Σελίδα 6 από 16 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 238

Θέμα: Τρόμπα συμπλέκτη (πάνω) 990 Adv

  1. #76
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Σημερα παρατηρησα το εξης. Στον υδραυλικο μας συμπλεκτη (δε ξερω τι γινεται σε αλλους) η πανω τρομπα δεν λειτουργει αμφιδρομα. Δηλαδη αν πιεσεις το κατω εμβολο, δεν περναει υγρο απο κατω προς τα πανω ωστε να γεμισει το δοχειο πανω. Αυτο σημαινει πως ο συμπλεκτης δουλευει διαρκως με το ιδιο υγρο χωρις να υπαρχει δυνατοτητα κυκλοφοριας και ψυξης. Αν αυτο σημαινει κατι για την μακροζωια τοσο του κατω οσο και του πανω εμβολου, δεν το ξερω. Παντως εγω απο σημερα χρησιμοποιω baby oil σε μια προσπαθεια να προστατευσω τα o-ring απο τυχουσα διαβρωτικη επιδραση του mineral oil.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  2. #77
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    η πανω τρομπα δεν λειτουργει αμφιδρομα. Δηλαδη αν πιεσεις το κατω εμβολο, δεν περναει υγρο απο κατω προς τα πανω ωστε να γεμισει το δοχειο πανω.
    Νομίζω οτι το σχήμα των λαστιχένιων φλαντζών στον master cylinder εξασφαλίζει την μονόδρομη πλήρωση του κυκλώματος. Αυτο σημαινει πως ο συμπλεκτης δουλευει διαρκως με το ιδιο υγρο χωρις να υπαρχει δυνατοτητα κυκλοφοριας και ψυξης. Αν αυτο σημαινει κατι για την μακροζωια τοσο του κατω οσο και του πανω εμβολου, δεν το ξερω. Παντως εγω απο σημερα χρησιμοποιω baby oil σε μια προσπαθεια να προστατευσω τα o-ring απο τυχουσα διαβρωτικη επιδραση του mineral oil.Από ότι λένε οι αμερικάνοι το baby oil είναι ένα είδος mineral oil. Εγώ προτείνω suspension fork oil
    Γειά χαρά
    Τελευταία τροποποίηση από gefr; 15/04/2012 στις 07:37.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  3. #78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gefr Προβολή μηνύματος
    Ωραίος Mariner συλλογική δουλειά.
    Πού τον δοκίμασες τον συμπλέκτη; του Trickster εννοείς; Γιά να δούμε θα πάει μακρυά;
    Ναι, του trickster είδα και έπαθα πλάκα απο το πόσο μαλακός είναι. Ελπίζω να αντέξει
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  4. #79
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197
    Τί γίνεται Mariner? Έχω και εγώ πρόβλημα τώρα. Ο Trickster λέει οτι δεν έχει επαρκή αποσύμπλεξη και το μηχανάκι τραβάει στα φανάρια. Σκέφτομαι να κάνω το resleeving αλλά με λίγο μεγαλύτερο έμβολο, κάποιο από αυτά που φέρνει η ΚΤΜ.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  5. #80
    Ωχ.. περαστικά.. Εμένα η ακτινική του SD κρατάει καλά.. κανένα πρόβλημα στην χρήση πέρα απο το οτι είναι πιο κάπως πιο σκληρή και στο χώμα είναι λίγο κουραστική. Κατα τ'αλλα μια χαρά. Τώρα πάω για τρόμπα πίσω φρένου, έχει αρχίσει να παραδίδει πνεύμα..
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  6. #81
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197
    Το είχα και εγώ αυτό, το καλοκαίρι που πέρασε. Μου πούλησαν μία μεταχείρω στού Θαλασσούδη και δουλεύει. Δεν είδα να έχει καμμία βαφή το εσωτερικό του κυλίνδρου. Υπέθεσα οτι ήταν τα λαστιχάκια οπότε πήρα ένα σετάκι τσιμούχες από μαγαζί με ανταλλακτικά, εδώ στη Θεσσσαλονίκη. Την κρατάω για εφεδρική.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  7. #82
    χωμα λασπη και κακο Το avatar του/της indianos950
    Εγγραφή
    22/03/2009
    Μηνύματα
    228
    Γνωρίζετε τι διάμετρο εμβολο έχει η τρόμπα του 990;

  8. #83
    10.5mm (part num: 50302032000 REP.SET PISTON MAGURA D=10.5)
    Τελευταία τροποποίηση από Mariner; 28/10/2012 στις 17:54.
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  9. #84
    χωμα λασπη και κακο Το avatar του/της indianos950
    Εγγραφή
    22/03/2009
    Μηνύματα
    228
    Πουλάνε στο εμπει οικονομικές τρόμπες συμπλεκτη απο husaberg δηλαδη με 150€ χοντρικα γιατι δίνουμε όλοι 270 στην αντιπροσωπεία ;

  10. #85
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197
    indianos950 οι τρόμπες που πουλιούνται είναι μεταχειρισμένες οπότε δεν ξέρω πόσο θα αντέξουν και τί υγρό χρειάζονται; mineral ή υγρό φρένων;
    Να ενημερώσω γιατί υπήρξαν εξελίξεις:
    Τα χιτώνια που έχω κάνει ώς τώρα δουλεύουν όλα άψογα. Το πρόβλημα στου Trickster προερχόταν από χαλαρό κεντρικό παξιμάδι στο κέντρο του συμπλέκτη. Το έσφιξε και όλα καλά.
    Η δεύτερη μικρή τρυπίτσα επικοινωνίας του κυλίνδρου με το δοχείο υγρών, είναι απαραίτητη. Αυτές οι τρυπίτσες δυσκολεύουν την παραγωγή μαζικά χιτωνίων για να στέλνονται έτοιμα. Αυτά για την ώρα.
    Γειά χαρά.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  11. #86
    To ΣΚ που μας πέρασε πήγα μια βόλτα Θεσ/νίκη και με την βοήθεια του gefr (Γιώργο σε ευχαριστώ και πάλι) φτιάξαμε χιτώνιο στην παλιά μου τρόμπα συμπλέκτη. Εντώς τον ημερών θα την φορέσω και θα γράψω update
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  12. #87
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197
    Και πόσο πήγε το μαλί;
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  13. #88
    20 ευρώ για το χιτώνιο. Το σετ επισκευής με το εμβολάκι των 9mm θα το πάρω σήμερα
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  14. #89
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197
    Ο.Κ. για το χιτώνιο ρωτούσα. Τα υπόλοιπα είναι θέμα της ΚΤΜ.
    Γειά χαρά
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  15. #90
    Φίλε gefr απολογούμε για την μακροχρονιά απουσία αλλά όπως θα κατάλαβες η φάση με το ΤΕΙ ναυάγησε γρήγορα. Απ'ότι καταλαβαινω ενα χρονο μετα την αντικατάσταση της κάτω τρόμπας με oberon παω κι εγω για πάνω. Σκεφτομε να βγάλω την πάνω και να την στείλω Θεσ/νίκη σε ενα φιλαράκι να την πάει στον δικό σου για τα συναφί ή να βάλω ολόκληρη την 9mm φοράνε τα ξερά και να κάνω πατέντα για τον καθρέφτη. Επειδή εχει κανα χρονο που τα συζητάγαμε μπορεις να μου αναφερεις ξανα περίπου ποσο θα μου κοστίσει καθε μια απο τις παραπάνω μόντες , ποια προτείνεις προσωπικά καθως και τα στοιχεια του μαστορα που σου την έκανε αν αποφασίσω να την στείλω στο φιλαράκι. Ευχαριστώ και πάλι.

Σελίδα 6 από 16 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. neos hartis se 990 adv efi
    από newdawnfades στο forum KTM
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2007, 11:35
  2. Pirelli Scorpion για 950/990 Adv 3 ΕΥΡΩ !
    από Nik0s στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2007, 22:45
  3. 990 Adv
    από sas στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2006, 19:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF