε από painterakis

    οσο αφορα το κοστος σερβις των 12000 που εκανε ενας φιλος μου την προιγουμενη εβδομαδα στου βογιατζη, ηταν 120 ευρω χωρις το αντιψυκτικο υγρο/τακακια/ελενχο βαλβιδων (παντα σε σχεση με το δικο μου σερβις) και ο χρονος ηταν 2 (ναι ΔΥΟ) μερες.
    Τώρα αισθάνομαι ακόμα πιό μαλάκας.
    Το σερβις των 12000 είναι αντίστοιχο με των 36000 (ακριβώς ίδιες εργασίες εκτος την αλλαγή φίλτρου αέρα στα 36000 που όμως δεν μου την κάνανε) στο οποίο εμένα ο βογιατζής μου πήρε 250Ε. Ίσως γιατί χρειάστηκαν συγχρονισμό τα σώματα του γκαζιού (το χρέωσαν 130???), αλλά μάλλον γιατί εμένα μου κάνουν φιλικές τιμές ενώ από ότι φαίνεται τους φίλους σου δεν τους πάει μία.

    Οι δύο μέρες πάντως είναι στάνταρ. Έρε ξύλο που θέλουνε.
    Δρομερός και τριάθλιος....

  14. #44
    Με ότι έχω τρέχω Το avatar του/της karamoto
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    310

    Re: Re: Συγκριτική δοκιμή εξουσιοδωτημένων στο Ηράκλειο

    Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
    (προσοχή όσοι έχουν το 1000 εκεί οι βαλβίδες θέλουν συχνά κοίταγμα)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
    [Β]Γιατι; [/B]
    Παρεπιπτόντως για το θέμα της ρύθμισης βαλβίδων του 1000 άκουστηκε (από κάποιον ιδιοκτήτη και όχι από επήσιμη πηγή) ότι έρχονται από το εργοστάσιο με κλειστές βαλβίδες για να περνάνε λέει τις προδιαγραφές καυσαερίων. Γιαυτό όλα θέλουν στην αρχή μία ρύθμηση και μετά δεν παρουσιάζουν τίποτα.

    Κατά πόσο αληθεύει άγνωστο.
    Δρομερός και τριάθλιος....

  15. #45
    Σα να με τσίμπησε λίγο...

    Σέρβις 12000km 180€

    - Λάδια
    - Φίλτρο Λαδιού
    - Μπουζί x2
    - Φίλτρο Αέρα
    - Ρύθμισμα Βαλβίδων

    Το ξέρω είναι πολλά και απόρησα και εγώ προς ως προς το ρύθμισμα βαλβίδων τόσο νωρίς. Ο μάστορας μου είπε ότι σε αυτά τα χιλιόμετρα το κάνει και εγώ προτίμησα να μην μουρμουρήσω τίποτα αφού γενικά είχε γίνει άριστη δουλειά και έλεγχος σε όλο το μηχανάκι. Των 18000km θα είναι πάλι ¨μικρό¨ service δηλαδή όπως και των 6000.

    Άς είναι μόνο αυτά έξοδα για την μηχανή κι ας είμαστε εμείς καλά και όλα τα άλλα λύνονται...
    "Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
    είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"


    iMix

Σελίδα 3 από 36 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. vstrom στρωσιμο και βολτα
    από cosini στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2009, 20:08
  2. πρωτο service και πρωτα αξεσουαρ
    από table920 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2008, 23:59
  3. Service και radio arvyla
    από Ταξιδευτής στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 115
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 16:52
  4. service και προβλήματα?
    από Corto στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2007, 12:02
  5. Service και εγγύηση
    από dio650gs στο forum BMW
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2006, 12:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF