Σελίδα 5 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 134

Θέμα: Travel Around the World - How you imagine it (Συζήτηση γενική)

  1. #61
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    Τα έχω κάνει όλα τα δρομολόγια που ποστάρατε τουλάχιστον δύο φορές το καθένα.

    Αλλά δεν έχω αρκετή φαντασία για να ξεπεράσω τους προβληματισμούς του Γιάννη.
    το σκέφτομαι και το ξανασκέφτομαι ...

    παραθέτω απόσπασμα απο ένα ποστ ενός τύπου σε ένα ταξιδιωτικό στο advrider για προβληματισμό, ο οποίος (προβληματισμός) δεν δένει μόνο στο θέμα "φεύγω για ταξίδι" αλλά έχει γενικότερη εφαρμογή νομίζω ...

    Work, what a waste of energy. I know we all have to work to pay our bills and be able to afford the riding lifestyle we have chosen. But, in my life I have let my job get in the way of living one too many times. I'm now 40 years old and have pursued my "career" ad naseum.

    Now I have reached my goal for today and feel like I have missed out as a result. Isn't that funny! A ride like this puts all that career crap into perspective. All I really wan't to do is become a better rider and ploy that trade around the country and the world. I suppose we all feel that way. We desperatly want to live life without all the distractions but they tend to get in the way.

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    ρε παιδια επειδη εγω δεν παιζει να κανω ποτε τετοιο ταξιδι, ας βαλει καποιος στο χαρτη του και την Tannu tuva

  3. #63
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    το σκέφτομαι και το ξανασκέφτομαι ...

    παραθέτω απόσπασμα απο ένα ποστ ενός τύπου σε ένα ταξιδιωτικό στο advrider για προβληματισμό, ο οποίος (προβληματισμός) δεν δένει μόνο στο θέμα "φεύγω για ταξίδι" αλλά έχει γενικότερη εφαρμογή νομίζω ...
    Απ' την παράθεση που έκανες βρήκα το ταξιδιωτικό. Διαβάζοντάς το, νομίζω πως ο προβληματισμός του τύπου αποκτά άλλη διάσταση.
    Sent from me using a computer.

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    50 χιλιαδες ευρω...
    τουλαχιστον 2 χρονια προετοιμασιας...
    3 χρονια ταξιδι...
    το μηχανακι μου...ΚΤΜ 990 Adv με ολα τα παρελκομενα...
    την συντροφο της ζωης μου...

    και το πλανο μου στο περιπου...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	world-map[1] (600 x 443).jpg 
Προβολές:	331 
Μέγεθος:	65,5 KB 
ID:	222533

  5. #65
    voodoo practitioner Το avatar του/της mikros boudas
    Εγγραφή
    12/02/2008
    Μηνύματα
    453
    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
    50 χιλιαδες ευρω...
    τουλαχιστον 2 χρονια προετοιμασιας...
    3 χρονια ταξιδι...
    το μηχανακι μου...ΚΤΜ 990 Adv με ολα τα παρελκομενα...
    την συντροφο της ζωης μου...

    και το πλανο μου στο περιπου...
    καλημερα,
    νομιζω πως πρεπει να πατησεις και yukon
    The sickness

    A good rider has balance, judgment, and good timing. So does a good lover.


  6. #66
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gallos
    Αυτό που φοβόμουν θα γίνει, θα φύγουμε κ..... από την πίτα.... Δεν είστε καλή επιρροή εσείς...
    +1
    Μόνο εσείς μου λύπατε τώρα...
    Και πάω και Θεσ/νικη την άλλη βδομάδα όπου θέλω να δω και μερικούς από εκεί.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gallos
    Επίσης QSpec, σαφώς και μπορείς, αλλά... Δεν λέει να φας καμιά ήττα(βίζα) σε κάνα κράτος μυστήριο... Μια μικρή ερευνά χρειάζεται, να ξέρεις τι σε περιμένει.

    Εξάλλου όσο και να το οργανώνεις, καποιος εκεί πάνω, πάντα θα γελάει...
    Άλλο μια μικρή έρευνα κι άλλο για παράδειγμα 1-2 χρόνια προετοιμασίας όπως αναφέρθηκε. Σίγουρα θα ψαχνόμουν για visas πριν φύγω αντί να ελπίζω οτι θα τους γοητεύσω στα σύνορα και θα περάσω και σίγουρα θα είχα τηλέφωνα από όλες τις πρεσβίες αλλά δεν ξέρω τι παραπάνω θα μπορούσα να κάνω.

    Και να φας ήττα σε κάποιο μυστήριο κράτος, εφόσον θεωρούμε οτι δεν έχουμε πρόβλημα χρόνου, δεν έγινε και τίποτα. Θα κάνεις τον κύκλο, ή θα δοκιμάσεις από αλλού ή κάτι θα βρεις να κάνεις. Διάβαζα για έναν Αμερικάνο που ήταν Ασία και είχε προσπαθήσει να μπει Vietnam από 4 διαφορετικά σημεία. Δεν πρέπει να τα κατάφερε τελικά.

    Για μένα πάντως τα προβλήματα και οι προκλήσεις είναι μέρος της όλης εμπειρίας και τα θεωρώ καλοδεχούμενα.

    Bigger Bikers Bounce Better
    Fun times!

  7. #67

  8. #68
    Για ευρώ δεν ξέρω...για προετοιμασία δεν αγχώνομαι...
    Σίγουρα 2 με 3 χρόνια (τουλάχιστον)...το ταξίδι...
    Σίγουρα με τη Vespa μου!!!
    Αν μέχρι τότε έχω βρει και τη σύντροφο της ζωής μου...ας πάρει μια Vespa κι αυτή και αν γουστάρει ας ακολουθήσει...
    Αν δεν την έχω βρει...no problem...τόσα μέρη και πολιτισμούς θα γνωρίσω...δεν γίνεται κάπου θα βρω το άλλο μου μισό!
    Το πλάνο μου...
    Παίρνω την περιφερειακή για Cape Town
    Από εκεί σαπάν για Μόσχα απ'την άλλη μεριά
    Ζικ ζακ μέχρι Μαγκαντάν αν το λέω σωστά
    Πίσω Ελλάδα (μπλέ γραμμή)
    Φόρτωμα Vespaς σε καράβι για νότια Αμερική
    και από κεί τεεεεεεερμα παν!!!

    Αυτά τα ολίγα...ότι άλλο μου'ρθει προστίθεται στο λογαριασμό...

    ΑΑΑΑΑΑ...και αυτό:

    The Vespa continues to travel: in 1992 Giorgio Bettinelli, writer and journalist, left Rome on a Vespa and reached Saigon in March 1993. In 1994-95 he rode a Vespa 36,000 km from Alaska to Tierra del Fuego. In 1995-96 he travelled from Melbourne to Cape Town - over 52,000 km in 12 months. In 1997 he started out from Chile, reaching Tasmania after three years and 150,000 km on his Vespa across the Americas, Siberia, Europe, Africa, Asia and Oceania. All in all, Bettinelli has travelled 254,000 km on a Vespa.

    Όσο ζώ ελπίζω...!!!

    :hypnotize :rotflmao:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	travel around the world [640x480].jpg 
Προβολές:	302 
Μέγεθος:	58,3 KB 
ID:	222563
    Ο γύρος του κόσμου με Vespa

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της antsoar
    Εγγραφή
    15/01/2009
    Μηνύματα
    1.672
    Είχα κάνει ένα πλάνο πριν από λίγα χρόνια, έτσι για να το βλέπω και να χαίρομαι.

    Του είχα δώσει και όνομα μάλιστα "Ride and Fly", θα συνδύαζα λέει τις δυο μου αγάπες,

    τις Μηχανές και τα Ανεμόπτερα.

    Θα έκανα ένα μεγάλο ταξίδι όπου μεταξύ άλλων θα περνούσε και από γνωστά ανεμοπορικά

    κέντρα. Με στάσεις φυσικά σε Ανατολική Ευρώπη (έχουν μεγάλη παράδοση), Γερμανία, Ισπανία

    (με πτήση πάνω από τα Πυρηναία).

    Και μετά τα πιο δύσκολα, Αφρική, στο Cape Town ηπάρχει ένα από τα καλύτερα Ανεμοπορικά

    Κλαμπ στο κόσμο.

    Χιλή Άνδεις, εκεί όπου ο Steve Fossett έκανε το παγκόσμιο ρεκόρ φτάνοντας τα

    50, 699 πόδια ύψους

    Και για να γίνει ακόμα πιο δύσκολο και απίθανο αυτό το ταξίδι, η Μέκκα της Ανεμοπορίας

    το μέρος που κάθε Ανεμοπόρος ελπίζει και ονειρευεται να πετάξει κάποτε

    είναι στην Νέα Ζηλανδία

    Το γεγονός ότι σε όλα σχεδον τα Ανεμοπορικά Κλάμπ μπορείς να στήσεις το σχοινάκι σου

    δωρεάν, είναι ένα μικρό μικρό λιθαράκι για να γίνει πιο εφικτό















    (αυτό με βάζει στο κλαμπ των ταξιδιωτών?)
    Travel, Grow, Share

  10. #70
    Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar
    αυτό με βάζει στο κλαμπ των ταξιδιωτών?
    Ασυζητητί - Σίγουρα - Οπωσδήποτε ! ! !

    Ο γύρος του κόσμου με Vespa

  11. #71
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Ωραία τα λέτε και μακάρι κάποιος απο εδω μέσα να το κάνει πραγματικότητα.

    Εγω είχα ένα σχέδιο απο το 1980τόσο να κανω μ ενα φίλο τον γυρο της Μεσογείου. 2 ατομα 2 μοτοσυκλέτες.
    Δεν εχει γίνει ακόμα, αλλά δεν το ξεχνάμε. Απλά περιμένουμε να μεγαλωσουν τα παιδιά και να εχουμε χρόνο, χρήμα, μοτοσυκλέτες και οι δύο.
    Ασε που δεν παει γυρω γυρω τωρα η Μεσόγειος... δεν το βαζουμε κάτω όμως.

    Απο τα μηχανάκια που εχω το R75 ειναι το καλύτερο γι αυτό το ταξίδι.
    Αρη δεν εισαι ο μονος που δεν εκανε αυτο το ταξιδι.Ο γυρος της Μεσογειου .Ηλιος και θαλασσα.Ποιος ξερει?
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  12. #72
    Αυτός ο γύρος της μεσογείου, έχει στοιχειώσει πολλά αγόρια..

    Τώρα να κάνω και εγώ μια ερώτηξη, δεν κολλάει πάρα πολύ εδώ, αλλά σπαμ να γίνετε.

    Έχω παρατήρηση, ότι είμαστε πολλά αγοράκια(κοριτσάκια?)που τους αρέσουν οι βόλτες.... Επίσης, παρατηρώ ότι σε κάθε συνάντηση, μπορούμε να μιλάμε για ώρες σε ότι άφορα τα ταξίδια...

    Δλδ έχουμε δυο πράγματα κοινά, μηχανές και πάθος για ταξίδια...

    Στο ζουμί λοιπόν, σκεφτόμουν να οργανώσουμε ένα ταξίδι, ίσως από αυτά τα ''καλά'', που βλέπουμε και μας τρέχουν τα σάλια... Ξέρω ότι ο καθένας βιώνει το ταξίδι διαφορετικά, άλλος γουστάρει μόνος και άλλος να κάνει 1500κμ την μέρα... Αλλά πιστεύω ότι ίσως μια τέτοια κίνηση, βοηθήσει... Δλδ ίσως μερικοί ψάχνουμε το έναυσμα... Μπορεί καποιος να ψήνεται, άλλα να κολλάει στην λεπτομέρεια. Κάποιος από εμάς όμως, μπορεί να είναι κάλος σε αυτή τη λεπτομέρεια.. Είπα τις πρωινές μου @@... Αυτά...
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  13. #73
    Γαλλε, υπάρχει ενας αγραφος κανόνας.

    Οσο πιο πολλα τα χιλιόμετρα (και οι μερες), τοσο πιο λιγα τα άτομα.

    Για μένα, ταξιδι διάρκειας πανω απο 10 μερες και σε συνθηκες "περίεργες", πας μονο με καποιους που γνωρίζεις πολύ καλα.

    Τωρα για τέτοιου μεγεθους ταξιδια, εκει μιλάμε για ΤΟΝ φίλο/φιλη τα χούγια και τις παραξενιές του οποιου ξέρεις καλα (και αυτος τα δικα σου)

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  14. #74
    Αυτό είναι μεγάλη αλήθεια. Ο κάνονας λέει... Άμα θες να ξέρεις τον φίλο σου, πήγαινε ταξίδι μαζί του... Όπως και να το κάνεις, εδώ μέσα είμαστε μια παρέα... Άμα βάλεις τα κοινά πράγματα και το κοινό στόχο, μαζί με λίγο προγραμματισμό για να τηρούνται δυο τρία πραγματάκια, γίνετε... Τώρα αν το βράδυ πας να κοιμηθείς στο σκηνακι σου και σκεφτείς: εντάξει κάλο παιδί αυτός ο γαλλος αλλά μας ζάλισε τα @@ απόψε με τα παραμυθία του.... Δεν έγινε και τπτ... Βέβαια δεν μιλάω για το γύρο του κόσμου, άπλα για κάνα ταξίδι 30 η 40 ημερών.... Άσε που πόσοι νομίζεις θα μαζευόμασταν? Πιστεύω ότι μιλάμε για 6 7 μηχανές... Όχι ότι είναι λίγες, αλλά δεν είναι και καμιά παρέλαση...
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  15. #75
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gallos
    Αυτός ο γύρος της μεσογείου, έχει στοιχειώσει πολλά αγόρια..

    Τώρα να κάνω και εγώ μια ερώτηξη, δεν κολλάει πάρα πολύ εδώ, αλλά σπαμ να γίνετε.

    Έχω παρατήρηση, ότι είμαστε πολλά αγοράκια(κοριτσάκια?)που τους αρέσουν οι βόλτες.... Επίσης, παρατηρώ ότι σε κάθε συνάντηση, μπορούμε να μιλάμε για ώρες σε ότι άφορα τα ταξίδια...

    Δλδ έχουμε δυο πράγματα κοινά, μηχανές και πάθος για ταξίδια...

    Στο ζουμί λοιπόν, σκεφτόμουν να οργανώσουμε ένα ταξίδι, ίσως από αυτά τα ''καλά'', που βλέπουμε και μας τρέχουν τα σάλια... Ξέρω ότι ο καθένας βιώνει το ταξίδι διαφορετικά, άλλος γουστάρει μόνος και άλλος να κάνει 1500κμ την μέρα... Αλλά πιστεύω ότι ίσως μια τέτοια κίνηση, βοηθήσει... Δλδ ίσως μερικοί ψάχνουμε το έναυσμα... Μπορεί καποιος να ψήνεται, άλλα να κολλάει στην λεπτομέρεια. Κάποιος από εμάς όμως, μπορεί να είναι κάλος σε αυτή τη λεπτομέρεια.. Είπα τις πρωινές μου @@... Αυτά...


    Εμ αν δεν κολλαει εδω ρε Γαλλε'μ που κολλαει?

    Ego mesa
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

Σελίδα 5 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Moto.GR Stickers around the world
    από MikeG στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2019, 07:03
  2. Υπάρχει καλύτερο On-Off to travel around the World?
    από MikeG στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 158
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2011, 23:56
  3. It's the end of the world as we know it...
    από Ταξιδευτής στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2008, 14:40
  4. City lights from around the world
    από p@nos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2008, 20:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF