Σελίδα 2 από 12 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 166

Θέμα: ΠΟΔΗΛΑΤΑ

  1. #16
    Το freeday ειναι ενα event τπτ παραπάνω...


    .. τώρα ποδηλάτης στην Ελλάδα σε καθημερινή βάση σπιτι δουλειά είναι σαν να λέμε λευκός αμερικάνος στο κέντρο τη βαγδάτης ...

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  2. #17
    όταν έκανα ποδήλατο νύχτα μέρα στην Αθήνα πριν από 7-8 χρόνια και πήγαινα παντού, είμασταν πολλοί λίγοι που κυκλοφορούσαμε με το ποδήλατο σα μεταφορικό μέσο και κυρίως πιτσιρικάδες που πηγαίναμε ακόμα σχολείο, σε σημείο που γνωριζόμασταν κιόλας. Και τρέχαμε και προσπερνούσαμε αυτοκίνητα στη Κηφισσίας και από την αριστερή λωρίδα, φερόμασταν σα "μηχανάκια". Δε κλείναμε το δρόμο σε κανέναν, πιάναμε το τόπο μας όσο έπρεπε και δε μας έβριζε κανένας φυσιολογικός άνθρωπος, όποιος κομπλεξικός έκανε μαγκιές είχε ανάλογη απάντηση. Σήμερα ισχύει (το πιστεύω ακράδαντα) πως πολλοί έπιασαν ποδήλατο επειδή έγινε μόδα και καλά έκαναν αλλά μη τρελαθούμε κιόλας. 1500 ποδήλατα ταυτόχρονα με κοινή πορεία σε ένα δρόμο είναι εμπόδιο και κίνδυνος. Για αυτό πέρα από τους κομπλεξικούς που προανέφερα ενοχλούνται και φυσιολογικοί άνθρωποι. Σκέψου πως κι εγώ που ακόμα και με κουτί ή μηχανή όταν πετυχαίνω ποδήλατο γουστάρω και χαιρετάω σε ορισμένες περιπτώσεις αγανακτώ. Δε μπορείς να πηγαίνεις στην αριστερή λωρίδα με το ποδήλατο με 20 χιλιόμετρα όταν μάλιστα δεν έχει μποτιλιάρισμα και κινείται γρήγορα γιατί κινδυνεύεις ΕΣΥ!!!! (εγώ όταν πήγαινα πήγαινα σα διάολος και δε το λέω για να πουλήσω μούρη) πιάσε όλη τη δεξιά λωρίδα και ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ!!!!
    Εγώ ποτε δεν ένιωσα ζούγκλα την Αθήνα με το ποδήλατο γιατί το γούσταρα και καταλάβαινα πως δεν είναι φιλική και έπαιρνα τα μέτρα μου.
    Δεν έχω καμία διάθεση αντιπαράθεσης, μιλάω φιλικά (το διευκρινίζω γιατί δε γνωριζόμαστε) και συμπαθώ πολύ τη προσπάθεια να εδραιωθεί το ποδήλατο σα μέσο μετακίνησης από πολλούς απλά γνώμη μου είναι πως γίνεται λάθος...Αντί να βγαίνουν 1000 ποδήλατα κάθε Παρασκευή στην ίδια βόλτα, ας σκορπιστούν κάθε μέρα στις δουλειές τους με τα ποδήλατα να γεμίσει όλη η Αθήνα. Η οργάνωση κάθε τέτοιας βόλτας είναι σίγουρα ΥΠΕΡδύσκολη και δε ρίχνω φταίξιμο σε κανέναν, ευθύνη της συμπεριφοράς του έχει ο κάθε συμμετέχων
    Ο λόγος που δεν έρχομαι είναι κυρίως γιατί το έχω αφήσει το ποδήλατο και έχω παχύνει..(:rotflmao: :rotflmao: ) και επειδή προσωπικά δε νομίζω να με συγκινήσει τόσο μια τέτοια βόλτα όσο να βγω με το παλιό μου παρεάκι να βολτάρουμε κλπ κλπ αλλά αυτό δν έχει σχέση με τη κουβέντα μας.

  3. #18
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    ferto patra to podilato re



  4. #19
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    ferto patra to podilato re


    Πάτρα τα έχω και τα δύο από το πρώτο έτος αλλά δε κάνω ρε γαμώτο....είσαι να με επαναφέρεις??

  5. #20
    Δεν ειναι θεμα ποδηλατου το προβλημα.
    Ειναι θεμα παιδειας απλα.
    Εδω ο Ελληνας κανει 1000 παρανομιες με αμαξι/μηχανακι ενω ξερει οτι αν τον δουν οι τσεοι το προστιμο θα ειναι τσουχτερο,λες να κολλησει να τις κανει με το ποδηλατο, που ξερει οτι δεν τον αγγιζουν?
    Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω,ειναι αυτη η τραγικη αδιαφορια του μεσου ελληνα ποδηλατη για φαναρια,στοπ και προτεραιοτητες.
    Οκ,τον κωδικα τον γραφεις στα παπαρια σου, τη ζωη σου γιατι τη ρισκαρεις ετσι?
    Φταις δε φταις, δε θα σε νοιαξει αμα θα εισαι κατω με σπασμενα κοκκαλα κτλ κτλ.

  6. #21
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από panosch89
    Πάτρα τα έχω και τα δύο από το πρώτο έτος αλλά δε κάνω ρε γαμώτο....είσαι να με επαναφέρεις??



    φιλαρακ κι εγω 2 εχω εδω και καθε μερα κανω μποζαιτικα βραχναιικα...



    εσυ αποφασιζεις

  7. #22
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
    Το freeday ειναι ενα event τπτ παραπάνω...


    .. τώρα ποδηλάτης στην Ελλάδα σε καθημερινή βάση σπιτι δουλειά είναι σαν να λέμε λευκός αμερικάνος στο κέντρο τη βαγδάτης ...
    +900:rotflmao:

  8. #23
    Λοιπον πρως ολους τους φιλους ποδηλατες. Συμφωνουμε πως δεν υπαρχει παιδεια πουθενα. Το θεμα ομως ειναι το εξις. Αμα πατησω εγω ποδηλατη μια καθημερινη την ωρα που περναει με κοκκινο, θα τον πληρωνω μια ζωη? ναι θα τον πληρωνω μια ζωη. Οσο για τα δεκα λεπτα υπομονης που κανει ενας οδηγος μεχρι να μπορεσει να περασει το "event"... μακαρι να ηταν δεκα λεπτα. Εννοειται οτι εχει γινει μοδα το ποδηλατο(ισως και λογο βενζινης), εγω 20 χρονια στην αθηνα ειναι μετρημενα τα ποδηλατα που εχω δει καθημερινη να πηγαινουν στη δουλεια τους, και ξαφνικα 1500 ποδηλατα απλα κανουν βολτα μες τη χαρα(αν δεν ειναι αυτο μοδα, τι ειναι?). Απο τους 100 ποδηλατες αυτου του event το 20% ειναι οι γκομενες η οι γκομενοι των αναβατων που ηθελαν για καποιο λογο να πανε, το αλλο 30% δουλεια δεν ειχε να κανει ε να μην παει για ποδηλατο, το αλλο 20% πηγε γιατι θα ειναι πολλοι μαζεμενοι και θα ειναι πολυ ομορφα και λουλουδενια, τι μενει? ενα 30% που οντος το γουσταρει και θελει να το διαδωσει σα μεσο μεταφορας. Οσο για το αν με τσουβαλιαζανε ναι εχεις δικιο σκεψου ομως το εξις: 2-3 θα εμεφταν απο κλοτσια την ωρα που θα ημουν πανω στη μηχανη, 1-2 θα τσουβαλιαζα μολις κατεβαινα απο τι μηχανη(χωρις τον καριολη απο το πρωτο ποστ) και μετα οντως θα ημασταν μια ωραια παρεα στο νοσοκομειο(ασ μην ξεχναμε πως ειμαι ξαδερφος του τσακ). Και εμεις θα μπορουσαμε μιας και αυτο εχει γινει μοδα, να δειξουμε τι ωραιο μεσο μεταφορας ειναι η μηχανη, φανταζεσαι 750 καγκουρια(απο τους 1500) μεσα στην πατησιων, ουτε στο τελος του κοσμου δεν θα ηθελα να το δω αυτο.

    Οι απαντησεις ειναι πιο πολυ πρως SpineshankD και EVI

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
    Το freeday ειναι ενα event τπτ παραπάνω...
    .. τώρα ποδηλάτης στην Ελλάδα σε καθημερινή βάση σπιτι δουλειά είναι σαν να λέμε λευκός αμερικάνος στο κέντρο τη βαγδάτης ...
    Εγώ: Ρε μεγάλε είδες πόσο κοντά με προσπέρασες?
    Troley Driver (aka XAROS): E? E, αφού είσαι στον λεωφοριόδρομο.
    Εγώ: Και επειδή είναι στον λεωφορειόδρομο θα με σκοτώσεις?
    XAROS: E, να βάλεις καθρέφτες.....

    Οσο για το freeday, νομίζω ότι η καφρίλα πάει σύνεφο. Μία πήγα και ποτέ ξανά. Και τα αντίστοιχα φόρα, μια χαρά στηρίζουν την καφρίλα...


    PS Εχει κανείς info για ένα τρελαμένο ξανθό που κατεβαίνει κάθε πρωί Κηφισίας, με ένα παρδαλό και καλά μονοτάχυτο? (Το rolhoff φαίνεται δύσκολα. Μέχρι να το δώ αισθανόμουν πολύ ανάπηρος.....)
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  10. #25
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SpineshankD
    [B]ρε συ EVI στο ξαναλεω,οταν ειναι 1500 ποδηλατες ο ενας διπλα στον αλλο,ΔΕΝ μπορεις να τους βαζεις να προχωρανε με αμαξια και μηχανες μαζι.τελος.
    καθε αγγιγμα ποδηλατη στον αλλο μπορει να σημαινει πολλοι ανθρωποι στο οδοστρωμα.
    αντε και εσυ ξερεις να πεφτεις,το 13χρονο κοριτσακι και αγορακι που εχουν ερθει με τον πατερα τους,ξερουν?
    θα μου πεις να μην ερθουνε.οκ,ελα ομως που ερχονται και αυτοι και πρεπει να τους προστατεψουμε.
    τωρα για τους καφρους,καθε κοινωνικη ομαδα τους εχει, δεν μπορεις να κανεις τιποτα.
    ειπες οτι σε βρισανε επειδη τους ειπες να κανουν στο πλαι μια λωριδα.
    να δεις οταν πηγαινω μονος μου με το ποδηλατο με φωτακια κρανακι ολα κομπλε,και να περνανε οι χιλιοι μυριοι καβλωμενοι και να μου χωνουν πουστριλικια στο πουθενα επειδη ειναι μονοδρομος και τους καθυστερω.
    που να παω ρε μαλακες να βαλω το ποδηλατο στον πατο μου για να παει πιο γρηγορα??
    και τελος μην σε αξιωσει ο θεος να βρεθεις μπροστα στο δρομο καγκουρα δικυκλιστη.
    την γ@μησες,εχει περασει απο πανω σου.
    αν εγραφες εδω μεσα οτι σε σκυλοβρισε μοτοσυκλετιστης κλπ για να πας ποιο γρηγορα με το ποδηλατο ενω ησουν καθολα νομιμος τα ιδια και χειροτερα θα ελεγα και για αυτον.... δεν εχει καμμια διαφορα.... εγω παντως 13 χρονα κοριτσακια 2 την νυχτα παραλιακη σε ενα τετοιο ιβεντ δεν ειδα με ποδηλατο....ουτε 1500 ποδηλατα ειδα... καμμια 200ρα ηταν ανεμελοι...και ολοι στην ηλικια μου πανω κατω (και ειμαι 29 οχι 13)

    επισεις συμμετεχουν φιλοι σε αυτο το event (και οχι πορεια οπως ακουω συνεχεια) και οταν τους το ειπα σιχτιριζαν αυτα τα 10-15 μαλακισμενα που πανε παντα και κανουν φασαριες με αλλους (αμαξια μηχανες πεζους) κοντρες σουζες και διαφορα αλλα....τες πα

    τωρα κουβεντες οπως <<Την γαμισες θα περασει απο πανω σου>> μην ακουω γιατι οπως προειπα στο αρχικο μου ποστ με κανουν και σκευτομαι με τροπο που δε θελω...και αν θεωρεις οτι 10κιλα μπορουν να περασουν πανω απο τα 200 της μηχανης μου τοτε καποιος δεν εχει καταλαβει κατι τελος παντων! με τραμπουκισμους δεν καταφερνει κανεις τπτ!!!!!γιατι αν εβλεπε τετεοια θεαματα με 200 μηχανες που κανουν τσαμπουκαδες καθε παρασκευη θα τρωγανε το κραξιμο του αιωνα.

    δεν θα περηφανευομουν ποσο μαμιαδες ειμαστε παντως....

    ελπιζω να καταλαβαινεις οτι δεν γενικευω σε ολους τους εποχιακους ποδηλατες (αληθεια που ηταν τοσα χρονια?) αλλα σε μια συγκεκριμενη ομαδα που αμαυρωνει το ολο concept.





    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  11. #26
    Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
    PS Εχει κανείς info για ένα τρελαμένο ξανθό που κατεβαίνει κάθε πρωί Κηφισίας, με ένα παρδαλό και καλά μονοτάχυτο? (Το rolhoff φαίνεται δύσκολα. Μέχρι να το δώ αισθανόμουν πολύ ανάπηρος.....)
    Εχουμε
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  12. #27
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260
    γιατι δεν βγαινετε εξω απο την πολη να κανετε την βολτα σας?

    να πατε ενα περιφερειακο, μια εθνικη


    εκει βεβαια δεν μπορει να σας δει τοσος κοσμος
    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



  13. #28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
    γιατι δεν βγαινετε εξω απο την πολη να κανετε την βολτα σας?
    να πατε ενα περιφερειακο, μια εθνικη
    εκει βεβαια δεν μπορει να σας δει τοσος κοσμος
    τι λες ρε συ;
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  14. #29
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    σημερα το βραδυ αττικη οδο...με λαδωμενες αλυσιδες...να ξεχωρισουν τα αγορια απο τους αντρες



  15. #30
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260
    καλα χαβαλε κανω
    για τις εθνικες


    αλλα το θεμα ειναι αλλο


    αυτες τις συναντησεις 1500 ατομων και δεν ξερω τι, δεν τις καταλαβαινω..

    ποιο ειναι το νοημα τους?


    δηλαδη οκ, μπορει να γινετε μια στο τοσο για να θυμιζει στους μηχανοκινητους να προσεχουν γενικα
    τους ποδηλατες

    αλλα καθε παρασκευη
    κατανταει κουραστικο
    δεν εχει κανενα νοημα
    και αφου προκαλει προβλημα
    θα μπορουσε να αποφευγετε

    προφανως δικαιωμα του καθενος να κανει οτι θελει

    αλλα τοτε γραφοντας στα @@ μας ολους τους συμπολιτες μας
    μπορουμε να κανουμε το εξης προγραμμα
    πρωινα,

    απο δευτερα εως παρεσκευες πορειες

    βραδυ
    δευτερες οσοι κανουν τζοκινγκ στην αθηνα
    τριτες οσοι κανουν το αλλο το περιεργο που κουνας την μεση σου περιεργα
    τεταρτες οσοι κανουν ρολερ
    πεμπτη οσοι κανουν σκειτ
    παρασκευες τα ποδηλατα

    ωραια πραγματα:rotflmao:
    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



Σελίδα 2 από 12 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ktm & ποδηλατα
    από el_hymador στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 115
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2008, 14:06
  2. Κατάστημα με ποδήλατα κανείς..?
    από motaba στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 99
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2007, 09:06
  3. Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2007, 21:35
  4. Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2007, 23:52
  5. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 10:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF