Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 48

Θέμα: Xειμωνιατικα γαντια...

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
    τα spidi τοτε!

    http://www.spidi.com/eu/eu_en/str-2.html
    Απο οτι βλεπω παιζουν στο 100αρικο και μαλλον δεν θα φτασω τοσο ψηλα... Θελω να κινηθω λιγο πιο χαμηλα,γυρω στα 60-70...

  3. #18
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Θωμά θα σε απογοητεύσω. Τα πράγματα χωρίς θερμενόμενα είναι δύσκολα και χωρίς χούφτες δυσκολότερα. Να φανταστείς ακόμα και τα θερμαινόμενα μπορεί να τα βρουν σκούρα χωρίς χούφτες. Πόσο μάλλον τα γάντια.

    Για να μη νομίζεις πως μιλάω στον αέρα θα σου πω πως έχω δώσει πάνω από 200 ευρώ για γάντια χωρίς να συμπεριλάβουμε τα καλοκαιρινά.

    Μπορώ να σου πω μερικά απ' τα πιο ζεστά γάντια της αγοράς (και τα πιο ακριβά) αλλά να ξέρεις δύο πράγματα. Πρώτον ότι είναι πολύ χοντρά, ειδικά το ένα είναι σαν γάντι του μποξ, και δεύτερον ούτε αυτά θα σε καλύψουν για θερμοκρασίες κάτω από 4 με 5 C χωρίς χούφτες. Αργά ή γρήγορα τα χέρια σου θα παγώσουν. Σε θερμοκρασία 4-5C και με ταχύτητα 100χλμ η αίσθηση του κρύου είναι 0C ίσως και χαμηλότερα.
    Επιπλέον να ξέρεις πως το χειμερινό γάντι δεν πρέπει να είναι εφαρμοστό. Ο αέρας είναι το καλύτερο μονωτικό για το κρύο (όταν αυτός δεν είναι παγωμένος έτσι?).

    Είχα τα πιο χοντρά τουριστικά γάντια της Dainese (D-FENCER D-Dry) και τα φορούσα με εσωτερικό ισοθερμικό. Για 1,5 με 2 ώρες στους 5 βαθμούς ήταν εντάξει, μετά τις δύο ώρες ΄μως ή σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες άρχιζαν να πονάνε τα νύχια. Και έχω και χούφτες στο τενεκε!


    Η λύση για σένα είναι..

    Θερμαινόμενα grip με το σωστό γάντι. Και το σωστό γάντι για θερμαινόμενα χωρίς χούφτες δεν είναι ούτε το χοντρό ούτε το λεπτό ούτε αυτό που έχεις. Υπάρχουν γάντια για θερμαινόμενα που είναι ενισχυμένα στο πάνω μέρος (με windstoper μεμβράνες κτλ κτλ) και πιο λεπτά στην παλάμη για να ζεσταίνονται τα χέρια απ' τα grip. Αυτή νομίζω πως είναι και η καλύτερη λύση για σένα.

    Δεύτερη λύση αν δεν θέλεις να βάλεις θερμαινόμενα είναι να πάρεις θερμαινόμενα γάντια. Ναι με μπαταρία δική τους ή που συνδέονται στην παροχή ρεύματος του gps για πχ. Αρνητικό τους η διάρκεια στα μεν και η καλωδίωση στα δε.

    Μια τρίτη λύση είναι αυτή που μου είχε πει ο Svx σε ένα παλιότερο θρεντάκι που είχα ανοίξει. hand warmers.

    Θες κι άλλο? Ηand grip covers. Αν και δε νομίζω να ταιριάζει κάτι τέτοιο σε έναν ducatisti .

    Διάβασε κανένα review εδώ, αποφάσισε τι θέλεις να κάνεις και ρώτα με.

    Τα γάντια με 3 δάχτυλα μη τα σνομπάρεις. Δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά απ' ότι λένε είναι λίγο πιο ζεστά απ' τα υπόλοιπα και είναι εύκολο να καταλάβεις το γιατί. Εξάλλου εσύ δεν φοβάσαι μη σε πουν κουλό αν σε δουν να τα φοράς, αφού έτσι κι αλλιώς έτσι σε φωνάζουν.

    Υγ. Μετά τα Χριστούγεννα μάλλον θα πάω και εγώ για γάντια. Πάλι.
    Αν δε λείπεις στις γιορτές θα τα πούμε και από κοντά.
    Sent from me using a computer.

  4. #19
    Και γαμώ τα μέλη!!!
    Εγγραφή
    04/11/2004
    Μηνύματα
    141
    Αν δε σου κάνουν και αυτά...τότε δε σου κάνει τίποτα!!!

    http://www.getgeared.co.uk/HELD_2872...6&category=139

    http://www.getgeared.co.uk/HELD_2272...6&category=139

    Έχει και θερμαινόμενα:

    http://www.motoin.de/Clothing/Gloves...5d53dcd7ffc465


    Εγώ βέβαια έχω αυτά:

    http://www.getgeared.co.uk/HELD_2944...6&category=139

    Και ζεστά και αδιάβροχα και με καλή αίσθηση. Αλλά για να κάνεις 200ΚΜ με αυτές τις θερμοκρασίες, δε θές τέτοιο γάντι αλλά αγκαλιά το καλοριφέρ!!!

    988
    Νίκος988
    Tα λέμε τις προάλλες!!!

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Απο εμπειριες Γερμανων και Αγγλων αναβατων....απλα ΔΕΝ υπαρχει το απολυτο ζεστο γαντι.
    Μονο σε συνδυασμο με θερμαινομενα γκριπ και χουφτες αν παιξει κατι.

    Κοιτα και σε μαγαζια με ορειβατικα ειδη.
    Μπορει η προστασια απο πτωση να πηγαινει περιπατο , αλλα τουλαχιστον αυτοι που εξερευνουν τα Ιμαλαϊα δεν νομίζω να παγωνουν τα χερια τους στους -15 βαθμους,

  6. #21
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Ξέχασα..

    Υπάρχουν και θερμαινόμενα εσωτερικά.

    http://www.warmthru.com/acatalog/G2_...liners.html#a1
    Sent from me using a computer.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Ωπα ωπα παιδες...Πολυ καλες και χρησιμες ολες οι πληροφοριες σας αλλα μαλλον κατι δεν εκανα σαφες... Δεν σκοπευω οποτε εχει ΨΩΛΟΚΡΥΟ να κυκλοφορω,αφηστε που δεν εχει και πολυ συχνα...
    Δεν ειμαι σαν τον Daz εγω ρε,που εχει κανει το Θεσαλλονικα-Πατρα σαν το σπιτι-περιπτερο...

    Θελω ενα καλο γαντακι να ειναι ζεστο και καλο σε αισθηση,ωστε να τα χρησιμοποιω αν τυχει και θελω να παω πουθενα...Να μην ψαχνω τα δαχτυλα μου απο το κρυο ... Σιγουρα απο τα σκετα δερματινα θα ειναι πολυ πιο ζεστα πιστευω...

    Τωρα θερμενομενα μπορει να βαλω καποια στιγμη αλλα προς το παρον τα πραγματα ειναι δυσκολα.Οποτε η λογικη λεει πρωτα γαντια ,μετα θερμενομενα... Εως εκει ομως... Χουφτες προφανως και δεν μπαινουν ,αυτα τα ΑΘΛΙΑ μου εχουν μονο 2 δαχτυλα δεν υπαρχει περιπτωση να τα φορεσω και με επαναφορτιζομενα κλπ κλπ δεν με βλεπω να μπλεκω...

    Καποιο απο αυτα που εχω βαλει στην αρχη εχει δοκιμασει κανεις?!Να μας πει ποιοτικα τι λεει?!



  8. #23
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Για θερμαινόμενα γκριπ

    http://www.webbikeworld.com/motorcyc...tgear-glacier/
    http://www.webbikeworld.com/motorcyc...stgear-tundra/


    Λεπτά και ζεστά αλλά χωρίς προστασία και δυσεύρετα. Αν δεν ξέρουν οι Καναδοί από γάντια τότε ποιοι ξέρουν. Πολύ θα ήθελα ένα τέτοιο ζευγάρι κάτω απ' τη σέλα μου.

    http://www.webbikeworld.com/motorcyc.../ganka-gloves/


    Μερικά απ' τα πιο χοντρά και πιο ζεστά έβαλε είδη ο Nikos988 θα βρεις κι άλλα όπως τα freezer της held πάλι και κάποια άλλα πιο σπορ αλλά εξίσου χοντρά.

    Μη ξεχνάς και τα Overgloves. Συνήθως είναι για βροχή αλλά μπορεί να κάνουν την διαφορά και στο κρύο σε συνδυασμό με ένα καλό γάντι. Αρκεί να αναπνέει αρκετά.
    Sent from me using a computer.

  9. #24
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    Για θερμαινόμενα γκριπ

    http://www.webbikeworld.com/motorcyc...tgear-glacier/
    http://www.webbikeworld.com/motorcyc...stgear-tundra/


    Λεπτά και ζεστά αλλά χωρίς προστασία και δυσεύρετα. Αν δεν ξέρουν οι Καναδοί από γάντια τότε ποιοι ξέρουν. Πολύ θα ήθελα ένα τέτοιο ζευγάρι κάτω απ' τη σέλα μου.

    http://www.webbikeworld.com/motorcyc.../ganka-gloves/


    Μερικά απ' τα πιο χοντρά και πιο ζεστά έβαλε είδη ο Nikos988 θα βρεις κι άλλα όπως τα freezer της held πάλι και κάποια άλλα πιο σπορ αλλά εξίσου χοντρά.

    Μη ξεχνάς και τα Overgloves. Συνήθως είναι για βροχή αλλά μπορεί να κάνουν την διαφορά και στο κρύο σε συνδυασμό με ένα καλό γάντι. Αρκεί να αναπνέει αρκετά.


    edit. Οκ δεν είχα δει την απάντησή σου. Αν είναι να βάλεις θερμενόμενα γκριπ κάποια στιγμή, πάρε γάντια που να είναι κατάλληλα γι' αυτό και χρησιμοποίησε τα hand warmers όταν κάνει πολύ κρύο.

    Αντί να κάνω έντιτ έκανα παράθεση στον εαυτό μου ο μ@@@ς !!!
    Sent from me using a computer.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
    αυτα τα ΑΘΛΙΑ μου εχουν μονο 2 δαχτυλα δεν υπαρχει περιπτωση να τα φορεσω
    Γιατι ρε ωραια ειναι


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tmnt-teenage-mutant-ninja-turtles-reboot-movie-production-with-michael-bay.jpg 
Προβολές:	341 
Μέγεθος:	94,6 KB 
ID:	219393

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Eυχαριστω Τολη για τις εκτενεις πληροφοριες...

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
    Γιατι ρε ωραια ειναι
    Και ελεγα τι μου θυμιζουν...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  13. #28
    ...Και μυαλο δεν βαλαμε ! Το avatar του/της Africaptan
    Εγγραφή
    22/01/2010
    Μηνύματα
    407

    Re: Re: alpinestars polar

    Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
    Θελω οπωσδηποτε να μπαινουν πανω απο το μανικι του μπουφαν αλλιως θα περνα ολος ο αερας μεσα... Τα ειδα και αυτα αλλα δεν μου κανουν... Ευχαριστω παντως...
    Πανω απ το μανικι πρεπει να μπαινουν για το κρυο. Για τη βροχη ομως πρεπει να μπαινουν κατω απ το μανικι, για απλους υδροδυναμικους λογους.
    Camen, κανε μια και πηγαινε απο εναν μπακαλη και παρε ενα ζευγαρι γαντια κουζινας, (ξερεις, αυτα τα λεπτα λαστιχενια που ειναι συνηθως κιτρινα η κοκκινα) εννοειτε στο νουμερο σου. Φορεσε τα και φορα απο πανω τα κανονικα σου γαντια...
    Καλυτερα η αμαθεια, παρα η ημιμαθεια...

  14. #29
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760

    Re: Re: Re: alpinestars polar

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Africaptan
    Πανω απ το μανικι πρεπει να μπαινουν για το κρυο. Για τη βροχη ομως πρεπει να μπαινουν κατω απ το μανικι, για απλους υδροδυναμικους λογους.
    Camen, κανε μια και πηγαινε απο εναν μπακαλη και παρε ενα ζευγαρι γαντια κουζινας, (ξερεις, αυτα τα λεπτα λαστιχενια που ειναι συνηθως κιτρινα η κοκκινα) εννοειτε στο νουμερο σου. Φορεσε τα και φορα απο πανω τα κανονικα σου γαντια...
    Τελικά μόνο εγώ δεν έχω δοκιμάσει αυτό το κόλπο ρε γαμώτο? Πως είναι δυνατόν να βάλεις το χέρι σου σε πλαστικό γάντι και να μην παγώσει? Αν δεν αναπνέει θα ιδρώσει και αν ιδρώσει θα παγώσει πόσο πιο απλό μπορεί να είναι στην θεωρία? Το έχεις δοκιμάσει και ξέρεις πως λειτουργεί ή στο έχουν πει? Αν το έχεις δοκιμάσει σε ταξίδι και χαμηλές θερμοκρασίες να σταματήσω να ψάχνομαι με πανάκριβες μεμβράνες και να πάω να πάρω ένα ζευγάρι χειρουργικά και ένα ζευγάρι γάντια κήπου.
    Sent from me using a computer.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443

    Re: Re: Re: Re: alpinestars polar

    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    Τελικά μόνο εγώ δεν έχω δοκιμάσει αυτό το κόλπο ρε γαμώτο? Πως είναι δυνατόν να βάλεις το χέρι σου σε πλαστικό γάντι και να μην παγώσει? Αν δεν αναπνέει θα ιδρώσει και αν ιδρώσει θα παγώσει πόσο πιο απλό μπορεί να είναι στην θεωρία? Το έχεις δοκιμάσει και ξέρεις πως λειτουργεί ή στο έχουν πει? Αν το έχεις δοκιμάσει σε ταξίδι και χαμηλές θερμοκρασίες να σταματήσω να ψάχνομαι με πανάκριβες μεμβράνες και να πάω να πάρω ένα ζευγάρι χειρουργικά και ένα ζευγάρι γάντια κήπου.
    Ρε φιλε εγω το ειχα ξαναπει και καποιοι κοροιδευαν... Οταν εκανα ποδηλασια και βγαιναμε για 5αωρες προπονησεις με 5-6 βαθμους μεσα απο τα γαντια φορουσαμε ενα ζευγαρι χειρουργικα και ημασταν κομπλε... Βεβαια τα χερια μετα εβγαιναν καπως μουλιασμενα αλλα απο θερμοκρασια κομπλε...

    Τωρα τι να σου πω...

    Ισως να ηταν ακομα καλυτερα αν μπορουσες να βαλεις το ναυλον γαντι πανω απο το κανονικο και οχι μεσα...:wacko:

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γάντια!!
    από Akefalos στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2005, 00:13
  2. Μαλακά γάντια... Πώς;;;
    από jtoros στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2005, 09:42
  3. Ερώτηση για γάντια!!
    από bikersonly στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2004, 19:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF