Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 76

Θέμα: Tiger 955i VS Varadero MK1 VS V-Strom 650(without ABS)

  1. #1

    Tiger 955i VS Varadero MK1 VS V-Strom 650(without ABS)

    Καλησπερα!Μια απο αυτες τις μηχανες θα ειναι η επομενη μηχανη μου....Τα χρηματα που διαθετω ειναι μεχρι εκει. Το Strom και το Vara τα εχω οδηγησει...Το tiger τσου...Και τα τρια μου αρεσουν εμφανισιακα...
    Το θελω για ταξιδια κυριως και κυριως ΟΝ,αντε και κανα χαζοχωματοδρομο...

    Το Strom τα κανει ολα καλα..αλλα στα ταξιδια κουραζει?Πας ευρωπη με αυτο η θα σε κουρασει?

    Το Vara κτηνος στα ταξιδια αλλα με χαλαει που εχει πολυ ψηλα το κεντρο βαρους και γενικα ειναι πολυ βαρυ(ειδικα στη πολη)

    Το tiger ειναι το πιο δυνατο με τις καλυτερες επιδοσεις και τελικες αλλα...αντεχει? Η θα με αφησει σε καμια ερημια και θα ψαχνω εγγλεζο μαστορα??? Ειναι ευκολο να βρεις καποιον για τα σερβις του? αντεχει σαν τα γιαπονεζικα η θα με τρεχει στα συνεργεια?εχει ψηλα το κεντρο βαρους σαν το Vara?

    δε με νοιαζει η εμφανιση απλα θελω μια μηχανη-εργαλειο(δυστηχως με καποια παλαιοτητα λογω χρηματων)και να νιωθω ασφαλεια στο ταξιδι και στο να μη με "κρεμάσει"... To tiger μου κανει για καλυτερο σαν πακετο αλλα για να μη βλεπεις πολλα στο δρομο κατι τρεχει...


    Οποια γνωμη θα βοηθησει..Ειδικα αν καποιος εχει Tiger ας μου πει αν αξιζει....

    Ευχαριστω...

  2. #2
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παρε το στρομ

    Για το αν κουραζει σε ταξιδια, πηγαινε στη κατηγορια ταξιδιωτικα και βρες θεματα απο το μελος PanVas

  3. #3
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098

    Re: Tiger 955i VS Varadero MK1 VS V-Strom 650(without ABS)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από panoswolf
    Το Strom και το Vara τα εχω οδηγησει...Το tiger τσου...Και τα τρια μου αρεσουν εμφανισιακα...
    Οδηγησε το...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από panoswolf

    Το Strom τα κανει ολα καλα..αλλα στα ταξιδια κουραζει?
    σε σχεση με τι να κουραζει? με ενα VW Passat?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από panoswolf

    Το tiger ειναι το πιο δυνατο με τις καλυτερες επιδοσεις και τελικες αλλα...αντεχει? εχει ψηλα το κεντρο βαρους σαν το Vara?
    ΟΛΑ εχουν ψηλο κεντρο βαρους....ΚΑΙ τα 3 ειναι Μεγα-τουριστικα μηχανακια παρα OFF...περισσοτερος ογκος ομως = περισσοτερο φορτωμα


    Αρχικά δημιουργήθηκε από panoswolf
    To tiger μου κανει για καλυτερο σαν πακετο αλλα για να μη βλεπεις πολλα στο δρομο κατι τρεχει...

    και που ειπαμε οτι μενεις?
    :wacko:
    Accipere quam facere praestat injuriam

  4. #4
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    ...Συν οτι το φαου-Στρομ καιει τη μιση βενζινη απο τα αλλα δυο και στους χαλεπους καιρους που ζουμε ειναι ενα θεμα!
    (Βρες καλυτερα ομως ενα στρομακι με ABS γιατι τα φρενα του ειναι ελαφρως προς το μαπα...)
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  5. #5
    To infinity...and beyond! Το avatar του/της argy_kap
    Εγγραφή
    11/08/2005
    Μηνύματα
    863
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
    [Bι βρες θεματα απο το μελος PanVas [/B]
    +1000

    μην φρικάρεις όμως που ο PanVas πάει μόνο σε αυτοκινητόδρομους....

  6. #6
    Φιλε SVX το Vstrom ειναι παπακι μπροστα στο vara.....και απο το Africa ειναι πιο ελαφρυ και καλοζυγισμενο !!! Eιδηκα μεσα στη πολη...Καμιααααα σχεση... Το tiger δε το εχει καποιος γνωστος μου αρα που αν το οδηγησω?????????? Στην Αθηνα μενω...και τα tiger ειναι πιο σπανια και απο παπα σε οικο ανοχης.....(πλακα κανω...αλλα δε παιζουν πολλα..) ...Οταν λεω "κουραζει" ρωταω αν σε μια μεγαλη ευθεια παει καλα στα 180 η τρεμει ολοκληρο(γιατι το Vara παει τραινο) για οτ tiger αν εχει καποιος σς πει και μια γνωμη απο εμπειρεια και οχι απο αυτα που ακουσε απο τριτους και "καλα" γνωστες...

  7. #7
    To infinity...and beyond! Το avatar του/της argy_kap
    Εγγραφή
    11/08/2005
    Μηνύματα
    863
    Αρχικά δημιουργήθηκε από panoswolf
    Φιλε SVX το Vstrom ειναι παπακι μπροστα στο vara.....και απο το Africa ειναι πιο ελαφρυ και καλοζυγισμενο !!! Eιδηκα μεσα στη πολη...Καμιααααα σχεση... Το tiger δε το εχει καποιος γνωστος μου αρα που αν το οδηγησω?????????? Στην Αθηνα μενω...και τα tiger ειναι πιο σπανια και απο παπα σε οικο ανοχης.....(πλακα κανω...αλλα δε παιζουν πολλα..) ...Οταν λεω "κουραζει" ρωταω αν σε μια μεγαλη ευθεια παει καλα στα 180 η τρεμει ολοκληρο(γιατι το Vara παει τραινο) για οτ tiger αν εχει καποιος σς πει και μια γνωμη απο εμπειρεια και οχι απο αυτα που ακουσε απο τριτους και "καλα" γνωστες...
    Δημήτρη, το παλιό το tiger λέει ο φίλος.....

    Το strom στα 180 δεν είναι και οτι καλύτερο....αλλά γενικά είναι πολύ άνετο και με καλή κάλυψη αέρα....το varkadero είναι βαρύ . & - . είναι διαφορετικά μηχανάκια....πάρε στρομ

  8. #8
    Τα έχω οδηγήσει και τα 3 (το βαρα ελάχιστα γιατι ένιωσα σα να κουβαλάω ενα σκρινιο στην πλατη μου..)

    Το Βστρωμ ειναι το πιο ευκολο απ' ολα

    Τάιγκερ 955i (μοντ. 05) είχα για 1,5 χρονο περίπου και του έβαλα καμια 50αρια χιλ χιλιόμετρα με 3 ταξιδια εξωτερικό και πολλά πήγαιν' ελα Αθηνα-Πρεβεζα.

    Ειναι το πιο ολοκληρωμένο απο τα 3 μια και τα μοντέλα 05, 06 έρχονται με τις μαμίσιες πλαϊνες βαλίτσες που εφαρμόζουν ωραία. Τις φορτώνεις και φεύγεις.

    Ειναι βαρυ και το δείχνει σε σχεση με το βστρωμ. Ειναι πιο ελαφρυ και το δειχνει σε σχεση με το βαρα.

    Ζημιές δεν έβγαλαν αυτα καθολου. Δε βλέπεις πολλά τάιγκερ γιατι δε φτιαχτηκαν πολλά, ενδεικτικα το 06 μοντέλο ειχε παγκόσμια παραγωγη 3,000 κομμάτια. Πόσα να πουλήθηκαν εδω;

    Το πιο γρήγορο και ταξιδιάρικο απ' ολα ειναι το tiger. Το πιο οικονομικο ειναι το βστρωμ, με καποιους συμβιβασμους, αλλα σιγουρα κι αυτο πάει παντου.
    Το βαρα ειναι αξιόπιστο, αλλα το θεωρώ ξεπερασμενο μηχανακι, αλλα όχι κακό.

    Δες εδω φωτο να παρεις μια ιδεα για το τάιγκερ.

    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=66081

    Πηγαινε σε αντιπροσωπείες/σερβις Triumph μηπως υπαρχει κανενα μεταχειρισμενο να το οδηγήσεις.

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  9. #9
    στα καλύτερα χρήματα και σε καλη κατάσταση θα βρεις το στρομ....μιας και οι περισσότεροι αναβατες το πήρανε για πρώτο μηχανάκι και ειναι μια χαρα τα μοτερ τους! καλο συντηρημενα δλδ!
    μην το παρης εαν θελεις να κανεις δυνατα γρηγορα ταξιδια.....

    εκει διαλέγεις το varadero.... αλλα πρεπει να αντέχει κ η τσεπούλα σου γιατι καίει ......μην σε ενοχλεί το βάρος....στο varadero κάθεσαι χαμηλά......και θα το συνηθίσεις.....!
    και αν εισαι διπλος ταξιδευεις γαματα.....και δυνατα!

    για το τριτο....δεν το εμπιστευομαι ουτε εγω......

    βεβαια μπορεις να παρεις ενα αφρικα και να ησυχασεις......:smilea:
    :a36: :a36: http://www.lariseos.webs.com :a36:
    www.husaberg450fe.blogspot.com
    www.fightcolesterol.blogspot.com








  10. #10
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Στην θεση σου θα απερριπτα το βαραντερο ως πολυ βαρυ, το στρωμα ως πολυ συνηθισμενο και θα επερνα το tiger ως αυτο με τον πιο διασκεδαστικο κινητηρα. Απο τα τρια μονο το βαραντερο εχω οδηγησει, το οποιο ομως ειναι απιστευτα ανετο.

    Απο την αλλη, αν μιλας για 'χαζοχωματοδρομους' γιατι να περιοριστεις σε ον-οφφ? Βαλε και το versys στον καταλογο σου αν τα ταξιδια σου ειναι σολο, η με μικροσωμο συνεπιβατη. Ειναι το πιο οικονομικο και διασκεδαστικο απο τα τρια
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  11. #11
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Στην θεση σου θα απερριπτα το βαραντερο ως πολυ βαρυ, το στρωμα ως πολυ συνηθισμενο και θα επερνα το tiger ως αυτο με τον πιο διασκεδαστικο κινητηρα.


    + Λόγω ...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	glets.jpg 
Προβολές:	996 
Μέγεθος:	4,4 KB 
ID:	221081
    Accipere quam facere praestat injuriam

  12. #12
    Το Africa το ειχα..πολυ πολυ καλο...περναει και μεσα απο ποταμια..πραγματικο ON-OFF....αλλα πιο αργο και απο το vstrom...οι μεγαλες ευθειες δε τελειωνουν με το Africa(παει ασφαλες στα 150,και αν..)

    Το Vara ειναι με καρμπυλατερ και οντως καιει τα κερατα του...το ειχα ξεχασει αυτο.....

    Φιλε Cpt. Haddock εισαι ο ανθρωπος μου!!!!μια απαντηση με που με καλυπτει αρκετα!!Ειδα τις φωτο!!Πολυ καλες...Η αληθεια ειναι οτι οποιος εχει η ειχε tiger ειναι πολυ ευχαριστημενος απο αυτη και οπως τη περιγραφεις ειναι αυτο που ψαχνω..κατι πιο στιβαρο απο strom αλλα πιο ευελικτο απο Vara....

    To μενει ενα τεστ ride για να αποφασισω....

  13. #13
    Το Versys το ειδα αλλα εχει δυο βασικα μειων...Καθολου καλυψη απο αερα και λιγους αποθηκευτικους χωρους..ασε που οπως ειπες η θεση συνοδηγου ειναι αφαντη,αλλα και του οδηγου δεν ειναι οτι καλυτερο...αλλα ειναι απιστευτο στη πολη και για παιχνιδι,αλλα οχι αυτο που ψαχνω....

    Παντως παιδια ειστε αψογοι!! Πολλες και αμμεσες απαντησεις!! Φοβερο φορουμ! Ευγε!!!

    Το tiger ειναι injection?

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από panoswolf
    Το tiger ειναι injection?

    Yeap !
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από panoswolf
    ....αλλα πιο αργο και απο το vstrom...οι μεγαλες ευθειες δε τελειωνουν με το Africa(παει ασφαλες στα 150,και αν..)
    ....
    what the... ?

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. V-strom 650 με ABS ή όχι
    από antonismar στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2007, 14:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF