Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 4 από 4

Θέμα: Τεχνικές Ερωτήσεις για αναπαλαιωμένη μοτο

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/01/2012
    Μηνύματα
    0

    Τεχνικές Ερωτήσεις για αναπαλαιωμένη μοτο

    Γειά σας παιδιά! Με λένε Γιώργο και είμαι σχετικά καινούργιος στο χώρο της μοτοσυκλέτας (σαν αναβάτης) και φρέσκος-φρέσκος στο φόρουμ σας!!!

    ελπίζω να ποστάρω στο σωστό μέρος του φόρουμ σχετικά με τις ερωτήσεις που έχω να σας κάνω.

    Πριν ένα χρόνο περίπου βοήθησα τον πατέρα μου να αναπαλαιώσει ένα MZ ETZ251 (Δίχρονο 250 κ.εκ.) ανατολικής γερμανίας. (Επισύναψα και πρόσφατη φωτό) Οι παλιότεροι εδω μέσα ίσως να τα θυμάστε αυτά τα μηχανάκια (γαιδούρια τα λέω εγώ γιατί έχουν τρελή αντοχή κατα την εμπειρία μου). Αυτό το μηχανάκι λοιπόν προορίστηκε για μένα, αφού ο father έχει ήδη μια Harley Davidson Dyna Superglide του 2005 στην κατοχή του, ενώ εγώ πεθαίνω για παλιά μηχανάκια (έχω ξαναφέρει στη ζωή στο παρελθόν 2 Simson 50αράκια)

    Το μηχανάκι αυτό ανήκει στον κουμπάρο μας, ο οποίος το χρησιμοποιούσε αν δεν απατώμαι τη δεκαετία του '90 για μετακινήσεις στην Αθήνα. Μας το χάρισε λοιπόν πριν ένα χρόνο περίπου αφού το είχε παρατήσει εδώ και καμιά δεκαριά χρόνια, και το μηχανάκι βρίσκοταν σε ακινησια. Δυστυχώς δεν έχω φώτο "πριν" για να συγκρίνετε το αποτέλεσμα, αλλά σας εγγυώμαι οτι ο πατέρας μου και εγώ κάναμε πολύ καλή δουλειά στην αναπαλαίωση της μοτοσυκλέτας

    Το εξής πρόβλημα που έχουμε τώρα (και για το οποίο εγώ φοβόμουν απο την αρχή), είναι η έκδοση πινακίδας. Το μηχανάκι δεν είχε πινακίδα όταν το πήραμε, και ο κουμπάρος μας είπε οτι τις είχε παραδώσει (προσωρινά) όταν αποφάσισε να αφήσει το χόμπι της μηχανής. Επειδή το μηχανάκι βρίσκεται στην πόλη μου (στον Τύρναβο), ενώ εγώ μένω και σπουδάζω Θεσσαλονίκη, δεν έχουν γίνει ακόμα οι απαραίτητες ενέργειες να δούμε τι χρειάζεται για να ξαναβγούν πινακίδες (αν είναι κατι τετοιο εφικτό). Μιά είναι που λείπω εγώ και κατεβαίνω αραιά και που, και μιά που ο κουμπάρος έρχεται σπάνια επειδή λείπει σε νησί όπου και δουλεύει προσωρινά. Η πιό πρόσφατη προσπάθεια έγινε πριν τα χριστούγεννα, όταν ο πατέρας μου βρέθηκε με τον κουμπάρο και βρήκανε απλά ένα χαρτί που έχει στην κατοχή του ο κουμπάρος μας και λέει πότε παραδόθηκαν οι πινακίδες, διάφορες πληροφορίες για τη μοτοσυκλέτα (χρώμα, κυβικά και τα άλλα τυπικά). Μόνο αυτό.

    Ο πατέρας μου μου είπε ότι με αυτό το χαρτί μόνο ούτε μεταβίβαση γίνεται ούτε τίποτα, γιατί πολύ απλά αυτό το χαρτί είναι σαν απόδειξη απο το κράτος οτι η μηχανή παύει να υπάρχει πιά. Επειδή ο father δε σκαμπάζει μια απο τα τεχνικά αυτά θέματα αποφάσισα να απευθυνθώ σε εσάς ρε παιδιά να μου πείτε τι χρειάζεται να κάνω και αν είναι εφικτό να ξανακυκλοφορήσει το μηχανάκι, είτε με κανονικές πινακίδες, είτε με ιστορικές.

    Είναι πραγματικά κρίμα, πρώτα επειδή έπεσε πολλή δουλειά σε αυτό το μηχανάκι, και δεύτερον επειδή έχει γίνει σαν καινούργιο και είναι κρίμα απλα να κάθεται κάτω απο την κουκούλα άχρηστο. Ειδικά μετα τα χριστούγεννα που γύρισα για διακοπές και το έκανα μερικές βόλτες, θέλω να δώ τελικά αν γίνεται να δοθεί λύση σε αυτό το θέμα.

    Ξέρω οτι έκανα μεγάλη βλακεία που το κυκλοφόρησα τα χριστούγεννα που ήμουν κάτω.
    πρώτον επειδή δεν έχει ούτε πινακίδα, ούτε ασφάλεια
    δεύτερον επειδή ούτε δίπλωμα ελληνικό έχω για μηχανή, ούτε για αυτοκίνητο (Έχω αμερικάνικο δίπλωμα οδήγησης που είχα βγάλει στα 16 μου όταν ζούσα στην Ουάσινγκτον, ληγμένο πια βέβαια γιατί στο αμερικάνικο καθεστώς το δίπλωμα σου πρέπει να το ανανεώνεις κάθε 5 χρόνια, όχι όπως εδώ που λήγει μετά απο 60 χρόνια και όποιον πάρει ο χάρος)

    Για το δίπλωμα (μηχανής και αυτοκινήτου) θα ξεκινήσω μαθήματα μέσα στο μάρτιο μετά την εξεταστική.

    Μπορείτε να μου πείτε τι μπορώ να κάνω για το μηχανάκι;

    ορίστε και φωτό παρακάτω, κουκλί είναι!!! και συγγνώμη αν σας κούρασα!
    "My biggest error? Something that
    is to happen yet."

    Ayrton Senna

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/01/2012
    Μηνύματα
    0

    φωτό

    φωτό


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	snc00295.jpg 
Προβολές:	271 
Μέγεθος:	342,2 KB 
ID:	244684
    "My biggest error? Something that
    is to happen yet."

    Ayrton Senna

  3. #3
    Καταρχήν μπράβο για το ωραίο σου και σωστά γραμμένο κείμενο. Και από δομή και από σύνταξη και από γραμματική. Έχω προσωπικά βαρεθεί τα τσάτρα πάτρα κείμενα, που δεν έχουν σύνταξη, δεν έχουν γραμματική, δεν έχουν και λογική στο τέλος, δεν ξέρει τι ρωτάει αυτός που γράφει, μπερδεύει και αυτούς που πάνε να απαντήσουνε κ.ο.κ. Δεν με νοιάζει για την σύνταξη και αυτά, με νοιάζει ότι κατά κανόνα ασουλούπωτο κείμενο δείχνει και ασουλούπωτο μυαλό, και το δικό σου, δείχνει μυαλό συγκροτημένο και μεθοδικό και...σωστό.

    Μπράβο και για την ανακατασκευή, και για εμάς που έχουμε την ίδια τρέλλα είναι κατανοητή, και για εσένα που είσαι από μια μεριά και καμαρώνεις τον κόπο σου.

    Πάμε τώρα σε αυτό που ρωτάς.

    Υπάρχουν δύο περιπτώσεις. Θα πρέπει να επιβεβαιώσεις από τον συγγενή σου, ποιά από τις δύο έχει κάνει. Από αυτά που γράφεις, λογικά έχει κάνει την πρώτη, αλλά....μάθε!

    1) Η καλή-προσωρινή. Αν έχει κάνει ο συγγενής σου ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΑΚΙΝΗΣΙΑ του οχήματος. Αυτή γίνεται στην ΔΟΥ που υπάγεται ο φορολογούμενος, οπότε πρέπει να πας στην ΔΟΥ Τυρνάβου ή όπου είχε πάει ο συγγενής σου και είχε κάνει την ακινησία. Εκεί με το χαρτί αυτό που λες ότι έχεις στα χέρια σου(και το οποίο δεν είναι καθόλου μα καθόλου ασήμαντο όπως το νομίζεις), θα κάνεις ΑΡΣΗ ΤΗΣ ΑΚΙΝΗΣΙΑΣ στο αρμόδιο γραφείο, θα ρωτήσεις εκεί και θα σου πούνε που. Επειδή δεν είσαι ο κάτοχος, θα χρειαστείς μια επίσημη εξουσιοδότηση από τον κάτοχο, αυτόν δλδ που το ονομά του είναι στην άδεια και έκανε την ακινησία, εκτός κι αν πάει ο ίδιος. Με την άρση της ακινησίας, θα λάβεις την άδεια του οχήματος, και ΙΣΩΣ και την πινακίδα κυκλοφορίας. Γιατί ίσως; Γιατί οι ΔΟΥ καταστρέφουν ανά 1-2 χρόνια τις πινακίδες. Αν η πινακίδα σου έχει καταστραφεί από την ΔΟΥ, δεν τρέχει τπτ, απλά θα σου δώσει η ΔΟΥ και ένα χαρτί που θα λέει ότι καταστράφηκε η πινακίδα. Στην διαδικασία της ΑΡΣΗΣ της ακινησίας, στην ΔΟΥ, θα πληρώσεις το τέλος κυκλοφορίας του τρέχοντος έτους και τίποτα άλλο.

    Με την παλιά άδεια, και το χαρτί που λέει ότι καταστράφηκε η πινακίδα, ΑΝ καταστράφηκε, θα κάνεις κανονικά μεταβίβαση στο ονομά σου (και έκδοση νέας πινακίδας ΑΝ καταστράφηκε) στο ΚΕΠ της αρεσκείας σου, με την διαδικασία που θα σου πει το ΚΕΠ.

    Η έκδοση της νέας πινακίδας είναι ΔΩΡΕΑΝ αν αυτή έχει καταστραφεί από την ΔΟΥ. Προσοχή, αν είναι πρώτη φορά που τυχαίνει στον υπάλληλο ΚΕΠ τέτοιο πράγμα, μπορεί να μην το ξέρει, και να σου ζητήσει την περίπτωση που ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ εσύ την έκδοση νέας πινακίδας (σαν να την είχες χάσει εσύ). Το κράτος στην χάλασε, το κράτος ωφείλει να σου βγάλει άλλη. Δεν είναι κανά ποσό, αλλά γιατί να το χαρίσεις...

    Η μεταβίβαση, θα έχει το νόμιμο συνήθες κόστος.

    Στην διαδικασία της ΑΡΣΗΣ της ακινησίας, στην ΔΟΥ, θα πληρώσεις το τέλος κυκλοφορίας του τρέχοντος έτους και τίποτα άλλο.

    Αυτή είναι η καλή περίπτωση.

    2) Η κακή περίπτωση-μόνιμη. Να έχει γίνει ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΟΧΗΜΑΤΟΣ, δλδ μόνιμη διαγραφή στο υπουργείο συγκοινωνιών. Σε αυτήν την περίπτωση, δυστυχώς, δεν γίνεται κάτι νόμιμα.

    Μπορείς να κάνεις κάτι έμμεσα, δλδ να βρεις ένα πλαίσιο ή άλλο διαλυμένο ίδιο μοντέλο, και με την άδεια ΕΚΕΙΝΟΥ και το πλαίσιο ΕΚΕΙΝΟΥ, να περάσεις τα ανακατασκευσμένα πράγματα σε αυτό και να έχεις νόμιμη άδεια. Στην ουσία όμως θα έχεις μια άλλη μοτό, όχι αυτή του συγγενή σου.

    Παράτυπα, αν το πλαίσιο της διαλυμένης είναι κατεστραμένο επίσης, μπορείς να ''χτυπήσεις'' στο δικό σου πλαίσιο τα νούμερα της άλλης άδειας, αυτό όμως είναι ΤΥΠΙΚΑ παράνομο, και σε εξωνυχιστικό έλεγχο (πιθανότητα σχεδόν μηδέν, αλλά ΟΧΙ μηδέν), μπορεί και να μπλέξεις.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    μια μικρη επισημανση. πολυμηχανε καλο θαναι την τελευταια παραγραφο να την σβησεις. δεν μπορει να γραφονται τετοια στον αερα. υπαρχουν και τα πμ


Παρόμοια θέματα

  1. τεχνικες οδηγησης για αρχαριους
    από Rezeguet στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 82
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2005, 19:15
  2. ερωτήσεις για αερόψυκτο και τσοκ
    από johnpan στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2005, 22:52
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2005, 10:13
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2004, 15:08
  5. Ερωτήσεις για ιδιοκτήτες MONO Transalp 600!
    από transalper600 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2004, 20:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF