Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Χαλασαν οι βολτες απο εκει που μπαινει το μπουζι...

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/01/2010
    Μηνύματα
    115

    Χαλασαν οι βολτες απο εκει που μπαινει το μπουζι...

    Λεπον εχω εναν κινεζο-125. πριν κανα 2μηνο καποιος μου κλεψε το μπουζι (λολ) και εγω το αντικατεστησα βιαστικα για να παω στη δουλεια χωρις να το σφιξω καλα. Προχθες μου πεταξε το μπουζι εξω, και πλεον δεν μπορω να βαλω ουτε αυτο, ουτε ενα καινουργιο που αγορασα στη θεση του, γιατι η τρυπα εχει γινει μεγαλυτερη και το μπουζι δεν βιδωνει καλα.


    Ρωτησα ενα συνεργειο και μοy ειπε 25 ευρω...
    Μετα καποιος αλλος μου ειπε για μια λυση helicoil, αλλα φανταζομαι αυτη θα εννουσε και στο συνεργειο...

    Καμια αλλη λυση υπαρχει? Ολο το μηχανακι δεν αξιζει 25 ευρω καλα καλα ετσι οπως το χω

  2. #2
    οτι σου ειπαν στο συνεργειο...

    βεβαια με 25 ευρω,στανταρ θα σου κανουν την δουλεια με την κεφαλη μονταρισμενη,οποτε την επομενη φορα που θα παρει μπροστα θα καψει και λιγο μεταλλο...

    εκτος εαν μιλαμε (που σχεδον αποκλειεται) για πολυ γατο μαστορα...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  3. #3
    Χωρίς να θέλω η συζήτηση να εξελιχθεί σε αντιπαράθεση…έχω μία απορία.
    Τον μάστορα τον πληρώνουμε με τη δουλειά που κάνει, δηλαδή τον χρόνο που χρειάζεται και το κόστος των ανταλλακτικών.
    Τι και αν έχεις χόνδα ή κινέζο!!! Τι τον νοιάζει το μάστορα, αν το μηχανάκι σου εσύ το κοστολογείς 25 ευρώπουλα!!!
    Αυτός δεν θα δουλέψει; Δεν πρέπει να πληρωθεί για την εργασία του και το εξάρτημα που θα τοποθετήσει;
    Αυτή την λογική, δεν την καταλαβαίνω.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/01/2010
    Μηνύματα
    115
    Αρχικά δημιουργήθηκε από binzis
    Χωρίς να θέλω η συζήτηση να εξελιχθεί σε αντιπαράθεση…έχω μία απορία.
    Τον μάστορα τον πληρώνουμε με τη δουλειά που κάνει, δηλαδή τον χρόνο που χρειάζεται και το κόστος των ανταλλακτικών.
    Τι και αν έχεις χόνδα ή κινέζο!!! Τι τον νοιάζει το μάστορα, αν το μηχανάκι σου εσύ το κοστολογείς 25 ευρώπουλα!!!
    Αυτός δεν θα δουλέψει; Δεν πρέπει να πληρωθεί για την εργασία του και το εξάρτημα που θα τοποθετήσει;
    Αυτή την λογική, δεν την καταλαβαίνω.
    Προφανως και δεν τον νοιαζει το μαστορα και δεν νομιζω να αφησα να εννοηθει οτι τον νοιαζει.

    Απλα η πρωτη σκεψη μου ηταν μετα το ακουσμα της τιμης ηταν οτι ηρθε η ωρα για το εντουρακι-250cc που σκεφτομαι και οντως ετσι εκανα και το παρατησα σε ενα στενο το μηχανακι
    Απλα πλεον που ειμαι 2-3 μερες χωρις μεσο (δεν μπορω να παρκαρω το ss μου οπου να ναι μες την πολη) ειδα οτι δεν την παλεβω μια και μαλλον καλυτερα να το φτιαξω και να ψαξω το εντουρακι με την ησυχια μου και χωρις πιεση. 25 ευρω it is then και ας καψει οσο μεταλλο θελει, αρκει να δουλεψει για μερικες εβδομαδες ακομα :P

  5. #5
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Δηλαδή ?25 σου φάνηκαν πολλά;
    Give me fuel, Give me fire

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της transalpblack
    Εγγραφή
    21/04/2009
    Μηνύματα
    334
    Όλο το thread θα γεμίσει για 25 ευρώ... να πως θα περάσει η μέρα στη δουλειά σήμερα...
    Όποιος πουκάμισο φορεί που έχει της νύχτας χρώμα ή έχει πόνο στην καρδιά ή άνθρωπο στο χώμα...

    Όταν πεθάνω, θέλω να με θάψουν οι φίλοι μου. Δεν θα είναι η πρώτη φορά άλλωστε...

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
    Δηλαδή ?25 σου φάνηκαν πολλά;
    Αυτό σκέφτηκα και εγώ. Διαβάζοντας μάλιστα από τα γραφόμενα "μετα το ακουσμα της τιμης...", αλλά λέω να μην το συνεχίσω...
    transalpblack ρίξε ρε συ ένα καλύτερο θέμα, να περάσει η μέρα, γιατί με αυτό δε...

  8. #8
    Boy Is Back in Town Το avatar του/της soter3gm
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    681
    αν κάνει μόνο το helicoil 15? πόσο να σου πάρει για εργασία το συνεργείο ?
    Τα 25 νομίζω πως είναι μια χαρά τιμή , και αν έχει ειδικά εργαλεία για να μαζέψει τα γρέζια από τον θάλαμο τότε θα είναι και μερακλής μάστορας
    SOTER3GM
    "Ride hard live forever"
    soter3gm

    ----------------

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/01/2010
    Μηνύματα
    115
    Ναι μου φανηκαν πολλα. Δεν ειμαι μηχανικος για να ξερω καν τι ακριβως φταιει ή πως αντιμετωπιζεται αλλα ως πρωτη αναγνωση μου φανηκαν πολλα 25 ευρω επειδη χαλασαν οι βολτες στο μπουζι.

    Για την ιστορια το πηγα σημερα σε ενα μηχανουργειο το οποιο ζητησε 20 ευρω, και μεσα σε 15' το μηχανακι ηταν ετοιμο. Δεν ειμαι σιγουρος αν χρησιμοποιησε helicoil αυτος (κατι σαν γρασο εμοιαζε), αλλα αφου δουλευει οκ ;x

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VALES
    Εγγραφή
    16/02/2009
    Μηνύματα
    1.059
    Αν τα 25 ευρώ (που τελικά έγιναν 20) ήταν η αφορμή για να παρατήσεις το παπί και να πάρεις εντουράκι... τι να πω!!! Να ρωτήσω μόνο θέλω... πόσο το βρήκες το εντουράκι? Κανένα 60άρι?
    Με τη μοτοσικλέτα μπορεί να σκοτωθείς είναι αλήθεια, αλλά δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να ζήσεις το χρόνο που σου έχει παραχωρηθεί

    Άντε γεια... Blog

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
    Αν τα 25 ευρώ (που τελικά έγιναν 20) ήταν η αφορμή για να παρατήσεις το παπί και να πάρεις εντουράκι... τι να πω!!! Να ρωτήσω μόνο θέλω... πόσο το βρήκες το εντουράκι? Κανένα 60άρι?

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: εελεος

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της transalpblack
    Εγγραφή
    21/04/2009
    Μηνύματα
    334
    Αρχικά δημιουργήθηκε από binzis

    transalpblack ρίξε ρε συ ένα καλύτερο θέμα, να περάσει η μέρα, γιατί με αυτό δε...
    Έλα που σήμερα έχει πέσει δουλειά και δεν προλαβαίνω...
    Να' σαι καλά.
    (τα καπακάκια έχουν γράψει,έ? όλο τα θαυμάζω!!!)
    Όποιος πουκάμισο φορεί που έχει της νύχτας χρώμα ή έχει πόνο στην καρδιά ή άνθρωπο στο χώμα...

    Όταν πεθάνω, θέλω να με θάψουν οι φίλοι μου. Δεν θα είναι η πρώτη φορά άλλωστε...

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ares_tz
    Εγγραφή
    06/05/2008
    Μηνύματα
    179

    ερώτηση

    Αρχικά δημιουργήθηκε από soter3gm
    αν κάνει μόνο το helicoil 15? πόσο να σου πάρει για εργασία το συνεργείο ?
    Τα 25 νομίζω πως είναι μια χαρά τιμή , και αν έχει ειδικά εργαλεία για να μαζέψει τα γρέζια από τον θάλαμο τότε θα είναι και μερακλής μάστορας

    Τι ειναι το helicoil? πως χρησιμοποιείται?

  14. #14

    Re: ερώτηση

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ares_tz
    Τι ειναι το helicoil? πως χρησιμοποιείται?
    http://www.boellhoff.com/en/de/faste...y/helicoil.php

  15. #15
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
    Αν τα 25 ευρώ (που τελικά έγιναν 20) ήταν η αφορμή για να παρατήσεις το παπί και να πάρεις εντουράκι... τι να πω!!! Να ρωτήσω μόνο θέλω... πόσο το βρήκες το εντουράκι? Κανένα 60άρι?
    Polla les....


    me 50 vriskeis ena swro stis aggelies!
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2008, 18:40
  2. Απο εκει που δεν κουνιομουν...κουνιεμαι!
    από el_hymador στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2008, 21:43
  3. Απο πού να το αγοράσω...
    από lhasa2015 στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2007, 10:43
  4. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2006, 09:23
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2006, 08:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF