Σελίδα 8 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 159

Θέμα: Υπάρχει καλύτερο On-Off to travel around the World?

  1. #106
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.454
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
    γιααααα στείλε κανά λίνκ.....

    μπας κ πάρει τα πάνω του το ντιαράκι μου.
    http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=534007
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    Γιατί?
    ολα θες να τα μαθαινεις.DrBig γιατι fork-brace?
    RIDE MORE TALK LESS

  2. #107
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    Γιατί?
    Γιατι οι τσιμουχες ειναι πιο αντεχερες και γιατι αλλαζεις λαδια χωρις να χρειαστει να βγαλεις τα πηρουνια (στα περισσοτερα αν οχι σε ολα). Εξ'αλλου σε ενα τετοιο ταξιδι οπως συζηταμε, η απολυτη συμπεριφορα δε σε ενδιαφερει
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #108
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
    Καλα το θρεντ εξελισσεται σε πολυ ενδιαφερον και καραγουσταρω!!!

    Γιατι τρανζαλπ 650??? Με το ιδιο σκεπτικο, θα μπορουσε καποιος να πει, Αφρικα 650...Εγω σκεφτομαι παντα με βαση το παλιο, 750 το πρωτο (RD04, 90 -92) το οποιο ειναι ακομα πιο ελαφρυ ΚΑΙ απο τρανζαλπ (θεωρητικα...). Ουσιαστικα ειναι ενα 650 με μεγαλωμενο μοτερ...
    http://i923.photobucket.com/albums/a...rv750specs.jpg
    http://i923.photobucket.com/albums/a...n750rd04_7.jpg
    Πρεπει να κανουμε μια συνατηση κορυφης να συζητησουμε μαλλον, γιατι εγω τουλαΣΤιχον, ετοιμαζομαι για πραματα και θαματα...Ευελπιστω να πανε ολα καλα, και να ξεκινησουμε Φεβρουαριο ή Μαρτιο, ενα μεγαλεπηβολο προτζεκτ, ετσι για να δουμε τι θα βγει...Το ΤΑΞΙΔΙ μας ενδιαφερει, κι οχι η ΙΘΑΚΗ...Κατασκευαστικα μιλωντας, ε???
    Το επομενο ΣΙΓΟΥΡΑ θα ειναι 950, αλλα προς το παρον ειναι θεμα κοστους...

    p@nos, ο ελεφαντας με μοτερ απo hyper, περασε απο το τραπεζι συσκεψεων και μετατεθηκε για αρκετα αργοτερα, αν τσιμπησουμε κανα ΛΟΤΤΟ!!!! Γενικα ο ελεφαντας στοιχειωνει τα ονειρα μου απο εποχης Eddie Orioli...Λεφτα δεν υπαρχουν, Κο... υπαρχουν...

    Μπορειται να δειτε το πως το σκεφτομαι, εδω: http://www.sporttouring.gr/showthread.php?t=2512

    αλλα απαιτειται εγγραφη...

    Αυτες ειναι συζητησεις ρε πστμ...

    Το 650 τρανσαλπ γιατι ειναι πιο μαζεμενο, πιο ελαφρυ, εχει καλλιτερη σελλα για ταξιδια και καει λιγοτερο. Αν δεν κανω λαθος ειναι ψεκαστο, αλλα δεν εχω ακουσει ποτε για κανενα προβλημα αξιοπιστιας. Εξ'αλλου σε καθε μηχανη σε τετοιο ταξιδι θα εχεις και μια τρομπα βενζινης μαζι σου οπως και να'χει. Η μικροτερη προστασια απο τον αερα λυνεται φτηνα με μια οθονιτσα. Τα 5-10 αλογα διαφορας με το αφρικα ειναι ακαδημαικα.

    Αλλα αν το ταξιδι σου ειναι εκτος ευρωπης, τοτε συντομα θα συνειδητοποιησεις οτι η μεση ταχυτητα σου δεν ειναι 150κμ/ωρα, αλλα 100 το πολυ. Και τοτε τα 30 επιπελον κιλα απο το μονοκυλινδρο σε συνδυασμο με τις οποιες περιπλοκες στη συντηρηση λογω υγροψυξης, ιντζεξιον, βαρους κλπ θα ειναι περισσοτερο μπελλας παρα ανεση.

    Το dr650 ειναι αριστο μηχανημα με μοναδικο μειονεκτημα του τη σελλα. Ο λογος για τον οποιο επιμενω στο freewind ειναι οτι εχει τα παντα οσα θες απο μια μηχανη, πλην αποστασης απο το εδαφος, το οποιο διορθωνεται ευκολα ομως. Μεχρι και το γεγονος οτι εχει δυο καρμπυρατερ στον κυλινδρο ειναι ακομα ενας παραγοντας παραπανω αξιοπιστιας. Εχει και πολυ καλο φρενο με ευμεγεθη πλευστο δισκο....

    Μη ξεχναμε κιολλας, οτι εκτος αν ειμαστε κροισοι με νησι, πρεπει να εχουμε μια μηχανη που ειμαστε προετοιμασμενοι να παρατησουμε στη μεση του πουθενα, αν κατσει στραβη. Οποτε η φτηνια ειναι βασικη προυποθεση.

    Οι Αγγλοι λενε επι του θεματος, 'less is more'.

    Τελος, νομιζω οτι το dominator ειναι αλλη γαματη επιλογη, οπως φυσiκα και τα xt600 αλλα το σουτζουκι το βρισκεις πιο φτηνα και λιγοτερο σκισμενο απο το τελευταιο.


    Για το 'προτζεκτ' ειμαι μεσα αν ενδιαφερεστε, με χωρο χρονο και εργαλεια (Αθηνα).
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  4. #109
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos76
    http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=534007 ολα θες να τα μαθαινεις.DrBig γιατι fork-brace?
    fork brace γιατι 'δενει' πολυ το μπροστινο, τοσο σε περιπτωση στουκας οσο και φορτωματος. Οποιοδηποτε συμβατικο δεκαετιας 90 με τα σωστα ελλατηρια, λαδια και γεφυρουλα, παει παντου απροβληματιστα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #110
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    & επειδή η συζήτηση σιγά σιγά πάει αλλού & μου αρέσει πολύ η συμμετοχή ας πω & εγώ ποιο μηχανάκι θα αγόρασα για αυτή τη δουλειά.



    Αυτό που είχα κύριοι, BMW F650GS dakar. Αναβάθμιση στις αναρτήσεις, μεγαλύτερο τεπόζιτο & είναι έτοιμο. Δε χρειάζεται τίποτα τίποτα άλλο. Κόστος κτήσης πλέον αρκετά χαμηλό, δε καίει τίποτα, problems τα ξεχνάς, σέλα super.


    Πάρτε το και πιο τούμπανο.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dakar.jpg 
Προβολές:	234 
Μέγεθος:	93,6 KB 
ID:	219688

  6. #111
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της man iii
    Εγγραφή
    04/12/2008
    Μηνύματα
    176
    Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos76
    και γιατι δεν τα ζευγαρωνεις αυτα τα δυο?
    δεν μας λες και μας που βρήκες αυτή τη φώτο (με κανα λίνκ) γιατί είμαι ψημένος πολύ να κάνω το drz 400 μου με μούτρο σπο adv 640 ?
    Διασκέδαση είναι η τέχνη να κουράζεσαι τις ώρες ανάπαυσης !!!

  7. #112
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Αρχικά δημιουργήθηκε από man iii
    δεν μας λες και μας που βρήκες αυτή τη φώτο (με κανα λίνκ) γιατί είμαι ψημένος πολύ να κάνω το drz 400 μου με μούτρο σπο adv 640 ?
    μου έχει απαντήσει ο φίλος. κοίτα στην κορυφή της σελίδος

  8. #113
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    & επειδή η συζήτηση σιγά σιγά πάει αλλού & μου αρέσει πολύ η συμμετοχή ας πω & εγώ ποιο μηχανάκι θα αγόρασα για αυτή τη δουλειά.



    Αυτό που είχα κύριοι, BMW F650GS dakar. Αναβάθμιση στις αναρτήσεις, μεγαλύτερο τεπόζιτο & είναι έτοιμο. Δε χρειάζεται τίποτα τίποτα άλλο. Κόστος κτήσης πλέον αρκετά χαμηλό, δε καίει τίποτα, problems τα ξεχνάς, σέλα super.


    Πάρτε το και πιο τούμπανο.

    εξαιρετικο το ντακαρακι...αλλα πιο βαριο και απο το δρ800 μου....το οποιο ειναι επισης πολυ καλη επιλογη.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  9. #114
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    & επειδή η συζήτηση σιγά σιγά πάει αλλού & μου αρέσει πολύ η συμμετοχή ας πω & εγώ ποιο μηχανάκι θα αγόρασα για αυτή τη δουλειά.



    Αυτό που είχα κύριοι, BMW F650GS dakar. Αναβάθμιση στις αναρτήσεις, μεγαλύτερο τεπόζιτο & είναι έτοιμο. Δε χρειάζεται τίποτα τίποτα άλλο. Κόστος κτήσης πλέον αρκετά χαμηλό, δε καίει τίποτα, problems τα ξεχνάς, σέλα super.


    Πάρτε το και πιο τούμπανο.
    Και άν σΕ βγάλει ένα ηλεκτρονικό γκρέμλιν στην μέση του πουθενά, θα κάτσεις να το φτιάξεις...

    Και όντως δεν καίει τίποτα από τα κατρουλιά που έχουν αντίΣ για μπενζίνες εκεί κάτω (και αλλού...)

    Τούμπανο...? δεν θές να είναι. Να δουλεύει, θές όμως.

    Κόστος κτήσης και μετατροπής...?? χαμηλό...???!!! για να το λές κάτι θα ξέρεις...



    Με αυτό δεν θα πήγαινα ούτε σαλλλονίκη για καφέ με τον γερΆνθρωπα και τον Uriah... άσε που θα με κοροιδεύανε...

  10. #115
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    Και άν σΕ βγάλει ένα ηλεκτρονικό γκρέμλιν στην μέση του πουθενά, θα κάτσεις να το φτιάξεις...

    Και όντως δεν καίει τίποτα από τα κατρουλιά που έχουν αντίΣ για μπενζίνες εκεί κάτω (και αλλού...)

    Τούμπανο...? δεν θές να είναι. Να δουλεύει, θές όμως.

    Κόστος κτήσης και μετατροπής...?? χαμηλό...???!!! για να το λές κάτι θα ξέρεις...



    Με αυτό δεν θα πήγαινα ούτε σαλλλονίκη για καφέ με τον γερΆνθρωπα και τον Uriah... άσε που θα με κοροιδεύανε...


    Μάλλον δεν ξέρεις τι λες... Ψάξε στο νετ & μη κοιτάς τη photo που έβαλα, μπορείς να κάνεις πολύ φτηνή μετατροπή.


    Anyway, καταντάει κουραστικό.
    Enough from me.

  11. #116
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από man iii
    δεν μας λες και μας που βρήκες αυτή τη φώτο (με κανα λίνκ) γιατί είμαι ψημένος πολύ να κάνω το drz 400 μου με μούτρο σπο adv 640 ?
    Απο πρακτικης πλευρας, το drz ουτε ταξιδευει με ταχυτητες, ουτε εχει σελλα που απαιτει ραλλυ φερινγκ, ασε που το παραπανω βαρος σε τοσο ελαφρυ μηχανακι θα το νοιωσεις. ΞΚρατα το ετσι οπως ειναι και ευχαριστησου το στο χωματακι, το νησακι και την πολη....γνωμη μου
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  12. #117
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Μάλλον δεν ξέρεις τι λες... Ψάξε στο νετ & μη κοιτάς τη photo που έβαλα, μπορείς να κάνεις πολύ φτηνή μετατροπή.


    Anyway, καταντάει κουραστικό.
    Enough from me.
    Μπορεί.

    Η διαφορά μας είναι ότι εγώ θάθελα ένα μηχανάκι που να καταλαβαίνω πώς δουλεύει κ να μπορώ να το φτιάξω επί τόπου με μιά μικρή συλλογή εργαλείων...

    κάτι που προφανώς δεν σε ενδιαφέρει/αφορά...


    Αλλά, γιατί κουράζεσαι...?
    απόψεις αλλάζουμε...αν σε κουράζουν οι δικές μου συγκεκριμένα, αποχωρώ.

    Παρακαλώ, συνεχίστε.

  13. #118
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    To travel around the world θέλεις μηχανάκι με χαμηλή συμπίεση, να έχει καρμπυρατερ και να μπορείς να βρείς εύκολα ανταλλακτικά.

    Tα υποψήφια είναι BMW R100GS (και το 80 παίζει), XT600 η αλλο μονοκύλινδρο καρμπυρατεράτο με μεγαλο τεπόζιτο, Africa Twin, Transalp.
    Yπάρχουν κι άλλα, αλλά νομίζω οτι εγινα αντιληπτός.

    MikeG το θυμασαι το πόστ στο advrider με το F650 που ειχε μείνει στο πουθενά? Μαλλον ακόμα εκεί θα είναι...

    Μην παραμυθιάζεστε απο τα video κλπ που βλέπετε, εχει και κατι τζιπάκια που δεν φαίνονται στα πλάνα.

    Καλά ταξίδια σε όσους μπορούν!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #119
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της man iii
    Εγγραφή
    04/12/2008
    Μηνύματα
    176
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Απο πρακτικης πλευρας, το drz ουτε ταξιδευει με ταχυτητες, ουτε εχει σελλα που απαιτει ραλλυ φερινγκ, ασε που το παραπανω βαρος σε τοσο ελαφρυ μηχανακι θα το νοιωσεις. ΞΚρατα το ετσι οπως ειναι και ευχαριστησου το στο χωματακι, το νησακι και την πολη....γνωμη μου
    καταρχήν να πω ότι, όσο αφορά το θέμα της ενότητας δεν νομίζω ένα μηχανάκι στημένο dakar κάνει για το γύρο του κόσμου , αν δούμε σε άλλα διεθνή φόρα που έχουν μεγάλη δραστηριότητα σε τέτοια πράγματα , τα μηχανάκια που γυρνάνε είναι dr 650, africa, κάτι KLR 650, και κάτι BMW μαμά R80-100 όλα με μικρό επεμβάσεις όσον αφορά τα μπαγκάζια πιο πολύ....... και καλά κάνουν όσο πιο απλό τόσο πιο καλό .
    Όσο για το drz μου να σε σίγουρος ότι το έχω ευχαριστηθεί σε όλα αυτά που λες και ότι κάνω (αν το κάνω ,λόγω χρόνου ) θα είναι γιατί μου αρέσει εμφανισιακά και θα πηγαίνω στα ίδια μέρη χωρίς κανένα πρόβλημα …… και με τον αέρα του dakarman !!!
    Διασκέδαση είναι η τέχνη να κουράζεσαι τις ώρες ανάπαυσης !!!

  15. #120
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.454
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    Μπορεί.

    Η διαφορά μας είναι ότι εγώ θάθελα ένα μηχανάκι που να καταλαβαίνω πώς δουλεύει κ να μπορώ να το φτιάξω επί τόπου με μιά μικρή συλλογή εργαλείων...


    Παρακαλώ, συνεχίστε.
    ετσι ακριβως,να μπορω να κανω και μια ρυθμιση βαλβιδων(κοντρα παξιμαδι το ιδανικο),καρμπυρατερ, ενα μπουζι βρε αδερφε.τα 950/990 που αναφερθηκαν πριν, μονο για να τα λυσεις θες μια μερα,παρ'ολα αυτα 950/990=:a07: αλλα επειδη δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα βολευομαι μια χαρα με την γρια.εδώ αλλο ενα δειγμα αντβεντσεροποίησης


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	157348563_x4m6w-m.jpg 
Προβολές:	202 
Μέγεθος:	65,9 KB 
ID:	219707
    RIDE MORE TALK LESS

Σελίδα 8 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Moto.GR Stickers around the world
    από MikeG στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2019, 07:03
  2. Travel Around the World - How you imagine it (Συζήτηση γενική)
    από Gallos στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 133
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2012, 21:24
  3. City lights from around the world
    από p@nos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2008, 20:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF