Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: φουτουριστικό φανάρι :)

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2010
    Μηνύματα
    3

    φουτουριστικό φανάρι :)


  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Και γαμω τα φαναρια,πολυ πλακα θα ειχε...

  3. #3
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Και ολοι οι επιδοξοι Σουμαχερ στο 3 θα κολανε το χερι τους στην κορνα και παραλληλα θα πατανε φουλ το γκαζι που με το που σκασει μυτη το πρασινο να εχουν την μεγιστη δυνατη εκκινηση
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sv9cvk
    Και ολοι οι επιδοξοι Σουμαχερ στο 3 θα κολανε το χερι τους στην κορνα και παραλληλα θα πατανε φουλ το γκαζι που με το που σκασει μυτη το πρασινο να εχουν την μεγιστη δυνατη εκκινηση
    Ε ρε γελια δηλαδηηηηηηηη
    Μια ευχαριστη νοτα στην ρουτινα της καθημερινοτητας...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    περισσοτερα ατυχηματα θα προκαλεσουν. Οι μεν σταματημενοι θα ξεκινανε πριν καλα καλα γινει πρασινο, οι αλλοι θα περνανε μεχρι να φυγει ολη η πορτοκαλι κλεψυδρα, με λιγα λογια ολα στο τσακ.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    α. με την ηλιοφάνεια της Ελλάδας που μερικές φορές δεν βλέπεις ούτε το στύλο του φαναριού σιγά μη φαίνεται τη μέρα.

    β. οι επίδοξοι Σουμάχερ φαντάζομαι έχουν καταλάβει ότι μπορείς να κοιτάς πότε ανάβει κόκκινο το φανάρι των πεζών και να υπολογίζουν πότε θα ανάψει το δικό τους.

    γ. το ότι άναψε κόκκινο το ένα δεν σημαίνει ότι καπάκι ανάβει πράσινο το άλλο, πρέπει να δίνει χρόνο σε αυτόν που πέρασε ακριβώς πριν ανάψει το κόκκινο να διασχίσει τη διασταύρωση και μετά να ανάψει πράσινο το άλλο (συν περιθώριο ασφαλείας).

    δ. Κατά τη γνώμη μου καλό θα ήταν να άναβε μια το πορτοκαλί λίγο πριν ανάψει το πράσινο ώστε να ετοιμάζεται ο οδηγός και να μην ψάχνει να δει τι γίνεται με των πεζών κλπ, ειδικά σε κάτι φανάρια που περνάνε τρία αμάξια.

    Back to reality, ας αρχίσουμε να αλλάζουμε τις λάμπες στα φανάρια (το βαφτίσαμε σύμβαση έργου ) και να κάνει λίγο η τροχαία τη δουλειά της με τα κόκκινα και βλέπουμε για πολυτέλειες μετά...
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2010
    Μηνύματα
    3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
    περισσοτερα ατυχηματα θα προκαλεσουν. Οι μεν σταματημενοι θα ξεκινανε πριν καλα καλα γινει πρασινο, οι αλλοι θα περνανε μεχρι να φυγει ολη η πορτοκαλι κλεψυδρα, με λιγα λογια ολα στο τσακ.
    πολύ σωστό.

  8. #8
    έχετε δει στη πράξη τέτοια φανάρια και τα απαξιώνετε?

    γιατί εγώ που έχω δει, εδώ ελλάδα παρακαλώ*, δεν είδα κανένα να γκαζώνει πριν την "εκκίνηση", δεν είδα κανένα να γίνεται χειρότερος ... μια χαρά δουλεύουν


    * όχι με ...σχήμα κλεψύδρας , αλλά με κανονικό χρονόμετρο που μετράει αντίστοφα πριν απο κάθε αλλαγή. Πιλοτική εφαρμογή σε κάποιες πόλεις μας, τελευταία (και πολύ πρόσφατα) το είδα στη Κομοτηνή.

  9. #9
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    έχετε δει στη πράξη τέτοια φανάρια και τα απαξιώνετε?

    γιατί εγώ που έχω δει, εδώ ελλάδα παρακαλώ*, δεν είδα κανένα να γκαζώνει πριν την "εκκίνηση", δεν είδα κανένα να γίνεται χειρότερος ... μια χαρά δουλεύουν


    * όχι με ...σχήμα κλεψύδρας , αλλά με κανονικό χρονόμετρο που μετράει αντίστοφα πριν απο κάθε αλλαγή. Πιλοτική εφαρμογή σε κάποιες πόλεις μας, τελευταία (και πολύ πρόσφατα) το είδα στη Κομοτηνή.

    Εσυ τα εχεις δει , εγω ομως οχι !!!!!
    Οποτε .......μεχρι να δω ,και με βαση του τι βλεπω καθε μερα με τα κανονικα φαναρια, φανταζομαι τι θα γινεται με αυτα...!! (εχω φαντασια βλεπεις ,που καμια φορα οργιαζει ) :ZZZ:
    Και δεν τα απαξιωνω καθολου μαλιστα (Τα φαναρια μια χαρα ειναι !!!Αλλου ειναι το προβλημα!! )
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    έχετε δει στη πράξη τέτοια φανάρια και τα απαξιώνετε?

    γιατί εγώ που έχω δει, εδώ ελλάδα παρακαλώ*, δεν είδα κανένα να γκαζώνει πριν την "εκκίνηση", δεν είδα κανένα να γίνεται χειρότερος ... μια χαρά δουλεύουν


    * όχι με ...σχήμα κλεψύδρας , αλλά με κανονικό χρονόμετρο που μετράει αντίστοφα πριν απο κάθε αλλαγή. Πιλοτική εφαρμογή σε κάποιες πόλεις μας, τελευταία (και πολύ πρόσφατα) το είδα στη Κομοτηνή.
    εγώ πρόσφατα το είδα Κατερίνη. Πολύ ωραίο!

  11. #11
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.698
    Φανάρια με χρονόμετρο έχει και πηγαίνοντας από Κορυδαλλό για τον μικρο περιφερειακό του Σχιστού.

    Τπτ από τα παραπάνω δεν παρατήρησα όσες φορές έχω περάσει, το αντίθετο μάλιστα, όλοι περιμένουν υπομονετικά το πράσινο γιατί ξέρουν πόσο θα περιμένουν και δεν είναι στην τσίτα!

    Καλό θα ήταν κατα τη γνώμη μου να αντικατασταθούν οι σηματοδότες σιγά - σιγά με τέτοιους αλλά χλωμό το κόβω!


  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από harris_x
    Φανάρια με χρονόμετρο έχει και πηγαίνοντας από Κορυδαλλό για τον μικρο περιφερειακό του Σχιστού.

    Τπτ από τα παραπάνω δεν παρατήρησα όσες φορές έχω περάσει, το αντίθετο μάλιστα, όλοι περιμένουν υπομονετικά το πράσινο γιατί ξέρουν πόσο θα περιμένουν και δεν είναι στην τσίτα!

    Καλό θα ήταν κατα τη γνώμη μου να αντικατασταθούν οι σηματοδότες σιγά - σιγά με τέτοιους αλλά χλωμό το κόβω!

    Kαλά... στο συγκεκριμένο σημείο, επειδή βλέπεις ποιος έρχεται από πάνω,
    οι πιο πολλοί την κάνουν με το που ανάβει.. κόκκινο!

  13. #13
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
    Kαλά... στο συγκεκριμένο σημείο, επειδή βλέπεις ποιος έρχεται από πάνω,
    οι πιο πολλοί την κάνουν με το που ανάβει.. κόκκινο!
    Όχι πολύ καλό παράδειγμα, γιατί ο δρόμος είναι γνωστός για τις "κόντρες" και τα ατυχηματάκια του.

    Γενικά, όμως, νομίζω ότι θα δούλευε το όλο σύστημα.
    Life begins at 45°.

  14. #14
    Ημιτρελο Μέλος Το avatar του/της imitrelos
    Εγγραφή
    29/03/2010
    Μηνύματα
    557
    Είναι κάτι που έπρεπε να γίνει χρόνια.....και θα είχε σώσει ζωές

    ένα θα σου πώ κατι ανάλογο έφτιαξα σάν πρότζεκτ πρίν 2 χρόνια για τήν σχολή μου (τελευταίο έτος) μόνο που είχε και αισθητήρια για τους πεζούς αλλά έκανε συνχρόνος και έλενγχο σε τρένο (ήταν συνχρόνος διασταύρωση με διαβάσεις αλλά περνούσε και τρένο) ,
    το πρώτο που μου έμαθε αυτο ειναι ένα πως καταστρέφουμε έναν avr 68000 :rotflmao:

  15. #15
    Ωχώχ...τα πλευρά μου Το avatar του/της bonepeeler
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    888
    Πλάκα κάνετε;
    Εδώ τα περισσότερα φανάρια δεν έχουν λάμπες και κοιτάμε για καινούργια;
    Αλήθεια, λεφτά για λάμπες δεν έχουμε;
    Όλες οι μνήμες είναι ίχνη δακρύων.

    Jurobei Chikanatsu


Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 00:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF