Σελίδα 9 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 159

Θέμα: Υπάρχει καλύτερο On-Off to travel around the World?

  1. #121
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Προσωπικά πολύ μου αρέσει πολύ το θρεντάκι και ελπίζω να ρολάρει για πολύ ακόμα....

    Μικέ μας μπερδέυεις λίγο αλλά τελικά έλικα θες να καβαλήσεις στις βόλτες σου τις μεγάλες...οκ...
    Οι περισσότεροι πάντως έχουν σοβαρά επιχειρήματα και σχεδόν όλες οι προτάσεις έχουν μια λογική και μια βάση για να υποστηριχθούν... συμπερασματικά υπάρχουν πολλές λύσεις για τέτοια φοβερή φάση και αυτό είναι καλό...
    Αντιλαμβάνομαι την λογική του μονοκύλινδρου, αερόψικτου, απλού αξιόπιστου και οικονομικού κινητήρα και για αυτό θα προτείνω και εγώ κάτι που γουστάρω...ΧR400... http://www.twtex.com/forums/showthread.php?p=642472
    Παίζουν πολλές πατέντες και βελτιώσεις, ο καθένας επιλέγει ό,τι αντέχει οικονομικά και θεωρεί απαραίτητο...
    Πάντως από την μικρή εμπειρία που έχω από τα ταξίδια μπορώ να πω ότι πριν σκεφτούμε την ζημιά και την στραβή (που δεν συμβαίνει συνήθως...) πρέπει να σκεφτούμε την άνεση οδήγησης επί πολλές ώρες και μέρες, την δυνατότητα φόρτωσης και πόσο αυτή επηρεάζει την οδηγική συμπεριφορά της μηχανής καθώς και τις ιδιαίτερες συνθήκες κάτω από τις οποίες κάποιος θα πραγματοποιήσει ένα τέτοιο ταξίδι...
    πχ Εάν μιλάμε για μοναχικό ταξίδι θα έβγαζα εκτός κάθε βαρύ και μεγάλο μηχανάκι μιας και θα ήταν δύσκολο να το σηκώσω σε μια απλή πτώση...
    Εάν μιλαμε για 2 μηχανές θα ήταν βολικό να ήταν ίδια μοντέλα για ευνόητους λόγους...
    Εάν μιλάμε για δικάβαλο μάλλον η μεγαλύτερη μηχανή είναι απαραίτητη τόσο για την άνεση των επιβατών όσο και για τις ανάγκες του φορτώματος...
    Η διαδρομή και το οδικό δίκτιο αυτής θα καθορίσουν τις ανάγκες στο σύστημα πέδηδης και αυτονομίας... (είναι δυνατό να επιλεγεί διαδρομή σχεδόν εξ ολοκλήρου "πολιτισμένη" και "έυκολη"...) .
    Οι παράμετροι είναι άπειροι και εντελώς μοναδικοί για τον καθένα που θα αποφασίσει μια τέτοια περιπέτεια... δώστε λοιπόν ιδεές γιατί ποτέ κανείς δεν ξέρει...
    Τέλος σε μια τέτοια φάση και κατ επέκταση σε ένα τέτοιο θρέντ, η μιζέρια, τα "θρησκευτικά" κολλήματα, ο φόβος, η συντήρηση και η ξεροκεφαλιά -ξερολίαση δεν χωράνε... Ας ανοίξουμε τα μυαλά μας και ίσως ακολουθήσουν και οι ταξιδιωτικοί μας ορίζοντες...
    Καλά μας ταξίδια...

    υ.γ. Αυτό το τελευταίο που έγραψα μου θήμησε και ένα σύνθημα που διάβασα σε μια τουαλέτα κάποτε... θα το γράψω εδώ και αν θέλει κάποιος το μεταφέρει στο κατάληλο θρεντάκι...
    " Open your mind and your ass will follow..." :rotflmao:
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  2. #122
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Ας πεταχτώ κι εγώ...

    Είμαι ο μόνος που τον ενδιαφέρει η οδηγική απόλαυση; Όλες οι προτάσεις για μηχανές που δεν χαλάνε κτλ κτλ καλές, αλλά όλες αυτές σας προσφέρουν οδηγική απόλαυση; Φυσικά και θα κάνεις συμβιβασμούς αλλά να συμβιβαστώ τόσο ώστε να πάω με ένα μηχανάκι που μου είναι οδηγικά αδιάφορο, ε να το χέσω.

    Το πράγμα αλλάζει αν έχω κάτι τέτοιο ήδη και θέλω απλά να ταξιδέψω. Θα πάω με ότι έχω. Αλλά το να κάτσω να αγοράσω για παράδειγμα Africa η οποία δεν μου αρέσει (οδηγικά) γιατί απλά θα με πάει μέχρι την Σιγκαπούρη, όχι. Πάω με αεροπλάνο.

    Αν βρεθώ στις άκρες της Σαχάρας, στα Salt Flats ή σε μια παραλία της Ασίας θέλω να βγάλω τις βαλίτσες και να κανιβαλίσω, να διασκεδάσω. Μπορεί να την κάψω, μπορεί να πέσω, να σπάσει κάτι στην μηχανή ή επάνω μου, αλλά θέλω να το κάνω. Και μετά βλέπουμε τι θα γίνει.

    Τέσπα, έχω σαλέψει από την δουλειά και γράφω ασυναρτησίες πάλι. Μην μου δίνετε σημασία.


    ΥΓ: Με τα περισσότερα του από πάνω συμφωνώ.
    Bigger Bikers Bounce Better
    Fun times!

  3. #123
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    ....


    Πάρτε το και πιο τούμπανο.
    Δεν ξέρω τι μηχανάκι είναι ρε ΜικεΓ, τι κάνει, πως και πού αλλά σε τέτοιο καρναβαλο ρε μαν θα ντρεπόμουν να ανέβω...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  4. #124
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Δεν ξέρω τι μηχανάκι είναι ρε ΜικεΓ, τι κάνει, πως και πού αλλά σε τέτοιο καρναβαλο ρε μαν θα ντρεπόμουν να ανέβω...

    & εγώ ρε man σε κάτι σύγχρονες Hondaiκες & Suzukiκάηκες μαλακίες θα ντρεπόμουν

  5. #125
    Αρχικά δημιουργήθηκε από QSpec
    Ας πεταχτώ κι εγώ...

    Είμαι ο μόνος που τον ενδιαφέρει η οδηγική απόλαυση; Όλες οι προτάσεις για μηχανές που δεν χαλάνε κτλ κτλ καλές, αλλά όλες αυτές σας προσφέρουν οδηγική απόλαυση; Φυσικά και θα κάνεις συμβιβασμούς αλλά να συμβιβαστώ τόσο ώστε να πάω με ένα μηχανάκι που μου είναι οδηγικά αδιάφορο, ε να το χέσω.

    Το πράγμα αλλάζει αν έχω κάτι τέτοιο ήδη και θέλω απλά να ταξιδέψω. Θα πάω με ότι έχω. Αλλά το να κάτσω να αγοράσω για παράδειγμα Africa η οποία δεν μου αρέσει (οδηγικά) γιατί απλά θα με πάει μέχρι την Σιγκαπούρη, όχι. Πάω με αεροπλάνο.

    Αν βρεθώ στις άκρες της Σαχάρας, στα Salt Flats ή σε μια παραλία της Ασίας θέλω να βγάλω τις βαλίτσες και να κανιβαλίσω, να διασκεδάσω. Μπορεί να την κάψω, μπορεί να πέσω, να σπάσει κάτι στην μηχανή ή επάνω μου, αλλά θέλω να το κάνω. Και μετά βλέπουμε τι θα γίνει.

    Τέσπα, έχω σαλέψει από την δουλειά και γράφω ασυναρτησίες πάλι. Μην μου δίνετε σημασία.


    ΥΓ: Με τα περισσότερα του από πάνω συμφωνώ.
    δεν το πιάνω το σκεπτικό σου Βασίλη...

    δεν θα ξεκινήσω να πάω στην άλλη άκρη του κόσμου για να εισπράξω οδηγική απόλαυση, θα το κάνω για να ρουφήξω άλλες καταστάσεις, άλλα πράγματα, για να αλληλεπιδράσω με το γύρω μου και τους γύρω μου, για να ζήσω εικόνες και αρώματα ξένα ...

    άλλες είναι οι προτεραιόητες σε ένα RTW, και σε καμία περίπτωση δεν βλέπω σε αυτές να μπαίνει σε ψηλή θέση η γαμάουα οδηγική συμπεριφορά. Αν μπορέσω να την έχω και αυτή, καλώς, αλλιώς με ότι βολευτώ (οικονομικά)...

    ίσως να μιλάω και εκ του "ασφαλούς", αλλά έχοντας την εμπειριά της πίστας και των τρακντεις αλλά και των ταξιδιών απο την άλλη, ξέρω ότι - για μένα - είναι δυο πράγματα ασύμβατα ... την οδηγική απόλαυση που παίρνω σε ένα τρακντει (ή στα χώματα αν ημουν εντουράς) δε θα μου τη δώσει κανένα ταξιδιωτικό μηχανάκι... (και πριν βιαστείς να απαντήσεις, κάνε ένα τρακντει )

  6. #126
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    δεν το πιάνω το σκεπτικό σου Βασίλη...

    δεν θα ξεκινήσω να πάω στην άλλη άκρη του κόσμου για να εισπράξω οδηγική απόλαυση, θα το κάνω για να ρουφήξω άλλες καταστάσεις, άλλα πράγματα, για να αλληλεπιδράσω με το γύρω μου και τους γύρω μου, για να ζήσω εικόνες και αρώματα ξένα ...

    άλλες είναι οι προτεραιόητες σε ένα RTW, και σε καμία περίπτωση δεν βλέπω σε αυτές να μπαίνει σε ψηλή θέση η γαμάουα οδηγική συμπεριφορά. Αν μπορέσω να την έχω και αυτή, καλώς, αλλιώς με ότι βολευτώ (οικονομικά)...

    ίσως να μιλάω και εκ του "ασφαλούς", αλλά έχοντας την εμπειριά της πίστας και των τρακντεις αλλά και των ταξιδιών απο την άλλη, ξέρω ότι - για μένα - είναι δυο πράγματα ασύμβατα ... την οδηγική απόλαυση που παίρνω σε ένα τρακντει (ή στα χώματα αν ημουν εντουράς) δε θα μου τη δώσει κανένα ταξιδιωτικό μηχανάκι... (και πριν βιαστείς να απαντήσεις, κάνε ένα τρακντει )

    Θα συμφωνήσω.


    Θα εισπράξω απόλαυση από πολλά διαφορετικά πράγματα τα οποία αθροιστικά θα με φτάσουν στη νιρβάνα. Δε περιμένω να έχω την ίδια απόλαυση όπως όταν οδηγάω το KTM 400 EXC μου σε μια παραλία ή σε ένα καλό μονοπάτι.

    Στόχος εξάλλου αρχικά είναι να επιβιώσεις όπως και να το κάνουμε & στη συνέχεια να ολοκληρωθεί το ταξίδι. Μετά τα υπόλοιπα. Μπορεί να μην λυσσομανούσα σε στροφιλίκια (μιας και αν συμβεί κάτι είναι δύσκολο να λύσεις το πρόβλημα), αλλά και μόνο ρολάροντας πχ στην Αφρική με τα ελάχιστα μου πράγματα θα έπαιρνα την απόλαυση που ήθελα.


  7. #127
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/10/2005
    Μηνύματα
    281
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK

    και μπουρου μπουρου μπουρου μπουρου μπουρου μπουρου

    και μπουρου μπουρου μπουρου μπουρου μπουρου μπουρου



    Open your mind and your ass will follow..." :rotflmao:

    +πολλα!!!


  8. #128
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    την οδηγική απόλαυση που παίρνω σε ένα τρακντει (ή στα χώματα αν ημουν εντουράς) δε θα μου τη δώσει κανένα ταξιδιωτικό μηχανάκι...
    Σίγουρα όχι, αλλά κάτι κοντά σε αυτό; Ένα μαζεμένο sport touring (sprint st, VFR κάτι τέτοιο) δεν θα σου δώσει την ίδια ικανοποίηση με ένα SS αλλά περισσότερη από ένα cruiser ή άλλες πολυθρόνες των 1600cc.

    Τον συμβιβασμό δεν τον γλιτώνεις αλλά μου φαίνεται πως όλες οι προτάσεις γέρνουν πάρα πολύ υπέρ της αξιοπιστίας και της εύκολης επισκευής κτλ παρά άλλων κριτηρίων, και δεν μιλάω μόνο για την οδηγική απόλαυση αλλά και τα άλλα που έγραψε ο Γιώργος παραπάνω.

    Και ναι, η οδηγική απόλαυση δεν είναι ο σκοπός, αλλά μιας που είμαι εκεί, γιατί να μην το απολαύσω; Και για να φέρω ένα παράδειγμα, στα Πυρηναία υπήρχαν σημεία που πηγαίνατε τάπα, το ίδιο θα το απολάμβανες με ένα YBR; Δεν είναι RTW trip βέβαια και δεν σε νοιάζει να είναι η μήχανη άβολη, αναξιόπιστη κτλ κτλ κτλ για 10 μέρες αλλά εγώ προσωπικά όπως θα αντιμετώπιζα ένα ταξίδι στην Ιταλία, θα αντιμετώπιζα και ένα RTW.

    Αλλά εγώ δεν μετράω, είμαι βλαμμένος.

    Bigger Bikers Bounce Better
    Fun times!

  9. #129
    Αρχικά δημιουργήθηκε από QSpec
    .....

    Αλλά εγώ δεν μετράω, είμαι βλαμμένος.

    indeed αλλά έτσι έχεις συνταγή για EPIC ride reports

    go Bill ! go!


  10. #130
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/10/2005
    Μηνύματα
    281
    για καποιους οδηγικη απολαυση ειναι και το να επιστρεψουν.....



  11. #131
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK

    " Open your mind and your ass will follow..." :rotflmao:
    Λες αυτο να λειτουργει και αντιστροφα? :wacko:
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  12. #132
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.965
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Λες αυτο να λειτουργει και αντιστροφα? :wacko:
    Στη Μύκονο μάλλον....

  13. #133
    Πιστεύω πως με καλή παρέα, ξεκινούσα με το astrea supra (100cc)...Κάποιος που είχε πάει Βόρειο Ακρωτήρι (το διάβασα στο advrider) συνάντησε τύπο Αγγλάρα, ο οποίος γύρναγε τον κόσμο με ένα πεπαλαιωμένο τρακτέρ (μέγιστη τελική ταχύτητα 20 km/h)...:wacko:
    ''Well, the rain ain't fussy about where it lands,
    It'll find you hiding no matter where you stand.
    It's gonna rain brother, and it's gonna rain hard,
    When the blues comes calling with it's calling card.''

    R o r y G a l l a g h e r

  14. #134
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Jo.Da.
    ...ο οποίος γύρναγε τον κόσμο με ένα πεπαλαιωμένο τρακτέρ (μέγιστη τελική ταχύτητα 20 km/h)...:wacko:
    ...δεν ήμουν εγώ, πάντως.

  15. #135
    ΜΕΛΛΩΝ ΤΖΕΝΤΑΪ... Το avatar του/της tifoso4ever
    Εγγραφή
    13/05/2004
    Μηνύματα
    471
    Ομορφα πραματα, γουσταρω!
    Να προσθεσω κατι περι βασικων χαρακτηριστικων...

    Σκελετος (πλαισιο) ΣΙΔΕΡΕΝΙΟΣ!!! (ατσαλι cromoly κλπ...). Μακρια απο μας τα αλουμινενια!
    Το γιατι, ας το εξηγησει καποιος πιο γνωστης απο μενα...
    Θα μου πειτε, και ψαλιδια? Ακομα και τα αλουμινενια εχουν βγαλει θεματα, αλλα κατα 99% ειναι αξιοπιστα (οχι οτι ακομα και σιδερενια δεν εχουν θεματα, αλλα λεμε τωρα...)


Σελίδα 9 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Moto.GR Stickers around the world
    από MikeG στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2019, 07:03
  2. Travel Around the World - How you imagine it (Συζήτηση γενική)
    από Gallos στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 133
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2012, 21:24
  3. City lights from around the world
    από p@nos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2008, 20:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF