Σελίδα 85 από 98 ΠρώτοΠρώτο ... 3575808182838485868788899095 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.261 έως 1.275 από 1458

Θέμα: Φωτογραφίες μας από συναντήσεις και βόλτες!

  1. #1261
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.310
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Τελειος! Γυρω γυρω το πήγες ή εκοψες απο μεσα κανα δρόμο. Αν ναι βάλε κανα χάρτη να μαθαινουμε καμια διαδρομη!
    Καλημέρα φίλε μου, να είσαι καλά, περιμετρικά κινήθηκα από το εξοχικό μου που είναι μεταξύ Καλλιθέας και Κρυοπηγής προς τα κάτω.

    Υπάρχουν όντως ωραίοι δρόμοι ασφαλτοστρωμένοι και στριφτεροί που «κόβουν» εγκάρσια τη διαδρομή σχεδόν μέσα απ’ όλα τα κοσμικά μέρη του πρώτου ποδιού αλλά και ενδιάμεσα. Αν ανοίξεις το Maps θα τους δεις πολύ εύκολα και αξίζει να τους εξερευνήσεις αν έχεις άνεση χρόνου. Υπάρχει επίσης και η λίμνη Μαυρόμπαρα που δεν την ξέρουνε πολλοί και η περιήγησή σου μπορεί να περάσει κάλλιστα από το χωριό Κασσανδρινό όπου υπάρχουν εξαιρετικές ταβέρνες με κρεατικά, σουβλιστές μπριζόλες κτλ.

    Με θάλασσα από τρεις πλευρές δεν πρόκειται να χαθείς και σχεδόν όπου και να πας εκτός της πεπατημένης ωραία βόλτα θα είναι

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Hanioti to Epar.Od. Paliouriou-Afitou, Kassandra 630 85 - Google Maps_page-0001.jpg 
Προβολές:	757 
Μέγεθος:	52,4 KB 
ID:	438719

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Kallithea to Kassandrino - Google Maps_page-0001.jpg 
Προβολές:	753 
Μέγεθος:	50,2 KB 
ID:	438720

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Pefkochori to Epar.Od. Paliouriou-Afitou, Kassandra 630 85 - Google Maps_page-0001.jpg 
Προβολές:	762 
Μέγεθος:	57,4 KB 
ID:	438721

    Βάλε μόνο επιλογή αποφυγής χωματόδρομου ή χρησιμοποίησε το ανθρωπάκι στο Maps αν δεν θέλεις να σκονιστείς και έχε το νου σου για αγροτικά - επαγγελματικά οχήματα ειδικά στα shortcuts, και σε όλη τη Χαλκιδική γενικά κατά τη διάρκεια της low season, και θα περάσεις καλά!

  2. #1262
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.310
    * Χάρτες reloaded

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Hanioti to Epar.Od. Paliouriou-Afitou, Kassandra 630 85 - Google Maps_page-0001-1.jpg 
Προβολές:	770 
Μέγεθος:	80,5 KB 
ID:	438723

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Kallithea to Kassandrino - Google Maps_page-0001-1.jpg 
Προβολές:	775 
Μέγεθος:	77,4 KB 
ID:	438724

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Pefkochori to Epar.Od. Paliouriou-Afitou, Kassandra 630 85 - Google Maps_page-0001-1.jpg 
Προβολές:	771 
Μέγεθος:	90,7 KB 
ID:	438725

  3. #1263
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    μια χθεσινή καταδομική isle of sithonia round (σε 3 1/2 ώρες με δύο 10' στάσεις και μια για βενζίνη) με την MILFαρα, τα σύννεφα έγραψαν καλά στις φωτό του κινητού (kavourotrypa alone)
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_0688.jpg 
Προβολές:	695 
Μέγεθος:	101,9 KB 
ID:	438837
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_0689.jpg 
Προβολές:	691 
Μέγεθος:	101,9 KB 
ID:	438838
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_0691.jpg 
Προβολές:	687 
Μέγεθος:	102,6 KB 
ID:	438839
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_0692.jpg 
Προβολές:	689 
Μέγεθος:	101,9 KB 
ID:	438840
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_E0693.jpg 
Προβολές:	694 
Μέγεθος:	102,5 KB 
ID:	438841
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_0697.jpg 
Προβολές:	690 
Μέγεθος:	103,9 KB 
ID:	438842
    you rise you fall you're down then you rise again

  4. #1264
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.310
    Πολύ "ατμοσφαιρικές" φωτό και εγγυημένα ωραία βόλτα!

    Μπράβο

  5. #1265
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    μια χθεσινή καταδομική isle of sithonia round (σε 3 1/2 ώρες με δύο 10' στάσεις και μια για βενζίνη) με την MILFαρα ...
    Σε σχέση με τη μικρή, ποιες είναι οι εντυπώσεις σου;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #1266
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Σε σχέση με τη μικρή, ποιες είναι οι εντυπώσεις σου;
    κιαρατά μ'αρέρουν και εμενα τέτοιες ερωτήσεις και εγώ ρωτάω τέτοια..
    πριν γράψω οτιδήποτε πάντα μιλάμε για προσωπική αίσθηση μου με βάση την οπτική μου απο τα τελευταία χρόνια της μοτο πορείας μου

    την milfαρα την έχω απο κουτί, τα πρώτα 5 χρόνια έγραψε τα χιλιομετρα κυρίως σε ταξίδια εξωτερικού αλλά και ελλάδα. Τα τελευταία 8 χρόνια την βγάζω 1-2 μήνες τον χρόνο γράφοντας μάξ 1000km/ έτος απο 2/3 βόλτες και πάλι πίσω ιδιωτικό παρκινκ με κατάθεση προσωρινής πινακίδας, κάνοντας ότι λέει το χρονοδιαγραμα συντήρησης, λάδια φίλτρο, ανα 1 χρόνο, λάδια φίλτρα και όλα τα ζουμιά ανα 2 χρόνια για να ικανοποιώ ερασιτεχνικά και το τεχνικό κομμάτι που γουστάρω.
    Παρά την περιορισμένη χρήση και την αποθήκευση της για 10μήνες τον χρόνο δεν έχει κάνει κιχ, φρέσκια βενζίνη φρέσκα λάδια και ζουμια και γυρνάει πανέυκολα και αδιαμαρτύρητα ο στρόφαλος

    οδηγικά τώρα, 1000ρι τετρακύλινδρο με 9,5κιλά ροπής δε υπάρχει δίκτυο που μπορείς να το πας τάπα, ή τουλάχιστο εγώ προσωπικά με βάση την φυσική και εγκεφαλική μου κατάσταση μου. Η μονη περπτωση να πάει τάπα (κόκκινα - κόφτες) είναι να μπει στης σερρες. Ούτε είναι το ζητούμενο, αλλά και με ότι έχεις πας.
    Και ενώ είναι ισορροπημένο και μετά το ρελαντι τα κιλά κρύβονται(και άλλα τέτοια χιλιοειπωμένα) η αδράνεια απο το βάρος του και ο ιδιαίτερος χειρισμός του όταν για παράδειγμα πάρεις μια λάθος γραμμή σε στροφή 90 μοιρών γιατι κουράστηκες ή αφαιρέθηκες είναι τέτοια που απαιτεί προσοχή μη βγεις εκτός γραμμης με ότι συνέπεια μπορεί να υπάρξει...ή τουλάχιστο εκθετικά πολύ περισσότερη απο ένα μηχανάκι μικρομεσαίο τόσο-όσο.

    η διαδρομή είναι 310km και όπως λέει το google maps 4:45 ώρες Σπορ αναβάτης δεν ήμουν ποτέ ουτε θα γίνω, πάντα τουρίστας αλλά να κάτι δεν υπάρχει χρόνος, κάτι τρέχω και δε προλαβαίνω τελικά έγραψα 3 1/2, με 2 x 10' στάσεις και μια ακόμη ανεφοδιασμού, με λάστιχα τριετίας και σε αρκετά σημεία βρεγμένη άσφαλτο που δεν μπορούσα να σκουπίσω ασφαλτο αλλά ο ρυθμός και η αντοχή ήταν αρκετά πάνω του μέσου όρου. Το πόδι μονο ειναι 115km ημιορεινό παραθαλάσσιο δίκτυο με συνεχόμενες στροφές ανηφόρες κατηφόρες και λίγες ευθείες. Όμως είχα και 2 εξόδους σε στροφές απο κούραση ή λάθος εκτίμηση χωρίς βέβαια κάποιο θέμα μιας και οι δρόμοι άδειοι γιατι περιμέναν κακοκαιρία.
    Στο κομμάτι της εθνικής (60km) παρατεταμμένες 180. Με το μηχανάκι απλώς να βρίσκεται στην λίγο πάνω απο την μεσαία μπάντα στροφών.... και το διαολεμένο το μυαλό εκεί που πας, σε ρωτάει, αν συμβεί κάτι στην μετάδοση τώρα, σε μαζεύουν ή όχι με τα κουταλάκια?

    Δεν θυμάμαι πως το πήγαινα πριν 15 χρόνια, αλλά τα γκάζια συνδυαστικά με 2 παδάκια πίσω με φοβίζουν. Το κρατάω γιατί δεν φεύγει αν δε σκοτωθεί και δεν του αξίζει και δεν μου λείπουν, ε και γιατί την αγαπάω λίγο για αυτά που περάσαμε την χοντρούλα




    Το gsx250r
    Οταν το αγόρασα είπα τι μαλακία εκανα, οχι όμως γιατί δεν μου έκανε, αλλά γιατί μου παίρνει κάποιο χρονικό μέχρι να ενσωματωθεί στο μυαλό το νέο δεδομένο και οδηγική εμπειρία.
    Αν σήμερα στα 46μου βρισκόμουν χωρίς μοτοσυκλέτα αλλά με την εμπειρία που έχω πάνω στα δίκυκλα, δεν θα αγόραζα κάτι παραπάνω απο 250-300cc
    Προσωπικά θα με κάλυπτε σε όλες τις συνθήκες (χώμα, άσφαλτος RTW, commuter, ταξίδια) βγάζοντας μονο μία έξω(χωρίς να το έχω δοκιμάσει απλώς υποθέτω), το ταξίδι με συνεπιβάτη, σε όλες τις υπόλοιπες καλύπτονται απο το ανθρώπινο εγκεφαλικό λογισμικό.

    Τώρα οδηγικά είναι τέλειο γιατί μπορείς να το πας τάπα, μπορείς να κοφτιάσεις όλες τις ταχύτητες (fan factor) αλλά ελεγχόμενα, τόσο η επιτάχυνση που δε θα κρεμάσει χέρια, όσο και της τελικής (140χαω), είμαι μέσα στο φάσμα της νομιμότητας χωρίς να καβαλάω μπάντες ταχυτήτων που μπορεί να ρισκάρω τόσο εγώ όσο και για τους γύρω μου.
    Με λίγα λόγια ένας έμπειρος, μπορεί ο ρυθμός του να ξεπεράσει τα όρια της μοτοσυκλέτας. Κάτι που μειώνεται και αντιστρέφεται όσο μεγαλώνουν τα κυβικά της μοτοσυκλέτας συνδυαστικά με την οδηγική εμπειρία του.

    Είναι κοντό σε μετάδοση που μπαίνει παντού ακόμη και στα πιο κλειστά κομμάτια με άνεση και σπιρτάδα, ενώ το βάρος παραμένει χαμηλά στα 180kg, ενω αυτό που κάνει την διαφορά είναι η αδράνεια του βάρους που σε λάθος χειρισμό είναι πλήρως διαχειρίσιμο ακόμη και με διόρθωση μέσα στην στροφή υπο κλίση & φρεναριστός.
    Και όλα αυτά με σημαντικά μικρότερο αποτύπωμα σε καύσιμα που παίζει και αυτό ένα ρόλο
    Το τελευταίο ταξίδι με αυτό ήταν στο πρώτο μεγαλο του ταξιδιωτικό 900km όπου πήγα γύρισα ξεκούραστος και ικανοποημένος.

    Για όσους αναρωτιέστε γιατί ταξίδι με 250cc, τα τελευταία αρκετά χρόνια έχω γοητευθεί απο ταξιδιωτικά με μικρές μοτοσυκλέτες 50-125cc παράδειγμα

    you rise you fall you're down then you rise again

  7. #1267
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.310
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    κιαρατά μ'αρέρουν και εμενα τέτοιες ερωτήσεις και εγώ ρωτάω τέτοια..
    πριν γράψω οτιδήποτε πάντα μιλάμε για προσωπική αίσθηση μου με βάση την οπτική μου απο τα τελευταία χρόνια της μοτο πορείας μου

    την milfαρα την έχω απο κουτί, τα πρώτα 5 χρόνια έγραψε τα χιλιομετρα κυρίως σε ταξίδια εξωτερικού αλλά και ελλάδα. Τα τελευταία 8 χρόνια την βγάζω 1-2 μήνες τον χρόνο γράφοντας μάξ 1000km/ έτος απο 2/3 βόλτες και πάλι πίσω ιδιωτικό παρκινκ με κατάθεση προσωρινής πινακίδας, κάνοντας ότι λέει το χρονοδιαγραμα συντήρησης, λάδια φίλτρο, ανα 1 χρόνο, λάδια φίλτρα και όλα τα ζουμιά ανα 2 χρόνια για να ικανοποιώ ερασιτεχνικά και το τεχνικό κομμάτι που γουστάρω.
    Παρά την περιορισμένη χρήση και την αποθήκευση της για 10μήνες τον χρόνο δεν έχει κάνει κιχ, φρέσκια βενζίνη φρέσκα λάδια και ζουμια και γυρνάει πανέυκολα και αδιαμαρτύρητα ο στρόφαλος

    οδηγικά τώρα, 1000ρι τετρακύλινδρο με 9,5κιλά ροπής δε υπάρχει δίκτυο που μπορείς να το πας τάπα, ή τουλάχιστο εγώ προσωπικά με βάση την φυσική και εγκεφαλική μου κατάσταση μου. Η μονη περπτωση να πάει τάπα (κόκκινα - κόφτες) είναι να μπει στης σερρες. Ούτε είναι το ζητούμενο, αλλά και με ότι έχεις πας.
    Και ενώ είναι ισορροπημένο και μετά το ρελαντι τα κιλά κρύβονται(και άλλα τέτοια χιλιοειπωμένα) η αδράνεια απο το βάρος του και ο ιδιαίτερος χειρισμός του όταν για παράδειγμα πάρεις μια λάθος γραμμή σε στροφή 90 μοιρών γιατι κουράστηκες ή αφαιρέθηκες είναι τέτοια που απαιτεί προσοχή μη βγεις εκτός γραμμης με ότι συνέπεια μπορεί να υπάρξει...ή τουλάχιστο εκθετικά πολύ περισσότερη απο ένα μηχανάκι μικρομεσαίο τόσο-όσο.

    η διαδρομή είναι 310km και όπως λέει το google maps 4:45 ώρες Σπορ αναβάτης δεν ήμουν ποτέ ουτε θα γίνω, πάντα τουρίστας αλλά να κάτι δεν υπάρχει χρόνος, κάτι τρέχω και δε προλαβαίνω τελικά έγραψα 3 1/2, με 2 x 10' στάσεις και μια ακόμη ανεφοδιασμού, με λάστιχα τριετίας και σε αρκετά σημεία βρεγμένη άσφαλτο που δεν μπορούσα να σκουπίσω ασφαλτο αλλά ο ρυθμός και η αντοχή ήταν αρκετά πάνω του μέσου όρου. Το πόδι μονο ειναι 115km ημιορεινό παραθαλάσσιο δίκτυο με συνεχόμενες στροφές ανηφόρες κατηφόρες και λίγες ευθείες. Όμως είχα και 2 εξόδους σε στροφές απο κούραση ή λάθος εκτίμηση χωρίς βέβαια κάποιο θέμα μιας και οι δρόμοι άδειοι γιατι περιμέναν κακοκαιρία.
    Στο κομμάτι της εθνικής (60km) παρατεταμμένες 180. Με το μηχανάκι απλώς να βρίσκεται στην λίγο πάνω απο την μεσαία μπάντα στροφών.... και το διαολεμένο το μυαλό εκεί που πας, σε ρωτάει, αν συμβεί κάτι στην μετάδοση τώρα, σε μαζεύουν ή όχι με τα κουταλάκια?

    Δεν θυμάμαι πως το πήγαινα πριν 15 χρόνια, αλλά τα γκάζια συνδυαστικά με 2 παδάκια πίσω με φοβίζουν. Το κρατάω γιατί δεν φεύγει αν δε σκοτωθεί και δεν του αξίζει και δεν μου λείπουν, ε και γιατί την αγαπάω λίγο για αυτά που περάσαμε την χοντρούλα




    Το gsx250r
    Οταν το αγόρασα είπα τι μαλακία εκανα, οχι όμως γιατί δεν μου έκανε, αλλά γιατί μου παίρνει κάποιο χρονικό μέχρι να ενσωματωθεί στο μυαλό το νέο δεδομένο και οδηγική εμπειρία.
    Αν σήμερα στα 46μου βρισκόμουν χωρίς μοτοσυκλέτα αλλά με την εμπειρία που έχω πάνω στα δίκυκλα, δεν θα αγόραζα κάτι παραπάνω απο 250-300cc
    Προσωπικά θα με κάλυπτε σε όλες τις συνθήκες (χώμα, άσφαλτος RTW, commuter, ταξίδια) βγάζοντας μονο μία έξω(χωρίς να το έχω δοκιμάσει απλώς υποθέτω), το ταξίδι με συνεπιβάτη, σε όλες τις υπόλοιπες καλύπτονται απο το ανθρώπινο εγκεφαλικό λογισμικό.

    Τώρα οδηγικά είναι τέλειο γιατί μπορείς να το πας τάπα, μπορείς να κοφτιάσεις όλες τις ταχύτητες (fan factor) αλλά ελεγχόμενα, τόσο η επιτάχυνση που δε θα κρεμάσει χέρια, όσο και της τελικής (140χαω), είμαι μέσα στο φάσμα της νομιμότητας χωρίς να καβαλάω μπάντες ταχυτήτων που μπορεί να ρισκάρω τόσο εγώ όσο και για τους γύρω μου.
    Με λίγα λόγια ένας έμπειρος, μπορεί ο ρυθμός του να ξεπεράσει τα όρια της μοτοσυκλέτας. Κάτι που μειώνεται και αντιστρέφεται όσο μεγαλώνουν τα κυβικά της μοτοσυκλέτας συνδυαστικά με την οδηγική εμπειρία του.

    Είναι κοντό σε μετάδοση που μπαίνει παντού ακόμη και στα πιο κλειστά κομμάτια με άνεση και σπιρτάδα, ενώ το βάρος παραμένει χαμηλά στα 180kg, ενω αυτό που κάνει την διαφορά είναι η αδράνεια του βάρους που σε λάθος χειρισμό είναι πλήρως διαχειρίσιμο ακόμη και με διόρθωση μέσα στην στροφή υπο κλίση & φρεναριστός.
    Και όλα αυτά με σημαντικά μικρότερο αποτύπωμα σε καύσιμα που παίζει και αυτό ένα ρόλο
    Το τελευταίο ταξίδι με αυτό ήταν στο πρώτο μεγαλο του ταξιδιωτικό 900km όπου πήγα γύρισα ξεκούραστος και ικανοποημένος.

    Για όσους αναρωτιέστε γιατί ταξίδι με 250cc, τα τελευταία αρκετά χρόνια έχω γοητευθεί απο ταξιδιωτικά με μικρές μοτοσυκλέτες 50-125cc παράδειγμα

    Είσαι ιδιότυπη αλλά ενδιαφέρουσα περίπτωση

  8. #1268
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Οι μεγαλοκοπέλες ήθελαν θάλασσα σήμερα , βόλτα για καφέ στο Ξυλόκαστρο Κορινθίας
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	preview-saturate.jpg 
Προβολές:	515 
Μέγεθος:	104,4 KB 
ID:	438915
    porca miseria.

  9. #1269
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    354
    Μια ωραία βόλτα μετά από αρκετό καιρό, πράγματα άδειασε το κεφάλι μου από όλαΚάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20221030_234828.jpg 
Προβολές:	417 
Μέγεθος:	103,5 KB 
ID:	439038

  10. #1270
    sotris like motoris Το avatar του/της taxydromos
    Εγγραφή
    29/11/2005
    Μηνύματα
    4.187
    Καλημέρα, εψές με τους Σαλαμινιώτες βολτάραμε Λαμπεία, Φολόη, γέφυρα Ερύμανθου και πέριξ. Πολύ στροφιλίκι!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	FB_IMG_1667153452181.jpg 
Προβολές:	399 
Μέγεθος:	86,0 KB 
ID:	439041
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20221030_124418.jpg 
Προβολές:	405 
Μέγεθος:	110,2 KB 
ID:	439042
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20221030_133905.jpg 
Προβολές:	404 
Μέγεθος:	107,9 KB 
ID:	439043
    [font=courier]"Its going to be a hell of a ride.!"[/font]


    My Dirty Blog!!
    ^-^-^-^-^-^-^ جسارة أن يركب


    Athenians Enduro Lovers

    Γιούπι!!...ο δικός μας 6ήρεμος..

    Η 5ήμερη στη Πίνδο!!!!!

    Η ΠΑΓΩΜΕΝΗ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟΝ ΠΑΡΝΩΝΑ!μπρρρρ
    [color=light blue][font=courier]Jolly Rider[/color][/font]

  11. #1271
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.310
    Double trouble - δύο Er, ένα γυμνό και ένα σεμνό

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	NPYzcA41.jpg 
Προβολές:	313 
Μέγεθος:	107,2 KB 
ID:	439092

    Υπέροχη μέρα, βόλτα και καφεδάκι στη Νέα Μηχανιώνα με τον καλό μου φίλο Χρήστο, άλλος ένας ευχαριστημένος ιδιοκτήτης Er, τα πήραμε σχεδόν ταυτόχρονα αφού κατάφερα να τον κάνω να αλλαξοπιστήσει και να αρνηθεί τα τετρακύλινδρα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rgktIHr1.jpg 
Προβολές:	314 
Μέγεθος:	107,8 KB 
ID:	439093

    Τα θηρία του αλιευτικού στόλου έλειπαν αλλά το ηλιοβασίλεμα ήταν εκεί

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ximI8dZ1.jpg 
Προβολές:	314 
Μέγεθος:	93,0 KB 
ID:	439094

  12. #1272
    ..nice flight.. Το avatar του/της airmav
    Εγγραφή
    29/08/2012
    Μηνύματα
    551
    Passo della Raticosa, Italy Sept.2022

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	m1.jpg 
Προβολές:	281 
Μέγεθος:	59,8 KB 
ID:	439101
    ..without engineers, science is just philosophy..

  13. #1273
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Στάση για νικοτίνη στην τεχνητή λίμνη/φράγμα Αστερίου στον νομό Αχαίας.Ωραία διαδρομή φράγμα-Κομποβούνι κοντά στην Πάτρα.
    ''Η νεώτερη τεχνητή λίμνη στην Ελλάδα, η διαδικασία πλήρωσης του ταμιευτήρα της ολοκληρώθηκε την άνοιξη του 2021. Για τη δημιουργία της λίμνης κατακλύστηκε το χωριό Τόσκες.
    Στο κέντρο η βυθιζόμενη νησίδα με το ξωκλήσι των Αγίων Θεοδώρων.''(wikipedia)
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	166748952886722039.jpg 
Προβολές:	254 
Μέγεθος:	101,8 KB 
ID:	439106
    porca miseria.

  14. #1274
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.310
    Πολύ ωραία, το εκκλησάκι τη γλίτωσε τελικά ή εμφανίζεται ανάλογα με τη στάθμη;

  15. #1275
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Στάση για νικοτίνη στην τεχνητή λίμνη/φράγμα Αστερίου στον νομό Αχαίας.Ωραία διαδρομή φράγμα-Κομποβούνι κοντά στην Πάτρα.
    ''Η νεώτερη τεχνητή λίμνη στην Ελλάδα, η διαδικασία πλήρωσης του ταμιευτήρα της ολοκληρώθηκε την άνοιξη του 2021. Για τη δημιουργία της λίμνης κατακλύστηκε το χωριό Τόσκες.
    Στο κέντρο η βυθιζόμενη νησίδα με το ξωκλήσι των Αγίων Θεοδώρων.''(wikipedia)
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	166748952886722039.jpg 
Προβολές:	254 
Μέγεθος:	101,8 KB 
ID:	439106
    Κατι τετοιο έχουμε και εμείς εδω.Το φράγμα του αποσελεμι στο χωριό αβδου!Το χωριο πνιγηκε και η εκκλησία που ήταν εκεί εξαφανίστηκε. Πριν κάποια χρόνια που είχαμε ξηρασία εμφανίστηκε και ο παπας έκανε λειτουργία.
    καθε μερα ...νεα μερα.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 530
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2024, 18:59
  2. Συναντήσεις και βόλτες . Xt και Tt μονο
    από andacio στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2008, 18:31
  3. Συναντήσεις και βόλτες τής ψυχής
    από vangelis 64 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 89
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2007, 15:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF