Σελίδα 6 από 11 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 159

Θέμα: Υπάρχει καλύτερο On-Off to travel around the World?

  1. #76
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Ρε Μικέ ωραίο το μπεμβέ που ποστάρεις αλλά τι σχέση έχει με "travel around the world";
    Το υποπλαίσιο δεν μοιάζει να μπορεί να σηκώσει κιλά φορτώματος, κάγκελα προστατευτικά και ποδιά δεν έχει, εξάτμιση "διακριτικότατη" άθορυβη, έλλειψη φλας, καθρέφτες και οτιδήποτε άλλο θα σε κάνουν να κινηθείς με ασφάλεια και νομίμότητα σχεδόν παντού ... Επίσης εγώ που θέλω να πάρω δικάβαλλο δεν βλέπω άνεση και χώρο...
    Επιστρέφουμε λοιπόν πίσω στο βασικό ερώτημα τι σημαίνει ταξίδι "ράουντ δε γουόρλντ" και πως ο καθένα το έχει στο μυαλό του...Οι περισσότεροι πάντως δεν πάνε για "Ντακάρ" καταστάσεις, αλλά κινούνται σε ηπιότερους ρυθμούς ταξιδιωτικής περιήγησεις μιας και αυτό ξεχωρίζει το ταξίδι από τον αγώνα περιπέτειας... Εγώ σαν ιδιώτης θα έβαζα σαν προτεραιότητά μου την ασφαλή ολοκλήρωση του ταξιδιού μου και δεν θα ρίσκαρα ούτε την σωματική μου ακαιρεότητα αλλά ούτε και την ακινητοποιήση της μηχανής...
    Μέσα και από παραδείγματα ανθρώπων που γράφουν εδώ μέσα και έκαναν σε μια και μόνο "βόλτα" πάνω από 70.000 χλμ φανερώνεται ότι δεν χρειάζονται οπωσδήποτε εξειδικευμένες κατασκευές και πολλά κυβικά για να πραγματοποιήσεις μια τέτοια "αποστολή"...
    Αντικειμενικά λοιπόν είναι πολύ δύσκολο να καταλήξουμε σε μιά και μόνη ιδανική λύση για τέτοια ταξίδια... Ανάλογα λοιπόν με τις απαιτήσεις του ταξιδιού, τον τόπο, τον χρόνο, το χρήμα, τις οδηγικές συνήθειες-ικανότητες, τις μηχανολογικές γνώσεις και ένα σωρό άλλα κριτήρια θα απόφασίσουμε.... και τελικά θα πάρουμε μια μηχανή που πάνω από όλα μας αρέσει γιατί τελικά αυτός είναι ο σωστός ,μηχανόβιος :rotflmao:
    Με το 990 που έχω πάντως άνετα θα σε ακολουθούσα Μικέ με το BMW σε ένα τέτοιο ταξιδάκι και δεν θα χρειαζόταν να χώσω και πολύ χρήμα μιας και το καθημερινό μου μηχανάκι διαθέτει τα περισσότερα από αυτά που χρειάζονται από μαμά...


    Τέλος, πέρα από τη θεωρεία που έχει και πλάκα, στην ουσία δεν υπάρχει λόγος καν να ψάξεις για το ιδανικότερο μηχανάκι για μια τέτοια εμπειρία... θα πήγαινα με οτιδήποτε διέθετα μόλις μου δίνονταν η ευκαιρία... Έχω ξαναπεί άλλωστε ότι τα μηχανάκια πάνε παντού... οι οδηγοί τα περιορίζουν...

    υ.γ. Πέστα ρε Drbig, να αγιάσει το στόμα σου (μιας και η κουβέντα είναι και θρησκευτική...)
    Πάντως βλέπω ότι και ο Τπαπ σκέφτηκε το ίδιο με μένα παλιότερα... μεγαλογιατρέ....
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Ναι, υπάρχει...

  3. #78
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
    Με το 990 που έχω πάντως άνετα θα σε ακολουθούσα Μικέ με το BMW σε ένα τέτοιο ταξιδάκι και δεν θα χρειαζόταν να χώσω και πολύ χρήμα μιας και το καθημερινό μου μηχανάκι διαθέτει τα περισσότερα από αυτά που χρειάζονται από μαμά...
    το 950/990 μια χαρά θα κάνει το γύρο το κόσμου, παράδειγμα αυτοί εδώ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
    ... θα πήγαινα με οτιδήποτε διέθετα μόλις μου δίνονταν η ευκαιρία...
    αυτό και τπτ άλλο

  4. #79
    επίσης υπάρχει κάτι που διαφεύγει νομίζω σε όλους...

    ειδικά αν μιλάμε για RTW ταξίδι που θα περάσει απο "δύσκολες" χώρες ...

    κάτι που - εκτός και αν τα $$$ περισσεύουν απο τα μπατζάκια - σχεδόν αυτεπάγγελτα θα έλεγα μπαίνει στην εξίσωση για το ποιο είναι το καλύτερο ...

    είναι το κόστος κτήσης της μηχανής, το οποίο συνυπολογίζεται κατά την έκδοση του καρνέ (aka τρίπτυχο aka carnet de passages) για να εισέλθει ένα μοτοσακό σε μια χώρα ... και για το οποίο πληρώνεις αδρά ... >100% της αξίας της μηχανής... φαντάσου τώρα να έχεις σκάσει 17.000 για ένα 1200GS-A και να πρέπει να τα ξανασκάσεις 2-3 ή και παραπάνω φορές αναλόγως σε πόσες τέτοιες χώρες μπαίνεις ...

    για τι ανέσεις μιλάμε τώρα, τι αναρτήσεις, τι αξιοπιστία, τι ευκολία συντήρησης και πράσινα άλογα ... το καλύτερο RTW ον-οφφ είναι αυτό που βγάζει το φθηνότερο καρνέ

    για αυτό η λύση του DrBig, ότι παίρνεις ένα φτηνό ον-οφφ και το ετοιμάζεις μπορεί να είναι η καλύτερη

  5. #80
    ΜΕΛΛΩΝ ΤΖΕΝΤΑΪ... Το avatar του/της tifoso4ever
    Εγγραφή
    13/05/2004
    Μηνύματα
    471
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    επίσης υπάρχει κάτι που διαφεύγει νομίζω σε όλους...

    ειδικά αν μιλάμε για RTW ταξίδι που θα περάσει απο "δύσκολες" χώρες ...

    κάτι που - εκτός και αν τα $$$ περισσεύουν απο τα μπατζάκια - σχεδόν αυτεπάγγελτα θα έλεγα μπαίνει στην εξίσωση για το ποιο είναι το καλύτερο ...

    είναι το κόστος κτήσης της μηχανής, το οποίο συνυπολογίζεται κατά την έκδοση του καρνέ (aka τρίπτυχο aka carnet de passages) για να εισέλθει ένα μοτοσακό σε μια χώρα ... και για το οποίο πληρώνεις αδρά ... >100% της αξίας της μηχανής... φαντάσου τώρα να έχεις σκάσει 17.000 για ένα 1200GS-A και να πρέπει να τα ξανασκάσεις 2-3 ή και παραπάνω φορές αναλόγως σε πόσες τέτοιες χώρες μπαίνεις ...

    για τι ανέσεις μιλάμε τώρα, τι αναρτήσεις, τι αξιοπιστία, τι ευκολία συντήρησης και πράσινα άλογα ... το καλύτερο RTW ον-οφφ είναι αυτό που βγάζει το φθηνότερο καρνέ

    για αυτό η λύση του DrBig, ότι παίρνεις ένα φτηνό ον-οφφ και το ετοιμάζεις μπορεί να είναι η καλύτερη
    +1100...

    Θελω να συμπληρωσω, οτι οποιοδηποτε ΜΟΝΟΚΥΛΙΝΔΡΟ, ειναι αλλου παπα ευαγγελιο, μακραν καλυτερο σε χωμα απο ο,τιδηποτε εχει δυο και περισσοτερους κυλινδρους, παλιο ή νεο, απλα λογω ΒΑΡΟΥΣ...Αρα ΑΝ μιλαμε για desert racer, ξεχναμε καθε τυπου και μαρκας μαστοδοντο 200+ κιλων...Εκτος αν εισαι ο τυπος της φωτογραφιας σε σωματικη διαπλαση...
    Αν ομως μιλαμε για wolrd tourer, τοτε μπαινουν στην εξισωση διαφοροι παραγοντες, οπως ικανοτητα διατηρησης υψηλης μεσης ωριαιας ταχυτητας, καταναλωση, ικανοτητα (και αντοχη...) φορτωματος, δυνατοτητα επισκευης στο πουθενα (μη σου τυχει...), διαθεσιμοτητα ανταλλακτικων σε τριτοκοσμικες χωρες κλπ κλπ κλπ, τα οποια λιγο πολυ τα αναφερατε - πολυ σωστα - ΟΛΟΙ...ΕΔΩ μετραει πολυ το ονομα BMW...Παλιο ή καινουριο, "γαργαλημενο" ή οχι...
    Εμμενω και επιμενω στις αποψεις μου περι "μεταξωτων βρακιων και επιδεξιων κολων" περι οχηματος για μεγαλα ταξιδια...Και δεν το λεω εγω, μονο, το εχουν αποδειξει εμπρακτα αρκετοι εδω και δεκαετιες...
    Και τελος, ο καθενας καβαλαει Ο,ΤΙ του κανει "κλικ", χωρις να πολυνοιαζεται για τη γνωμη των αλλων...Σε αντιθετη περιπτωση, μαλλον ειναι καφετεριακιας και τιποτ' αλλο...
    ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ! (γνωμικο...)

  6. #81
    on-off και μ@λ@κίες ...

    θα πάω το απόγευμα να βάλω ΤΚC80 στο CBR και έφυγα :

    RTW tour R1, RTW tour Fireblade και άλλα:
    http://www.sjaaklucassen.nl/

    :rotflmao:

  7. #82
    Από advrider...




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	313 
Μέγεθος:	72,5 KB 
ID:	219576
    ''Well, the rain ain't fussy about where it lands,
    It'll find you hiding no matter where you stand.
    It's gonna rain brother, and it's gonna rain hard,
    When the blues comes calling with it's calling card.''

    R o r y G a l l a g h e r

  8. #83



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	310 
Μέγεθος:	46,6 KB 
ID:	219577
    ''Well, the rain ain't fussy about where it lands,
    It'll find you hiding no matter where you stand.
    It's gonna rain brother, and it's gonna rain hard,
    When the blues comes calling with it's calling card.''

    R o r y G a l l a g h e r

  9. #84
    Δεν ξέρω τι καλούδια έχει πάνω, αλλά...



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3.jpg 
Προβολές:	314 
Μέγεθος:	46,6 KB 
ID:	219578
    ''Well, the rain ain't fussy about where it lands,
    It'll find you hiding no matter where you stand.
    It's gonna rain brother, and it's gonna rain hard,
    When the blues comes calling with it's calling card.''

    R o r y G a l l a g h e r

  10. #85
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Jo.Da.
    Δεν ξέρω τι καλούδια έχει πάνω, αλλά...
    Aναποδο απο 990, fairing Boano, ρεζερβουαρ βοηθητικό πισω, ohlins ανάρτηση, άλλα όργανα....
    Ειναι ωραία η θάλασσα γιατί κινείται πάντα...

  11. #86
    ΜΕΛΛΩΝ ΤΖΕΝΤΑΪ... Το avatar του/της tifoso4ever
    Εγγραφή
    13/05/2004
    Μηνύματα
    471
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Jo.Da.
    Από advrider...




    Το επομενο μου προτζεκτ...
    Απο μαρτιο και μετα...

  12. #87
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever


    Το επομενο μου προτζεκτ...
    Απο μαρτιο και μετα...
    σκεψου το ενδεχομενο να το κανεις πανω σε τρανσαλπ 650, μπορεις να βγαλεις τα ιδια αλογα με μικροτερο βαρος και πιο συγχρονο κινητηρα. Και νομιζω τεποζιτο και ψαλιδι ειναι εναλλαξιμα
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  13. #88
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever


    Το επομενο μου προτζεκτ...
    Απο μαρτιο και μετα...

    μιας και το ξεκινησε ο μπιγκουλας...


    σκεψου το ιδιο προτζεκτ σε ελεφαντα με μοτερ 1100 κιταρισμενο :a13: :a13: :a13:

  14. #89
    ΤρεΛαμέΛος Το avatar του/της nihristo
    Εγγραφή
    26/09/2007
    Μηνύματα
    432
    και αυτό είναι πολύ ωραίο. Πραγματική dakar, το δικύλινδρο 450 της aprilia. Φοβερός ήχος και πρέπει να χει πολύ δύναμη. Εικόνα από τον Ορφανό σε δυναμομέτρηση στο Α.Π.Θ


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Φωτογραφία0441.jpg 
Προβολές:	265 
Μέγεθος:	85,5 KB 
ID:	219585
    πριν τον αγώνα ελέγχουμε ΟΛΕΣ τις βίδες...

  15. #90
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.449
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
    Suzuki DR650 με μεγαλύτερο τεπόζιτο και πιο άνετη σέλα.

    Ελαφρύ, φθηνό, αξιόπιστο κατάλληλο για τα πάντα.
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
    για να πώ την αμαρτία μου εγώ ένα 640 Adventure θα γούσταρα τρελά αλλά....lc4.....
    και γιατι δεν τα ζευγαρωνεις αυτα τα δυο?


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	_mg_9099.jpg 
Προβολές:	264 
Μέγεθος:	55,2 KB 
ID:	219587
    RIDE MORE TALK LESS

Παρόμοια θέματα

  1. Moto.GR Stickers around the world
    από MikeG στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2019, 07:03
  2. Travel Around the World - How you imagine it (Συζήτηση γενική)
    από Gallos στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 133
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2012, 21:24
  3. City lights from around the world
    από p@nos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2008, 20:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF