Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 134

Θέμα: Travel Around the World - How you imagine it (Συζήτηση γενική)

  1. #1

    travel around the World(Συζήτηση γενική)

    Με το θρέντ που δημιουργήθηκε για το ποιο μηχανάκι θα χρησιμοποιούσε ο καθένας, αναρωτήθηκα πως το βλέπει ο καθένας το συγκεκριμένο ταξίδι? Αν και η γη μας είναι στρογγυλή, υπάρχουν πολλοί διαφορετικοί τρόποι να κάνεις αυτό το ταξίδι. Ο χρόνος επίσης είναι ένα σοβαρό κομματι, όπως και το κόστος... Να μην τα πολυλογώ αν καποιος το έκανε, πως το φαντάζεται το όλο πράγμα?

    Εγώ πχ θα το έκανα με R100 και θα ξεκινούσα προς Μογγολία θα ανηφόριζα Ρωσία(πως τα λέω) θα περνούσα προς Αλάσκα θα κατηφόριζα Παράλληλα με τον Ειρηνικό Μέχρι και την Χιλή και από Αργεντινή θα περνούσα Αφρική για να ανέβω από την ανατολική της ακτογραμμή, και να το πάρω αριστερά(χαχαχα) μέχρι και το Μαρόκο( από τα παράλια της Μεσογείου) και από εκεί Ισπανία και τα πίσω Ελλάδα... Εύκολο ε?

    Σύνολο δυο μηχανάκια και δυο άτομα... Χρόνος ταξιδιού, μετά από ταξίδια άλλων, πιστεύω ότι 450 μέρες είναι οκ... Λεφτά είσαι στα 20 με 25χιλιαρικα πάντα με γνώμονα ότι έχω διαβάσει. Από τα χιλιάδες θέματα που έχει ένα τέτοιο ταξίδι, ένα που με προβληματίζει αρκετά, είναι το όλο θέμα με τις βίζες... Αυτά, μπορειτε τώρα να κράξετε ελευθέρα....
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135

  3. #3
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Ναι! Μ'αρέσει η συζήτηση αυτή & σιγά σιγά κάνουμε μια προσπάθεια να ξαναγυρίσουμε πίσω στις Μοτοσυκλετιστικές συζητήσεις.

    Εύγε!


    Θα απαντήσω συντόμως



  4. #4
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Δώσε και σώσε ρε Γάλλε και οι υπόλοιποι...
    Επί της ουσίας θα σκεφτώ λίγο μιας και έχω τρελά σενάρια στο μυαλό μου...
    Τουλάχιστον να έχουμε κάτι να ονειρευόμαστε μες στο καταχείμωνο και την καταχνιά...όχι μόνο του καιρού...

    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  5. #5
    Αφου κανουμε υποθετικές κουβέντες, ας βάλω κατω το ακραίο σεναριο.

    Υποθετω οτι έχω αφθονο χρονο (2 χρονια) και ειμαι ανετος οικονομικα.

    Αθήνα-Θεσσαλονίκη-Βαλκανια-Κεντρική Ευρώπη-Αγγλια-Σκωτια-Φερόες-Ισλανδία.

    Ισλανδία-Γκαντερ (Καναδας).

    Κατέβασμα της αμερικάνικης Ηπείρου απο ανατολικη ακτη: Λαμπραντορ - Νεα Σκωτία- Ν.Υορκη- Βαλτιμορη - Ντελαγουερ-Καρολίνες-Μιαμι-Λουιζιανα-Τεξας-Μεξικο- - Κανκουν - Ονδουρα-Παναμας-Βενεζουελα - Βραζιλια - Αργεντινη - Γη του Πυρος -

    Ανεβασμα απο δυτικη ακτη: Χιλη - Περου - Βολιβια - Παναμας κλπ - Καλιφόρνια - Μεσοδυτικες πολιτειες (για να μπουμε και λιγο route 66) - Σικαγο - Βανκουβερ - Αλασκα.

    Ε, μετα ο δρομος ειναι ανοιχτος :rotflmao:
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Κάτσε να πάρω ένα τηλεφωνάκι τον Ewan και θα καταθέσω την πρότασή μου

  7. #7
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Αφου κανουμε υποθετικές κουβέντες, ας βάλω κατω το ακραίο σεναριο.

    Υποθετω οτι έχω αφθονο χρονο (2 χρονια) και ειμαι ανετος οικονομικα.

    Αθήνα-Θεσσαλονίκη-Βαλκανια-Κεντρική Ευρώπη-Αγγλια-Σκωτια-Φερόες-Ισλανδία.

    Ισλανδία-Γκαντερ (Καναδας).

    Κατέβασμα της αμερικάνικης Ηπείρου απο ανατολικη ακτη: Λαμπραντορ - Νεα Σκωτία- Ν.Υορκη- Βαλτιμορη - Ντελαγουερ-Καρολίνες-Μιαμι-Λουιζιανα-Τεξας-Μεξικο- - Κανκουν - Ονδουρα-Παναμας-Βενεζουελα - Βραζιλια - Αργεντινη - Γη του Πυρος -

    Ανεβασμα απο δυτικη ακτη: Χιλη - Περου - Βολιβια - Παναμας κλπ - Καλιφόρνια - Μεσοδυτικες πολιτειες (για να μπουμε και λιγο route 66) - Σικαγο - Βανκουβερ - Αλασκα.

    Ε, μετα ο δρομος ειναι ανοιχτος :rotflmao:
    Είσαι σε καλό δρόμο... συνέχισε όπως το πάς κάπταιν...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  8. #8
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Πάνω-κάτω αυτό.

    +1 για το θρεντ.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	world_trip.jpg 
Προβολές:	1147 
Μέγεθος:	88,8 KB 
ID:	219714
    Bigger Bikers Bounce Better
    Fun times!

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Η διαδρομή του QSpec είναι ωραία αλλά εγώ θα ξεκίναγα από Λιβύη->Αλγερία->Μαυριτανία κτλ.

    και θα άφηνα την Ευρώπη για τα γεράματα

  10. #10
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
    Η διαδρομή του QSpec είναι ωραία αλλά εγώ θα ξεκίναγα από Λιβύη->Αλγερία->Μαυριτανία κτλ.

    και θα άφηνα την Ευρώπη για τα γεράματα
    Ασε που θα σε κοστισει οσο απο αλασκα-γη του πυρος.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jimmis5
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    2.116
    Οπως λεει και ο καλλιτεχνης,δεν εκανα ταξιδια μακρινα στο μυαλο μου παντα εχω 2 διαφορετικα ταξιδια.
    Δεν μου λεει κατι να γυρισω απλα ολοι την γη με μοτοσυκλετα ή οποιοδηποτε αλλο μεσο,θα ηθελα απλα να να μεινω για ενα μεγαλο διαστημα στην Κουβα ταξιδευοντας σε ολη την χωρα και μαθαινοντας την κουλτουρα και την ζωη τον ανθρωπων οχι απλα ως τουριστας που απλα τραβα φωτογραφιες αλλα κατι παραπανω.
    Θα το εκανα με οποιοδηποτε ρημαδι κλασσικο τετραχρονο που θα με ενοιαζε απλα να πηγαινε τουλαχιστον 60κμ τελικη.

    Το δευτερο που θα ηθελα να κανω ειναι να ζησω για λιγο καιρο στην πιο high tech χωρα του κοσμου..ποια αλλη την Ιαπωνια να οδηγησω ντριφταροντας ενα AE86 ανεβοκατεβαινοντας καποιες απο τις απιστευτες ορεινες της διαδρομες και να βολταρω σε ολη την χωρα με ενα VFR400..απλα πραγματα δηλαδη...ποτε δεν ειχα μεγαλεπιβολα σχεδια
    Οι μοτοσυκλέτες δεν εχουν πια ψυχή γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν πια ψυχή
    Είτε έχεις είτε δεν έχεις αν δεν σε τρέχουνε μην τρέχεις...
    Αν δεν ξερεις που πας γυρνα πισω!!!

  12. #12
    Πολύ μου αρέσουν αυτά τα thread-άκια...

    Εεεε ταξιδιάρηδες κρίνετε (ακα μιλήστε )...

    Γουστάρω διαδρομή Πακετάνιου κι αφού ο δρόμος μετά είναι ανοιχτός πάς Αφρική (αλα Qspec) και μετά πιάνεις και λίγο Ασία (αλα Furious)... :wacko:
    ''Well, the rain ain't fussy about where it lands,
    It'll find you hiding no matter where you stand.
    It's gonna rain brother, and it's gonna rain hard,
    When the blues comes calling with it's calling card.''

    R o r y G a l l a g h e r

  13. #13
    κίνα - highlands
    και διαμονή και στα δύο για αρκετό καιρό

    χωρίς πολλές πολλές στάσεις
    δεν καίγομαι να δω τίποτα άλλο


    α, και με κάτι σε adventure
    "I feel like dining with hitchock every time that we fuck"

  14. #14
    ωραίος Gallo, ωραίο θέμα

    ανάποδα θα το πήγαινα...

    Αφρική (απο ανατολικά) μέχρι νότο. Εκεί γενική ανασυγκρότηση, πλήρες σέρβις στο μοτόρι (τα πάντα όλα) και

    πέρασμα Αργεντινή, κάτω μέχρι γη του πυρός και βουρ απο δυτική ακτή για τέρμα πάνω. Στις ΗΠΑ κάπου θα γίνει ξανά ανασυγκρότηση και πληρες σέρβις, πιάνεις καναδά και Αλάσκα

    και πέρασμα Ρωσσία ... και απο κεί ρότα δυτικά μέσω μογγολίας, 'στανς και σπίτι ...

    δεν έχω κανένα βίτσιο να ταλαιπωριέμαι με χώρες που το διπλωματικό-πολιτικό τους στάτους ορίζει ότι για να πάρεις βίζα πρέπει να στήσεις κώλο.... οπότε Κίνα το πούλο, άμα δε θέλουν μια, δε θέλω δέκα, δε θα περιμένω μήνες να βγει η βίζα... για τον ίδιο λόγο δε με νοιάζει πέρασμα αλγερία-μαρόκο, και ανατολικά της ινδίας προς ταϊλάνδη (μια χώρα έκλεισε τα σύνορα, δε θυμάμαι ποια..)


    ΥΓ: καλό το sci-fi, αλλά πότε φεύγουμε?

  15. #15
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Λοιπόν...

    Αρχικά να πω, ότι νομίζω πρέπει να είναι 2 άτομα (2 μοτοσυκλέτες) & είναι δυνατόν ίδιες για θέματα ανταλλακτικών & γνώσεων. Ετοιμασίες, ένα καλό σεμιναριάκι πάνω στο μηχανάκι σου και ξεκινάς.

    Τουρκία - Συρία - Ιορδανία - Αίγυπτο και πάμε κάτω την Αφρική - Φτάνουμε Ακρωτήρι Καλής Ελπίδας, τσουπ απέναντι στην Ushuaia, Tierra del Fuego και ανεβαίνουμε πάνω προς Κεντρική Αμερική. Από εκεί πιο πάνω μέχρι Καναδά. Πέρασμα απέναντι Road of Bones, Βαλτική, Δανία, Γερμανία, Γαλλία Ισπανία, Πορτογαλία, Μαρόκο, καράβι για Ιταλία και σπίτι.


    & μια σημείωση. Τα χρήματα που χρειάζονται για κάτι τέτοιο δεν είναι αστρονομικό ποσό. Υπάρχουν περιπτώσεις που με 15 και 20 χιλιάδες euros έχουν κάνει κάτι αντίστοιχο και σε διάρκεια περίπου 1 έτος.


Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Moto.GR Stickers around the world
    από MikeG στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2019, 08:03
  2. Υπάρχει καλύτερο On-Off to travel around the World?
    από MikeG στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 158
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2011, 00:56
  3. It's the end of the world as we know it...
    από Ταξιδευτής στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2008, 15:40
  4. City lights from around the world
    από p@nos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2008, 21:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF