Σελίδα 33 από 36 ΠρώτοΠρώτο ... 23282930313233343536 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 481 έως 495 από 535

Θέμα: VStrom SERVICE (και κοστολόγιο...)

  1. #481
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    254
    Δεν νομιζω ρε συ.Καλα τα λεφτα ειναι πολλα δεν το συζητω. Αλυσιδογραναζα εχουν ενα κοστος αλλα και η εργασια να βγουν ολα τα μπροστινα ειναι αρκετη...

    Πλεον εχω κανει και τον 66.000 με 70 ευρω, τα απαραιτητα μονο.
    Παντως με την κριση αξιζει να ασχοληθει κανεις στα μικρα σερβις μονος του και οχι να σκαει 70 ευρω
    mustili

  2. #482

    Διαρροή Λαδιού στο μπροστά δεξί καλάμι

    Αμάν παιδιά...έσκασε λαδάκι στο ένα μπροστινό...66Κ Χλμ (Φούσκα είπε ενα φιλαράκι)..Ξέρει κανείς για πόσα να ετοιμάζομαι...? Πόσο επικίνδυνο είναι? Μήπως είναι φτηνή επισκευή και με παίρνει να επαναξετάσω τα μπροστινά ελατήρια μια που θα λυθεί το μπροστινό? Καμία πρόταση?
    V-Strom 650
    Grand Cherokee Limited 4.7
    Vespa 50S
    Aek

  3. #483

    Re: Διαρροή Λαδιού στο μπροστά δεξί καλάμι

    Αρχικά δημιουργήθηκε από grdaemon
    Αμάν παιδιά...έσκασε λαδάκι στο ένα μπροστινό...66Κ Χλμ (Φούσκα είπε ενα φιλαράκι)..Ξέρει κανείς για πόσα να ετοιμάζομαι...? Πόσο επικίνδυνο είναι? Μήπως είναι φτηνή επισκευή και με παίρνει να επαναξετάσω τα μπροστινά ελατήρια μια που θα λυθεί το μπροστινό? Καμία πρόταση?
    Kανένας? Τι έγινε μας έπιασε η κρίση και στα φόρουμ?
    V-Strom 650
    Grand Cherokee Limited 4.7
    Vespa 50S
    Aek

  4. #484
    GEORGE NO BRAKES Το avatar του/της SAM46
    Εγγραφή
    27/11/2004
    Μηνύματα
    210
    Αν και δεν εχω DL 650 θα σου πω οτι στο δικο μου (hayabusa) αλλαξα 2 τσιμουχακια + λαδια + καθαρισμος μεσα τα καλαμια + εργασια = 100?

    Και πιστεψε με ειναι σοβαρο,να το κανεις ''εχθες''
    George no brakes

  5. #485
    110 αν δεν προκύψει τίποτε άλλο από Suzuki Χαλανδρίου (λάδια τσιμούχες και στα δύο καλάμια)
    V-Strom 650
    Grand Cherokee Limited 4.7
    Vespa 50S
    Aek

  6. #486
    120 τελικά χωρίς να προκύψει τίποτε άλλο. Χαχαχαχ ...ή να πω αχβαχ Ελλαδάρα....?
    Εκ πρώτης απόψεως το setup μου φαίνεται πολύ "γλυκό". Θέλω να το δοκιμάσω και σε μια καλή "βούτα" για να δω αν θα νιώσω αυτό το χαοτικό συναίσθημα στρες και πανικού που είχε όταν ήταν καινούριο. Αν όχι, μπράβο στον Κουζούνα (έτσι μου φαίνεται πως λέγεται ο ..Suzuki Xαλανδρίου). Ίσως μάλιστα στο setup αυτό o συνδιασμός από νέα λάδια στα μπροστινά και Pirelli Trail να είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει σε μοτοσυκλέτες της κατηγορίας. Όλα αυτά μέχρι στιγμής βέβαια - αν δεν φτύσει τίποτα λάδια το απόγευμα και με βγάλει ψεύτη..φτουφτουφτου...

    Υσ. Ξέχασα να πω πως χρησιμοποίησε λάδια Castrol 15άρια.
    V-Strom 650
    Grand Cherokee Limited 4.7
    Vespa 50S
    Aek

  7. #487
    Κι εγώ έχω ένα "θεματάκι" με τις τσιμούχες...
    Συγκεκριμένα, στις 40.000 χλμ. επειδή το μπροστινό "ελάφραινε" επικίνδυνα σε μεγάλες κλίσεις με πολλά χλμ. (160-170) στην περιφερειακή Υμμητού (κομμάτι της Α.Ο.) άλλαξα ελατήρια μπροστά (έβαλα WP από τον Τασούλη), λάδια DENICOL sae10 (από τον Τασούλη), τσιμούχες και σκούπες (από την SUZUKI).
    Αφού πειραματίστηκα λιγάκι με την προφόρτιση, κατέληξα στις 2 γραμμές μέσα-3 έξω (όπως η μαμά ρύθμιση) σαν την αποτελεσματικότερη για το στύλ οδήγησής μου και τις διαδρομές που κάνω καθημερινά (γούστάρω μαλακό μπροστινό, ψιλοσφιχτό πίσω αμορτισέρ).
    Προχθές, στις 44.000 χλμ. όταν έκανα αλλαγή λαδιών, παρατήρησα διαρροή λαδιού από την αριστερή μπουκάλα.
    Δυστυχώς παρέβλεψα τον Χρυσό Κανόνα: "ότι δουλεύει, δεν το πειράζουμε", όταν αποφάσισα να αλλάξω και τις παλιές τσιμούχες, οι οποίες δεν είχαν κανένα πρόβλημα, αλλά τα ξέρετε αυτά... με την ευκαιρία που λύνουμε το μπροστινό κτλ. δεν αλλάζουμε και τις τσιμούχες ;;;
    Το θέμα είναι ότι τώρα θα αλλάξω μόνο την κλ@σμένη τσιμούχα που χάνει λάδι, την άλλη θα την αφήσω όπως είναι.
    Λάδι θα βάλω ότι βρώ σε SAE10, καθώς μου είναι δύσκολο να τρέχω ξανά στον Τασούλη για DENICOL.
    Έγραψα γιατί μου δημιουργήθηκαν απορίες όταν διάβασα στο προηγούμενο πόστ για 15αρι λάδι που έβαλε ο Κούζουνας.
    Στο κουτί των ελατηρίων WP αναφέρει σαφώς ότι το ενδεδειγμένο SAE είναι το 10.

    Επειδή μόλις βρώ ευκαιρία θα ξαναλύσω το μπροστινό, μου έχουν περισέψει από το κίτ των ελατηρίων δύο δαχτυλίδια από τεφλόν που μπαίνουν στο μπροστινό του DL 1000 v-strom, να τα βάλω μέσα και να μειώσω την προφόρτιση από τη βίδα ;;;
    Τα ίδια ελατήρια μπαίνουν στο 650 με ένα δαχτυλίδι ανάμεσα στο ελατήριο και τον μεταλλικό αποστάτη σε κάθε μπουκάλα, ενώ στο 1000 μπαίνουν με 2 δαχτυλίδια (γι' αυτό και μου περίσεψαν) σε κάθε μπουκάλα.

    Περιμένω σχόλια-συμβουλές από όσους "κατέχουν" το θέμα της σωστής λειτουργίας του μπροστινού..
    the motorcycleboy reigns

  8. #488
    GEORGE NO BRAKES Το avatar του/της SAM46
    Εγγραφή
    27/11/2004
    Μηνύματα
    210
    Φιλε για εμενα το κανεις που το κανεις αλλαξε και τις 2 τσιμουχες!!
    George no brakes

  9. #489
    Μπήκε καινούργια τσιμούχα στην αριστερή μπουκάλα μόνο, με fork oil DENIKOL sae 10 (ίδιο με αυτό της δεξιάς μπουκάλας).
    Με την ευκαιρία της εξαγωγής του μπροστινού, τοποθετήθηκαν και οι δεύτερες ροδέλες προφόρτισης από τεφλόν, οι οποίες συνοδεύουν το κίτ της WP.
    Δηλαδή, πλέον σε κάθε μπουκάλα υπάρχουν 2 ροδέλες προφόρτισης (2+2) και έχω τις βίδες της προφόρτισης στο τέρμα μαλακό.
    Το αποτέλεσμα είναι καλό.
    Αν και η λειτουργία του μπροστινού μπορεί να χαρακτηριστεί "σφιχτή", στο δρόμο δουλεύει καλά, αποσβαίνει τις ανωμαλίες χωρίς αναπηδήσεις, δεν κοπανάει στις λακούβες και δεν βυθίζεται απότομα ή υπερβολικά στο δυνατό φρενάρισμα.
    Ωστόσο, το πίσω αμορτισέρ (που είναι σφιγμένη η προφόρτισή του μόλις ένα κλίκ πρίν από το τέρμα σφιχτό) αντιδράει λίγο απότομα για το βάρος μου (75 kg) και δείχνει να λειτουργεί στα όριά του..
    the motorcycleboy reigns

  10. #490
    όπου να'ναι θα κάνω το service των 6000 km στο V-strom 650 μου.
    ένας φίλος πόσταρε ότι κάνουν τις παρακάτω εργασίες:


    *αλλαγη λαδιων, silcoline (fuchs) 10-50 συνθετικης βασης.
    *αλλαγη φιλτρου λαδιου
    *τσεκ και τεντομα αλυσιδας
    *σπρει στους πολους της μπαταριας
    *τσεκ σε φλας και φωτα( !!!)
    *ρυθμιση ρελαντι
    *ελεγχος πιεσης ελαστικων
    *λιπανση αλυσιδας


    1) Ισχύουν αυτά?
    2) Μένω Θεσσαλονίκη (δεν είμαι από εδώ). Που να το πάω για service?

  11. #491
    Εισπνοή.... εκπνοή....
    Εγγραφή
    09/06/2008
    Μηνύματα
    517
    πλησιάζει το service των 48.000.
    για πείτε τι σας έχουν πάρει ρε παίδες να έχω μια ιδέα.

    στη Λαμπράκη (Κορυδαλλός - Αττική) που είχα ρωτήσει ένα της Σουτζούκι μου είχε πει 240 γιούρια (λογικά μαζί με εργατικά).


  12. #492
    2 χρονάκια και κάτι με 10000km ρώτησα για service και μου είπαν 240Ε. Έτσι πήρα τα ανταλλακτικά και το έκανα μόνος.

    3 λίτρα λαδάκι TORCO 28.5Ε
    4 μπουζί ιριδίου NGK 48E
    Φίλτρα λαδιού, αέρα μαμάς 39Ε
    Ψυκτικό δεν άλλαξα, το μέτρησα και ήταν μια χαρά.
    Τέντωμα αλυσίδας, καθάρισμα, λάδωμα, γρασάρισμα, πλύσιμο, γυάλισμα
    όλα μαζί σύνολο 115Ε. Σε δύο ωρίτσες τα είχα κάνει όλα.

    Το μόνο που με παίδεψε ήταν το μπροστά το μπουζί που είναι πίσω από το ψυγείο.
    Κατά τα άλλα πρώτη φορά έβγαλα τεπόζιτο για φίλτρο αέρα και μέτρημα ψυκτικού αλλά όλα είναι πολύ εύκολα στο βγάλε-βάλε.

    Πραγματικά το χάρηκα.

  13. #493
    Παιδες και εμενα πλησιαζει το 24Κ το καλο...
    Εχουμε καμμια value for money κατασταση να το παω?
    Στο μαγαζι που το πηγαινω συνηθως μου ειπε συνολο 240 ευρω.
    Ισχυουν αυτες οι τιμες ή αξιζει τον κοπο να ψαξω και καπου αλλου?
    Θεσσαλονικη και εγω
    Παοκ να ΄σαι και να μη φοβασαι

  14. #494
    Αρχικά δημιουργήθηκε από thagro
    Παιδες και εμενα πλησιαζει το 24Κ το καλο...
    Εχουμε καμμια value for money κατασταση να το παω?
    Στο μαγαζι που το πηγαινω συνηθως μου ειπε συνολο 240 ευρω.
    Ισχυουν αυτες οι τιμες ή αξιζει τον κοπο να ψαξω και καπου αλλου?
    Θεσσαλονικη και εγω


    Ειναι το ιδιο με το 12αρι. η μονη διαφορα ειναι ο ελεγχος βαλβιδων. αυτο ειναι προβλημα.
    μπορεις να τσεκαρεις ενα συνεργειο στην Ιπποδρομιου στην Τουμπα. Μολις περασεις τα goody's
    ο πρωτος δρομος δεξια. μονοδρομος.... αυτος για το 12αρι μου ειχε πει 160Ε. δεν χανεις τιποτα να κανεις μια ερωτηση.
    ΑΡΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ

  15. #495
    Η αληθεια ειναι οτι τα 240 μου ακουγονται πολλα για την τσεπη μου.
    Θα κανω μια βολτα και εκει ετσι για συγκριση και θα αποφασισω,εχει φτασει και τα χιλιομετρα πλεον.
    Εχεις μεινει ευχαριστημενος απο τη δουλειά του chris?
    Παοκ να ΄σαι και να μη φοβασαι

Παρόμοια θέματα

  1. vstrom στρωσιμο και βολτα
    από cosini στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2009, 20:08
  2. πρωτο service και πρωτα αξεσουαρ
    από table920 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2008, 23:59
  3. Service και radio arvyla
    από Ταξιδευτής στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 115
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 16:52
  4. service και προβλήματα?
    από Corto στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2007, 12:02
  5. Service και εγγύηση
    από dio650gs στο forum BMW
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2006, 12:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF