Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Χαμηλώνει το Transalp (650 '03)

  1. #1

    Χαμηλώνει το Transalp (650 '03)

    Και αν ναι πως ?

  2. #2
    μμμμμμμμμμμμμμ!!!!! Το avatar του/της petridist
    Εγγραφή
    20/05/2003
    Μηνύματα
    446
    εγω που πήρα transalp και είχα πρόβλημα λόγω ύψους (1.70 με το ζόρι) τη χαμήλωσα 3-4 πόντους αλλα απο τη σέλα (σκάψιμο σέλας καινουρια αφρολεξ κλπ κλπ.. πανευκολη δουλεια σε σελά).

    τώρα αν θες παραπάνω ή αν δεν είναι πρόβλημα ύψους και το θέλεις για κάτι άλλο.. δεν ξέρω..
    Μια μέρα παιδιά μου....,, μου φέρνουν ένα κομμάτι τιτάνιο ναααααααα!!!! Τι να το κάνω σκέφτομαι????????


    FZ6 RULEZ!!!

  3. #3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από petridist
    εγω που πήρα transalp και είχα πρόβλημα λόγω ύψους (1.70 με το ζόρι) τη χαμήλωσα 3-4 πόντους αλλα απο τη σέλα (σκάψιμο σέλας καινουρια αφρολεξ κλπ κλπ.. πανευκολη δουλεια σε σελά).

    τώρα αν θες παραπάνω ή αν δεν είναι πρόβλημα ύψους και το θέλεις για κάτι άλλο.. δεν ξέρω..
    επειδή έχουμε το ίδιο ύψος με το να πειράξεις τι σέλα πατάς κάτω κανονικά ?

  4. #4
    μμμμμμμμμμμμμμ!!!!! Το avatar του/της petridist
    Εγγραφή
    20/05/2003
    Μηνύματα
    446

    λοιπόν

    η σέλα σκάφτηκεπερίπου 2 πόντους.. εννοείται οτι δεν μιλάμε για κανονικό πάτημα... αλλα ούτε και εντελως στη μύτη του ποδιού όπως πριν!

    Το θέμα είναι οτι σε στάση έστι κι αλλιώς κατεβάζεις το ένα πόδι οπότε και πατάς πολύ καλύτερα.. πάντως υπάρχει ενα αρκετά καλό αποτέλεσμα..
    Μια μέρα παιδιά μου....,, μου φέρνουν ένα κομμάτι τιτάνιο ναααααααα!!!! Τι να το κάνω σκέφτομαι????????


    FZ6 RULEZ!!!

  5. #5
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    Βαλε ρόδες από ζιτακι (μπομπο) θα χαμηλώσει αισθητά


  6. #6
    Δώσε γκάζι.... Το avatar του/της superspy
    Εγγραφή
    12/12/2003
    Μηνύματα
    70
    Αντί να σκάβεις τι σέλα (δε λυπάσαι τον.... πισινό σου; ) δοκίμασε αρχικά να κατεβάσεις 1 πόντο το πιρούνι από τις πλάκες (όχι παραπάνω από 3 πόντους).
    Να ξέρεις ότι θα αλλάξει η συμπεριφορά της καλή σου (πιο γρήγορη), αλλά αν δε σου αρέσει τις ξαναβάζεις πίσω.
    Επίσης για πίσω υπάρχει η δυνατότητα να αλλάξεις τη σχέση του μοχλικού. (Προσοχή δεν εννοώ την προφόρτιση του ελατηρίου, αλλά το μήκος στα λαμάκια που στηρίζουν την κάτω μεριά του αμορτισέρ)

  7. #7

    xamiloma transalp

    kala ola ayta alla etsi allazei h symperifora tis mixanis .
    kapoia allagi poy na krataei sosta ti mixani stis arxikes tis rythmiseis alla na xamilosei to idio kai mpros kai piso gnorizei kaneis ????

  8. #8
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302

    Re: xamiloma transalp

    Αρχικά δημιουργήθηκε από peterv
    kala ola ayta alla etsi allazei h symperifora tis mixanis .
    kapoia allagi poy na krataei sosta ti mixani stis arxikes tis rythmiseis alla na xamilosei to idio kai mpros kai piso gnorizei kaneis ????
    pera apo to skapsimo tis selas, to poio tha kratisei thn motosykleta stis arxikes rythmiseis tis, h amesos kalyteri lysh einai auth pou protinei o superspy, alla thelei ligo psaksimo parapano kai mikreneis thn apostash apo to edafos arketa.

  9. #9
    Δώσε γκάζι.... Το avatar του/της superspy
    Εγγραφή
    12/12/2003
    Μηνύματα
    70
    Με το χαμήλωμα απο τις πλάκες δεν αλλάζει η διαδρομή της ανάρτησης, αλλά η γεωμετρία γίνεται πιο γρήγορη. Σίγουρα μικραίνει και η απόσταση από το έδαφος.
    Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά ακόμα πάντως, χωρίς να πας μακριά τη βαλίτσα!

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Και να προσθέσω οτι ακόμα και αλλαγή στο υψος της σέλας αλλάζει την συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας πολύ.Εγω δεν την χαμήλωσα ,την ψήλωσα για να κάθομαι λίγο πιο μπροστά πάνω στο τεπόζιτο (το XR 600 έχει αρχαία θέση οδήγησης).
    Τέλος πάντων το μηχανάκι ελάφρυνε πίσω με αποτέλεσμα να διώχνει περισσότερο (καλό αυτό) και βγήκε και μια ανεπάρκεια στα μπροστινά ελατήρια οπότε αλλάχθηκαν με σκληρότερα προοδευτικά.
    Υποθέτω λοιπόν οτι χαμηλώνοντας την σέλα ΚΑΙ χαμηλώνοντας τιμονοπλακες κανα πόντο είμαστε πολύ κοντά στο εργοστασιο.

  11. #11
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640
    πρώτα απ'όλα no offense δεν πάω να κοροϊδέψω κλπ. (ούτε εγώ είμαι ψηλός)

    αλλά μια ΗΔΗ χαμηλή (από της χαμηλότερες του είδους της) μηχανή θέλετε να την κοντύνετε;

    οι on-off ΔΕΝ είναι για να πατάς άνετα όλη την πατούσα και των δυο ποδιών κάτω

    δεν είναι βέβαια να θες και σκάλα, αλλά μην τρελαθούμε... απλά συνήθειο είναι

    αν είναι η πρώτη σου "ψηλή" (Ο Θεός να την κάνει ψηλή - ειδικά την φετινή!) μηχανή τότε απλά ΔΕΣ ΠΩΣ ΤΑ ΠΑΣ μετά από 2-3 μήνες και μην βιαστείς να κάνεις καμιά βλακεία

    ξέρω άτομο που έχει ντακάρ, έχει αλλάξει αμορτισέρ πλήρως σε WP με διαδρομή 300mm! (αλλαγμένη από την ΚΑΘΟΛΟΥ ΛΙΓΗ μαμίσια 210mm μπρος-πίσω)

    το άτομο είναι ΚΑΤΩ από 1.70 και κάνει off-road διαδρομές μέχρι αηδίας... ανεβαίνει ΕΝ ΚΙΝΗΣΗ στη μηχανή (εφυπεύει δηλαδή)

    μην βιαστείς

  12. #12

    Thumbs up Τελικά είναι θέμα συνήθειας

    NLS δίκιο έχεις μια on off μηχανή δεν γίνεται να έχει το ύψος μιας sreet μηχανής .
    Τελικά είναι και θέμα συνήθειας .

    Απλά στις επιτόπιες μανούβρες αλλά και σε μιά δύσκολή στροφή με μηδέν χιλιόμετρα θα ήθελες μιά καλύτερη ισορροπία πατώντας όλο το πόδι κάτω. Αλλιώς πιστεύω οταν τρέχεις εστω και με 20 χιλιόμετρα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα .


  13. #13
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640
    εγώ έμαθα και γλυστρώ ελαφρά από τη σέλα (χωρίς καν να το σκεφτώ) και σε τέτοια περίπτωση τελικά πατάω (εξάλλου γέρνεις λίγο τη μηχανή σε τέτοιες περιπτώσεις)... αλλά δεν είναι κάτι που χρειάζεται συχνά, εξάλλου παίρνεις τα βάρη της μηχανής με τον καιρό και τα κάνεις αυτά χωρίς να πατάς

    επίσης με τον καιρό κάαααατι χάνει και το αμορτισέρ από τα αρχικά του, κάτι που κάθεται περισσότερο το γέμισμα της σέλας και είσαι οκ

  14. #14
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    POLOUNTE ZANTOLASTIXA APO MPOMPO ZITAKI

  15. #15
    Eσκαψα την σέλα 3-4 πόντους και είναι ΟΚ τωρα.

    Δεν πήραξα τίποτε άλλο (ευτυχώς γιατι δεν θα έβγαζα καθαρός το Τριαλ της Πάρνηθας)

    Ααα και σταμάτισα να φορώ παπούτσια με λεία σόλα... (μεγαλη η μαλακια μου στοίχισε 2 πτώσεις σε χώμα σταματημενος)

    Ευχαριστώ παίδες....
    ... Τzifos ...
    __________________

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF