Σελίδα 15 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 510111213141516 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 211 έως 225 από 238

Θέμα: Τρόμπα συμπλέκτη (πάνω) 990 Adv

  1. #211
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197
    Το sigutech είναι για την κάτω τρόμπα. Το θέμα με τη διάβρωση του αλουμινίου απο το ορυκτέλαιο σε συνδυασμό με θερμοκρασία το έχω διαβάσει αλλά δεν ξέρω αν έχει ποτέ αυξημένη θερμοκρασία η περιοχή της επάνω τρόμπας του συμπλεκτη.
    Τελευταία τροποποίηση από gefr; 16/05/2016 στις 08:19.

  2. #212
    Είχα πάει στο Πήλιο και έφαγε λιγο ζόρι σε κάτι κομμάτια και τότε μου το έβγαλε, χτες που έκανα εξαέρωση το λάδι είχε γίνει σαν γάλα (του βάζω το spectro mineral oil) και κανονικά εχει ένα μπλε χρωμα.

  3. #213
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197
    Από ότι ξέρω το λάδι γίνεται σαν γάλα οταν αναμιγνύεται με νερό. Καμία πιθανότητα να μπήκε νερό στη δεξαμενή υδραυλικού υγρού συμπλέκτη;

  4. #214
    Ναι εχεις δικιο οτι οταν αναμιγνύεται με νερό γινεται γάλα το λάδι αλλα Το θεωρώ απίθανο αν και είχα πρόβλημα με την τρόμπα νερού πέρυσι αλλά είναι επιστημονική φαντασία νομίζω :P . Ξέρεις τι παρατήρησα ότι η κάτω τρόμπα συμπλέκτη ζεσταίνεται παρα πολύ απο το μοτέρ γιατί έκανα μια εξαέρωση πάνω σε ταξίδι και βγήκε αρκετά ζεστό το λάδι .

  5. #215
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197
    Το υγρό στην κάτω τρόμπα σίγουρα ζεσταίνεται. Αλλά στην επάνω τρόμπα δεν νομίζω να φτάνει ζέστη.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  6. #216
    Μέλος Το avatar του/της AdvTraveller
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    44
    Διαβασα μια ακομα φορά όλα οσα εχουν γραφτει εδω μιας και πάω μαι εγω για πανω τρομπα ειναι μουσκεμα συνεχως και οι ταχυτητες εχουν αρχισει να κανουν θορυβο.

    Το resleeving τι ειναι;

    Το χιτωνιο που μπαινει μεσα στο σωμα του συμπλεκτη πως στεγανοποιεί στην πλευρά που ειναι μανέτα με το σώμα το magura?

  7. #217
    Resleeving είναι η διαδικασία τοποθέτησης του χιτωνίου. Φαντάζομαι η στεγανοποίηση επιτυγχάνεται με τον συνδιασμό σωστό μέγεθος του χιτωνίου και με τη κόλα (ή άλλο σχετικό υλικό) που μπαίνει για να σταθεροποιηθεί. Εγώ το είχα κάνει με πολύ καλά αποτελέσματα.
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  8. #218
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197
    xactly. Μπαίνει κόλα και η εφαρμογή είναι σφιχτή.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  9. #219
    Μέλος Το avatar του/της AdvTraveller
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    44
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gefr Προβολή μηνύματος
    xactly. Μπαίνει κόλα και η εφαρμογή είναι σφιχτή.
    Και μονο και μονο με την κολλα στεγανοποιεί σε τέτοιες πιέσεις;

    Τι κολλα ειναι που μπορώ να την βρω;
    Το χιτωνιο μπαίνει πρεσαριστό μεσα;
    Θα προσπαθησω να κάνω ενα στο τορνάκι μου απο ινοξ 316.

  10. #220
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197
    Δεν ξέρω τι κόλλα είναι. Νομίζω κάποια Loctite. Την χρησιμοποιεί ο τεχνίτης που πάω το συμπλέκτη. Νομίζω το κρίσιμο είναι να καταφέρεις να λειάνεις την εσωτερική επιφάνεια του χιτωνίου, τόσο ώστε να στεγανώνει επάνω του η τσιμούχα του πιστονιού και να μήν φθείρεται.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  11. #221
    Μέλος Το avatar του/της AdvTraveller
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    44
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gefr Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω τι κόλλα είναι. Νομίζω κάποια Loctite. Την χρησιμοποιεί ο τεχνίτης που πάω το συμπλέκτη. Νομίζω το κρίσιμο είναι να καταφέρεις να λειάνεις την εσωτερική επιφάνεια του χιτωνίου, τόσο ώστε να στεγανώνει επάνω του η τσιμούχα του πιστονιού και να μήν φθείρεται.
    Να λιανθεί εσωτερικά ειδικά το ινοξ 316 ειναι σχετικά εύκολο. Δεν μπορω να καταλαβω πως δεν θα περνάει τονυγρο αναμεσα στο χιτωνιο και στο κυλινδρικό της τρομπας και τελικά να ερχεται έξω.

  12. #222
    Μέλος Το avatar του/της AdvTraveller
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    44
    Υπάρχει καποια φωτογραφία που εχει κανεις κοντινή; Να φαινετε δηλαδή ο συμπλεκτης χωρίς την μανετα στο σημείο που πατάει η μανέτα το κυλινδράκι.

  13. #223
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AdvTraveller Προβολή μηνύματος
    Δεν μπορω να καταλαβω πως δεν θα περνάει τονυγρο αναμεσα στο χιτωνιο και στο κυλινδρικό της τρομπας και τελικά να ερχεται έξω.
    Αν φοβάσαι την κόλα τόσο πολύ, βάλε μια εποξική 2 συστατικών που στερεοποιείται και θα είσαι σίγουρος πως δεν θα περνάει τίποτα.
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  14. #224
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197
    Το χιτώνιο πρέπει να γίνει εφαρμοστό και η παραμικρή κόλλα θα στεγανώσει μιά χαρά. Η εσωτερική λείανση δεν ξέρω αν είναι τόσο εύκολη. Ο μηχανουργός μου χρησιμοποιεί αλεζουάρ, ένα εργαλείο που είναι ειδικό για αυτή τη δουλειά. Εφιστώ την προσοχή στις τρυπίτσες που έχει στη δεξαμενή του υγρού,
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  15. #225
    Μέλος Το avatar του/της AdvTraveller
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    44
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gefr Προβολή μηνύματος
    Το χιτώνιο πρέπει να γίνει εφαρμοστό και η παραμικρή κόλλα θα στεγανώσει μιά χαρά. Η εσωτερική λείανση δεν ξέρω αν είναι τόσο εύκολη. Ο μηχανουργός μου χρησιμοποιεί αλεζουάρ, ένα εργαλείο που είναι ειδικό για αυτή τη δουλειά. Εφιστώ την προσοχή στις τρυπίτσες που έχει στη δεξαμενή του υγρού,
    Ναι με αλεζουάρ εννοείτε. Πολλές στροφές και ταυτοχρονα σαπουνελαιο.

    Τι προσοχή εννοείς με τις τρυπιτσες;

Σελίδα 15 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 510111213141516 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. neos hartis se 990 adv efi
    από newdawnfades στο forum KTM
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2007, 11:35
  2. Pirelli Scorpion για 950/990 Adv 3 ΕΥΡΩ !
    από Nik0s στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2007, 22:45
  3. 990 Adv
    από sas στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2006, 19:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF