Σελίδα 1 από 16 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 238

Θέμα: Τρόμπα συμπλέκτη (πάνω) 990 Adv

  1. #1

    Τρόμπα συμπλέκτη (πάνω) 990 Adv

    Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά με τα σωστά τα μηχανάκια. Μήπως ξέρει κανείς να μου πει για 990 Adv εκτός από τη μαμά αν υπάρχει τρόμπα συμπλέκτη που να ταιριάζει από άλλο μηχανάκι ?
    Κατά προτίμηση ακτινική. Μου είπαν από Super Duke.

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    One KTM to rule them all Το avatar του/της Ravendark
    Εγγραφή
    25/08/2009
    Μηνύματα
    102
    τι εννοείς ακτινική;
    A wise man never plays leapfrog with a unicorn.

  3. #3
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Αρχικά δημιουργήθηκε από black mamba
    Aσχετο αλλα μηπως ειναι too much?
    Θα θελει ιδιαιτερη προσοχη οταν το βαλεις
    γιατι θα ειναι πιο απολυτο το φρενο και για χωμα
    δεν το συζηταμε...
    Το εχεις ψαξει οτι μπορει να παιξει με αυτο το setup?
    για συμπλεκτη μιλαει μαμπα...

    απο οτι καταλαβα ρωταει αν μπορει να ταιριαξει η ακτινικη τρομπα συμπλεκτη του super duke σε ADV...

  4. #4
    AΑΑΑΑΑ....
    Καλα...
    Δεν παω καλα!
    Sorry
    Typhoon 125, NX 250, WR200, LC4 400E, M 600, Canyon 500, LC4 640 SM, 640 ADV, Speed 4, Z1000, 404 DS, ADV 950S , SDuke 990, SM 950 , 440 SM, 690 SM, TUONO 660!

  5. #5
    Ναι για συμπλεκτη μιλαω.

    Εμαθα τελικα οτι ταιριαζει απλα θελει και μια προεκταση στο σωλινακι υψηλης.
    Ασε δε που και το κοστος ειναι "υψηλο" 550 για ολη την δουλεια.

    Αλλα θεωρητικα ξενοιαζεις μια για παντα με τον πανω συμπλεκτη.

  6. #6
    Καλησπέρα και καλή χρονιά,έχω το εξής πρόβλημα με την πάνω τρόμπα του συμπλέκτη στο Adv 990 '08 μου χάνει υγρά και μου λαδώνει την μανέτα, όταν είμαι μέσα στην πόλη ο συμπλέκτης δουλεύει κανονικά αλλά όταν βγαίνω εθνική δεν έχω καθόλου συμπλέκτη και οι ταχύτητες μπαίνουν σχεδόν καρφωτές,γιατί συμβαίνει αυτό?
    θέλει αλλαγή το εμβολάκι του πάνω συμπλέκτη? ή πρέπει να αλλάξω και την κάτω τρόμπα,πάω για evollutione?

  7. #7
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197

    Re: Τρόμπα συμπλέκτη (πάνω) 990 Adv

    Αρχικά δημιουργήθηκε από MultiS
    Μήπως ξέρει κανείς να μου πει για 990 Adv εκτός από τη μαμά αν υπάρχει τρόμπα συμπλέκτη που να ταιριάζει από άλλο μηχανάκι ?
    Κατά προτίμηση ακτινική. Μου είπαν από Super Duke.

    Ευχαριστώ.
    ????
    Από ότι έχω διαβάσει μέχρι τώρα, είχα την εντύπωση οτι ακτινική είναι η δαγκάνα στα δισκόφρενα, τα εμπρός μονο;;; αλλά πάνω τρόμπα και ακτινική για συμπλέκτη;;;

    Η επάνω τρόμπα μπορεί να διορθωθεί με αλλαγή ο-rings και αποφυγή χρήσης υγρών φρένων... από λάθος ή άγνοια. Τα orings είναι αυτά που πετυχαίνουν τη στεγάνωση ερχόμενα σε επαφή με τον κύλινδρο. Άν ο κύλινδρος έχει φθαρεί εσωτερικά, τότε χρειάζεται άλλαγμα γιατί θα χαλάει τα orings, αλλά σε 990 πότε πρόλαβε να φθαρεί;; Το δικό μου με 120χιλ χλμ δεν έχει φθαρεί.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  8. #8
    Ακτινική είτε τρόμπα συμπλέκτη είτε μανέτα φρένου ή ακτινικές δαγκάνες φρένων έχουν να κάνουν ως προς την διάταξη και το «δέσιμο» του εκάστοτε εξαρτήματος πάνω στο μηχανάκι. Δηλαδή η πίεση από την μανέτα του συμπλέκτη στο έμβολο αντί να το σπρώχνει παράλληλα με το τιμόνι στην ακτινική το σπρώχνει κάθετα. Θεωρητικά είναι καλύτερα από θέμα δυνάμενων όταν έχεις να κάνεις με ισχυρά φρένα όπως από ένα ducati 1098. Αν είχε απλή τρόμπα φρένου η αντίσταση στο υγρό των φρένων από τις monoblock δαγκάνες θα χάλαγε συνέχεια την τρόμπα. Νομίζω από τα superbike ξεκίνησε η ιστορία με τα ακτινικά φρένα και τις ακτινικές τρόμπες. Συνήθως οι ακτινικές τρόμπες έχουν και μεγαλύτερο έμβολο σε διάμετρο για περισσότερη δύναμη.

    Τώρα στη δική μας περίπτωση με τα 990 έχουμε τα εξής :
    Με 64000 χιλ έχω αλλάξει 2 τρόμπες επάνω σε εγγύηση και τώρα πάω για 3 εκτός εγγύησης. Ο ρυθμός ήταν 1 κάθε χρόνο. Γιατί όμως ? Γιατί στο μηχανάκι από τα 5000 φοράω evoluzione συμπλέκτη κάτω έτσι η αδυναμία που έχουν τα adventure με την κάτω τρόμπα εμένα μου την έβγαλε η επάνω. Σαν απόδειξη όλα τα adventure από το ’08 και μετά και στα SMT που φοράνε τον νέο κωδικό του βελτιωμένου συμπλέκτη της KTM χαλάνε μόνο οι πάνω τρόμπες.
    Λύση ?
    Υπάρχουν 2 τρόποι ή βρίσκεις παλαιό κωδικό συμπλέκτη κάτω και αγοράζεις 2. Τον έναν τον φοράς και τον άλλον τον έχεις σαν backup (πράγμα δύσκολο γιατί πλέον δεν υπάρχει ο παλαιός κωδικός) Αυτό συμφέρει και οικονομικά γιατί 2 κάτω τρόμπες έχουν από 130 ευρώ(σύνολο 260) και η πάνω 270.

    Και η δεύτερη λύση (και μάλλον μόνιμη) να βάλεις ακτινική τρόμπα από super duke δηλαδή magura γιατί είναι η μονή μάρκα που δουλεύει με τα υγρά συμπλέκτη και όχι με υγρά φρενών όπως λέει και ο φίλος gefr
    Και ένα πολύ ωραίο κόστος της τάξης των 550 ευρώ !!!!

    Το «καλο» με την πάνω τρόμπα είναι πως δεν σε αφήνει στο τόπο. Αν έχεις υγρά μαζί συμπληρώνεις και συνεχίζεις σε αντίθεση με την κάτω που πας με καρφωτές μέχρι το συνεργείο.

    Αυτά από μένα, αν κάποιος έχει κάνει καμιά πατέντα δεκτές όλες οι λύσεις.

  9. #9
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Gefr + MultiS,ωραίοι αμφότεροι...

    Γιατί κάποιος να βάλει υγρα φρενών στο συμπλέκτη;

    ο μάστορας μου είχε πει ότι αν δεν εχω υγρα συμπλέκτη ,μπορώ να βάλω ελαιόλαδο...

  10. #10
    νομίζω και baby-oil κάνει.


  11. #11
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MultiS
    νομίζω και baby-oil κάνει.

    φροντίδα και προδερμ...

    Θα μας πάρουν με τις πέτρες έτσι και το δουν οι άλλοι αυτό ρεεεε...

  12. #12
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197

    Συγνώμη αλλά να πώ κάτι;

    Αν βρείς τρόμπα για τη μανέτα να ταιριάζει μέ ότι πρέπει να ταιριάξει και είναι πιό οικονομική, βάλτη.

    Έχω αλλάξει πέντε φορές την κάτω τρόμπα. Το έμβολο ράγιζε και έχανε τα υγρά. Το έλυσα με κατασκευή εμβόλου σε τορναδόρο.
    Το βελτιωμένο όμως κάτω έμβολο που βάζει τώρα η ΚΤΜ έχει μεγαλύτερη διάμετρο στην κεντρική φωλιά με τη μπίλια, και τελικά αφήνει μικρότερη επιφάνεια όπου πιέζει το υγρό. Αυτό καταλήγει να θέλει περισσότερη δύναμη στη μανέτα, που ζορίζει το πιστόνι περισσότερο;;;
    Για την άνω τρόμπα έχω τις εξής προτάσεις: χιτώνιο ατσάλινο σε συνδυασμό με νέο σέτ τσιμούχες.

    Έχω διαβάσει στο advrider για βλάβη στην επάνω τρόμπα, αλλά είναι πολύ σπάνια. Το δικό σου ρεκόρ δεν μου αρέσει
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  13. #13
    Η μονη πανω τρομπα που εχω βρει να ταιριαζει με καποια απο αυτα που πρεπει να ταιριαζει ειναι απο super duke. Πιο οικονομικη δεν ειναι σε καμια περιπτωση.

    Λυση για την κατω τρομπα εχω για την πανω δεν εχω.

    Το ξερω οτι υπαρχει σετ αλλαγης τσιμουχων για πανω ομως στην δικη μου περιπτωση εχει χαλασει το σωμα του συμπλεκτη δηλαδη μεσα στον συμπλεκτη εκει που μπαινει το εμβολο εχει ξεφτυσει το χρωμα εχει κανει πατουρα και φευγουν τα υγρα. Υγρα φρενων δεν μου εβαλε σιγουρα.

    Μπα μη το λες για ρεκορ και στο ktmhellasclub.gr εχει κι αλλος κοσμος προβλημα με την πανω τρομπα.

    Σκεφτομαι μολις βαλω καινουργια τρομπα θα προσπαθησω να κανω κανενα κολπο στην παλια. Το μονο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι να την γεμισω με καποιο υλικο και να της ξανακανω την τρυπα που μπαινει το εμβολο και μετα μια βαφη εσωτερικα. Λεω εγω τωρα δεν ξερω αν μπορει να γινει.

  14. #14
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    δυστυχώς από ότι φαίνεται με άφησε και μενα ο συμπλέκτης...

    δεν ξέρω τι ακριβώς φταίει ,αλλά υποθέτω ότι είναι η slave cylinder,γιατί όταν την άλλαξα το καλοκαίρι ,έβαλα μια μεταχειρισμένη από τον δημητρόπουλο ,λόγο του ότι δεν έπαιζαν φράγκα...

    Το ζήτημα είναι τώρα,ότι δεν μου χάνει υγρα και εχω προβληματιστεί...αυτό που μου κάνει ,είναι,ότι όταν σύμπλεκταρω για να αλλάξω σχέση,η μανέτα πιάνει στο τέλος της διαδρομής και πολύ ελάχιστα ,με αποτέλεσμα η σχέση που επιλέγω να μπαίνει σχεδόν καρφώτη...βέβαια πίεση στη μανέτα αισθάνομαι σε όλη την διαδρομή ,απλά ο συμπλέκτης ενεργοποιείτα στο ελάχιστο της διαδρομής και σχεδόν καθόλου...

    Οι μάστερ τρομπες των σούπερ ντιουκ βγάζουν προβλήματα,έχετε ακούσει κάτι;

  15. #15
    επανερχομαι με 2 φωτο


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	0120576_1.jpg 
Προβολές:	1389 
Μέγεθος:	91,4 KB 
ID:	222926

Σελίδα 1 από 16 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. neos hartis se 990 adv efi
    από newdawnfades στο forum KTM
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2007, 11:35
  2. Pirelli Scorpion για 950/990 Adv 3 ΕΥΡΩ !
    από Nik0s στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2007, 22:45
  3. 990 Adv
    από sas στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2006, 19:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF