Σελίδα 32 από 89 ΠρώτοΠρώτο ... 2227282930313233343536374282 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 466 έως 480 από 1326

Θέμα: Ποδήλατα ΙΙ

  1. #466
    Δηλ ,ποια ειναι η σωστη πιεση ελαστικου στο ποδηλατο .
    Υπαρχει καποιοςπινακας - μπουσουλας;

  2. #467
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Ανάλογα το είδος του ελαστικού, το μέγεθος και τι θελεις να κάνεις.
    Πες μια ποιο σε ενδιαφέρει να σου κάνω ένα παράδειγμα.

    Στο βουνό για παράδειγμα ανάλογα τον τροχό και το λάστιχο σου συνήθως είναι λίγα psi θα έλεγα κοντά στα 28 και βλέπεις.
    Στο δρόμο είναι πάλι ανάλογα το λάστιχο και τον τροχό (πολλοί έχουν όριο μικρότερο από το ελαστικό)
    για παράδειγμα, εστω πως τα λάστιχα στην κούρσα 23mm χρειάζονται 120psi για να τσουλάνε και να έχεις φρένα.
    Αν βάλεις 25mm θα χρειάζεσαι 110psi, με 28mm 100psi και μετά επιλέγεις με σύρματα γιατί στα 85 -90 ξεζαντάρει
    και θυμάσαι πως έπεφτες μικρός.

    Αν πάω εκδρομή θα βάλω 140psi (ότι και να γράφει στο πλάϊ) γιατί μετά από κανά 8 ωρο θα έχει 110...
    Αν βάλω 120 στο πίστα δεν θα ξεκολάει και δεν θα έχω φρένο, οπότε βάζω 100 και το προσέχω.

    Αντίστοιχα σε όλα τα είδη. Έχεις το κάτω όριο ως σημείο που κάνεις ζημιά αλλά χαμηλώνοντας έχεις απόσβεση.
    Το πάνω όριο (στα @@ σου) και όσο περισσότερο τόσο καλύτερη κύλιση, καλύτερη πρόσφυση και περισσότεροι κραδασμοί.

    Κάτι που δεν ισχύει στα mtb σε σαθρα εδαφη ετσι ακριβως αλλά οκ
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 14/11/2019 στις 21:49.

  3. #468
    29αρι mtb με ελαστικα Schwalbe Smart Sam Active, 2.1".
    Γνωριζω και απο μοτο για κατεβασμα πιεσης σε χωμα κτλ , αλλα λεω αν υπαρχει καπου καποιου ειδος πινακας που τα κοιτανε αυτα ή παιζει απο λαστιχο σε λαστιχο .
    Προς το παρον φουσκωνω και τσεκαρω με το ματι και το χερι οπως ακριβως εκανα πριν 30 χρονια στο πρωτο μου ποδηλατο .Οταν νομιζω πως ειναι οκ , σταματαω αφηνοντας ενα κλικ να μπορω να πιεσω το ελαστικο προς τα μεσα .να μην ειναι πετρα δηλ .
    Χωμα δεν παω . Δεν ξερω αν θα γινει ποτε , αλλα ειναι πιθανο αναλογα την παρεα .
    Ασφαλτο κινουμε καθημερηνα αλλα η διαδρομη που κανω για να μην πεσω σε αυτοκινητα εχει λακουβες, ασφαλτο παλια ,φαγωμενη μεχρι και τσιμεντο και δεν ξερω ακομα αν παρω πιο δρομισια ελαστικα που σκεφτωμουν

  4. #469
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Αν το αποφασισεις πάντως κοίταξε στο πλάϊ την μέγιστη πίεση και βάλε τόση.
    Είναι πιο άνετο με δρόμου. Πάρε τρόμπα επιδαπέδια και έχε την εκεί που παρκάρεις.
    Χρειάζεται συχνά και χρειάαζεσαι να βλέπεις πόσο βάζεις.

    Σε βενζιάδικα βαζε με διακεκομένα πατήματα για να μην εξισώσει πιέσεις και σου σκάσει.

  5. #470
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    29αρι mtb με ελαστικα Schwalbe Smart Sam Active, 2.1".
    Γνωριζω και απο μοτο για κατεβασμα πιεσης σε χωμα κτλ , αλλα λεω αν υπαρχει καπου καποιου ειδος πινακας που τα κοιτανε αυτα ή παιζει απο λαστιχο σε λαστιχο .
    Προς το παρον φουσκωνω και τσεκαρω με το ματι και το χερι οπως ακριβως εκανα πριν 30 χρονια στο πρωτο μου ποδηλατο .Οταν νομιζω πως ειναι οκ , σταματαω αφηνοντας ενα κλικ να μπορω να πιεσω το ελαστικο προς τα μεσα .να μην ειναι πετρα δηλ .
    Χωμα δεν παω . Δεν ξερω αν θα γινει ποτε , αλλα ειναι πιθανο αναλογα την παρεα .
    Ασφαλτο κινουμε καθημερηνα αλλα η διαδρομη που κανω για να μην πεσω σε αυτοκινητα εχει λακουβες, ασφαλτο παλια ,φαγωμενη μεχρι και τσιμεντο και δεν ξερω ακομα αν παρω πιο δρομισια ελαστικα που σκεφτωμουν
    Ξεκινα με 40psi και δες πως παει.

  6. #471

  7. #472
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Νομίζω πάνε μέχρι 55 αυτά.

  8. #473
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    29αρι mtb με ελαστικα Schwalbe Smart Sam Active, 2.1".
    Γνωριζω και απο μοτο για κατεβασμα πιεσης σε χωμα κτλ , αλλα λεω αν υπαρχει καπου καποιου ειδος πινακας που τα κοιτανε αυτα ή παιζει απο λαστιχο σε λαστιχο .
    Προς το παρον φουσκωνω και τσεκαρω με το ματι και το χερι οπως ακριβως εκανα πριν 30 χρονια στο πρωτο μου ποδηλατο .Οταν νομιζω πως ειναι οκ , σταματαω αφηνοντας ενα κλικ να μπορω να πιεσω το ελαστικο προς τα μεσα .να μην ειναι πετρα δηλ .
    Χωμα δεν παω . Δεν ξερω αν θα γινει ποτε , αλλα ειναι πιθανο αναλογα την παρεα .
    Ασφαλτο κινουμε καθημερηνα αλλα η διαδρομη που κανω για να μην πεσω σε αυτοκινητα εχει λακουβες, ασφαλτο παλια ,φαγωμενη μεχρι και τσιμεντο και δεν ξερω ακομα αν παρω πιο δρομισια ελαστικα που σκεφτωμουν
    https://www.schwalbetires.com/tech_i...ation_pressure

    Γύρω στα 45 με 50 psi χρειάζεσαι για χρήση σε άσφαλτο. Αν έχεις χαμηλή πίεση, η σαμπρέλα είναι πιο επιρρεπής σε σκασίματα.

    Γενικά, συμφωνώ με τις προτάσεις του doctor_john: Στην άσφαλτο βάζουμε πίεση λίγο πιο χαμηλή από το μέγιστη που αναγράφει στο πλάι του ελαστικού. Ακόμα κι αν έχεις λακκούβες, θα πρότεινα λάστιχα με πιο ήπιο πέλμα, για πιο ξεκούραστη ποδηλασία και καλύτερο φρενάρισμα. Απλά, όσο λιγότερο τρακτερωτό είναι το πέλμα, τόσο πιο επικίνδυνο γίνεται αν ανεβαίνεις υπό γωνία πεζοδρόμια ή αν έχει λούκια ο δρόμος. Μαθαίνεις όμως να προσέχεις τέτοιες περιπτώσεις και κερδίζεις από τα άλλα οφέλη του ασφάλτινου ή ημιασφάλτινου ελαστικού.

    Η τρόμπα χεριών-δαπέδου με μανόμετρο είναι πολύ καλή επένδυση, όπως σου είπε ο doctor_john. Κάνει το φούσκωμα παιχνιδάκι.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #474
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Tα μανόμετρα και ο σωλήνας είναι πονηρά
    κρατάνε ~8psi...

  10. #475
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από atithasos2 Προβολή μηνύματος
    τελικα αγορασα αυτο

    https://www.insomnia.gr/classifieds/...στο-extras/
    τελικα μετα απο ενα μηνα και κατι συμβιωσης με το ποδηλατο και αφου ειχα προλαβει να κανω μια γυρα το τετραγωνο,εχτες το απογευμα μπηκαν στο υπογειο και ανοιξανε ολες τις αποθηκες,μια απο αυτες ειχε μεσα και το ποδηλατο το οποιο δυστυχως ''εκανε φτερα''...δεν πειραζει...υγεια να εχουμε και να τους κοπουν τα χερια αυτωνων που αγγιζουν ξενη περιουσια...

  11. #476
    Αρχάριος πρόκειται να πάρει ποδήλατο δρόμου. Τώρα έχω ένα Ideal Megisto, αλλά μου είναι μικρό (είπαμε, αρχάριος) και θα το αφήσω στο γιο μου για να πάρω κάτι καλύτερο. Σκοπός είναι η καθημερινή μετακίνηση στη δουλειά (22 χλμ πηγαινελα) και αστική μετακίνηση γενικώς. Δε κοιτάω ίσιο τιμόνι. Είχα καταλήξει (με τη βοήθεια του daz) στο Cube Attain Claris 2020 με αγορά απέξω, μιας και δε το βρίσκω έτσι κι αλλιώς Ελλάδα, να το δω από κοντά. Οπότε λέω να γλυτώσω 100€ περίπου. Όμως έπεσα σε μια προσφορά (με τη βοήθεια του daz ) για το Cube attain race Tiagra 2019 με 100€ παραπάνω από το Claris. Άλλες διαφορές είναι το καλύτερο πλαίσιο του Tiagra (double alouminium butted), 2x10 ταχύτητες αντί για 2x8, (το οποίο νομίζω θα το εκτιμήσω όταν ανεβαίνω τον σταυρό της Αγίας Παρασκευής ) και μια μικρή διαφορά στο βάρος υπέρ του Tiagra. Τι λέτε; Αξίζει τα 100€ παραπάνω;
    Άλλα ποδήλατα που κοιτάω είναι το Trek Domane 2, το Giant Contend 2, το Speciallized Allez, το Orbea Avant H60 (λίγο ακριβότερο) και το Merida Scultura.

    Το καλύτερο πλαίσιο (double alouminium butted) δε το γράφει το επίσημο site, το γράφει το site που το βρήκα προσφορά. Αν έχετε κανά feedback για αυτό το site, γράφτε το πλιζ. Όσα έχω διαβάσει στο διαδίκτυο πάντως είναι θετικά.


    Υ.Γ. Τελικά δεν είναι κανένα double butted
    Τελευταία τροποποίηση από MISKIN; 27/01/2020 στις 22:48.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  12. #477
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Tα ποδήλατα που κοιτάς είναι αξιόλογα.
    Η διαφορά των 100ε είναι λογική αν είσαι από τους ποδηλάτες που θα κρατηθούν μακριά
    από αναβαθμίσεις*.

    *δεν ξέρω κανέναν και δεν πιστεύω πως υπάρχει αλλά αυτό είναι η δική μου οπτική

    Αυτό που χρειάζεσαι περισσότερο από οτιδήποτε άλλο, είναι μια προσεκτική σωματομέτρηση και επιλογή του κατάλληλου μεγέθους
    για εσένα. Το σώμα σου θα αλλάξει λίγο με την νέα θέση οδήγησης, πολύ αν είσαι αρκετά αγύμναστος.
    Οι οδηγίες του έμπειρου ποδηλάτη που θα σε μετρήσει ίσως ακουστούν κάπως, ίσως όχι. Το θέμα είναι να κατανοήσεις
    πως αυτή την στιγμή είσαι λευκό χαρτί, δεν έχεις καν την δυνατότητα να κρίνεις.
    Πόσο δε μάλλον να γνωρίσεις τεχνολογία 50 ετών, την ανατομία σου και τις ανάγκες που προκύπτουν από την φάση στην οποία
    βρίσκεσαι τώρα και να τα εκμεταλευτείς με βάση τις ανάγκες που θέλεις να καλύψεις.

    Δεν θέλω να σε τρομάξω, δεν μπορώ και δεν πρέπει να τρομάζεις με κάτι τόσο περίπλοκα όμορφο.

    Θα χρειαστεί να είσαι ξεκάθαρος τι θέλεις να κάνεις αν πας να κάνεις fitting και να τους πείς πως θα χρειαστείς
    όλα τα δεδομένα που θα εξαχθούν από αυτό σαν να προετοιμάζεσαι για χειροποίητο.
    Όχι μόνο την πρόταση τους για τα ποδήλατα που έχουν οι ίδιοι.
    Δηλαδή πλήρη στοιχεία με όλες τις διαστάσεις του σκελετού και στήσιμο σπορ τουρισμού και όχι αγώνων.

    Ποδήλατο διάλεξε με βάση ποιό σου αρέσει στα χρήματα που διαθέτεις. Είσαι ασφαλής ανάμεσα σε αυτά που παρουσιάζεις.

    Αν έχεις κάποιο φίλο να σε συνοδεύσει, είναι καλό εφόσον έχει ξεπεράσει εμμονές και εγωϊσμούς. Θα έλεγα πάνω από 20 χρόνια
    στο δρόμο αλλά είμαι ελαστικός γιατί μου αρέσει να ελπίζω για τους γύρω μου.

    Κάθε εταιρία διαχειρίζεται το πολύ απλό χωροδυκτίωμα του ποδήλατου εκφράζοντας το ύφος που θα ήθελε γι' αυτήν
    με βάση το υλικό του κάθε μοντέλου. Μπορεί μιας εταιρείας να σου ταιριάζει περισσότερο από μιας άλλης στην λεπτομέρεια.
    Το αποφασίζεις εσύ μόνο όταν σου έχουν κάνει ξεκάθαρο το συμβιβασμό ανάμεσα σε αυτά που σου αρέσουν.

    Σε κάθε φάση μπορώ (και με ευχαριστεί) να σε βοηθήσω πάνω σε οτιδήποτε εφόσον είμαι καλά.

    Έχε υπόψιν πως στο επίπεδο ποιότητας - τιμής που κοιτάς, τα ποδήλατα δεν κλειδώνονται εκτός του οπτικού
    σου πεδίου ή του φρουρού ενός πάρκινγκ.

    Με το καλό φίλε!

  13. #478
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Σε σχέση με το Megisto, η θέση οδήγησης είναι διαφορετική στο ποδήλατο δρόμου, πιο σκυφτή, επομένως θα πρέπει να κάνεις στην αρχή λίγη υπομονή, μέχρι να προσαρμοστεί το σώμα σου. Σε μερικές εβδομάδες θα νιώθεις άνετα. Οπότε, μην απογοητευτείς, αν στην αρχή πονάνε αυχένας, μέση, ώμοι, καθώς και το καβάλο από την πιο λεπτή σέλα. Αν ασκούμαστε τακτικά, το σώμα προσαρμόζεται και αυτά που στην αρχή σου φαίνονται ενοχλητικά, σύντομα δε θα τα νιώθεις καν.

    Επίλεξε λάστιχο πλάτους τουλάχιστον 25mm. Ιδανικά 28άρι. Χάνεις λίγο σε τριβή κύλισης, αλλά κερδίζεις σε άνεση και κυρίως μειώνεις πολλά σκασίματα. Ακόμα και πολλοί αθλητές στις προπονήσεις δε φοράνε λάστιχα 18, 20, 23 mm, γιατί σε δημόσιο δρόμο εμφανίζουν την ευαισθησία τους. Κάποιοι αγοράζουν σαμπρέλες με προτοποθετημένο υγρό στεγανοποίησης για να γλυτώνουν τα μικρά σκασίματα. Πέρα από τη διάσταση 25mm τουλάχιστον, πολύ σημαντικό είναι να συμπληρώνεις αέρα τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα και να έχεις την πίεση κοντά το μέγιστο που αναφέρει ο κατασκευαστής του ελαστικού. Αν π.χ. έχεις λάστιχο που ο κατασκευαστής αναφέρει 110 psi και το έχεις στα 90 psi, αυξάνει σημαντικά η πιθανότητα να σου σκάσει η σαμπρέλα. Θα πρέπει όμως κι εσύ να προσέχεις περισσότερο σε σχέση με το trekking ποδήλατο, διότι τα αγωνιστικά ποδήλατα δε συγχωρούν βαθιές λακκούβες και φρεάτια. Επίσης δεν επιτρέπουν πλάγιο ανέβασμα σε ράμπα, καθώς και τα λούκια στην άκρη του δρόμου. Θα κινείσαι πιο γρήγορα, αλλά θα είσαι λιγότερο ξένοιαστος σε σχέση με το Megisto, που περνάει σχεδόν από παντού (σε δρόμο εννοώ, όχι μονοπάτι βουνού) χωρίς να παθαίνει τίποτα.

    Απ' ό,τι θυμάμαι η Tiagra είναι πολύ βασική σειρά εξαρτημάτων μετάδοσης, η Claris δεν ξέρω. Αν μπορούσες να βρεις ποδήλατο με πλήρη σειρά Shimano 105, θα ήταν καλύτερα, αλλά η τιμή θα ανέβει. Και τα δύο που κοιτάζεις έχουν κοντύτερη σχέση 1:1 (34:34), οπότε θα είναι μια χαρά και για επικλινείς ανηφόρες.

    Ως προς το κλείδωμα, ακόμα και φρουρός parking δε σε σώζει, διότι δεν το κοιτάζει πάντα. Προτείνω κλειδωμένο με καλό πέταλο σε σταθερό σημείο σε κλειστό χώρο, ο οποίος δεν είναι δημόσια προσβάσιμος. Π.χ. κάποια κλειδωμένη αποθήκη στο χώρο της δουλειάς σου. Εννοείται φώτα για το βράδυ και τακτική λίπανση αλυσίδας, καθώς και γάντια, κράνος. Λεπτομέρεια: Το κράνος δεν είναι υποχρεωτικό από το νόμο, αλλά το κουδουνάκι είναι. Είχε απειλήσει μία φορά αστυνομικός έναν γνωστό μου, για πρόστιμο 80€ επειδή δεν είχε κουδούνι και τότε είχα βάλει κι εγώ. Μερικά χρόνια μετά, με απείλησε κι εμένα ένας και απλά του έδειξα του κουδούνι.

    Αυτά που είπε ο γιατρός για τον προσδιορισμό της κατάλληλης διάστασης ποδηλάτου είναι πολύ σημαντικά σε ποδήλατο δρόμου. Σε trekking ή MTB και ένα νούμερο διαφορά να πάρεις δε χάθηκε ο κόσμος, αλλά στην κούρσα πρέπει να προσέξεις πολύ τι θα επιλέξεις.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 28/01/2020 στις 20:56.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #479
    Κοιτάω και άλλα δύο, το Bianchi via nirone 7 2019. που το είδα από κοντά και το Specialized allez Claris 2020. Λίγο πιο ακριβά, καλύτερα πλαίσια.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  15. #480
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Ποιά είναι καλύτερα πλαίσια;
    Ούτε για πλάκα, ας τα βάλουμε στα ίδια για να μην παρεξηγηθούν...

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ (ΙΙ)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 187
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 21:00
  2. Απαντήσεις: 335
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2007, 12:30
  3. ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ
    από kostasvar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 11:47
  4. Γάμος - Μέρος ΙΙ
    από ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 09:14
  5. ΕΣΚΑΣΕ!!! κινητηρας ΙΙ
    από katsai στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2005, 00:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF