Σελίδα 6 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 134

Θέμα: Travel Around the World - How you imagine it (Συζήτηση γενική)

  1. #76
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Ας ανακοινώσω λοιπόν εδώ πως κατά πάσα πιθανότητα τον Ιούνιο θα πάω να βγάλω κυκλικά όλη την Τουρκία με ιδιαίτερη έμφαση στην περιοχή που κάποτε λεγόταν Κουρδιστάν. Λιμνη Van και όρος Ararat θα είναι τα main goals όπου θέλω να περάσω λίγες μέρες.

    Όπως το έχω σκεφτεί, θα κάνω όσο το δυνατόν περισσότερο επαρχιακό/χώμα, θα μένω σε σκηνή και θα μαγειρεύω. Το σχέδιο είναι να περάσω από την Χίο και να πάω παράλληλα με τα σύνορα. Επιστροφή από Έβρο. Εγώ θα είμαι με Ευρωπαϊκό μονοκύλινδρο και ταχύτητα ταξιδιού όχι πάνω από 100, αν ενδιαφέρει κανέναν σας μιλάμε για περισσότερες λεπτομέριες.



    Edit: Το όλο πράγμα το υπολογίζω γύρω στον μήνα, Ιούλιο θέλω να είμαι πίσω. Έχει συναυλίες.
    Bigger Bikers Bounce Better
    Fun times!

  2. #77
    όχι παλιός... Το avatar του/της PanVas
    Εγγραφή
    28/08/2006
    Μηνύματα
    2.395
    Αρχικά δημιουργήθηκε από QSpec
    Ας ανακοινώσω λοιπόν εδώ πως κατά πάσα πιθανότητα τον Ιούνιο θα πάω να βγάλω κυκλικά όλη την Τουρκία με ιδιαίτερη έμφαση στην περιοχή που κάποτε λεγόταν Κουρδιστάν. Λιμνη Van και όρος Ararat θα είναι τα main goals όπου θέλω να περάσω λίγες μέρες.

    Όπως το έχω σκεφτεί, θα κάνω όσο το δυνατόν περισσότερο επαρχιακό/χώμα, θα μένω σε σκηνή και θα μαγειρεύω. Το σχέδιο είναι να περάσω από την Χίο και να πάω παράλληλα με τα σύνορα. Επιστροφή από Έβρο. Εγώ θα είμαι με Ευρωπαϊκό μονοκύλινδρο και ταχύτητα ταξιδιού όχι πάνω από 100, αν ενδιαφέρει κανέναν σας μιλάμε για περισσότερες λεπτομέριες.



    Edit: Το όλο πράγμα το υπολογίζω γύρω στον μήνα, Ιούλιο θέλω να είμαι πίσω. Έχει συναυλίες.


    Πολύ όμορφο. εκτός από χρόνο, θέλεις πολύ φράγκο για βενζίνα...



    Ρίξε μία γρήγορη μιας και μπορείς να πάρεις λίγο υλικό και από εδώ.
    http://motoadventures.wordpress.com/...01/turkey2010/ Ανέβηκε εχτές και το είχα φρέσκο...



  3. #78
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PanVas


    Πολύ όμορφο. εκτός από χρόνο, θέλεις πολύ φράγκο για βενζίνα...
    Ναι, το γνωρίζω...

    Θενκς για το λινκ, θα το διαβάσω άμεσα.

    Bigger Bikers Bounce Better
    Fun times!

  4. #79
    Το ξέρω...θα μου πείτε δύσκολοι καιροί για τέτοια όνειρα, αλλά τι να κάνουμε;
    Τσάμπα είναι οπότε ονειρευόμαστε και που ξέρεις;
    Ίσως με λίγη τύχη γίνουν πραγματικότητα!!!

    Θέληση και όρεξη για χιλιόμετρα υπάρχουν και μάλιστα σε μεγάλη ποσότητα!!!

    Ένα τέτοιο ταξίδι δεν το φαντάζομαι κάπως συγκεκριμένα.
    Τουλάχιστον όχι ακόμα.

    Το μόνο που ξέρω είναι πως εδώ και καιρό το μυαλό μου δουλεύει ασταμάτητα γύρω απ'αυτό!!!

    Θα ήθελα πάντως να ξέρω εάν υπάρχει κανείς εκεί έξω που το έχει έστω και στο πίσω μέρος του μυαλού του...
    Ο γύρος του κόσμου με Vespa

  5. #80
    Αρχικά δημιουργήθηκε από s_gogos
    Θα ήθελα πάντως να ξέρω εάν υπάρχει κανείς εκεί έξω που το έχει έστω και στο πίσω μέρος του μυαλού του...
    σίγουρα θα υπάρχουν ...

    Υπάρχει πάντως και μια άλλη προοπτική. Δεν είναι RTW με την απόλυτη έννοια, αλλά ανοίγει ορίζοντες.

    Βρίσκεις μια δουλειά που σου επιτρέπει να δουλεύεις πχ 9 μήνες και 3 να είσαι οφφ (ή 8-4 ή ...). Στα κενά κάνεις ταξίδια 3μήνα-4μηνα επιλέγοντας τμήματα ενός RTW ...

    με αυτό το πλάνο, και δεν πατώνεις οικονομικά και είναι πολύ πιο εφικτή η 3μηνη-4μηνη απουσία απο την 2ετή λόγου χάρη ...

  6. #81
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit

    Βρίσκεις μια δουλειά που σου επιτρέπει να δουλεύεις πχ 9 μήνες και 3 να είσαι οφφ (ή 8-4 ή ...). Στα κενά κάνεις ταξίδια 3μήνα-4μηνα επιλέγοντας τμήματα ενός RTW ...

    Αυτη η δουλεια οντως υπαρχει, και λεγεται ταμειο ανεργιας.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  7. #82
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Αυτη η δουλεια οντως υπαρχει, και λεγεται ταμειο ανεργιας.
    Μπανάλ και δεν σε φτάνουν ούτε μέχρι την Πάτρα να πας..

    Υπάρχει όμως και λέγεται Palaiokostas way of living... Μία-δύο μέρες το χρονο δουλεύεις κι αν δεν σε πιάσουν ταξιδεύεις τον υπόλοιπο.

    PS There is always a chance of being raped in prison... But this is another trip... And a possibility of making a movie.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #83
    σπαμερς

    μηχανικός ελευθ. επαγγελμ.με συμβάσεις μελετητικών έργων ... για παράδειγμα ...

  9. #84
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    σπαμερς

    μηχανικός ελευθ. επαγγελμ.με συμβάσεις μελετητικών έργων ... για παράδειγμα ...
    Άκυρο το παράδειγμα.. Άλλο;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #85
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    σπαμερς

    μηχανικός ελευθ. επαγγελμ.με συμβάσεις μελετητικών έργων ... για παράδειγμα ...
    Πως δεν το είχα σκεφτεί...
    "Qu ils mangent de la brioche"

  11. #86
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsompanis
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    469
    Αρχικά δημιουργήθηκε από s_gogos


    Θα ήθελα πάντως να ξέρω εάν υπάρχει κανείς εκεί έξω που το έχει έστω και στο πίσω μέρος του μυαλού του...

    εδώ είσαι και το έχω κατακούτελα και όχι στο πίσω μέρος.
    είχα ξεκινήσει μερικά την εποχή 94-00 ,μετά παντρεύτηκα και μετά ως γνωστόν δεν είχα χρόνο....

    επειδή και για μένα είναι το όνειρο που πρέπει να πραγματοποιηθεί, είδα ότι με παίρνει μόνο αν το σπάω.

    καταρχήν έχει βρεθεί πλέον ο χρόνος (απο ιούλιο μέχρι οκτώβριο),έχω αποταμιεύσει κάποια χρήματα για αυτό τον σκοπό και ήμουν έτοιμος για την αγορά μιας άφρικα ή βαριά r80 gs-paris-dakar.

    κατα δεύτερον έχω σκοπό να πηγαίνω μακριά και όταν μου τελειώνει ο χρόνος,να την αφήνω εκεί που έχω φτάσει και να φεύγω με αεροπλάνο και να επιστρέφω για την επόμενη χρονιά,μαζί με τα απαραίτητα μπικικίνια

    είχα σκοπό να το ξεκινήσω φέτος αλλά η έλευση του υιού μου πάει τα σχέδια ένα χρόνο μετά
    αν τώρα δεν έχω όρεξη του χρόνου και γουστάρω μπέμπη,άλλη ιστορία!
    σε καλό μου βγήκε όμως!

    καλά ταξίδια ρε!

  12. #87
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Γιατί τέτοια thread δε πρέπει να μένουν στην αφάνια...

  13. #88
    Σε πρόσφατη βόλτα μου(http://www.moto.gr/forums/showthread...hreadid=120479),

    στις Πρεσπες συνάντησα αυτό το ζευγάρι άγγλων που ταξιδεύει πάνω από ένα χρόνο πάνω σε ένα Tenere …around the world…

    ΗΠΑ, Αυστραλία, Ταϊλάνδη, Λάος, Καμπότζη, Ινδία, Τουρκία….κ.α.

    Στο blog που έχουν φτιάξει , έχουν πολλές πληροφορίες για το ταξίδι τους , τις χώρες που πέρασαν, προβλήματα , διαδικασίες κ.λ.π.

    http://testrunjmacandjane.blogspot.com/


    Γενικά , χωρίς να έχουν καμία μεγάλη εμπειρία από τόσο μεγάλα ταξίδια με μηχανή , χωρίς ο οδηγός να είναι και ο ποιο έμπειρος στην οδήγηση και με Low budget προϋπολογισμό , τα έχουν καταφέρει μια χαρά…

    τελικα , ούτε «σουπερ μηχανή» θέλεις , ούτε τις ικανότητες του ροσσι , ούτε καμία κληρονομία….

    Μόνο την απόφαση….

  14. #89
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
    τελικα , ούτε «σουπερ μηχανή» θέλεις , ούτε τις ικανότητες του ροσσι , ούτε καμία κληρονομία….

    Μόνο την απόφαση….
    Τελικά και σούπερ μηχανή έχω, καλά για ικανότητες οδήγησης δεν το συζητώ (τον Ρόσι τον έκανα μαθήματα στις Σέρρες με τη Vespa)!!!
    Η απόφαση έχει παρθεί προ πολλού και το μόνο που μας μένει είναι η κληρονομιά!
    Από βδομάδα αρχίζω το ξεπούλημα!
    Καλά δεν θέλω να φτάσω και σ'αυτό το σημείο(!) αλλά αν χρειαστεί δεν θα κ@λώσω!!!
    Ένα τέτοιο ταξίδι νομίζω πως μπορεί να συγκριθεί μόνο με ελάχιστα πράγματα!

    Με λίγη υπομονή και επιμονή όμως θα γίνει!

    Υ.Γ. Ζητείται συνταξιδιώτης, κατά προτίμηση με Vespa.
    Ο γύρος του κόσμου με Vespa

  15. #90
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Δηλαδή άμα το κάνεις, τότε τι θα νοιώσεις? Ναι ξέρω, για να απαντήσει κάποιος, πρέπει να το έχει κάνει. Μετά δηλαδή τι? Δεν έχει άλλο? Ολοκλήρωση? Περιμένεις να χαρακτεί δρόμος στον Άρη, το Πλούτωνα, το Ποσειδώνα?

    Οκ, είναι αργά, φιλοσοφικά ερωτήματα, του κ@λου & της Murphys. & τότε γιατί κάθεσαι ακόμα εκεί & το διαβάζεις? Είσαι χέστης, κότα, πέρδικα, φλώρος?

Σελίδα 6 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Moto.GR Stickers around the world
    από MikeG στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2019, 07:03
  2. Υπάρχει καλύτερο On-Off to travel around the World?
    από MikeG στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 158
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2011, 23:56
  3. It's the end of the world as we know it...
    από Ταξιδευτής στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2008, 14:40
  4. City lights from around the world
    από p@nos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2008, 20:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF