Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: x-max 250 abs 2010 - sh 300 abs

  1. #1

    x-max 250 abs 2010 - sh 300 abs 2010

    καλημερα σε ολους,

    ειμαι αναμεσα στα δυο, ο αποθηκευτικος χωρος και η εμφανιση μου ειναι αδιαφορα, οπως και η ελλειψη ζελατινας για το honda, η καταναλωση και η αξιοπιστια με ενδιαφερουν κυριως...

    εχω ακουσει οτι το yamaha εχει προβλημα με την μεταδοση, ισως ισχυει για τοπαλιοτερο μοντελο δεν ξερω...

    παρακαλω για τα σχολια σας...



  2. #2
    Σε αυτή την κατηγορία δεν υπάρχει κανένα σκούτερ που πλησιάζει το SH 300, σε οποιονδήποτε τομέα. Πόσο μάλλον εφόσον δεν σε ενδιαφέρει κι η εμφάνιση.
    Υποφέρω από χρόνια μπαλαρινίαση.

  3. #3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Amplified
    Σε αυτή την κατηγορία δεν υπάρχει κανένα σκούτερ που πλησιάζει το SH 300, σε οποιονδήποτε τομέα. Πόσο μάλλον εφόσον δεν σε ενδιαφέρει κι η εμφάνιση.
    ναι εχω ακουσει καλα λογια κι εγω, αλλα το xmax τι προβληματα βγαζει ξερουμε;

    επισης τι πραγματικη μεση καταναλωση εχουν αυτα τα δυο;

    ευχαριστω για την απαντηση φιλε...



  4. #4
    παιδια ενας - ενας μην σκοτωνεστε να απαντησετε...


  5. #5
    sh και μη το σκεφτείς και πολύ
    "I feel like dining with hitchock every time that we fuck"

  6. #6
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    εγώ έχω το SH300 2009 χωρίς ABS με ABS που έχω οδηγήσει φρενάρει καλύτερα τόσο σε καλή άσφαλτο όσο και περιέργως σε άσχημη(με σαμαράκια)

    service θέλει στα 1000km και μετά στα 6000km, 12.000km κτλ

    ιμάντα αλλάζει κάθε 18.000km και μπουζί κάθε 12.000km

    το κόστος για το προγραμματισμένο service είναι περίπου στα 70euro

    η αυτονομία του εντός πόλης είναι από 140km-170km εάν βρεθείς σε ανοιχτό δρόμο χωρις σταματα ξεκίνα πάς 220-230 με 1 ρεζερβουάρ

    οι επιδόσεις του ήταν καλές έγιναν πολύ καλύτερες με την ολόσωμη leo vinci και τα φυγοκεντρικά j.costa(θέλει μπιλάκια όμως των 40euro σχεδόν κάθε service και κάνει η μετάδοση σαν ξεροκάμπανο ducati), η τελική του περιορίζεται σε λίγο παραπάνω από 150km(τα 140 τα πιάνει αέρα και μετά αργά μέχρι την τελική του)

    στο δρόμο στρίβεις άφοβα σαν να έχεις street μηχανή, τα φώτα του το βράδυ είναι πολύ καλά και η σέλα του αρκετά αναπαυτική και για 2 άτομα τέλος ταλαντώσεις όταν στρίβεις σε σχέση με το sh150 δεν υπάρχουν.Θέλουν λίγο σφίξιμο τα πίσω αμορτισέρ για να μην έχεις κουνήματα στην τελική του

    ο χώρος κάτω από την σέλα δεν είναι αρκετός για full face κράνος ενώ στο ντουλαπακι στα πόδια σου υπάρχει και μπρίζα για φορτιστή, το καντράν του πλήρη και ευανάγνωστο

    έχω κάνει 13.000km και πιστευω ότι αξίζει τα χρήματα του αφου το χρησιμοποιώ και εντός πόλης αλλά και για να κάνω κοντινές εκδρομές

    ελπίζω να σε κάλυψα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sh300.jpg 
Προβολές:	1877 
Μέγεθος:	96,0 KB 
ID:	220052

  7. #7
    ευχαριστω φιλε, κατατοπιστικοτατος, πηγα και το ειδα σημερα, ωραιο, δεν το οδηγησα βεβαια γιατι δεν βρηκα μεταχειρισμενο, αλλα λιγο μικρο ρε γμτ και ειμαι ολοκληρο ντερεκι, αλλα ενταξει την δουλεια μου θελω να κανω δεν βαριεσαι...


  8. #8
    θα κατατοπιστεις αν ριξεις μια ματια στο: http://forum.scooterclubhellas.gr/portal.php

    εκει ψαχτηκα οταν αγορασα το kymco downtown 300....

    το honda τα χει ολα..όχι βεβαια τοσο γρηγορο οσο το προρρηθεν κι ουτε επισης την

    αισθητικη του....
    η τύχη χτυπάει την πόρτα σου μόνο μια φορά, αλλά η ατυχία έχει πολύ μεγαλύτερη υπομονή...

  9. #9
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lagman

    εκει ψαχτηκα οταν αγορασα το kymco downtown 300....

    το honda τα χει ολα..όχι βεβαια τοσο γρηγορο οσο το προρρηθεν κι ουτε επισης την

    αισθητικη του....
    έχει μικρούς τροχούς όμως που συνεπάγετε μειωμένο κρατημα ενω σε λακούβες παίζει να μείνεις και μέσα

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lagman
    http://forum.scooterclubhellas.gr/portal.php[/url]

    nai to ksero, alla prepei na gineis melos kai variemai...

    eyxaristo file...


  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mixalakis
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    391
    Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του x-max είναι η εκμετάλλευση των χώρων, χωρίς να είναι ολόκληρη μαούνα.
    Αντίστοιχα το μεγαλύτερο μειονέκτημα του sh είναι ότι έχει μηδαμινό χώρο κάτω από τη σέλα, που ειδικά για ένα εργαλείο πόλης είναι σοβαρό.

    Από τη στιγμή που δεν σε ενδιαφέρουν οι χώροι, η λύση του sh είναι απλά μονόδρομος!!

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannou_b
    Εγγραφή
    20/11/2002
    Μηνύματα
    199
    Ολο για χωρους ακουω. Βαλε μια μπαγκαζιερα και εισαι οκ.Ειχα το Γιαμαχα και το εδωσα σχεδον καινουργιο γιατι δεν μπορουσα αλλο τον ηχο απο την μεταδοση. Τωρα εχω 2 SH το 300 και το 150 μοντελα και τα δυο 2010. Ενα εχω να σου πω. Στα 300 κ. δεν υπαρχει αλλο σκουτερ.

  13. #13
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Amplified
    Σε αυτή την κατηγορία δεν υπάρχει κανένα σκούτερ που πλησιάζει το SH 300, σε οποιονδήποτε τομέα. Πόσο μάλλον εφόσον δεν σε ενδιαφέρει κι η εμφάνιση.
    +1000κατι Downtown και τα ρέστα ειναι απλά οδοντοκρεμες και δήθεν.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panoskl
    Εγγραφή
    06/04/2008
    Μηνύματα
    245
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
    ευχαριστω φιλε, κατατοπιστικοτατος, πηγα και το ειδα σημερα, ωραιο, δεν το οδηγησα βεβαια γιατι δεν βρηκα μεταχειρισμενο, αλλα λιγο μικρο ρε γμτ και ειμαι ολοκληρο ντερεκι, αλλα ενταξει την δουλεια μου θελω να κανω δεν βαριεσαι...

    Επειδή είμαι κι εγώ ντερέκι, και το έχω σκεφτεί το θέμα σκούτερ σε σχέση με το ύψος μου, πρέπει να υπολογίσεις εκτός από την άνεση και την ασφάλεια.

    Γνώμη μου είναι ότι πρέπει να έχουν αρκετή απόσταση τα γόνατά σου από την ποδιά και να πατάνε άνετα τα παπούτσια σου χωρίς να σφηνώνουν πουθενά.

    Επίσης τα γκριπ να μην βρίσκουν στο πάνω μέρος των ποδιών σου στο τέρμα του τιμονιού. Αυτό μπορεί να σου στοιχίσει καμιά χαζοπτώση σε φάση π.χ. μανούβρας ή αναστροφής με λίγα χιλιόμετρα που το τιμόνι κόβει τέρμα.

    Είχα ένα Scarabeo 250 που ήταν αρκετά άνετο από αυτή την άποψη.

    Προσπάθησε να κάνεις ένα καλό test ride με οποιοδήποτε σε ενδιαφέρει.

  15. #15
    Καυλαντης ! Το avatar του/της R-1nas
    Εγγραφή
    03/04/2006
    Μηνύματα
    450
    Οσο αφορα το Χ ΜΑΧ 250i και οχι το καρμπυρατερατο δεν εχει κανενα προβλημα με την μεταδοση.
    Απλα ο πιο πολυ κοσμος το μπερδευει γιατι ακουμπαει ο λασποτηρας στην ροδα και τριζει μερικες φορες.

    Το δικο μου βγαζει 250χλμ εντος πολεως με 10λιτρα βενζινη τελικη 150 και τα 130 τα πιανει χωρις να το καταλαβω.

    Δεν ειχα στο μυαλο την καταναλωση αλλα διαπιστωσα οτι ειναι μαλλον το καλυτερο χωρις ομως να με απασχολη αφου παω οπου θελω γρηγορα. Μου εκανε εντυπωση ο τεραστιος χωρος που εχει απο κατω (2 full face + κατι ψιλα) το οποιο με βοηθαει στο να βαζω το κρανος και το μπουφαν της μηχανης και να φοραω ενα πιο κυριλε μπουφανακι και να πηγαινω στην δουλεια η στον καφε.

    Αλλαγη λαδιων καθε 3000χλμ και νομιζω ιμαντα καθε 20.000χλμ

    Ενα μειον για εμενα ειναι η μικρες ζαντες που προσφερουν καλυτερο κρατημα, αλλα για να στριβω ταπα κλπ εχω το R1

    Απο εκει και περα τωρα με την κουβερτα νομιζω πλεον το αμαξι θα καθετε και θα σκουριαζει.

    Εγω θα προτεινα κατι σε Χ ΜΑΧ , Χ City, SYM και KYMCO.

Παρόμοια θέματα

  1. Mp3 250 vs Honda SH 300 abs
    από gavos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2011, 20:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF