Σελίδα 4 από 19 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 283

Θέμα: Nordkapp - Trip Planning

  1. #46
    Πολυ χονδρικα κατι τετοιο εχουμε στο μυαλο μας...

    http://maps.google.com/maps/ms?ie=UT...2a5fc657fa2377

    Να ανεβουμε απο Α.Πετρουπολη και να κατεβουμε απο αριστερα.
    Ο γύρος του κόσμου με Vespa

  2. #47
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    η συντομότερη διαδρομή για ανέβα-κατέβα είναι η Σουηδία τόσο γεωμετρικά αν το δείς στο χάρτη όσο και επι της ουσίας. Έχει και ψηλότερα όρια ταχύτητας απο τις 2 γείτονες χώρες.

    Σε 12-14 μέρες βγαίνει ως ironbutt αλλά δεν θα δείς απολύτως τίποτα!

    Το τι είναι must see είναι θέμα υποκειμενικό. Πχ για μένα δεν έπαιζε να δω πόλεις (oslo, bergen κλπ)... δεν μου λέει κάτι. Θέλω επαρχιακό δρόμο και αξιοθέατα της φύσης. Για κάποιον άλλον οι πόλεις της Νορβηγίας και τα μουσεία τους μπορεί να αποτελεί το νο 1 αξιοθέατο...

    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Οταν λες σε 12-14 μερες βγαινει σε ποια ακριβως διαδρομη αναφερεσαι;
    Απο Νordkapp εως που;;;

    Παντως αν κρινω απο το προπερσινο ταξιδιωτικο σου απ'το οποιο εγινε copy-paste στο gps τα γουστα μας δεν διαφερουν...

    Επισης σκεπτομενος μια συμβουλη ενος φιλου που με τη μηχανη του εχει γυρισει σχεδον ολη την Ευρωπη, λεω να αφιερωσουμε περισσοτερο χρονο στη Νορβηγια που ειναι τοσο μακρια μας και δεν θα μας δωθει ευκολα η ευκαιρια να την ξαναεπισκεφτουμε!
    Ο γύρος του κόσμου με Vespa

  3. #48
    ΣΩΣΤΆ ρούχα
    μερικά ανταλλακτικά
    1 μπετονι για βενζίνα
    μπόλικα ευρω
    και
    ξεκινάτε

    όπου και να φτάσετε, θα είναι μαγκιά.!


  4. #49
    ΑΝΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ ΠΑΙΔΙΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!

    Μην πτοειστε απο τιποτε!!!

    Καντε ονειρα μονον ετσι θα επιβιωσουμε...τσαμπα ειναι!!!!!!!

    Εγω παντως εχω πει στον εαυτο μου πως και με αδεια τσεπη αυτο το ταξιδι θα το κανω

    Τωρα η Vespa θα με παει;;;Εγω θα την παω;;;Ποιος ξερει...
    Ο γύρος του κόσμου με Vespa

  5. #50
    Η γνωμη μου ειναι να αφιερωσετε περισσοτερο χρονο στον τελικο προορισμο που ειναι η ΝΟΡΒΗΓΙΑ. Ανεβειτε απο οσο δυνατον το συντομο κομματι του ταξιδιου, και συγουρα ξεχαστε ΡΩΣΙΑ εντελος χασιμο χρονου και μην ξεχνατε οτι θελει βιζα, και αρκετη ταλαιπωρια στα συνωρα της χωρας αυτης..

  6. #51
    Αρχικά δημιουργήθηκε από s_gogos
    Οταν λες σε 12-14 μερες βγαινει σε ποια ακριβως διαδρομη αναφερεσαι;
    Απο Νordkapp εως που;;;

    Παντως αν κρινω απο το προπερσινο ταξιδιωτικο σου απ'το οποιο εγινε copy-paste στο gps τα γουστα μας δεν διαφερουν...

    Επισης σκεπτομενος μια συμβουλη ενος φιλου που με τη μηχανη του εχει γυρισει σχεδον ολη την Ευρωπη, λεω να αφιερωσουμε περισσοτερο χρονο στη Νορβηγια που ειναι τοσο μακρια μας και δεν θα μας δωθει ευκολα η ευκαιρια να την ξαναεπισκεφτουμε!
    12-14 μέρες μετρώντας απο Ανκόνα : Ιταλία-Αυστρία-Γερμανία μόνο απο autobahn - Σουηδία, καρφί πάνω χωρίς να πας σε μεγάλες πόλεις ... Επιστροφή το ίδιο ή και απο Νορβηγία αλλά μόνο μέσω του Ε6, κανένα επαρχιακό. Βέβαια, το πλεονέκτημα των αυτοκινητόδρομων το χάνεις με τη βέσπα (δεν έχεις υψηλές μουαγέν) και επιπλέον έχετε αφετηρία Θεσσαλονίκη οπότε αλλάζει ο συλλογισμός ...

    Για το τελευταίο, συμφωνώ απόλυτα για τη Νορβηγία, εξάλλου το έγραψα και σε προηγούμενο ποστ. Θα δώσεις βαρύτητα στη νότιο-ανατολική χώρα

    (και όταν πάτε με το καλό, να σου δώκω μια παραγγελία γιατί κάτι μου λείπει απο πάνω )


  7. #52
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    ... (υψηλές μουαγέν) ...

    Οι υψηλές μουαγιέν που διαθέτει η βέσπα, τί είναι????


    Συγγνώμη κιόλας αλλά είμαι λίγο άσχετος....
    "Qu ils mangent de la brioche"

  8. #53
    Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
    Οι υψηλές μουαγιέν που διαθέτει η βέσπα, τί είναι????


    Συγγνώμη κιόλας αλλά είμαι λίγο άσχετος....
    δεν έχει υψηλές μουαγέν, το διόρθωσα


    μέση ταχύτητα ταξιδιού, ή μέση ωριαία αν προτιμάς αν και δεν είναι ακριβώς το ίδιο

  9. #54
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    [...](και όταν πάτε με το καλό, να σου δώκω μια παραγγελία γιατί κάτι μου λείπει απο πάνω )
    Κι εκεινα τα αυτοκόλλητα Polarcirkelen που τόσο άδοξα τα έχασα...
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 700_Thespieis
    Εγγραφή
    15/04/2007
    Μηνύματα
    480
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Μήπως το logo στις 2 φωτό που έβαλες, προϊδεάζει για την κατάληξη?

    stonkolo & mlksbikers.com ??

    xaxaxa


  11. #56
    Αρχικά δημιουργήθηκε από s_gogos

    Κια εκτος απ'τις εικονες αυτες, χανουμε κι ενα αλλο μεγαλο στοιχημα με τον εαυτο μας.Το να γυρισουμε σπιτια μας και μετα απο χρονια να λεμε οτι πηγαμε οδικως με τις βεσπες μας στο Νορτνκαπ (τουλαχιστον με τον τροπο που σκεφτομαστε εμεις, ειναι μεγαλο στοιχημα ).


    ρε παλικαρε πολυ ωραια ολα αυτα , αλλα οταν κανουμε κατι τοσο ιδιαιτερο το κανουμε και ανυπομονουμε να το ζησουμε και να το απολαυσουμε. εσυ μ αυτα που λες μου φαινεται οτι περισσοτερο χαιρεσαι με το ακραιο του ολο θεματος και λιγοτερο με το να ευχαριστηθεις το ταξιδι.

    μπορει να κανω και λαθος, αν και σπανιο αλλα μηπως πρεπει να το επαναπροσδιορισετε λιγο το εγχειρημα. εγω δεν λεω οτι δεν θα τα καταφερετε αλλα οτι θα ταλαιπωρηθειτε τσαμπα κερδιζοντας ενα προσωπικο στοιχημα που παραειναι ρομαντικο ρε παιδακι μου. συν οτι θα σας βγει και η παναγια απ την κουραση.ειδικα αν δεν εχετε δυνατη φυσικη κατασταση.λογικο ειναι.και κουρασμενος ουτε τοπια απολαμβανεις , ουτε τιποτα.

    και στο λεω γιατι αν εμενα αυριο μου καρφωνοταν οτι θα παω κολυμπωντας στην ιταλια το τελευταιο που θα μου χρειαζοταν ειναι εμψυχωση!



  12. #57
    Αρχικά δημιουργήθηκε από s_gogos
    [...]Μην πτοειστε απο τιποτε!!![...]

    Γιατι να πτοηθούμε; Εμεις θα παμε;
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  13. #58
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    12-14 μέρες μετρώντας απο Ανκόνα : Ιταλία-Αυστρία-Γερμανία μόνο απο autobahn - Σουηδία, καρφί πάνω χωρίς να πας σε μεγάλες πόλεις ... Επιστροφή το ίδιο ή και απο Νορβηγία αλλά μόνο μέσω του Ε6, κανένα επαρχιακό. Βέβαια, το πλεονέκτημα των αυτοκινητόδρομων το χάνεις με τη βέσπα (δεν έχεις υψηλές μουαγέν) και επιπλέον έχετε αφετηρία Θεσσαλονίκη οπότε αλλάζει ο συλλογισμός ...

    Για το τελευταίο, συμφωνώ απόλυτα για τη Νορβηγία, εξάλλου το έγραψα και σε προηγούμενο ποστ. Θα δώσεις βαρύτητα στη νότιο-ανατολική χώρα

    (και όταν πάτε με το καλό, να σου δώκω μια παραγγελία γιατί κάτι μου λείπει απο πάνω )

    Δηλαδη καπου στις 6-7 μερες για να πας και αλλες 6-7 για να γυρισεις θες να πεις;
    Αυτες τις μερες με ποσα χιλιομετρα/μερα τις υπολογισες;

    (οτι θες )

    Αρχικά δημιουργήθηκε από benny
    ρε παλικαρε πολυ ωραια ολα αυτα , αλλα οταν κανουμε κατι τοσο ιδιαιτερο το κανουμε και ανυπομονουμε να το ζησουμε και να το απολαυσουμε. εσυ μ αυτα που λες μου φαινεται οτι περισσοτερο χαιρεσαι με το ακραιο του ολο θεματος και λιγοτερο με το να ευχαριστηθεις το ταξιδι.

    μπορει να κανω και λαθος, αν και σπανιο αλλα μηπως πρεπει να το επαναπροσδιορισετε λιγο το εγχειρημα. εγω δεν λεω οτι δεν θα τα καταφερετε αλλα οτι θα ταλαιπωρηθειτε τσαμπα κερδιζοντας ενα προσωπικο στοιχημα που παραειναι ρομαντικο ρε παιδακι μου. συν οτι θα σας βγει και η παναγια απ την κουραση.ειδικα αν δεν εχετε δυνατη φυσικη κατασταση.λογικο ειναι.και κουρασμενος ουτε τοπια απολαμβανεις , ουτε τιποτα.

    και στο λεω γιατι αν εμενα αυριο μου καρφωνοταν οτι θα παω κολυμπωντας στην ιταλια το τελευταιο που θα μου χρειαζοταν ειναι εμψυχωση!


    Ανυπομονουμε πιστεψε μας

    Μπορει να ειναι λιγο ανορθοδοξο το σχεδιο μας, μπορει να μας βγει η Παναγια απ'την κουραση, μπορει να μην δουμε ολα οσα θα θελαμε να δουμε, μπορει, μπορει, μπορει...
    Τωρα τι θεωρει ευχαριστηση ο καθενας ειναι νομιζω κατι που διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο.
    Καποιος μπορει να ονειρευεται ποτε θα φτασει το τελος της βδομαδας για να κατεβει στους γονεις του στο χωριο και να χαλαρωσει (μαγκια του).
    Καποιος αλλος παλι να φορτωσει τη γκομενα στη μπεμπα και να κατεβει για γουικεντ Χαλκιδικη (ντεν εχω αυτοκινητο καρντια μου και ουτε τελω να αποκτησω).
    Ο παραλλος να παρει το αεροπλανο και να παει στα νησια του Πασχα, να πινει ολη μερα τα κοκτειλ του και να του κανουν αερα οι μαυροι (τι να πω γι'αυτον?)...
    Απ'την αρχη αυτου του θεματος εδειξα με τι περιπου τη βρισκω.
    Αυτο που κανει τη διαφορα ειναι τα ποσοστα τον ανθρωπων που επιλεγουν να κανουν κατι απ'τα παραπανω.Και δυστυχως δειχνουν οτι καπου στην πορεια της τρελης εξελιξης μας για να εχουμε γρηγορο αυτοκινητο, γρηγορο φαγητο, γρηγορη στυση εχουμε χασει τον ρομαντισμο μας οπως λες.
    Μπορει να σου ακουγονται ασχετα ολα αυτα με το εγχειρημα μας, αλλα ειναι απορροια ολων αυτων που ζω και ακουω καθημερινα και γυρω μου και με βγαζουν εξω απ'τα ρουχα μου.Ειναι αποψη μου και δεν θελω να την επιβαλλω σε κανεναν απλα να την μοιραστω...
    Ο γύρος του κόσμου με Vespa

  14. #59
    Αρχικά δημιουργήθηκε από s_gogos
    Δηλαδη καπου στις 6-7 μερες για να πας και αλλες 6-7 για να γυρισεις θες να πεις;
    Αυτες τις μερες με ποσα χιλιομετρα/μερα τις υπολογισες;
    5000/6 ή 5000/7
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  15. #60
    Μπράβο στο κουράγιο σας μάγκες… δύσκολο εγχείρημα , αλλά ,φυσικά, όχι ακατόρθωτο…

    (Το πιο δύσκολο , για εμένα , είναι οι …30 μέρες άδεια….)

Σελίδα 4 από 19 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κολλημένο trip master
    από lefteris777 στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2004, 06:11
  2. Εντυπώσεις απ' το Nordkapp!!!
    από antares στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2004, 14:12
  3. moto trips foto album by mm
    από monstermind στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2004, 09:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF