Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 71

Θέμα: css or 0-300

  1. #31
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307

    Re: Re: css or 0-300

    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Είμαι περίεργος το πως θα κρατήσεις το δώρο των Χριστουγέννων μέχρι την άνοιξη που ξεκινάνε τα μαθήματα.

    :rotflmao: :rotflmao:

    να μην αγιασει ανθρωπος ρεεεεεεεεε...

  2. #32
    Υπάρχουν σημαντικές διαφορές μεταξύ του Riding School (RS) και του California Superbike School (CSS)

    Το κόστος:

    Το RS είναι αρκετά πιο φθηνό λόγω μειωμένου λειτουργικού κόστους (ενοίκιο πίστας, δικαιώματα ονόματος, κλπ).

    Στην ύλη:

    Το CSS προϋποθέτει κάποιες βασικές γνώσεις, με σημαντικότερη την εξοικείωση με το γυροσκοπικό φαινόμενο. Στην Αμερική, Αγγλία και αλλού όπου γίνονται τα σχολεία, σπάνια υπάρχει μαθητής που δεν γνωρίζει με ποιο τρόπο στρίβει αποτελεσματικά το μηχανάκι.
    Έτσι ασχολείται ελάχιστα με το θέμα αυτό.

    Στο RS, υπάρχει ενότητα θεωρίας και πράξης ειδικά για το γυροσκοπικό.

    To CSS δεν ασχολείται καθόλου με τα φρένα, αντίθετα με το RS που έχει επίσης ειδική ενότητα θεωρίας και πράξης για το φρενάρισμα.

    Στο RS υπάρχει ενότητα που ασχολείται με τη θέση οδήγησης. Εξηγείται και διδάσκεται σε μία ενότητα η σωστή στάση σώματος κατά την οδήγηση.
    Αντίθετα, στο CSS υπάρχει ολόκληρο επίπεδο (level) με πέντε ενότητες αφιερωμένες σ΄αυτό το θέμα.

    Εν κατακλείδι:

    Το RS είναι ένα ολοκληρωμένο σχολείο πέντε ενοτήτων που διαρκεί μία ημέρα, και απευθύνεται σε όλους τους αναβάτες. Επίσης, είναι ο καλύτερος τρόπος προετοιμασίας για το CSS.

    To CSS αποτελείται από τρία κύρια επίπεδα, που εμβαθύνει και αναλύει διεξοδικά δεκαπέντε συνολικές ενότητες.

    Ελπίζω να σε βοήθησα.
    Think faster than you ride

  3. #33
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Πάντως εφ όσον δε γίνεται στα Μέγαρα αλλά στο auto festival τι να το κάνω το rs?
    Είναι που είναι το bandit δεινόσαυρος... σε συνδυασμό σε κλειστή πίστα. Έγω θέλω και μια πρώτη επαφή με κάτι που να μοιάζει με πίστα (δλδ Μέγαρα).

    τέσπα θα δούμε. Thanx for the info
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/10/2002
    Μηνύματα
    248
    Καλημέρα, αν θέλεις μου απαντάς και ίσως σε βοηθήσω να αποφασίσεις.
    Τι μοτοσυκλέτα έχεις;
    Πόσα χρόνια οδηγείς συνολικά;
    Πόσα χρόνια οδηγείς πάνω από 400-500cc;
    Αν έχεις μπει ποτέ σε πίστα;
    Ιωάννα

  5. #35
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jarv
    Καλημέρα, αν θέλεις μου απαντάς και ίσως σε βοηθήσω να αποφασίσεις.
    Τι μοτοσυκλέτα έχεις;
    Πόσα χρόνια οδηγείς συνολικά;
    Πόσα χρόνια οδηγείς πάνω από 400-500cc;
    Αν έχεις μπει ποτέ σε πίστα;
    Ιωάννα
    No prob

    α)Bandit 650cc
    β)1 1/3 χρόνια
    γ)1 1/3 (δεν είμαι οπαδός του περνάω μια μια τις βαθμίδες σε κυβικά)
    δ) όχι

    Από τις φωτό στις οποίες έπεσα επάνω ψάχνωντας στο ΝΕΤ όσον αφορά τον τόπο διεξαγωγής του RS δε μου άρεσε καθόλου ο χώρος. Είδα αρκετά καθαρά σε φωτό τη διαρρύθμιση του χώρου ενώ γινόταν το μάθημα. Πολύ στενό το πιστάκι. Γιατί όχι Μέγαρα; Έστω και αν μοιάζει με πίστα είναι ότι πρέπει για αρχή. Ελέω του κόστους;
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  6. #36
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    ποιος στη χάρη σου ρε Ιngenius...

    Έχει πέσει όλο το team του CSS από πάνω σου για να σε βοηθήσει...




  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
    ποιος στη χάρη σου ρε Ιngenius...

    Έχει πέσει όλο το team του CSS από πάνω σου για να σε βοηθήσει...





    μα να σου πω....

    μόνο ο Χούντρας δεν του έχει απαντήσει

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/10/2002
    Μηνύματα
    248
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius
    No prob

    α)Bandit 650cc
    β)1 1/3 χρόνια
    γ)1 1/3 (δεν είμαι οπαδός του περνάω μια μια τις βαθμίδες σε κυβικά)
    δ) όχι

    Από τις φωτό στις οποίες έπεσα επάνω ψάχνωντας στο ΝΕΤ όσον αφορά τον τόπο διεξαγωγής του RS δε μου άρεσε καθόλου ο χώρος. Είδα αρκετά καθαρά σε φωτό τη διαρρύθμιση του χώρου ενώ γινόταν το μάθημα. Πολύ στενό το πιστάκι. Γιατί όχι Μέγαρα; Έστω και αν μοιάζει με πίστα είναι ότι πρέπει για αρχή. Ελέω του κόστους;
    Το RS απευθυνέται κυρίως σε νέους οδηγούς με μικρή εμπειρία, ακριβώς επειδή δεν είναι πίστα το μάθημα γίνεται πολύ καλύτερα, πρώτον γιατί η λέξη πίστα "τρομάζει" τον νέο και δεύτερον οι ταχύτητες είναι μικρές με αποτέλεσμα να γίνονται πιο καλά οι ασκήσεις, ο δεύτερος λόγος είναι το κόστος, στο AF μπορεί να παραμείνει χαμηλό.
    Η γνώμη μου είναι πως πρέπει να ξεκινήσεις από το RS και μετά εφόσον θέλεις να προχωρήσεις στο CSS. Επίσης στο RS θα ακούσεις για λάστιχα, αναρτήσεις, γυροσκοπικό φαινόμενο κλπ που το CSS τα θεωρεί δεδομένα και δεν ασχολείται.
    Ιωάννα

  9. #39
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jarv
    Επίσης στο RS θα ακούσεις για λάστιχα, αναρτήσεις, γυροσκοπικό φαινόμενο κλπ που το CSS τα θεωρεί δεδομένα και δεν ασχολείται.
    Ιωάννα
    Μμμ κάνεις λάθος
    Ξεκινώντας από το Level 1 του CSS και έχωντας παρακολουθήσει το Σεπτέμβριο το level 1, σου λέω ότι είναι ακριβώς ότι χρειάζεσαι. Χαμηλές ταχύτητες, μηδενικά φρένα, και ορολογία από το 0 για να καταλάβει και ο πιο άσχετος. Για παράδειγμα, στις Σέρρες στο level 1, πήρα και μαζί μου την κοπελιά μου η οποία πριν από 5-6 μέρες μόλις είχε πάρει το δίπλωμα ανεξαρτήτων κυβικών. Να φανταστείς ότι η πρώτη της ουσιαστική εμπειρία με μοτοσυκλέτα (ένα KLE 500 :P:P:P) ήταν στα μαθήματα οδήγησεις και μετά στην πίστα των Σερρών στο CSS.

    Μην φοβάσαι καθόλου, τράβα CSS. Δεν έχει τίποτα δεδομένο, όλα ξεκινάνε από το μηδέν, και μαθαίνεις πράγματα που θα σε κάνουν καλύτερο οδηγό υπό όλες τις συνθήκες. Ρώτα τη Μαρία (την κοπέλα μου), πλέον και μετά το CSS οδηγάει ένα CBR 600rr χωρίς κανένα πρόβλημα.
    everything in the right order

  10. #40
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fanfan
    Μμμ κάνεις λάθος
    .....
    Xμμμμμμ

    Την γνωρίζεις την Jarv;

    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #41
    Χμμ είναι από το team του CSS από ότι καταλαβαίνω....

    Καλά, εγώ σε άλλο level 1 ήμουν.. Σκίστικε ο Mike να προσπαθεί να μας εξηγήσει το γυροσκοπικό...

    Τι να πω, γράψτε λάθος.. :P
    everything in the right order

  12. #42
    Still Improving.. Το avatar του/της Xigo
    Εγγραφή
    23/12/2006
    Μηνύματα
    128
    Sorry για το σπαμ.
    Fanfan check τα πμ σου λιγο.

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/10/2002
    Μηνύματα
    248
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fanfan
    Μμμ κάνεις λάθος
    Ξεκινώντας από το Level 1 του CSS και έχωντας παρακολουθήσει το Σεπτέμβριο το level 1, σου λέω ότι είναι ακριβώς ότι χρειάζεσαι. Χαμηλές ταχύτητες, μηδενικά φρένα, και ορολογία από το 0 για να καταλάβει και ο πιο άσχετος. Για παράδειγμα, στις Σέρρες στο level 1, πήρα και μαζί μου την κοπελιά μου η οποία πριν από 5-6 μέρες μόλις είχε πάρει το δίπλωμα ανεξαρτήτων κυβικών. Να φανταστείς ότι η πρώτη της ουσιαστική εμπειρία με μοτοσυκλέτα (ένα KLE 500 :P:P:P) ήταν στα μαθήματα οδήγησεις και μετά στην πίστα των Σερρών στο CSS.

    Μην φοβάσαι καθόλου, τράβα CSS. Δεν έχει τίποτα δεδομένο, όλα ξεκινάνε από το μηδέν, και μαθαίνεις πράγματα που θα σε κάνουν καλύτερο οδηγό υπό όλες τις συνθήκες. Ρώτα τη Μαρία (την κοπέλα μου), πλέον και μετά το CSS οδηγάει ένα CBR 600rr χωρίς κανένα πρόβλημα.
    Θυμάσαι τον τρόμο της στην πρώτη της επαφή με πίστα, θυμάσαι πόσες φορές έπεσε μέσα σε μία ημέρα; πιστεύεις πως έκανε καλά που ξεκίνησε με Σέρρες;

  14. #44
    Δεν πιστεύω να ήταν περισσότερο τρομοκρατημένη από κάποιον που έμπαινε για πρώτη φορά. Ναι έπεσε 3-4 φορές στον προαύλιο χώρο, αφού με το ζόρι πατούσε στις μύτες
    Και να σου πω τη γνώμη μου, ναι πιστεύω ότι πολύ καλά έκανε, και όπως το συζητήσαμε με τους καθηγητές μας, καλύτερα για κάποιον αρχάριο να μάθει το βασικό χειρισμό της μοτοσυκλετας σε ασφαλές περιβάλλον παρά να μου έπεφτε σε μία εγνατία π.χ για κάποιο λόγο. Καλύτερα να μάθει από την αρχή πράγματα που όλοι μας τα κάναμε από ένστικτο ή ακόμα και τα κάναμε λάθος και έπρεπε να τα διορθώσουμε στην πορεία.

    Τέσπα αυτή είναι η γνώμη μου, και με το δικό μου τρόπο σκέψης μου βγήκε. Αυτό που ξέρω είναι ότι μάθαμε και πάνω από όλα το χαρήκαμε. Θα το διαπιστώσεις και η ίδια το Μάρτιο που θα μας δεις στο Level 2 και τους δυο μας.

    everything in the right order

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/10/2002
    Μηνύματα
    248
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fanfan
    Δεν πιστεύω να ήταν περισσότερο τρομοκρατημένη από κάποιον που έμπαινε για πρώτη φορά. Ναι έπεσε 3-4 φορές στον προαύλιο χώρο, αφού με το ζόρι πατούσε στις μύτες
    Και να σου πω τη γνώμη μου, ναι πιστεύω ότι πολύ καλά έκανε, και όπως το συζητήσαμε με τους καθηγητές μας, καλύτερα για κάποιον αρχάριο να μάθει το βασικό χειρισμό της μοτοσυκλετας σε ασφαλές περιβάλλον παρά να μου έπεφτε σε μία εγνατία π.χ για κάποιο λόγο. Καλύτερα να μάθει από την αρχή πράγματα που όλοι μας τα κάναμε από ένστικτο ή ακόμα και τα κάναμε λάθος και έπρεπε να τα διορθώσουμε στην πορεία.

    Τέσπα αυτή είναι η γνώμη μου, και με το δικό μου τρόπο σκέψης μου βγήκε. Αυτό που ξέρω είναι ότι μάθαμε και πάνω από όλα το χαρήκαμε. Θα το διαπιστώσεις και η ίδια το Μάρτιο που θα μας δεις στο Level 2 και τους δυο μας.

    Μην παίρνεις σαν δεδομένο τo κορίτσι γιατί το "είχε" αν δούμε τις στατιστικές όμως θα καταλάβεις πως το πιθανότερο είναι οι πρωτάρηδες να έχουν πρόβλημα. θα τα πούμε από κοντά την επόμενη φορά.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. CSS Vs 0 - 300 RIDING SCHOOL
    από McTalas στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2007, 10:48
  2. 0-300 + Css
    από Tommysah στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2006, 18:57
  3. Πιθανοτητες πτωσης στα μαθηματα CSS & 0-300
    από anco στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2004, 23:41
  4. TRAIL RIDE 0-300 στα Κιούρκα 14/12
    από SeNNinhA στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2003, 15:20
  5. pwleitai bold'or 900cc f2.!!!
    από itsabigworld στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/11/2003, 22:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF