Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Ψηφιακός θερμοστάτης για θέρμανση διαμερίσματος

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    202

    Ψηφιακός θερμοστάτης για θέρμανση διαμερίσματος

    Καλημέρα παιδιά! Ενδιαφερόμουν ήδη από πέρσι να αλλάξω θερμοστάτη σε ψηφιακό αλλά δεν το έκανα ποτέ, νομίζω όμως πλέον επιβάλλεται με την τιμή των καυσίμων να έχει εκτοξευτεί! Θα ήθελα όσοι έχουν ψηφιακό θερμοστάτη ή/και ασχολούνται επαγγελματικά να μου γράψουν προτάσεις για κάποιο μοντέλο και την εμπειρία τους από τη χρήση του. Το διαμέρισμα έχει επιφάνεια 60 m2 και η θέρμανση γίνεται με φυσικό αέριο. Δεν είναι απαραίτητο ο θερμοστάτης να διαθέτει Wi-Fi και το budget δεν αποτελεί περιορισμό (ας βγαίνει και 250-300 ευρώ), προφανώς δεν θα με χάλαγε να βάλω κάτι καλό που θα μου κάνει απόσβεση στο λογαριασμό του αερίου, αρκεί να κάνει δουλειά. Περιμένω προτάσεις και ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Το ιδανικό είναι να μπουν ρυθμιστές σε όλα τα σώματα του καλοριφέρ, ώστε να έχεις μικρορύθμιση ανά δωμάτιο και μάλιστα με διαφορετικές θερμοκρασίες, ανάλογα τη χρήση. Για παράδειγμα, αν ένα δωμάτιο είναι μόνο για ύπνο, είναι πιο ευχάριστο να είναι στους 18°C, ενώ το δωμάτιο που περνάς τη μέρα σου να είναι στους 20°.

    Αν δεν έχεις μικρορύθμιση, μπορεί π.χ. για να φέρεις το καθιστικό στους 20°C, να αναγκάζεται το βορινό υπνοδωμάτιο να βρίσκεται στους 22°C και να σπαταλάς άσκοπα ενέργεια. Μπορείς βέβαια να κάνεις και τη ρύθμιση χονδρικά, χειροκίνητα, μειώνοντας την παροχή στα σώματα που βλέπεις ότι ανεβάζουν υπερβολικά τη θερμοκρασία σε κάποια δωμάτια.

    Πάντως καλό είναι να υπάρχουν αισθητήρες σε διάφορα μέρη του σπιτιού κι όχι μόνο στο σημείο του θερμοστάτη.

    Αυτός που έχω δουλέψει ελάχιστα είναι της Somfy. Δεν το έχω επαληθεύσει την καλή λειτουργία των προδιαγραφών του, αλλά ισχυρίζεται ότι έχει πολλές χρήσιμες λειτουργίες. Πέρα από χρονοπρογραμματισμό, μπορεί να ανάβει για παράδειγμα όταν βλέπει ότι ξεκινάς από το γραφείο για να επιστρέψεις στο σπίτι, ενώ μετά από μερικές εβδομάδες έχει αντιληφθεί με AI τη θερμική αδράνεια του σπιτιού (σώματα, μόνωση) και καταλαβαίνει πότε πρέπει να ανάψει και πότε να κλείσει, ώστε να μην ξεφεύγει από τα επιθυμητά όρια θερμοκρασίας. Επίσης διαβάζει από το internet τον καιρό της περιοχής, ώστε να προσδιορίζει καλύτερα τη διαφορά θερμοκρασίας με το εξωτερικό περιβάλλον, άρα και το ρυθμό πτώσης της εσωτερικής θερμοκρασίας.

    Από εταιρείες IoT, έχω δουλέψει TP-Link και Sonoff, με τη δεύτερη να με έχει κερδίσει τα τελευταία χρόνια, με τη σταθερότητα, τη διαλειτουργικότητα και την αξιοπιστία της. Η τάση βέβαια της εποχής είναι η Shelly, διότι λένε ότι έχει το πλέον ανοικτό πρωτόκολλο και μεγάλη ποικιλία. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμα προϊόντα της, αλλά θα το σκεφτόμουν σοβαρά.

    Πάντως καλά κάνεις και το σκέφτεσαι, διότι στην εποχή μας η διαφορά του να ξεχνάς το καλοριφέρ αναμμένο, με το να το σβήνεις όταν πρέπει, αντιστοιχεί σε κόστος πάνω από 100€/μήνα για ένα σπίτι 100 τ.μ..
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 04/12/2022 στις 09:28.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    το διμαερισμα εξυπηρετειται απο ατομικο λεβητα η κεντρικο;
    γιατι αν ειναι κεντρικος δεν εχει νοημα να πας σε ρυθμιση ανα δωματιο

  4. #4
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    το διμαερισμα εξυπηρετειται απο ατομικο λεβητα η κεντρικο;
    γιατι αν ειναι κεντρικος δεν εχει νοημα να πας σε ρυθμιση ανα δωματιο
    Εάν υπάρχει μετρητής ανά διαμέρισμα, έχει νόημα. Διαφορετικά το όφελος μοιράζεται δια του πλήθους των διαμερισμάτων. Όσο περισσότεροι ένοικοι κάνουν το αντίστοιχο, τόσο επωφελούνται όλοι.

    Στην περίπτωση ατομικού λέβητα, όπως λες, το όφελος μεγιστοποιείται.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    αν υπαρχει απλος ωρομετρητης πληρωνεις το ιδιο ακομα κι αν κλεισεις τελειως τη θερμανση σε καποια δωματια
    εκτος αν υπαρχει θερμιδομετρητης

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    202
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    το διμαερισμα εξυπηρετειται απο ατομικο λεβητα η κεντρικο;
    γιατι αν ειναι κεντρικος δεν εχει νοημα να πας σε ρυθμιση ανα δωματιο
    Μιλάμε για ατομικό λέβητα. Δεν ήξερα πάντως ότι παίζουν περιπτώσεις κεντρικού λέβητα για θέρμανση με φυσικό αέριο.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Το ιδανικό είναι να μπουν ρυθμιστές σε όλα τα σώματα του καλοριφέρ, ώστε να έχεις μικρορύθμιση ανά δωμάτιο και μάλιστα με διαφορετικές θερμοκρασίες, ανάλογα τη χρήση. Για παράδειγμα, αν ένα δωμάτιο είναι μόνο για ύπνο, είναι πιο ευχάριστο να είναι στους 18°C, ενώ το δωμάτιο που περνάς τη μέρα σου να είναι στους 20°.

    Πάντως καλό είναι να υπάρχουν αισθητήρες σε διάφορα μέρη του σπιτιού κι όχι μόνο στο σημείο του θερμοστάτη.

    Αυτός που έχω δουλέψει ελάχιστα είναι της Somfy. Δεν το έχω επαληθεύσει την καλή λειτουργία των προδιαγραφών του, αλλά ισχυρίζεται ότι έχει πολλές χρήσιμες λειτουργίες. Πέρα από χρονοπρογραμματισμό, μπορεί να ανάβει για παράδειγμα όταν βλέπει ότι ξεκινάς από το γραφείο για να επιστρέψεις στο σπίτι, ενώ μετά από μερικές εβδομάδες έχει αντιληφθεί με AI τη θερμική αδράνεια του σπιτιού (σώματα, μόνωση) και καταλαβαίνει πότε πρέπει να ανάψει και πότε να κλείσει, ώστε να μην ξεφεύγει από τα επιθυμητά όρια θερμοκρασίας. Επίσης διαβάζει από το internet τον καιρό της περιοχής, ώστε να προσδιορίζει καλύτερα τη διαφορά θερμοκρασίας με το εξωτερικό περιβάλλον, άρα και το ρυθμό πτώσης της εσωτερικής θερμοκρασίας.

    Από εταιρείες IoT, έχω δουλέψει TP-Link και Sonoff, με τη δεύτερη να με έχει κερδίσει τα τελευταία χρόνια, με τη σταθερότητα, τη διαλειτουργικότητα και την αξιοπιστία της. Η τάση βέβαια της εποχής είναι η Shelly, διότι λένε ότι έχει το πλέον ανοικτό πρωτόκολλο και μεγάλη ποικιλία. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμα προϊόντα της, αλλά θα το σκεφτόμουν σοβαρά.
    Το σπίτι είναι 60 τετραγωνικά και από τη διαμόρφωση του όλοι οι χώροι βρίσκονται ο ένας δίπλα στον άλλον, ο θερμοστάτης δε βρίσκεται σχεδόν σε ίση απόσταση από όλα τα καλοριφέρ, οπότε νομίζω ότι η εξατομίκευση κάθε δωματίου δεν θα κάνει ιδιαίτερη διαφορά στη δική μου περίπτωση. Tην πρόταση της Somfy τη βρήκα και θα το κοιτάξω παραπάνω. Για Sonoff και TP-Link δεν μπόρεσα να βρω κάτι εκτός και αν δεν κατάλαβα τι ήταν αυτά που είδα (μάλλον φταίει ότι είμαι και λίγο άσχετος ), οπότε θα μπορούσες να βοηθήσεις;

  7. #7
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Θεωρώ τα TP-Link πολύ αξιόπιστα, αλλά τα τελευταία χρόνια η εταιρεία έχει αποφασίσει σε πολλά προϊόντα της να μην δίνει ανοικτή διεπαφή για έλεγχο από κεντρικό λογισμικό τρίτων κατασκευαστών. Θέλει τις δικές της εφαρμογές σε πολλά από τα προϊόντα της. Είναι μειονέκτημα αυτό για κάποιους, έστω και μικρό. Δεν θα προβληματίσει όμως απλούς χρήστες.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    κεντρικο λεβητα με αεριο εχουν οι πολυκατοικιες που ειχαν κεντρικη θερμανση με πετρελαιο και εβαλαν καυστηρα αεριου
    με αυτονομια η χωρις......

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    820
    Όπως έγραψε ο νεοσσός ή πρέπει να μπουν ρυθμιστές στα καλοριφέρ ή αν είσαι λίγο πιο έμπειρος να αρχίσεις να τα στραγκαλίζεις μέχρι να φτάσεις τις θερμοκρασίες που θες σε κάθε δωμάτιο. Βέβαια το 2ο κοστίζει σε χρόνο αρκετά παραπάνω αλλά το κερδίζεις σε χρήμα.
    Όσο για τον θερμοστάτη πέραν τον διαφόρων μπλιμπλικίων που αυξάνουν την τιμή αναλόγως της τσέπης σου θα σου προτείνω οτι και να αγοράσεις να είναι ασύρματο - μεταφερόμενο.
    Εξηγώ. Επειδή συνήθως τα μαστάρια έβαζαν τους θερμοστάτες όπου τους βόλευε (συνηθέστερα κάτω απο τον πίνακα ρεύματος) είναι πολύ δύσκολο να ζεστάνεις τους χώρους ανάλογα. Είτε θα σβήσει νωρίς και κάποια δωμάτια θα είναι κρύα, είτε αργά και κάποια δωμάτια θα είναι σάουνα. Με έναν ασύρματο θερμοστάτη το οποίο θα το βάλεις εσύ όπου εξυπηρετεί καλύτερα τους χώρους σου μπορείς να πετύχεις καλύτερες θερμοκρασίες και το λεβητάκι να δουλεύει πολύ λιγότερο και αποδοτικότερα.
    Ελπίζω να βοήθησα.
    Πάτα το 0

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    202
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Όπως έγραψε ο νεοσσός ή πρέπει να μπουν ρυθμιστές στα καλοριφέρ ή αν είσαι λίγο πιο έμπειρος να αρχίσεις να τα στραγκαλίζεις μέχρι να φτάσεις τις θερμοκρασίες που θες σε κάθε δωμάτιο. Βέβαια το 2ο κοστίζει σε χρόνο αρκετά παραπάνω αλλά το κερδίζεις σε χρήμα.
    Όσο για τον θερμοστάτη πέραν τον διαφόρων μπλιμπλικίων που αυξάνουν την τιμή αναλόγως της τσέπης σου θα σου προτείνω οτι και να αγοράσεις να είναι ασύρματο - μεταφερόμενο.
    Εξηγώ. Επειδή συνήθως τα μαστάρια έβαζαν τους θερμοστάτες όπου τους βόλευε (συνηθέστερα κάτω απο τον πίνακα ρεύματος) είναι πολύ δύσκολο να ζεστάνεις τους χώρους ανάλογα. Είτε θα σβήσει νωρίς και κάποια δωμάτια θα είναι κρύα, είτε αργά και κάποια δωμάτια θα είναι σάουνα. Με έναν ασύρματο θερμοστάτη το οποίο θα το βάλεις εσύ όπου εξυπηρετεί καλύτερα τους χώρους σου μπορείς να πετύχεις καλύτερες θερμοκρασίες και το λεβητάκι να δουλεύει πολύ λιγότερο και αποδοτικότερα.
    Ελπίζω να βοήθησα.
    Σε πρώτη φάση θα ήθελα να ξεφορτωθώ τον αναλογικό θερμοστάτη και στη συνέχεια ίσως να προχωρήσω και σε παραπάνω πράγματα. Πάντως θα λάβω υπόψιν τις συμβουλές σου στην έρευνα αγοράς!

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    252
    Αφού θες κάτι απλό βάλε αυτόν που έχω και γω https://www.kafkas.gr/psyxi-thermans...BoCN2UQAvD_BwE

  12. #12
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikos77 Προβολή μηνύματος
    Αφού θες κάτι απλό βάλε αυτόν που έχω και γω https://www.kafkas.gr/psyxi-thermans...BoCN2UQAvD_BwE
    Έβαλα αυτόν πριν 2 χρόνια.
    Μερα με τη νύχτα με τον αναλογικό. Ειδικά στο πρόγραμμα που κάνει "έξυπνη" διαχείριση θα δεις αρκετή διαφορά.
    Ξεκινά από εκεί κ μετά το ψάχνεις περαιτέρω.
    Αρνητικό είναι δεν έχει ον-οφ απλά το κατεβάζεις στο μίνιμουμ 5 βαθμών (αν κ κάποιος θα κλείνει τον καυστήρα) κ φωτιζόμενη οθόνη. Εμένα προσωπικά τίποτα από αυτά δεν με ενοχλησε.
    Ride(s) the wind of change...

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    588
    Μπορείς να δείς έναν απλό siemens των 50 € που έχει μεγάλα νούμερα και περιστροφικό κουμπί. rdh 100
    Απλά είναι ψηφιακός με καλύτερη απόκριση στις μεταβολές θερμοκρασίας άρα γρηγορότερο κλείσιμο άνοιγμα του λέβητα. Βγαίνει και ασύρματος γύρω στα 100 € rdh10rf/set
    Και μετά ψάχνεσαι για τυπου smart που βλέπουν και μεταβολές θερμοκρασίας μετά το κλείσιμο άνοιγμα και προσαρμόζουν ανάλογα πιο νωρίς το άνοιγμα κλείσιμο του λέβητα συνήθως έχουν και προγράμματα εβδομαδιαία για να μήν τον πειράζεις συνεχώς.
    Αν θές να κάνεις διαφορά δές μήπως ο λέβητας σου έχει δυνατότητα για αντιστάθμιση με αισθητήριο εξωτερικής θερμοκρασίας και δικό του θερμοστάτη.
    Γενικά οι σύγχρονοι λέβητες αερίου εκεί στηρίζουν την οικονομία τους.
    Βλέπουν εσωτερική , εξωτερική και επιθυμητή θερμοκρασία και προσαρμόζουν ανάλογα το πόσο πρέπει να δουλέψουν για να φτάσουν εκεί πιο οικονομικά.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  14. #14
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    202
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikos77 Προβολή μηνύματος
    Αφού θες κάτι απλό βάλε αυτόν που έχω και γω https://www.kafkas.gr/psyxi-thermans...BoCN2UQAvD_BwE
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Έβαλα αυτόν πριν 2 χρόνια.
    Μερα με τη νύχτα με τον αναλογικό. Ειδικά στο πρόγραμμα που κάνει "έξυπνη" διαχείριση θα δεις αρκετή διαφορά.
    Ξεκινά από εκεί κ μετά το ψάχνεις περαιτέρω.
    Αρνητικό είναι δεν έχει ον-οφ απλά το κατεβάζεις στο μίνιμουμ 5 βαθμών (αν κ κάποιος θα κλείνει τον καυστήρα) κ φωτιζόμενη οθόνη. Εμένα προσωπικά τίποτα από αυτά δεν με ενοχλησε.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leftos Προβολή μηνύματος
    Μπορείς να δείς έναν απλό siemens των 50 € που έχει μεγάλα νούμερα και περιστροφικό κουμπί. rdh 100
    Απλά είναι ψηφιακός με καλύτερη απόκριση στις μεταβολές θερμοκρασίας άρα γρηγορότερο κλείσιμο άνοιγμα του λέβητα. Βγαίνει και ασύρματος γύρω στα 100 € rdh10rf/set
    Και μετά ψάχνεσαι για τυπου smart που βλέπουν και μεταβολές θερμοκρασίας μετά το κλείσιμο άνοιγμα και προσαρμόζουν ανάλογα πιο νωρίς το άνοιγμα κλείσιμο του λέβητα συνήθως έχουν και προγράμματα εβδομαδιαία για να μήν τον πειράζεις συνεχώς.
    Αν θές να κάνεις διαφορά δές μήπως ο λέβητας σου έχει δυνατότητα για αντιστάθμιση με αισθητήριο εξωτερικής θερμοκρασίας και δικό του θερμοστάτη.
    Γενικά οι σύγχρονοι λέβητες αερίου εκεί στηρίζουν την οικονομία τους.
    Βλέπουν εσωτερική , εξωτερική και επιθυμητή θερμοκρασία και προσαρμόζουν ανάλογα το πόσο πρέπει να δουλέψουν για να φτάσουν εκεί πιο οικονομικά.
    Τον είδα και αυτόν παιδιά και συγκαταλέγεται στις πιθανές επιλογές, ευχαριστώ! @leftos O καυστήρας είναι τοποθέτησης 2007-2008 οπότε δε νομίζω ότι παίζουν τέτοιες λειτουργίες. Άκυρο, βρήκα το manual του και γίνεται, απλά θέλει ξεχωριστό kit, δεν έχει ενσωματωμένο εξωτερικό αισθητήρα. Οπότε μπαίνει και αυτό στη λίστα για διερεύνηση.
    Τελευταία τροποποίηση από aris19; 05/12/2022 στις 17:42.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    588
    ΚΑνείς δεν έχει ενσωματωμένο , υπολόγισε κανα 30 - 50 € το εξωτερικό αισθητήριο . Και μετά πόσο χρεώνει τον εσωτερικό θερμοστάτη η κάθε εταιρία θα είναι λίγο τσουχτερός >150 € αλλά είναι πλήρης λειτουργιών.
    Πολλές έχουν και δυνατότητα ασύρματου ή/και wifi και αυτό με έξτρα κόστος.
    LIVE FREEEEE!!!!!

Παρόμοια θέματα

  1. Για πάμε να γελάσουμε λίγο.....!
    από bikersonly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 15:50
  2. Για Τον Σπυρο (duke IΙ)
    από XTMPAM στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2003, 09:27
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 09:03
  4. Ερωτηση Για Fmf
    από bikersonly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 01:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF