Σελίδα 4 από 26 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 386

Θέμα: reinmeister vs all (regarding rc51)

  1. #46
    Αρχικά δημιουργήθηκε από boussias
    ΑΝΤΩΝΗ, ερώτηση: Υπερκυβισμός γίνεται στο SP2, τι αποτελέσματα έχει;
    Αντώνη με γραφεις; Γίνεται ρε το παραπάνω;

    Αν δεν συνεχίσεις απειλώ να βάλω High Definition Video με το VTR....

    Τσάκο ρε..
    ΚΩΣΤΗΣ

  2. #47
    Οτι κινειται βαφεται Το avatar του/της airpanos
    Εγγραφή
    19/01/2010
    Μηνύματα
    803
    Aμα οι V-2 ηταν καλυτεροι θα τους χρησιμοποιουσαν και στο moto gp ρε μαγκες ελεος
    ready to race....
    The right to go insane
    http://www.youtube.com/watch?v=m20sJNgZ17U&ob=av3e

    http://www.sevenstring.org/forum/index.php

  3. #48
    οντως ρε σεις δεν γινεται...αν τα γραψω αναλυτικα θα πρεπει να γραψω κανονικο paper με τα σεα και μεα του δηλαδη καμια 20αρια φορουμοσελιδες ευκολακι...κι αυτο γιατι ,αναλυοντας λεπτομερως την δομη οποιουδηποτε κινητηρα πρεπει να αναλυσεις καθε ενα ξεχωριστα ,τα επιμερους τμηματα...

    ας μεινουμε στο οτι ενας v2 δινει καλυτερη συνολικα προσφυση απο εναν Ι4...αυτο αλλωστε ηταν και το σκεπτικο του θρεντ...

    κωστα...σαφεστατα και σε γραφω...χαρισε μου το vtr και ισως αλλαξει κατι...

    στο δια ταυτα...

    100Χ63,6...για να μιλησουμε για υπερκυβισμενο ουσιαστικο,θα πρεπει να παμε τουλαχιστον στο 103Χ68,6 που θα δωσει αλλα 150 περιπου κυβικα με λογο διαμετρου προς διαδρομη 1.50...

    το 103 ας πουμε οτι ειναι εφικτο απο πλευρας κυλινδρων...1.5 χιλιοστο στην ακτινα (ψωμι) του κυλινδρου με καλη επιστρωση, ειτε nicasil, ειτε cerasil ειναι ενα νουμερο εντος πραγματικοτητας...

    με τα 5 της διαδρομης εχουμε θεματα...

    πρωτον...επειδη η κινηση των εκκεντροφορων ειναι με γραναζια δεν υπαρχει η δυνατοτητα να μπει πλακα 2.5 χιλιοστων ετσι ωστε να χρησιμοποιησουμε τις μαμα διαστασεις μπιελων...αλλα ακομη κι αν υπηρχε,θα επρεπε να μπει ,μεταξυ κυλινδρων-κεφαλης ,λογω του οτι μπλοκ-καρτερ ειναι ενιαια,κατι που επισης ειναι απαραδεκτο...

    αρα η μονες λυσεις ειναι 2.5 χιλιοστα κοντυτερες μπιελες,ειτε μειωση διαμετρου πειρου εμβολου με αντιστοιχο σηκωμα του προς την κορωνα κι 1.5 χιλιοστα κοντυτερες μπιελες...

    στην πρωτη περιπτωση εχουμε τα εξης προβληματα...αυξηση της γωνιας μεταξυ καθετου,απο το κεντρο του κυλινδρου,εως το κομβιο της μπιελας,κατι που θα προκυψει συνολικα απο την αυξηση μηκους του στροφαλου και την αντιστοιχη μειωση αυτου της μπιελας...

    αρα,πολυ μεγαλυτερα πλευρικα φορτια κατα την παλινδρομηση του εμβολου στον κυλινδρο και αντιστοιχες φθορες...

    στην δευτερη περιπτωση τα πραγματα ειναι λιγο ηπιοτερα ,αλλα θα πρεπει να παραγγελθει καστομ εμβολο με ιδιαιτερως ενισχυμενο πειρο και εδρασεις αυτου...δυσκολο...

    εχουμε ομως θεματα και με τον στροφαλο...

    2.5 χιλιοστα μετατοπισης κομβιου θα μας επηρεασει την πρωτευουσα και δευτερευουσα (κατα κραδασμων που προκυπτουν απο τις αρμονικες πρωτης και δευτερης ταξης) ζυγοσταθμιση ...

    μια και στις 90μοιρες V υπαρχει αντισταθμιση μαζων,προσθαφαιρωντας μαζα μονο στο αντιβαρο του στροφαλου,η ζυγοσταθμιση ειναι ευκολοτερη απ οτι για παραδειγμα σε εναν V60 μοιρων που εχει εξτρα αντιβαρο για την ζυγοσταθμιση του...

    δεν παυει βεβαια να ειναι δυσκολη μια και η προσθηκη μαζων-βαρων στον στροφαλο που θα προσομοιασουν την παλινδρομικη και περιστροφικη κινηση μπιελων -εμβολων ,στην ελλαδα δεν γινεται απο κανεναν και στο εξωτερικο ,απο ελαχιστους και τα αποτελεσματα δεν ειναι αξια εμπιστοσυνης σε πουσαρισμενα μοτερ...

    ας πουμε ομως οτι το ξεπερνας αυτο...χρειαζεται να σχεδιασεις καινουριους εκκεντροφορους ,μια και πλεον, λογω της αυξημενης διαδρομης ο χρονος παραμονης του εμβολου κοντα στο ανω νεκρο σημειο αλλαζει δραματικα,με αποτελεσμα οι υπαρχουσες μοιρες διαρκειας καθως και το βυθισμα να μην ταιριαζουν στα καινουρια χαρακτηριστικα ροης που προκυπτουν...

    εν ολιγοις συμφερει καλυτερα να αγορασεις ενα 1198r και να πληρωνεις τα σπασιματα του...



    frankly my dear, i dont give a damn...

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Ρε 'συ καλα ολα αυτα αλλα εμενα με ενδιαφερει ποτε τελειωνει η θεωρια και αρχιζει η πραξη,if you know what i mean... Κοινως,κανενα κατσαβιδι θα πιασεις ή παπαρια?!

  5. #50
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister

    κωστα...σαφεστατα και σε γραφω...χαρισε μου το vtr και ισως αλλαξει κατι...

    στο δια ταυτα...

    [/B]
    Στη μάνα σου μιλησες;; To έπιασα το υπονοούμενο...

    Χάρισμα ποτέ, βόλτα όποτε θές. Απο ότι ξέρεις κανείς δεν τα βρίσκει στο δρόμο σήμερα εκτός και εάν είσαι φτου κακά πολιτικός...

    Τσάκο


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	vtr sounio.jpg 
Προβολές:	493 
Μέγεθος:	75,7 KB 
ID:	218573
    ΚΩΣΤΗΣ

  6. #51
    Pair , flapper removal και κανα γρανάζωμα. Μέχρι εκει..με βλέπω..

    Blueprinting κανείς στο Ellada κάνει;
    ΚΩΣΤΗΣ

  7. #52
    Παλαιο Μελος Το avatar του/της dimdoc
    Εγγραφή
    13/10/2005
    Μηνύματα
    166
    Να σου πω ενα πρακτικο..1198R δουλευει 3 σαιζον σε ΠΠΤ +πρπονησεις χωρις να εχει σπασει και χωρις rebuild στον κινητηρα...και μακραινει χερια ακομα, το οδηγησα μια φορα οταν ηταν καινουργιο και μια φορα πριν 20 μερες...

    εντιτ, ακομα δεν χεις βγαλει τα pair&flaps...???????


    ...ex 88 SS 600 GR

  8. #53
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
    Να σου πω ενα πρακτικο..1198R δουλευει 3 σαιζον σε ΠΠΤ +πρπονησεις χωρις να εχει σπασει και χωρις rebuild στον κινητηρα...και μακραινει χερια ακομα, το οδηγησα μια φορα οταν ηταν καινουργιο και μια φορα πριν 20 μερες...

    εντιτ, ακομα δεν χεις βγαλει τα pair&flaps...???????
    Oxi μηχανή στόκ, όβερ, μέχρι και φίλτρο αέρα στόκ, όβερ.
    edit: το flapper το βούλωσα γιατί έκοβε τρελά στις 6000 στροφές, αλλά τα σωληνάκια δεν τα έχω βγάλει. Σκοπεύω τώρα το χειμώνα που θα το γδύσω πλήρως (πάλι δεν θα χωράω στην αποθήκη)...


    edit 2: Δημήτρη ισχύει ότι το R είναι ότι πιο κοντινό σε Racing SBK μηχανάκι;
    ΚΩΣΤΗΣ

  9. #54
    Αντώνη αν δεν συνεχίσεις να γράφεις θα στο γεμίσω φωτογραφίες μλκα...

    Άντε έχεις και το ΟΚ απο την εκκλησία.....




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	honda agios georgios.jpg 
Προβολές:	471 
Μέγεθος:	98,5 KB 
ID:	218581
    ΚΩΣΤΗΣ

  10. #55
    Παλαιο Μελος Το avatar του/της dimdoc
    Εγγραφή
    13/10/2005
    Μηνύματα
    166
    Αρχικά δημιουργήθηκε από boussias
    Oxi μηχανή στόκ, όβερ, μέχρι και φίλτρο αέρα στόκ, όβερ.
    edit: το flapper το βούλωσα γιατί έκοβε τρελά στις 6000 στροφές, αλλά τα σωληνάκια δεν τα έχω βγάλει. Σκοπεύω τώρα το χειμώνα που θα το γδύσω πλήρως (πάλι δεν θα χωράω στην αποθήκη)...


    edit 2: Δημήτρη ισχύει ότι το R είναι ότι πιο κοντινό σε Racing SBK μηχανάκι;
    δεν εχω οδηγησει SBK για να σου πω σιγουρα , αυτο που ξερω ειναι οτι του βαζεις πολυεστερικα και τρεχεις, δε θελει ουτε βιδα να πειραξεις. Δυναμη μπολικη (οχι να τρομαξεις, εχω οδηγησει και δυνατοτερα), περιεργως ευκολο στο βουτηγμα για 1098 και οπως παντα στα 1098, φρενα αλεξιπτωτα και παρουσα η αισθηση οτι απαξ και πλαγιασει και βραχο να βρει η μπροστινη θα τον κοψει στα δυο...


    εντιτ...τωρα που το ξανασκεφτομαι θελουν αλλαγη οι στοκ μαρσπιεδες γιατι γλυστρανε...


    ...ex 88 SS 600 GR

  11. #56
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
    δεν εχω οδηγησει SBK για να σου πω σιγουρα , αυτο που ξερω ειναι οτι του βαζεις πολυεστερικα και τρεχεις, δε θελει ουτε βιδα να πειραξεις. Δυναμη μπολικη (οχι να τρομαξεις, εχω οδηγησει και δυνατοτερα), περιεργως ευκολο στο βουτηγμα για 1098 και οπως παντα στα 1098, φρενα αλεξιπτωτα και παρουσα η αισθηση οτι απαξ και πλαγιασει και βραχο να βρει η μπροστινη θα τον κοψει στα δυο...


    εντιτ...τωρα που το ξανασκεφτομαι θελουν αλλαγη οι στοκ μαρσπιεδες γιατι γλυστρανε...
    είναι πολλά τα άτιμα τα ευρώ...

    Άπαξ και αγοράσεις τέτοιο όνειρο,έχεις ολοκληρωθεί σαν μοτοσυκλετιστής πιστεύω...

    Και εννοείται να ξέρεις να το πηγαίνεις έτσι...όχι πουλ μουρ στις καφετέριες...

  12. #57
    στα απαυτα μου σας γραφω ολους τους αποπανω με τις πιστες και τα στριψιματα...

    εγω θα λυσω το καραβι μου να το δυναμωσω λιγο ακομη και μετα ελατε να στριψουμε...να παρακαλατε μονο μην βρω εστω και 100 μετρα ευθεια...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  13. #58
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    στα απαυτα μου σας γραφω ολους τους αποπανω με τις πιστες και τα στριψιματα...

    εγω θα λυσω το καραβι μου να το δυναμωσω λιγο ακομη και μετα ελατε να στριψουμε...να παρακαλατε μονο μην βρω εστω και 100 μετρα ευθεια...
    και δεν πιάνεις το δικό μου που είναι και έτοιμο λυμένο????
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  14. #59
    Καμμένο μέλος Το avatar του/της ERRIKA
    Εγγραφή
    05/10/2008
    Μηνύματα
    806
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    στα απαυτα μου σας γραφω ολους τους αποπανω με τις πιστες και τα στριψιματα...

    εγω θα λυσω το καραβι μου να το δυναμωσω λιγο ακομη και μετα ελατε να στριψουμε...να παρακαλατε μονο μην βρω εστω και 100 μετρα ευθεια...
    Το καράβι σου, σεβαστό κατά τα λοιπά, στο παρόν θρεντ είναι εκτός θέματος. Ούτε το ταξιδιωτικό του cpt. δεν περιμέναμε με τόση αγωνία...
    Dura lex, sed lex.

  15. #60
    Καμμένο μέλος Το avatar του/της ERRIKA
    Εγγραφή
    05/10/2008
    Μηνύματα
    806
    Αρχικά δημιουργήθηκε από boussias
    Αντώνη αν δεν συνεχίσεις να γράφεις θα στο γεμίσω φωτογραφίες μλκα...

    Άντε έχεις και το ΟΚ απο την εκκλησία.....

    Τα καντήλια ξέχασες....


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	images[4].jpg 
Προβολές:	377 
Μέγεθος:	3,0 KB 
ID:	218598
    Dura lex, sed lex.

Σελίδα 4 από 26 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Reinmeister vs all vol 2 (rossi vs stoner)
    από reinmeister στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2012, 15:04
  2. Rossi Vs all... εν ενεργεία και μη
    από red_monster στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2008, 02:11
  3. DUKE III vs ALL
    από devil's animal στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 219
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2008, 23:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF