Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 61

Θέμα: 2011:Προορισμοί???Για πέστε...

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimitris777
    Εγγραφή
    30/06/2009
    Μηνύματα
    765
    Γι' αυτο το χαιρομαι το moto παιρνεις τις πληροφοριες που θες και κανονιζεις την πορεια σου σας ευχαριστω ολους, να υπολογισω δλδ 500 χλμ τη μερα για να ειμαι μεσα απο απολαυση του δρομου και ρουβλια

  2. #32
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris777
    Γι' αυτο το χαιρομαι το moto παιρνεις τις πληροφοριες που θες και κανονιζεις την πορεια σου σας ευχαριστω ολους, να υπολογισω δλδ 500 χλμ τη μερα για να ειμαι μεσα απο απολαυση του δρομου και ρουβλια
    Με 500km τη μέρα και κατανάλωση 6.6lt/100km, σου μένει ένα 50άρι για φραμπαλά, φαΐ και ύπνο. Σε κάμπινγκ είναι μια χαρά.

    Εγώ θα σου τη σπάσω ξανά, και σόρυ κιόλας, αλλά 100% επαρχιακό, 500km την ημέρα, κάθε μέρα, είναι μεν σαφώς λογικότερο από το 700 και εφικτό... αλλά μάλλον προς το "πολύ". Εγώ θα υπολόγιζα κατά μέσο-όρο 400χλμ ημερησίως. Το 500, όμως, είναι στην σφαίρα του ρεαλιστικού, οπότε βλέπεις και κάνεις.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimitris777
    Εγγραφή
    30/06/2009
    Μηνύματα
    765
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Με 500km τη μέρα και κατανάλωση 6.6lt/100km, σου μένει ένα 50άρι για φραμπαλά, φαΐ και ύπνο. Σε κάμπινγκ είναι μια χαρά.

    Εγώ θα σου τη σπάσω ξανά, και σόρυ κιόλας, αλλά 100% επαρχιακό, 500km την ημέρα, κάθε μέρα, είναι μεν σαφώς λογικότερο από το 700 και εφικτό... αλλά μάλλον προς το "πολύ". Εγώ θα υπολόγιζα κατά μέσο-όρο 400χλμ ημερησίως. Το 500, όμως, είναι στην σφαίρα του ρεαλιστικού, οπότε βλέπεις και κάνεις.


    npaaaaaaaaaaaaaaat!!!!!!!!!!!!!!!
    Αν η οδηγικη μου μερα αρχιζει 9 το πρωι δε νομιζω οτι ειναι δυσκολο να οδηγας σε αυτες τις τεμπελικες ταχυτητες για ωρες εφοσον εχεις καταληλη μηχανη σελα και κωλο , περυσι πηγαμε απο τις 10-11 το πρωι ankona μεσημερι ρωμη και βραδυ φλωρεντια αλλα ηταν autostrada γι' αυτο βγηκαν τα χλμ.

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    167
    Μπορεί τα χλμ να είναι εφικτά αλλά εγώ θεωρώ ότι είναι παρά πολλά .
    Στην Ισπανία μην σταματήσεις στην άκρη του δρόμου για φωτο , τσιγάρο κ.τ.λ. παρά μόνο σε παρκινγκ οι μπάτσοι καραδοκούν και το πρόστιμο είναι 100 ευρώ αν είσαι τουρίστας


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	klish.jpg 
Προβολές:	205 
Μέγεθος:	89,5 KB 
ID:	226587

  5. #35
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris777
    npaaaaaaaaaaaaaaat!!!!!!!!!!!!!!!
    Αν η οδηγικη μου μερα αρχιζει 9 το πρωι δε νομιζω οτι ειναι δυσκολο να οδηγας σε αυτες τις τεμπελικες ταχυτητες για ωρες εφοσον εχεις καταληλη μηχανη σελα και κωλο , περυσι πηγαμε απο τις 10-11 το πρωι ankona μεσημερι ρωμη και βραδυ φλωρεντια αλλα ηταν autostrada γι' αυτο βγηκαν τα χλμ.
    Οκ! Εσύ ξέρεις καλύτερα τους ρυθμούς και τις αντοχές σου. Σου είπα, είναι εφικτό!

    Καλά να περάσεις!


  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimitris777
    Εγγραφή
    30/06/2009
    Μηνύματα
    765
    Τελικα ειναι αρκετα πραγματα που δεν υπολογισα, αν βρεθουμε πουθενα κερναω , αν κατσει για την Πανελληνια Σκιαθο, τσιπουρο στο Βολο!

  7. #37
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από g.kounoupis
    Στην Ισπανία μην σταματήσεις στην άκρη του δρόμου για φωτο , τσιγάρο κ.τ.λ. παρά μόνο σε παρκινγκ
    Προφανώς εννοείς σε αυτοκινητόδρομο... Εννοείται οτι δεν σταματάς όπου να 'ναι, καταρχάς για δική σου ασφάλεια.

  8. #38
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris777
    Τελικα ειναι αρκετα πραγματα που δεν υπολογισα, αν βρεθουμε πουθενα κερναω , αν κατσει για την Πανελληνια Σκιαθο, τσιπουρο στο Βολο!

  9. #39
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KiNG-R!
    Map: http://tinyurl.com/6bpbwhw


    Ιταλία - Μονακό - Αυστρία, SS67 / Grossglockner

    Όποια παρατήρηση-πρόταση ευπρόσδεκτη
    To 2009 έκανα το ίδιο φτάνοντας Μασσαλία και περνώντας στον γυρισμό και από Βενετία. Γύρω στις 18 μέρες. 3 μέρες για Μασσαλία χαλαρά, μετά Κόμο και από εκεί Δολομίτες, Νας λεγόταν το χωριο που μείναμε, από εκεί Grossglockner μονοήμερη, μετά Βενετία, Ανκόνα και πίσω.
    Όταν λες Μονακό ελπίζω να εννοείς Κυανή ακτή γενικώς, μιας και το Μονακό είναι πανάκριβο.
    Μείνε σε κάμπινγκ εκεί γύρω, μπανάκι το πρωί και βόλτα το βράδυ. Μονακό πηγαινε βράδυ οπωσδήποτε... είναι πανέμορφο,το οργώνεις με την μηχανή, είναι άδειο, και βρίσκεις και την διαδρομή της F1... . Οι γύρω από το Μονακό δρόμοι είναι καταπληκτικοί και μόνο το βράδυ δεν πείζουν από κινηση...
    Ότι θες ρώτα...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  10. #40
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris777
    Αν ολα πανε καλα θελω να την κανω τελη Ιουλιου Pis(s)a, Monaco, Barcelona, San Sebastian..Ισπανια Βορεια θα αλητεψω επαρχιακο δρομο, ειχα διαβασει ενα ταξιδι απο κατι παιδια εδω στο forum http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=89262 και τους ζηλεψα με την καλη την εννοια παντα, χωρις καποια σταθερη διαδρομη, χωρις ξενοδοχεια, θα προσπαθησω για camping μακρια απο κεντρικες πολεις, και υπολογιζω 10 μερες 6-7000χλμ. 1200 περιπου ευρωπουλα
    Η ιδέα πολύ καλή, αλλά θα συμφωνήσω ότι τα νούμερα κάπου δεν βγαίνουν... ή τα χλμ θα κόψεις, ή τα ευρόπουλα θα αυξήσεις...τις μέρες κάντες 12-14 για να γυρίσεις "χορτάτος"...
    Συνοπτικά 12 μέρες 5000χλμ 1500 ευρώπουλα νομίζω ότι είναι υπέροχα αν σε παίρνει.
    Σκέψου ότι είναι λογικό κάποια μέρα να θέλετε κάτι διαφορετικό από δρόμους και σκέψου και την καθημερινή κούραση που συσωρεύετε... και λίγο χαλάρωμα είναι απαραίτητο...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  11. #41
    Παρε και μια γευση απο Μονακο - διαδρομη F1

    (ατελείωτο αυτο το τούνελ )

    http://www.youtube.com/watch?v=z39MV9CEc7c

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  12. #42
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Παρε και μια γευση απο Μονακο - διαδρομη F1

    (ατελείωτο αυτο το τούνελ )

    http://www.youtube.com/watch?v=z39MV9CEc7c

    [offtopic] Εχμ με αιματηρές οικονομίες και κατανάλωση 5.5-6.5 λ/100 χμ πόσο θα κόστιζε το νταβαντούρι για να φτάσεις ως εκεί από Ιταλία; Έτσι για να πεις ότι πήγες ρε παιδί μου; [/offtopic]
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  13. #43
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Παρε και μια γευση απο Μονακο - διαδρομη F1

    (ατελείωτο αυτο το τούνελ )

    http://www.youtube.com/watch?v=z39MV9CEc7c

    Από το βίντεο ορμώμενος, να πω ότι ακριβώς στο 31ο sec, στο σημείο αυτό αριστερά σε ένα πεζόδρομο καμιά 300αριά μέτρα νομίζω, υπάρχει Ιρλανδέζικη μπυραρία με τιμές Ελλάδας κανονικά...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  14. #44
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ichigo
    [offtopic] Εχμ με αιματηρές οικονομίες και κατανάλωση 5.5-6.5 λ/100 χμ πόσο θα κόστιζε το νταβαντούρι για να φτάσεις ως εκεί από Ιταλία; Έτσι για να πεις ότι πήγες ρε παιδί μου; [/offtopic]
    Για να πας και να' ρθεις μονο (1 διανυκτέρευση στο "πήγαινε", 1 στο "έλα", και μία εκει, έχουμε και λέμε):

    Μόνο επαρχιακός γιατί αλλιώς τον ήπιες σε διόδια.

    Πλοίο: κάνα 150άρι, εξαρτάται τη σεζόν. Μπορεί και 200.

    To κόβω να 'ναι καμιά 750-800 χιλιόμετρα (κοίτα χάρτη). Βενζίνες (με 1.55euro/lt και 6.5lt/100km): 80 ευρώ x 2 = 160.

    Ύπνος: Βάλε 20 ευρώ το camping x 3 = 60

    Φαί / καφέδες? 25 ευρώ τη μέρα από σούπερ-μαρκετ x 4 = 100

    Σούμα: 200 + 160 + 60 + 100 = 520

    Με έξι κατοστάρικα είσαι μια χαρά (και έχεις και λίγη καβάτζα) για 3 μέρες.

    To θέμα είναι ότι 3 μέρες μόνο ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ! Αναλογικά το πλοίο βγαίνει πανάκριβο... Άσε που είναι σκότωμα...

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimitris777
    Εγγραφή
    30/06/2009
    Μηνύματα
    765
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
    Η ιδέα πολύ καλή, αλλά θα συμφωνήσω ότι τα νούμερα κάπου δεν βγαίνουν... ή τα χλμ θα κόψεις, ή τα ευρόπουλα θα αυξήσεις...τις μέρες κάντες 12-14 για να γυρίσεις "χορτάτος"...
    Συνοπτικά 12 μέρες 5000χλμ 1500 ευρώπουλα νομίζω ότι είναι υπέροχα αν σε παίρνει.
    Σκέψου ότι είναι λογικό κάποια μέρα να θέλετε κάτι διαφορετικό από δρόμους και σκέψου και την καθημερινή κούραση που συσωρεύετε... και λίγο χαλάρωμα είναι απαραίτητο...
    Καλα θα ηταν φιλε LOUKILOUK αλλα οι 10 μερες ειναι ηδη τραβηγμενες αρκετα δε με χαλαει ας κανουμε ολοι την τρελα μας να βγουμε στο δρομο με την καλη μας , τα μπαγαζια, και τα ρουβλια και ας ειναι το ταξιδι οπουδηποτε!!!!! και μονο που αρχισαμε να συζηταμε για τους δρομους μας φτιαχνει!!!!!

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. μοτο φεστιβαλ 2011 παρεα για βολτα
    από vestro στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2011, 22:51
  2. για πεστε καμια γνωμη
    από balakia στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2010, 16:45
  3. Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2008, 11:16
  4. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2007, 17:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF