Σελίδα 4 από 36 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 535

Θέμα: VStrom SERVICE (και κοστολόγιο...)

  1. #46
    τυχαιο μέλος
    Εγγραφή
    22/05/2003
    Μηνύματα
    69
    Μου φαίνεται πως μας δουλεύουν κανονικά!!!
    Λένε οι διάφοροι παπάρες βαλβίδες κάθε 5000 και κάθε 12000 και τους πιστευετε???? Το service manual που έχω (είναι αυτό που δίνεται στα συνεργεία) αναφέρει ξεκάθαρα κάθε 24000 εκτός κι αν συντρέχει σοβαρός λόγος...
    Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα, λάδια κάθε 4000 (αν το κινείς πόλη ή το σκίζεις), φιλτρο αέρα κάθε 15 - 18000 περίπου και το μεγάλο κάθε 24000.
    Σφιξίματακια , ηλεκτρονικά , ψεκασμοί μόνο όταν διαπιστωνεις πρόβλημα. Όσο τα γαργαλάνε τόσο τα χαλάνε.

    Όλα αυτά, αφού ταλαιπωρήθηκα με μάστορα, που όσο το ρύθμιζε τοσο απορυθμίζοταν! Μετά το τελευταίο του "..έλα στα 18000 να ρυθμίσουμε σώματα ψεκασμού και λοιπά... μα το manual λέει άλλα... άστο να λέει, εμείς έτσι κάνουμε..." τον χαιρέτησα και δε ξαναπάτησα.
    Λαδάκια αλλάζω μονος μου, φίλτρο αέρος το ίδιο, σε συνεργείο θα πάω μονο στα 24000 για τα προβλεπόμενα.

  2. #47
    Συμφωνω απολυτα φιλε μου. Κι εγω μονος μου τα κανω τα σερβις και στα 24000χλμ θα το παω μονο για ρυθμιση βαλβιδων αφου πρωτα θα του εχω κανει το σερβις.

  3. #48
    Παντως αν μπορειτε να ειστε οταν ανοιγουν τη μηχανη ακομη καλυτερα, για να δειτε αν οντως τις κοιταν.Το λεω μηπως βλεπουν τον πισω κυλινδρο μονο που ειναι και ο πιο ευκολος.Το λεω γιατι εγω εκανα το service των βαλβιδων σε "δικο μου" συνεργειο και το ανοιξα μονος και ελυσα σχεδον ολη τη μηχανη (φεριγκ, πλαστικα, φιλτροκουτια, ψυγειο). οταν ειδα πως ηταν οταν ξεγυμνωθηκε ειπα οτι αποκλειετε να τα ξαναβαλω. τελικα τα καταφερα αλλα μου πηρε κανενα 5ωρο.Γι αυτο λιγο προσοχη σε ποσο χρονο θα σαν το παραδωσουν ετοιμο!!!!!!!!

  4. #49
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    Αρχικά δημιουργήθηκε από RIKOS
    Παντως αν μπορειτε να ειστε οταν ανοιγουν τη μηχανη ακομη καλυτερα, για να δειτε αν οντως τις κοιταν.Το λεω μηπως βλεπουν τον πισω κυλινδρο μονο που ειναι και ο πιο ευκολος.Το λεω γιατι εγω εκανα το service των βαλβιδων σε "δικο μου" συνεργειο και το ανοιξα μονος και ελυσα σχεδον ολη τη μηχανη (φεριγκ, πλαστικα, φιλτροκουτια, ψυγειο). οταν ειδα πως ηταν οταν ξεγυμνωθηκε ειπα οτι αποκλειετε να τα ξαναβαλω. τελικα τα καταφερα αλλα μου πηρε κανενα 5ωρο.Γι αυτο λιγο προσοχη σε ποσο χρονο θα σαν το παραδωσουν ετοιμο!!!!!!!!
    οντως το θεαμα ειναι ΤΡΟΜΕΡΟ, λειπουν τα ΠΑΝΤΑ.
    εγω εχω ενα κακο χου'ι', και αν δεν ειμαι μπροστα στο σερβις μηχανης/αυτοκινητου ΔΕ μπορω.
    καλυτερα να μη το κανω και για αυτο το λογο εχω τσακωθει πολλες φορες με μαστορους

  5. #50
    Και πολυ καλα κανεις. Στο κατω κατω ειναι δικαιωμα μας να ειμαστε παρον οταν φτιαχνουν τη μηχανη μας. Δε θελεις μαστορα να ειμαι παρον, αντε γεια.Ας το κανουμε ολοι μας αυτο και να δεις πως θα μας παρακαλανε.

  6. #51
    Aαα.. δε τρέχει.. αν δεν είμαι μπροστά, δε πειράζει κανείς τίποτα και σε όποιον αρέσει.-
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  7. #52
    Vstromάκιας από κούνια... Το avatar του/της NikdeV82
    Εγγραφή
    30/06/2006
    Μηνύματα
    53
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tsakalaki
    Service 24000 χλμ. Η ώρα της αλήθειας



    Όπως είχα προαναγγείλει, σήμερα το πρωί πραγματοποίησα το σέρβις των 24000 χλμ στο πολυαγαπημένο μου στρομάκι 650… Το εν λόγο σέρβις αλάφρυνε την τσέπη μου κατά 352,72 Ευρώ…


    Και εξηγούμαι αμέσως για να μην μείνει κανένας παραπονεμένος….



    1. Λάδι ημισ. 4Τ 15W/50 2,4 λίτρων 26,25
    2. Φίλτρο λαδιού 10
    3. Μπουζί U24SR-N (2 Τεμάχια) 10
    4. Σετ γρανάζια – αλυσίδα dl 650 177,48
    5. Υγρό φρένων BF4 MOTUL 6,50
    --------------------------------------------------------
    ΣΥΝΟΛΟ 230,22
    Συντήρηση μοτοσικλέτας 122,50
    ΝΕΟ ΣΥΝΟΛΟ 352,72




    Αυτά λοιπόν, προς ενημέρωση όλων για να ξέρουμε και να ξέρω τι μας γίνεται…




    Συνεργείο: Μιχάλης Ρακκάς, Φιντίου 24 & Αισώπου, Περιοχή Ν.Σ Σταθμού, Θεσσαλονίκη
    To μαγαζί το ξέρω και είναι μεγάλος κλέφτης. Για ανταλλακτικά (τακάκια και λοιπά ) μου ζήτησε 20% πάνω, Για θεσσαλονίκη πιστευω ΜΑΚΙΝΑ.
    Φίλος με σπασμένο σταντ έψαχνε όλη την πόλη γιατί την επόμενη έφευγε Αθήνα και κανείς δεν είχε και ο Τύπος έβγαλε από ένα που ήταν στην βιτρίνα και του το έβαλε ο ίδιος.
    Μπράβο στα παιδιά του ΜΑΚΙΝΑ που αν δεν κάνω λάθος ήταν και χορηγοί σε αρκετούς αγώνες μοτο.

  8. #53
    Έκανα το πρώτο service του Strom μου του 650 στα κεντρικά στον Βοτανικό. Αλλαγή λαδιών και φίλτρο λαδιού, έλεγχος κτλ, σύνολο 40€.
    Η απάντηση μου είναι ίσως και είναι οριστική.

  9. #54
    Αντ/πεία Πάτρας:

    Λάδι συνθ 100% 15w50s 3x13,94+φπα 6,47
    Φίλτρο λαδιού 1x10,46+φπα 1,62
    Μπουζί NGK CR8EK 2x10 +φπα 3,09
    ------------------------
    61,10
    Έκπτωση - 2.28
    ---------
    58,82
    Φ.Π.Α. + 11,18
    ---------
    Τελική αξία = 70,00


    Για τα ίδια πράγματα τη προηγούμενη φορά στο συνεργείο μαζί με τα τακάκια πίσω (τα οποία δεν ήταν γνήσια ασφαλώς) 140€.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	06-12-15_15-53.jpg 
Προβολές:	1420 
Μέγεθος:	34,4 KB 
ID:	72080
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της takis1964
    Εγγραφή
    20/07/2006
    Μηνύματα
    112
    otan milate gia vstrom kalo ine na anaferete an ine to 1000 h to 650
    to 1000ri 03 to diko mou sta 12.000 km itan telios klistes oi valvides tou
    se ena 1000ri 2005 enos filou me 8.000 km to idio
    ypopsin to service egine brosta mas k fisika h mixani anepneyse
    apo oti akousa sto sinergio tou stathopoulou to problima m tis xerithmistes valvides akolouthoun diaxronika ta 1000ria

  11. #56
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    21/04/2003
    Μηνύματα
    489
    Αρχικά δημιουργήθηκε από takis1964
    otan milate gia vstrom kalo ine na anaferete an ine to 1000 h to 650
    Οι περισσότεροι έχουν το 650...

    Επειδή όμως το βλέπω δύσκολο να αναφέρουμε κάθε φορά ποιο έχουμε, εναλλακτικά μπορείς να ρίχνεις μια ματιά στα προφίλ του χρήστη σε κάποιο μήνυμα που σε ενδιαφέρει....

    'Ενα Jameson με πάγο...

  12. #57
    Επίσης επειδή έτυχε να το διαβάσω πιο πριν, στην αντ/πεία όταν ζήτησα λάδια για vstrom το παιδί με ρώτησε για πιο από τα δύο 650 ή 1000 διότι στο 650 δίνουν ημισενθετικά ενώ στο 1000 πλήρως συνθετικά. Επίσης ρώτησα για αλλάγή φίλτρου αέρα και μου είπε το απλό 20€ και το καλό που θέλει μόνο καθάρισμα αντί για αλαγή γύρω στα 70€.
    Όταν είχα ρωτήσει το μάστορα που τη πάω λοιπόν για το πως μπορούμε να βάλουμε ένα τέτοιο φίλτρο μου έιχε πει πως σε αυτή τη περίπτωση, χρειαζόμαστε οπωσδήποτε πρόγραμμα για τα καύσιμα αντίθετα με αυτόν στα ανταλακτικά που μου είπε όχι. Τι γίνεται εδώ τώρα; Ποιόν να πιστέψω εγώ;
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  13. #58
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    21/04/2003
    Μηνύματα
    489
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
    Επίσης ρώτησα για αλλάγή φίλτρου αέρα και μου είπε το απλό 20€ και το καλό που θέλει μόνο καθάρισμα αντί για αλαγή γύρω στα 70€.
    Όταν είχα ρωτήσει το μάστορα που τη πάω λοιπόν για το πως μπορούμε να βάλουμε ένα τέτοιο φίλτρο μου έιχε πει πως σε αυτή τη περίπτωση, χρειαζόμαστε οπωσδήποτε πρόγραμμα για τα καύσιμα αντίθετα με αυτόν στα ανταλακτικά που μου είπε όχι. Τι γίνεται εδώ τώρα; Ποιόν να πιστέψω εγώ;
    Νομίζω πως οι συνεργάτες του Σφακιανάκη προσπαθούν να προωθήσουν τα φίλτρα BMC στα οποία είναι επίσημος εισαγωγέας.

    Τα φίλτρα αυτά είναι after (όπως τα Κ&N πχ), και όχι της Suzuki...Δεν είμαι ζεστός σε τέτοια μετατροπή. Προτιμώ το μαμίσιο...

    Δες εδώ για να βγάλεις πόρισμα (έχω επισηνάψει και άλλες δυο υπερσυνδέσεις σχετικές, μέσα στο παραπάνω ποστ. Δες και αυτές...)

    'Ενα Jameson με πάγο...

  14. #59
    Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
    Νομίζω πως οι συνεργάτες του Σφακιανάκη προσπαθούν να προωθήσουν τα φίλτρα BMC στα οποία είναι επίσημος εισαγωγέας.

    Τα φίλτρα αυτά είναι after (όπως τα Κ&N πχ), και όχι της Suzuki...Δεν είμαι ζεστός σε τέτοια μετατροπή. Προτιμώ το μαμίσιο...

    Δες εδώ για να βγάλεις πόρισμα (έχω επισηνάψει και άλλες δυο υπερσυνδέσεις σχετικές, μέσα στο παραπάνω ποστ. Δες και αυτές...)

    Α!..μπράβο!!.. BMC μου το είπε. Thanks για τα links αλλά κοίτα τι έπαθα τώρα, ενώ τα είχα διαβάσει όλα και ουσιαστικά είχα καταλήξει στο ό,τι θα αφήσω το μαμίσιο και τέλος.. διαβάζω το τελευταίο από τον ETV1000 και παθαίνω blackout!!
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  15. #60
    Χαίρετε και χρόνια καλά!

    Σήμερα πήγα και εγώ το V-strom DL650 για το σέρβις των 6000km στο Στάθη Σταθόπουλο στη Μαυρομιχάλη 163.

    Εντυπώσεις: Σωστός μάστορας, ενημερωμένος, γρήγορος (μόλις πήγα έπιασε το μηχανάκι μου). απλός (μου εξήγησε τι περιλαμβάνει το σέρβις και έκανε μόνο αυτά)

    Κοστολόγιο: άλλαξε λάδια, γρασάρισμα-λάδωμα παντού (αλυσίδα, μανέτες, μαρσπιέ κλπ), καθάρισμα φίλτρο αέρα, γενικός έλεγχος. 53 ευρώ εργατικά και 33 ευρώ τα 3λίτρα λάδι (Ray). Σύνολο 86 ευρώ.

    Εγώ έμεινα ευχαριστημένος! Ειδικά που έκατσα πάνω από το κεφάλι του..

    Γιώργος

Σελίδα 4 από 36 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. vstrom στρωσιμο και βολτα
    από cosini στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2009, 20:08
  2. πρωτο service και πρωτα αξεσουαρ
    από table920 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2008, 23:59
  3. Service και radio arvyla
    από Ταξιδευτής στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 115
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 16:52
  4. service και προβλήματα?
    από Corto στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2007, 12:02
  5. Service και εγγύηση
    από dio650gs στο forum BMW
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2006, 12:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF