Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 42

Θέμα: Triumph 800cc Test Driven :)

  1. #1
    To infinity...and beyond! Το avatar του/της argy_kap
    Εγγραφή
    11/08/2005
    Μηνύματα
    863

    Triumph 800cc Test Driven :)

    Χτες ήρθε, σήμερα το έκανα βόλτα.....λοιπόν....έχουμε και λέμε....

    Το πρώτο πράγμα που καταλαβαίνεις μόλις ανέβεις είναι ο μικρότερος όκγος....έχει μεγάλο όγκο ανάμεσα στα πόδια σου αλλά γενικά η αίσθηση που έχεις είναι οτι είναι μικρότερο....πολύ ωραία τα όργανα, πολύ άσχημο το κενό ανάμεσα στο ντεπόζιτο και τα όργανα.....

    Ο ήχος είναι λίγο ήρεμος, αλλά η μεγάλη διαφορά είναι το κιβώτιο.....δεν νομίζω οτι έχει καμία σχέση μα ΚΑΜΙΑ σχέση με του 1050....ήσυχο κούμπωμα, μαλακές αλλαγές.....χάρμα!

    Στην κίνηση μέσα στην πόλη είναι παπί.....κόβει πολύ, μπαίνει άνετα σφήνες και τραβάει απο πολύ χαμηλά.....είναι λίγο ήρεμο αν έχεις συνηθίσει το 1050 και πολύ πιο ήσυχο....

    Το βασικότερο αρνητικό στοιχείο του είναι τα φρένα.....τολμώ να πω οτι είναι και χειρότερα του V-strom.....νομίζω οτι η έλλειψη ακτινικής τρόμπας καταστρέφει το σύστημα των φρένων....στην αρχή νόμιζα οτι κάτι δεν πάει καλά αλλά μετά κατάλαβα....

    Επίσης μου πήρε και λίγη ώρα να πατήσω καλά στο λεβιέ του πίσω φρένου.... μου φάνηκε να είναι μακριά απο την φυσική του θέση αλλά είναι μάλλον απο την συνήθεια μου απο το 1050...

    Αν το μηχανάκι εμφανιζόταν στην αγορά πριν απο 2-3 χρόνια θα ήταν σε πωλήσεις στο επίπεδο του V-strom. Τώρα με την οικονομική κατάσταση δεν ξέρω πως θα πάει....πάντως για τα 9000 χιλιάρικα που ζητάει παίρνεις ένα καλό μηχανάκι...και στα δικά μου τα μάτια και πολύ όμορφο...

    Αυτά προς το παρόν....

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    οδήγησες αυτό με τις ακτίνες?

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της akamarinos
    Εγγραφή
    03/04/2006
    Μηνύματα
    299

    Re: Triumph 800cc Test Driven :)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
    Χτες ήρθε, σήμερα το έκανα βόλτα.....λοιπόν....έχουμε και λέμε....


    Το βασικότερο αρνητικό στοιχείο του είναι τα φρένα.....τολμώ να πω οτι είναι και χειρότερα του V-strom.....νομίζω οτι η έλλειψη ακτινικής τρόμπας καταστρέφει το σύστημα των φρένων....στην αρχή νόμιζα οτι κάτι δεν πάει καλά αλλά μετά κατάλαβα....
    σε μια μέρα χλωμό να πρόλαβαν να τα στρώσουν

    μάλλον τα πλάκωσες και συ......ίσως να ψιλο-αρπαξαν

  4. #4
    To infinity...and beyond! Το avatar του/της argy_kap
    Εγγραφή
    11/08/2005
    Μηνύματα
    863
    όχι, ζυτή ζάντα.....

    Το μηχανάκι είχε 3 ΧΛΜ στο κοντέρ, δεν νομίζω να φταίει αυτό για τα φρένα.... απλά η δαγκάνα και το πως είναι στημένα τα φρένα δεν νομίζω οτι κάνουν για το μηχανάκι....εκτός αν είμαι καλομαθημένος.....

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panoskl
    Εγγραφή
    06/04/2008
    Μηνύματα
    245
    Να σε ρωτήσω πού το οδήγησες;

    Τί δεν σε ικανοποίησε από τα φρένα; Δύναμη; Αίσθηση;

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.790
    Με 3 χλμ στο κοντέρ τα φρένα είναι απολύτως λογικό να μην έχουν την σωστή αίσθηση και δύναμη.Θέλουν 60-80χλμ να στρώσουν.Στο δικό μου (S1000RR) άρχισα να έχω αίσθηση μετά τα 40-50 χλμ.

  7. #7
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
    όχι, ζυτή ζάντα.....

    Το μηχανάκι είχε 3 ΧΛΜ στο κοντέρ, δεν νομίζω να φταίει αυτό για τα φρένα.... απλά η δαγκάνα και το πως είναι στημένα τα φρένα δεν νομίζω οτι κάνουν για το μηχανάκι....εκτός αν είμαι καλομαθημένος.....

    ειναι απλο....εσεις οι χιλιοπενηνταρηδες θελετε να κρατησετε την μεταπωληση ψηλα...

    εσενα μπορει να σ'εβαλε και ο Captain Iglo... :wacko:



    Περα απο την πλακα....το μηχανακι ΑΝ δεν το δουμε σαν "ξεπατικωμα" του GS (Που δεν ειναι τιμητικο γιατι αυτο καναν οι κινεζοι με τα αυτοκινητα και τους τη λεγαν ολοι) ,
    ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ηρθε να γεμισει την κατηγορια μια χαρα....αυτα που δεν μπορεις να φορτωσεις σε ενα Versys Π.χ. και εκει που δεν μπορεις να "περπατησεις" ενα Vstrom αυτο θα τα κανει....



    ΓΙΑ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ και ΤΟ φαναρι που ειπες , η βαση τους ειναι μια διπλη μασιφ μπαρα , πολυ πιο δυνατη και σταθερη απο καγκελακια και αλλες βασης....


    το γμτ ειναι οτι τελη κυκλοφοριας πληρωνει τα ιδια με ενα 1200αρι και οτι ΑΚΟΜΑ και 1 /1 να ηταν η στερλινα δε θα το βλεπαμε σε χαμηλη τιμη (το πολυ να ερχοταν 8700)
    Accipere quam facere praestat injuriam

  8. #8
    Για τους Πατρινούς .


    Τη Τεταρτη (22/12) ο Αργυρόπουλος θα κανει παρουσιαση στο νεο Tiger 800 .

    http://www.forumtriumph.gr/post36114.html#p36114


  9. #9
    To infinity...and beyond! Το avatar του/της argy_kap
    Εγγραφή
    11/08/2005
    Μηνύματα
    863
    Το οδήγησα στον Φτούλη στον Βόλο.

    Για τα φρένα νομίζω ότι η 2πίστονη δαγκάνα είναι λίγη για αυτό το μηχανάκι....η αίσθηση ήταν οτι ήθελα αρκετή δύναμη για να πιάσουν και όταν έπιαναν ήταν "μαλακά".

    Μπορεί να έχεις δίκιο και μετά από 100 χλμ να είναι καλύτερα....αλλά πόσο καλύτερα....άσε που σίγουρα έχει γίνει για θέμα κόστους.....

    @SVX στις φώτο δείχνει σαν ξεπατίκωμα του BMW αλλά από κοντά εμένα δεν μου μοιάζει καθόλου....για την βάση που λες είναι σίγουρα σταθερή και καλή, όπως και πολύ στιβαρό μοιάζει και το σύστημα με τα φώτα μπροστά αλλά αυτό που με χαλάει κάπως είναι η απόσταση και το κενό που έχει ανάμεσα στο ντεπόζιτο και τα φώτα....απλά δεν μου κάθετε καλά στο μάτι....οχι οτι έχει κάποιο λειτουργικό πρόβλημα.....άσε που νομίζω οτι λειτουργικά βοηθάει γιατί η κεντρική κλειδαριά είναι κολλητά με το ντεπόζιτο και δεν πάει η καλωδίωση μέχρι τα φώτα....


  10. #10
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Εγω παντως νομιζω οτι αν εχει μια τιμη 9000? εχοντας και καποια πραγματα επανω(ΑΒS?) θα πουλησει καλα.Αρκει να μην κανει κι αυτο πολιτικη BMW:9000? το μηχανακι σκετο χωρις τιποτα επανω και να σου ζηταει ενα καρο λεφτα για αξεσουαρ.
    Εαν κοιταζα αυτην την κατηγορια το Triumph θα ηταν μια πολυ καλη επιλογη,ειδικα αν-δεν το ξερω-η εκδοση με τον 21'' τροχο(το ''χωματινο'' ας πουμε) κινειται σε αυτα τα πλαισια τιμης
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  11. #11
    θα ορκιζομουν οτι διαβασα σ' ενα απ' τα τελευταια τευχη moto ή bikes ότι εχει πολυ καλα φρενα, καλη αποδοση, με δαγκανες της nissin κλπ κλπ... ξενερωσα
    η τύχη χτυπάει την πόρτα σου μόνο μια φορά, αλλά η ατυχία έχει πολύ μεγαλύτερη υπομονή...

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lagman
    θα ορκιζομουν οτι διαβασα σ' ενα απ' τα τελευταια τευχη moto ή bikes ότι εχει πολυ καλα φρενα, καλη αποδοση, με δαγκανες της nissin κλπ κλπ... ξενερωσα
    Τα μοτοπεριοδικά είναι διαφημιστες των εταιριών τις περισσότερες φορές .

  13. #13
    Το τελευταιο μοτο εχει τεστ.

    Το ανοιγεις και καπακι 3φυλλη ενθετη διαφημιση της Triumph
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  14. #14
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
    Εγω παντως νομιζω οτι αν εχει μια τιμη 9000? εχοντας και καποια πραγματα επανω(ΑΒS?)
    OXI abs


    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
    .Αρκει να μην κανει κι αυτο πολιτικη BMW:9000? το μηχανακι σκετο χωρις τιποτα επανω και να σου ζηταει ενα καρο λεφτα για αξεσουαρ.
    AYTO ακριβως βλεπω να κανειι


    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
    Εαν κοιταζα αυτην την κατηγορια το Triumph θα ηταν μια πολυ καλη επιλογη,ειδικα αν-δεν το ξερω-η εκδοση με τον 21'' τροχο(το ''χωματινο'' ας πουμε) κινειται σε αυτα τα πλαισια τιμης
    10500-11000 ευρω...
    Accipere quam facere praestat injuriam

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Το τελευταιο μοτο εχει τεστ.

    Το ανοιγεις και καπακι 3φυλλη ενθετη διαφημιση της Triumph



    δηλαδη σημερα που πηρα το τελευταιο moto που εχει παρουσιαση-τεστ το νεο speed triple κ' κυριολεκτικα του 'χουν πλεξει (τριπλο-βελονιά!!) ''τα'' εγκώμια, λες να διατηρω φρουδες ελπιδες..??? τς τς τς.....
    η τύχη χτυπάει την πόρτα σου μόνο μια φορά, αλλά η ατυχία έχει πολύ μεγαλύτερη υπομονή...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2010, 21:22
  2. test ride Triumph Tiger 1050
    από el_hymador στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2007, 02:39
  3. new motogp 800cc test video
    από ruyjin στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 11:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF