Σελίδα 12 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 278910111213 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 180 από 182

Θέμα: Magnum 657 Road Tracker

  1. #166
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    Αρχικά δημιουργήθηκε από airpanos
    Πολυ καλη ιδεα μου την ειχε πει και ενα φιλαρακι με Africa twin



    Δυστυχως ομως δεν περναει απ το χερι μου, ενημερωνω τον ιδιοκτητη και βλεπουμε

    Σπυρο νομιζω δεν θα κανουμε τιποτα τρελλα στα καπακια κατι απλο ετοιμασε το λειζερ εσυ
    ετοιμο το χω φιλε,ετοιμο


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	lasergun.jpg 
Προβολές:	688 
Μέγεθος:	5,1 KB 
ID:	219949

  2. #167
    Οτι κινειται βαφεται Το avatar του/της airpanos
    Εγγραφή
    19/01/2010
    Μηνύματα
    803
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
    ετοιμο το χω φιλε,ετοιμο

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    ready to race....
    The right to go insane
    http://www.youtube.com/watch?v=m20sJNgZ17U&ob=av3e

    http://www.sevenstring.org/forum/index.php

  3. #168
    βασικα θελει side panels που βαζουν στην Αμερικη σε Dirt trackers... για να δηξει και φισικα ολλα λυσιμο και καθαρησμα γιαλησμα βαψημο, ηλεκτροστατικες κτλ κτλ...
    ORGIA!!!!!

  4. #169
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lspiros
    ετοιμο το χω φιλε,ετοιμο


    Πιτσιρικο !!
    Ασε τα πιστολακια και πιασε κανα κατσαβιδι!!!








    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	laser-weapon-1.jpg 
Προβολές:	672 
Μέγεθος:	10,5 KB 
ID:	219950
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  5. #170
    Οτι κινειται βαφεται Το avatar του/της airpanos
    Εγγραφή
    19/01/2010
    Μηνύματα
    803
    Αρχικά δημιουργήθηκε από astroman76
    βασικα θελει side panels που βαζουν στην Αμερικη σε Dirt trackers... για να δηξει και φισικα ολλα λυσιμο και καθαρησμα γιαλησμα βαψημο, ηλεκτροστατικες κτλ κτλ...

    Βασικα θελει και λεφτα για να προχωρησει
    ready to race....
    The right to go insane
    http://www.youtube.com/watch?v=m20sJNgZ17U&ob=av3e

    http://www.sevenstring.org/forum/index.php

  6. #171
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987





    ωραια δουλεια αδελφε!!

  7. #172
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/01/2003
    Μηνύματα
    319
    Αρχικά δημιουργήθηκε από airpanos
    που εισαι Man 7??
    Κατ’αρχάς δεν ξέρω αν πρέπει να θυμώσω που δημοσιεύθηκε το project μου χωρίς την άδειά μου, ή να χαρώ που λαμβάνει τόσο καλά σχόλια – αν και νομίζω ότι τα καλά σχόλια αφορούν μόνο το βάψιμο και όχι τα υπόλοιπα.
    Εν πάσει περιπτώσει και αφού δεν κατάφερα να το δημοσιεύσω όπως (και όταν) εγώ ήθελα, αναφέρω ορισμένα στοιχεία του εγχειρήματος. Φωτό θα ακολουθήσουν μόλις μπορέσω (κάτι που δεν αναμένεται άμεσα...)

    Λοιπόν έχουμε και λέμε (στα πολύ γρήγορα...)

    Η ιδέα ξεκίνησε όταν είπα κάποτε να φτιάξω ένα μηχανάκι μικροκαμωμένο και βολικό για την πόλη, κάτι σαν παιχνίδι, αλλά να το κάνω μπάνικο να χαίρομαι να το βλέπω. Κάτι απλό σκεφτόμουνα, αλλά δεν μου έκατσε. Τα μεγάλα αερόψυκτα μονοκύλινδρα της Honda είναι μοτέρ που γνωρίζω καλά – ή τουλάχιστον δεν γνωρίζω τα υπόλοιπα – οπότε είπα να προχωρίσω με κάτι τέτοιο. Το XR600 απεκλείσθη λόγω μανιβέλας και βρήκα κι ένα Dominator παρατημένο το οποίο αγόρασα σε καλή τιμή.
    Από το Dominator μέχρι στιγμής έχει κρατηθεί ο σκελετός, μείον ό,τι έβγαλα, έκοψα ή πέταξα και ένα μέρος του μοτέρ. Το υπόλοιπο μηχανάκι έχει αλλάξει.

    Rolling chassis:

    - Τροχοί Duke II
    - Τα φρένα ξεκίνησαν ομοίως από Duke II, αλλά στην πορεία, η δαγκάνα δεν ταίριαξε στο μπροστινό (φορούσε ένα από NSR250 τότε), η τρόμπα δεν μου άρεσε και τελικά λίγο πριν μου σπάσουν τα νεύρα μπήκε ένα ανάποδο από ZXR400RR μαζί με την μία δαγκάνα του (και το εμπρός φτερό του) και μια καινούργια δισκόπλακα Motomaster. Η τρόμπα είναι από CBR1100XX (αν θυμάμαι καλά...). Μεταλλικά σωληνάκια.
    - Πίσω είναι νορμάλ δισκόπλακα Duke II με δαγκάνα από το Dominator. Ο τροχός μπήκε ανάποδα καθώς το Duke II έχει το γρανάζι από την άλλη πλευρά
    - Το ψαλίδι είναι αλουμινένιο από NSR250. Αμορτισέρ από CBR400RR με τροποποιημένο μοχλικό από το Dominator.
    - Η ουρά είναι όντως αμερικάνικη flat track. Χτίστηκε σελλάκι με αντιολισθητικό κάλλυμα πάνω στην – ομολογουμένως άψογη – βάση που έφτιαξε ο Παναγιώτης.
    - Το τεπόζιτο είναι από Suzuki GN250
    - Τιμόνι Duke II
    - Εμπρός φανάρι Virago 250
    - Πίσω φανάρι aftermarket από Αγγλία (δεν θυμάμαι από πού)
    - Στροφόμετρο από TDR250
    - Για το βάψιμο δεν λέω τίποτε. Το βλέπετε μόνοι σας.

    Γράφω γρήγορα και δεν θυμάμαι πολλά από τα υπόλοιπα. Αν μού’ρθει τίποτε άλλο στην πορεία, θα το γράψω αργότερα.

    Κινητήρας:
    Ξεκινώντας από το βασικό του Dominator, μπήκε σφηρίλατο έμβολο της JE 101mm δίνοντας 657 κυβικά – εξ ού και το όνομα ,657 Magnum (με υποδιαστολή πριν το 657). Μπιέλλα σφυρήλατη της Falicon (εκτός παραγωγής – έκανε 4 μήνες να έρθει) με ενισχυμένο κομβίο στροφάλου και ρουλεμάν.
    Αφού διεγράφη το αρχικό πλάνο να κρατηθεί το μηχανάκι νορμάλ, ή σχεδόν νορμάλ, προσοχή δώθηκε στην κεφαλή. Οι καλύτερες κεφαλές της σειράς (και κατά τη γνώμη μου οι καλύτερες ever) ήταν οι πρώτες RFVC με τους δύο ξεχωριστούς αυλούς εσαγωγής των πρώτων XL600, και XR500/600. Βρήκα (και χρυσοπλήρωσα) μία από XR600, η οποία πήγε γραμμή στον Σεβνταλή για ροϊκή και βαλβίδες (Ferrea +1mm oversize εισ/εξ, επίσης εκτός παραγωγής – 9 μήνες μέχρι να έρθουν). Καινούργιες ατσάλινες έδρες για να καίει και αμόλυβδη. Οι βαλβίδες και οι έδρες κόπηκαν με τρείς γωνίες (3-angle valve job). Εκκεντροφόρος είναι ένας Megacycle 148X9. Τροποποιήθηκε και το καπάκι των βαλβίδων και μπήκε μηχανικός αποσυμπιεστής.
    Ο θάλαμος καύσης ογκομετρήθηκε και μαζί με τα υπόλοιπα δίνει μια σχέση συμπίεσης λίγο πάνω από το 10:1. Προς το παρόν καλά. Καρμπυρατέρ είναι τα διπλά μηχανικά Keihin με την αντλία επιτάχυνσης (28άρια) του XR600. Σκέφτηκα να του βάλω ένα ζευγάρι FCR από ΧΤ600, αλλά δεν χωράνε. Βρήκα και πήρα δύο μονά 34άρια μηχανικά Mikuni από RGV250 αλλά επίσης δεν ταιριάξανε.
    Η εξάτμιση είναι λαιμοί φτιαγμένοι στον Παπαγιάννη σύμφωνα με δικούς μου υπολογισμούς και τελικό Tyga Maggot τροποποιημένο με αφαιρούμενη τάπα της Arrow – χωρίς την τάπα ο θόρυβος είναι υπερβολικός. Χωρίς υπερβολή, με το μηχανάκι σταματημένο να δουλεύει ρελαντί, αν μιλήσω σε νορμάλ τόνο δεν ακούω τί λέω.
    Αυτή τη στιγμή το μηχανάκι βρίσκεται σε συνεργείο για τα τελευταία ψιλομαζέματα:
    Ψυγείο λαδιού
    Καβούκι στο στροφόμετρο (κάποιος το ανέφερε)
    Ελάφρωμα βολάν
    Εκτεταμένη μετατροπή στα καρμπυρατέρ (μην θέλετε να τα ξέρετε κι όλα...!)

    Σχόλια (και πάντα εν τάχει...):
    1) Όσο κι αν τελείωσα την περιγραφή με το παραπάνω περιορισμένο κείμενο, το μηχανάκι έχει κλείσει τρία (3) χρόνια μέχρι στιγμής και ακόμα δεν είναι ακριβώς όπως το θέλω. Σε τρία χρόνια μπορούν να συμβούν ΠΟΛΛΑ και ΠΟΛΛΑ συνέβησαν. Δεν χρήζει περεταίρω ανάλυσης αυτό, απλώς το επόμενο project μου θα πρέπει να θυμηθώ να το τελειώσω πιο γρήγορα.
    2) Τίποτε δεν ταίριαξε εύκολα, ούτε και αυτά που θα έπρεπε να ταιριάξουν γάντι. ΤΙΠΟΤΕ όμως. Το μηχανάκι είναι ολόκληρο ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ φτιαγμένο στο χέρι.
    3) Άλλαξα πολλά. Ταίριαξα πολλά. Πέταξα πολλά. Έμαθα πολλά και ξέχασα αρκετά. Και πολύ μα πάρα πολύ συχνά έκανα πατέντες για να γίνει κάτι κάπως, απλώς επειδή έτσι το ήθελα εγώ. Δεν έχει γίνει κάτι ηθελημένα λάθος, αλλά πολλά – υποθέτω – θα μπορούσαν να γίνουν πιο εύκολα. Α, και πλήρωσα ΠΑΡΑ πολλά. Μη με ρωτήσετε πόσο κόστισε, ειληκρινά δεν θυμάμαι. Κάποτε ξεκίνησα να καταγράφω τί πληρώνω, αλλά κάποια στιγμή είδα τη σούμα και έσκισα τις σημειώσεις. Έχω την εντύπωση ότι με τα λεφτά που έχω δώσει μέχρι στιγμής θα αγόραζα τουλάχιστον τρία, αν όχι τέσσερα, πλήρως λειτουργικά Dominator 650.

    Αυτά. Αν σας κίνησε την περιέργεια και θέλετε να ρωτήσετε κάτι, εδώ είμαστε.
    Μ.

  8. #173
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Man7
    Κατ’αρχάς δεν ξέρω αν πρέπει να θυμώσω που δημοσιεύθηκε το project μου χωρίς την άδειά μου, ή να χαρώ που λαμβάνει τόσο καλά σχόλια –
    Αλλο και τούτο...
    Δεν συνεννοηθήκατε?

    Να μας το δείξεις οταν το τελειώσεις, θα περιμένουμε.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #174
    Οτι κινειται βαφεται Το avatar του/της airpanos
    Εγγραφή
    19/01/2010
    Μηνύματα
    803
    Μανο εχεις π.μ.
    ready to race....
    The right to go insane
    http://www.youtube.com/watch?v=m20sJNgZ17U&ob=av3e

    http://www.sevenstring.org/forum/index.php

  10. #175
    Οτι κινειται βαφεται Το avatar του/της airpanos
    Εγγραφή
    19/01/2010
    Μηνύματα
    803
    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal





    ωραια δουλεια αδελφε!!




    ready to race....
    The right to go insane
    http://www.youtube.com/watch?v=m20sJNgZ17U&ob=av3e

    http://www.sevenstring.org/forum/index.php

  11. #176
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    airpanos εχεις :a19: απο μενα για τον την ποιοτητα της δουλειας σου ασχετα αν αυτος ο συνδιασμος δεν μάρεσε. δεν θα ηταν πιο ευκολο αν τυπωνες εξω καρω αυτοκολητο και το χρησιμοποιουσες για να βαψεις? εγω αυτο σκεφτομαι να κανω μιας κι υπομονη δεν εχω..

    man7 και μονο που ανεφερες ανταλακτικα απο τοσα διαφορετικα μηχανακια ΓΚΑΥΛΩΣΑ. φανταζομαι τι περασες και τι πληρωσες για να κατσουν.. πολυ με αρεσουν οι πατεντες και ειδικα αν αποδιδουν και για να το κυκλοφορεις μαλλον αποδιδουν.. πολλα μπραβο!!!

  12. #177
    Οτι κινειται βαφεται Το avatar του/της airpanos
    Εγγραφή
    19/01/2010
    Μηνύματα
    803

    Exclamation

    @motomaniac:

    αν εννοεις να κοψεις αρνητικο και να βαψεις μετα απο πανω ειναι μια λυση, αλλα νομιζω θα σε δυσκολεψει περισσοτερο στο να κατσει ακριβως και στις καμπυλες θα σου τσακιζει, ενω με την ταινια ξεκινας απο το μηδεν και την κοβεις ακριβως εκει που θες.
    ready to race....
    The right to go insane
    http://www.youtube.com/watch?v=m20sJNgZ17U&ob=av3e

    http://www.sevenstring.org/forum/index.php

  13. #178
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    ωπ αυτο με τις καμπυλες δε το ειχα σκεφτει.. :wacko:

  14. #179
    Οτι κινειται βαφεται Το avatar του/της airpanos
    Εγγραφή
    19/01/2010
    Μηνύματα
    803
    Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
    ωπ αυτο με τις καμπυλες δε το ειχα σκεφτει.. :wacko:
    Μπορεις εναλλακτικα να τυπωσεις καρω και συριτια σε πολυ λεπτν φιλμ βυνιλιου αν δεν θες να μπλεκεις με μπογιες κ.λ.π.
    ready to race....
    The right to go insane
    http://www.youtube.com/watch?v=m20sJNgZ17U&ob=av3e

    http://www.sevenstring.org/forum/index.php

  15. #180
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    thanks. αυτο το ηξερα ηδη. και βερνιαρω κανονικα απο πανω.

Σελίδα 12 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 278910111213 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Για Kawasaki Klx 250-300- D-tracker
    από ondrift στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2006, 22:19
  2. kawa d-tracker pros agora..
    από n1k3man στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2004, 16:50
  3. kawasaki d-tracker
    από africa_t στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2004, 10:38
  4. Of Road....
    από powerphot στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2004, 12:19
  5. D-Tracker
    από kosdros στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2003, 13:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF