Σελίδα 12 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 278910111213141516 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 180 από 238

Θέμα: Τρόμπα συμπλέκτη (πάνω) 990 Adv

  1. #166
    Το πρόβλημά μου δεν είναι αν θα τη ταιριάξω, θα τη προσαρμόσω σίγουρα κάπως, αλλά το αποτέλεσμα που θα έχω αν θα είναι πιο καλό απ'αυτό που θα έχω αν θα κάνω resleeving.
    Σίγουρα οπτικά (χούφτα) και πρακτικά (σκληρή) δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά στο θέμα αξιοπιστίας δε ξέρω τι παίζει.
    Χρειάζομαι, επίσης και αντάπτορα/συστολή για να ταιριάξει το υπάρχον σωληνάκι και μια τιμή που άκουσα (40 Ευρώ) είναι εξωφρενική για ένα τέτοιο εξάρτημα.

    Κλίνω προς τη δικιά σου λύση, πάντως Gefr.
    Περιμένω όχημα να κυκλοφορώ πριν να συνεχίσω στις διαδικασίες. Επίσης περιμένω και την Oberon απο Αγγλία για να τις βάλω μαζί.

    Μετά, να βάλω υγρά πηρουνιού, ή τα Motorex που λέει η ΚΤΜ? Για τα Magura Blood ούτε λόγος, πια!
    Τελευταία τροποποίηση από okourkoulos; 13/02/2014 στις 09:05.
    make love not work

  2. #167
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mtsop
    Εγγραφή
    19/10/2004
    Μηνύματα
    281
    Εγώ πάντως στο 690 μου έχω βάλει εδώ και κανά χρόνο τα Motorex και δεν έχω κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής.

  3. #168
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197
    Τα Motorex τι wt ιξώδες έχουν;

    okourkoulos
    Για χαροκαμμένους σάν και ελόγου σου, προτείνω λύση έξτρα σούπερ ντούπερ, με τοποθέτηση μικρών ρουλεμάν στις αρθρώσεις του λεβιέ για να αποφεύγεται η δημιουργία τζόγου και οι παράπλευρες δυνάμεις. Το όλο εγχείρημα θα πάει κανένα 30άρι ακόμα αλλά από αξιοπιστία θα πρέπει να πλησιάσει το δικό μου, που χωρίς χιτώνιο έφτασε τα 140χιλ χλμ.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	clutch lever 003.jpg 
Προβολές:	215 
Μέγεθος:	53,3 KB 
ID:	309671

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P1014748.jpg 
Προβολές:	214 
Μέγεθος:	25,5 KB 
ID:	309672

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_6934_zps4dcda37c.jpg 
Προβολές:	210 
Μέγεθος:	20,9 KB 
ID:	309680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mtsop Προβολή μηνύματος
    Εγώ πάντως στο 690 μου έχω βάλει εδώ και κανά χρόνο τα Motorex και δεν έχω κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής.
    Τελευταία τροποποίηση από gefr; 13/02/2014 στις 11:14.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  4. #169
    SAE 10 υποτίθεται ότι είναι.
    Έχω μπερδευτεί λίγο με το Mineral!
    Λέει όχι, αλλά προτείνει αυτό που είναι!

    EDIT:
    Μετά από αρκετό ψάξιμο, θα συμφωνήσω (και πάλι) με το Gefr για τη χρήση πηρουνόλαδου!
    Τελευταία τροποποίηση από okourkoulos; 14/02/2014 στις 11:50.
    make love not work

  5. #170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από martinacos Προβολή μηνύματος
    Mήπως έχει εσωτερικά κάποιο πρόβλημα η μανέτα?Εγώ είμαι σε φάση αναμονής,έχω παραγγείλει viton o ring για την κάτω τρόμπα και τελικά για την πάνω πήρα ολο το σετάκι με καινούργιο ελατηριο και θα αφήσω για ώρα ανάγκης το αλλο.Δοκίμασα με απλο oring τα υγρα της avin που προτείναν στο advrider για να μην πάρω magura αλλά για να πατήσεις τον συμπλέκτη πρέπει να είσαι μασίστας...
    Για την κάτω, να πάρω viton? Δώσε link, please!
    Τι πρόβλημα μπορεί να έχει η μανέτα εσωτερικά?
    Αν χάνει λόγω μη στεγανότητας, αλλάζω ότι έχει φθαρεί και αυτό ήταν, σωστά?
    Να τσεκάρω και αν το κυλινδράκι μέσα έχει φαγωθεί και αργότερα κάνω κι ένα resleeving για να είμαι και σίγουρος.
    make love not work

  6. #171
    Σορυ που άργησα,εγώ παράγγειλα viton για το εσωτερικό της κάτω τρόμπας απο μαγαζί στα Γιάννενα αφού πήρα μαζί μου το μανίσιο για να δει τις διαστάσεις του,το εξωτερικό που πιάνει πάνω στην μαύρη βάση δεν γνωρίζω απο τι υλικό είναι γιατί δεν χρειαστηκε να το αλλάξω ποτέ,λογικά viton πρέπει να είναι γιατί εκεί που βρίσκεται ανεβαίνουν θερμοκρασίες αρκετά υψηλές .
    Για την πάνω δεν ξέρω τι να σου πώ,υποψιάζομαι ότι χρειάζεται resleeving ,ας απαντήσει κάποιος που να είναι σίγουρος για να μην ξοδεύεσαι τζάμπα...

  7. #172
    Κατάφερα και πήγα στο μάστορα σήμερα.
    Με το που άνοιξα το καπάκι των υγρών, ακούω ένα "τσαφ" και πετάξαν υγρά στη χούφτα, τη μανέτα και το δοχείο απ'έξω.
    Τα υγρά είναι ντάξει σε ποσότητα και σχετικά καθαρά.
    Τώρα τι είν'αυτό??
    make love not work

  8. #173
    Μήπως σημαίνει οτι δεν ειχε γίνει καλή εξαέρωση και είχε αέρα μέσα?Εγώ πάντως σήμερα τον έδεσα τον συμπλέκτη και όλα οκ . Άσχετο με τον συμπλέκτη αλλα με την ευκαιρία άλλαξα και το φίλτρο αέρος...Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_1105.jpg 
Προβολές:	165 
Μέγεθος:	99,6 KB 
ID:	310193Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_1107.jpg 
Προβολές:	165 
Μέγεθος:	64,1 KB 
ID:	310194

  9. #174
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από okourkoulos Προβολή μηνύματος
    Κατάφερα και πήγα στο μάστορα σήμερα.
    Με το που άνοιξα το καπάκι των υγρών, ακούω ένα "τσαφ" και πετάξαν υγρά στη χούφτα, τη μανέτα και το δοχείο απ'έξω.
    Τα υγρά είναι ντάξει σε ποσότητα και σχετικά καθαρά.
    Τώρα τι είν'αυτό??
    Το κύκλωμα των υγρών μπορεί να πάρει αέρα και από διάφορες ενώσεις, μικροδιαρροές κ.λ.π.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  10. #175
    Μαγκες εγω πάντος με oberon κατω και resleeving στην πανω μεχρι στιγμης ολα αψογα. Αυτο για τα υγρα δεν το ειχα δει που λεγατε κι ισως να τα αλλαξω.

  11. #176
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mpokis Προβολή μηνύματος
    Μαγκες εγω πάντος με oberon κατω και resleeving στην πανω μεχρι στιγμης ολα αψογα. Αυτο για τα υγρα δεν το ειχα δει που λεγατε κι ισως να τα αλλαξω.
    Μην πάρεις AVIN dexron,αν και τα προτείνουν στο advrider γίνεται ο συμπλέκτης κούτσουρο,εγω ξαναέβαλα magura.Όσο για λάδια αναρτήσεων δεν έχω άποψη...

  12. #177
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gefr Προβολή μηνύματος
    Το κύκλωμα των υγρών μπορεί να πάρει αέρα και από διάφορες ενώσεις, μικροδιαρροές κ.λ.π.
    Δε διαφωνώ, απλά τέτοια μικροδιαρροή έχω και δε μ'αφήνει ήσυχο.
    Συμπλέκτη δε χάνω, λάδι στάθμη ΟΚ.
    Αν μπήκαν παραπάνω λάδια στο κύκλωμα και τα χάνει, έχει πρόβλημα η στεγανότητα πια?
    make love not work

  13. #178
    Μέλος Το avatar του/της AdvTraveller
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    44
    Παιδιά σε περίπτωση τοποθετησης συμπλέκτη απο super duke με το τσοκ τι γίνετε;

  14. #179
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197

    +1?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AdvTraveller Προβολή μηνύματος
    Παιδιά σε περίπτωση τοποθετησης συμπλέκτη απο super duke με το τσοκ τι γίνετε;
    Δεν ξέρω κανέναν με καρμπυρατεράτο που να το έχει κάνει. Τι π,ορεί να γίνει άραγε; Να μπεί καμμία σκέτη βάση τσόκ από μικρότερο μηχανάκι;
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  15. #180
    Μέλος Το avatar του/της AdvTraveller
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    44
    Οπότε στα 950 τι κάνουν συνήθως; Απλά βάουν ιδια τροπμπα αλλά καινούργια;

Παρόμοια θέματα

  1. neos hartis se 990 adv efi
    από newdawnfades στο forum KTM
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2007, 11:35
  2. Pirelli Scorpion για 950/990 Adv 3 ΕΥΡΩ !
    από Nik0s στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2007, 22:45
  3. 990 Adv
    από sas στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2006, 19:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF