Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Τι μηχανή να πάρω;

  1. #1

    Τι μηχανή να πάρω;

    Μένω στη Θεσσαλονίκη και πρόσφατα έπιασα δουλειά στην Κατερίνη. Κάνω 170 χιλιόμετρα κάθε μέρα με ένα Corsa 1.4 στα οποία καταναλώνω περίπου 7.3L/100Km και αν υπολογίσουμε λάδια, σέρβις κλπ μου βγαίνει ένας μέσος όρος 23.5 ? την ημέρα (τα στατιστικά όπως βγαίνουν από ένα προγραμματάκι AutoMobile σε Palm). Πάντα βέβαια με παράκαμψη Χαλάστρα-Μάλγαρα για να γλυτώνω τα διόδια.

    Λογικό είναι να σκεύτομαι την αγορά δικύκλου. Η πρώτη μου σκέψη ήταν μια Yamaha Fazer αλλά μόλις είδα την κατανάλωσή της απογοητεύτηκα: 6.5Lt/100Km δεν είναι και πολύ μεγάλο κέρδος αν σκευτεί κανείς και σερβις, αλλαγές ελαστικών κλπ.

    Επειδή δεν έχω πολλές γνώσεις για το αντικείμενο, ας βοηθήσει κανείς που ξέρει. Ζητάω μηχανή 500-650 κυβικά, με αντοχές για 170χλμ την ημέρα και κατανάλωση όχι μεγαλύτερη από 4L/100χλμ σε εθνική οδό. Δεν ξέρω καν αν είναι υπερβολικό αυτό αλλά ζητώ κατανόηση. Βοηθήστε έναν άσχετο να γίνει σχετικός.

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    15/07/2003
    Μηνύματα
    891
    4 lt και 500-600 κυβικά; Δύσκολο.



    Για ρίξε μια ματιά στο Suzuki 650 Burgman.Αν δεν έχει κάνει λάθος το περιοδικό έχει 4.80 lt/100 χλμ.Νομίζω αυτή η κατηγορία (Mega scooter) είναι η πιο οικονομική από άποψη κατανάλωσης.

  3. #3
    Ωχώχ...τα πλευρά μου Το avatar του/της bonepeeler
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    888
    Εγώ πιστεύω πως αν θες να πάρεις μηχανή 500-650 με σκοπό να είναι πιό οικονομικό από το αμάξι,μάλλον ατύχησες.

    Δυστυχώς τα έξοδα μιάς μηχανής είναι αρκετά μεγαλύτερα από αυτοκινήτου.

    Εκτός από την σίγουρα μεγαλύτερη κατανάλωση θα έχεις και

    λάδια 3000-6000 χλμ=60ευρώ

    λάστιχα 8000-10000 χλμ=300ευρώ

    Μετά είναι και ο προστατευτικός εξοπλισμός που είναι αρκετά ακριβός.

    Μακάρι τα παιδιά να μπορούν να σε βοηθήσουν,αλλά εγώ πιστεύω πως για το σκοπό που το θέλεις θα είναι αρκετά πιό ακριβό.



    Όλες οι μνήμες είναι ίχνη δακρύων.

    Jurobei Chikanatsu


  4. #4
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430
    Θα συμφωνήσω στο ότι δεν θα γλιτώσεις και πολλά.

    Και επειδή το θες για μετακινήσεις στη δουλειά σου ή κάτι τέτοιο αν κατάλαβα καλά, βάλε και τον παράγοντα καιρό. Δηλαδή θα πρέπει και πάλι να χρησιμοποιείς το αυτοκίνητο σε περίπτωση βροχής, δυνατού αέρα κλτ κτλ....

    + τον εξοπλισμό....



    Καλό είναι το corsa!





    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


  5. #5
    bonepeeler υπερβάλλεις.

    Πρόσφατα άλλαξα λάδια/φίλτρο με 40Ε

    Αλλαγή στα 3000χλμ είναι πολύ υπερβολικό, τα 5000 είναι μια χαρά για σχεδόν όλα τα μηχανάκια.

    Τα λάστιχα επίσης αντέχουν 15.000χλμ, αν πρόκειται για touring μηχανή και όχι για supersport, και βέβαια ο φίλος μας δεν θέλει supersport.

    Το δικό μου το super4 παίρνει touring λάστιχα, και τα άλλαξα με 230Ε (Bridgestone Battlax BT45).

    Βέβαια 4 λίτρα στα 100χλμ πολύ δύσκολο ως αδύνατο στα 500+ κυβικά. Το δικό μου στην εθνική με συγκρατημένες ταχύτητες βγάζει περίπου 5 λίτρα, και βέβαια είναι 400κυβικά (εντάξει, 399!)

  6. #6
    Ανήσυχο Μέλος...
    Εγγραφή
    10/01/2003
    Μηνύματα
    608
    για το zouper4 συμφωνω οτι ειναι απο τις οικονομικοτερες μηχανες! επισης το CB1 που εχω, δοκιμασμενα βγαζει 200+ χιλιομετρα με 8-9 ευρω. πηγαινε &αλλο προτιμησα ομως να ξαναγεμισω για να μην εχουμε σπρωξιματα..!
    "Whatever you do, don't forget to RECYCLE! Ride your bike again & again!"

  7. #7
    Οι μοτοσυκλετες με 500+ κυβικα, επειδη διαθετουν αρκετα ως συνηθως αλογα, και σιγουρα ποοοολυ ανωτερες επιταχυνσεις απο το μικρο Corsa, οπως επισης και το οτι ειναι πολυστροφες, ειναι επομενο να εχουν μεγαλυτερες καταναλωσεις.......
    ενα μικρο Fazer κανει το 400αρι (400μετρα) γρηγοροτερα απο αυτοκινητο 350 ιππων... λογικο να τρωι και κανα λαστιχακι, να θελει και πιο συχνα λαδιακια αλλαγη...............................................
    μικρες καταναλωσεις και αρκετη οικονομια θα βρεις σε μικροτερα κυβικα, η μεγαλου κυβισμου σκουτερ, που εχουν και καλο κρατημα την σημερον ημεραν..............
    εαν ο κυριος σκοπος ειναι η οικονομια πανω απο ολα, σε συνδιασμο με την ασφαλεια, και την καλοπεραση προς την δουλεια (λιγοτερα νερα-κρυο) μια λυση ειναι το Piaggio Beverly 500cc........... βγαζει τελικη 170 κοντερ, 160 πραγματικα, 7.5sec 0-100km αρα γληγοροτερο απο το μικρο corsa και ειναι εξαιρετικα οικονομικο.............................................
    αντεχει πολυ, μεταφερει αρχοντικα 2 ατομα κλπ................
    και στην καλυτερη τιμη στα μεγαλα σκουτερ......................

    http://www.gr.piaggio.com/_vti_g8_1....=GR&language=G

    http://www.motorbike-search-engine.c...o_beverly.html

  8. #8
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    V-STROM 650, ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΣΑΚΩΝΕΣΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΕΙ ΚΑΙ ΛΑΣΤΙΧΑ ΠΟΥ ΧΑΛΑΝΕ ΚΑΘΕ 10000χλμ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΝΕΤΗ ΣΕΛΑ, ΚΑΝΕΙ ΒΕΒΑΙΑ 7500ε ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ

  9. #9
    ήρθαν μέρες καλές... Το avatar του/της nimbus
    Εγγραφή
    03/03/2004
    Μηνύματα
    1.177
    θέλεις το dna125 μιας και δεν έχει πάει ποτέ του

    θεσσαλονίκη??


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	picture024.jpg 
Προβολές:	267 
Μέγεθος:	9,1 KB 
ID:	21143
    ...you people...
    ..ready to smile...
    ...speak to the wind...
    ...open your wings...
    ...ready to fly...
    ...life is life out there...

    nimbus

  10. #10
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    ΥΠΑΡΧΗ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗΣ ΣΟΥ.
    ΕΧΕΙΣ ΣΚΕΦΤΕΙ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

  11. #11
    δεν παιρνεις το kawasaki μου(kle 500); 500αρι ειναι και ουτε καιει και ανετα θα κανεις τα ταξιδια σου.

  12. #12
    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις τους. Καλή λύση το σπίτι αλλά η σύμβασή μου είναι μόλις ενός χρόνου. Η μονιμότητα στο ΕΣΥ έχει καταργηθεί από την πίσω πόρτα. Οπότε ενώ αντέχω οικονομικά, δεν αντέχω χρονικά να πάρω ένα Prius που θα με έσωζε.

    Όσο για τον καιρό είμαι συνηθισμένος ως φανατικός ποδηλάτης.

    Τελικά κατάλαβα ότι μηχανή<>οικονομία. Τα σκούτερ τα φοβάμαι όσον αφορά την αντοχή τους για τόσα πολλά χιλιόμετρα καθημερινά.

    Τέλος πάντων, ανακάλυψα ότι Suzuki GS650 καίει 4.5/100km αλλά και πάλι έχουμε λάστιχα κλπ.

    Μάλλον θα το υποστώ κι αν πάρω κάτι τελικά θα είναι για προσωπική απόλαυση παρά για οικονομία.

    Ευχαριστώ

  13. #13
    Αιώνιος Νεανίας! Το avatar του/της Lupo
    Εγγραφή
    17/05/2005
    Μηνύματα
    626
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
    V-STROM 650, ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΣΑΚΩΝΕΣΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΕΙ ΚΑΙ ΛΑΣΤΙΧΑ ΠΟΥ ΧΑΛΑΝΕ ΚΑΘΕ 10000χλμ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΝΕΤΗ ΣΕΛΑ, ΚΑΝΕΙ ΒΕΒΑΙΑ 7500ε ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ

    Τι βλέπουν τα ματάκια μου να γράφετε, δια χειρός ΤΙΓΚΑ????!!!!


    Να σου θυμίσω, φίλτατε ΤΙΓΚΑ, ότι το παραπάνω μηχανάκι που προτείνεις, είναι Suzuki και όχι Honda?

    Κοίτα να δεις , τί κάνουν οι διακοπές στον άνθρωπο!!!




    mchris, γνώμη μου είναι, να πάρεις το μηχανάκι που ποθείς, πέρα από το αποστειρωμένο "θέλω όχημα που να καίει όσο το δυνατόν λιγότερο".
    Αν μπείς στον μοτοσυκλετισμό έτσι, τον χειμώνα, και στην πρώτη σύγκριση εξόδων, αυτοκινήτου και μοτοσυκλέτας, θα βρίσεις εμάς και τα μηχανάκια μας.

    Μπορείς να πάς στην δουλειά σου, ίσως λίγο οικονομικότερα από ένα αυτοκίνητο, αλλά εξαρτάται από το τι μοτοσυκλέτα θα σε βολέψει πραγματικά, και μετά να υπολογίσεις όλα τα έξοδα και να συγκρίνεις.

    Αν σε βολέψει το Χ μηχανάκι, πρόσθεσε τιμή, προστατευτικό εξοπλισμό, κατανάλωση,ελαστικά, σέρβις, πολλαπλασίασε επί τους μήνες που θα το χρησιμοποιείς, γιατι πιστεύω πως δεν θα το χρησιμοποιείς χειμώνα και ίσως να κάνεις και καλά γιατί δεν είναι και ωραίο να φτάνεις μούσκεμα στην δουλειά.
    Κάνε το ίδιο και για το Corsa σου.
    Αφού βγάλεις τα απόλυτα νούμερα, μετά ................... αποφάσισε με την καρδια!!





    5/2/2008 Καλωσόρισες!
    22/1/2013 Καλωσόρισες!
    :a07:

  14. #14
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082

    Re: Τι μηχανή να πάρω;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από mchris
    Μένω στη Θεσσαλονίκη και πρόσφατα έπιασα δουλειά στην Κατερίνη. Κάνω 170 χιλιόμετρα κάθε μέρα με ένα Corsa 1.4 στα οποία καταναλώνω περίπου 7.3L/100Km και αν υπολογίσουμε λάδια, σέρβις κλπ μου βγαίνει ένας μέσος όρος 23.5 ? την ημέρα (τα στατιστικά όπως βγαίνουν από ένα προγραμματάκι AutoMobile σε Palm). Πάντα βέβαια με παράκαμψη Χαλάστρα-Μάλγαρα για να γλυτώνω τα διόδια.

    Λογικό είναι να σκεύτομαι την αγορά δικύκλου. Η πρώτη μου σκέψη ήταν μια Yamaha Fazer αλλά μόλις είδα την κατανάλωσή της απογοητεύτηκα: 6.5Lt/100Km δεν είναι και πολύ μεγάλο κέρδος αν σκευτεί κανείς και σερβις, αλλαγές ελαστικών κλπ.

    Επειδή δεν έχω πολλές γνώσεις για το αντικείμενο, ας βοηθήσει κανείς που ξέρει. Ζητάω μηχανή 500-650 κυβικά, με αντοχές για 170χλμ την ημέρα και κατανάλωση όχι μεγαλύτερη από 4L/100χλμ σε εθνική οδό. Δεν ξέρω καν αν είναι υπερβολικό αυτό αλλά ζητώ κατανόηση. Βοηθήστε έναν άσχετο να γίνει σχετικός.

    Ευχαριστώ.
    κρατα το corsa:a13:

  15. #15
    ειμαι αλλου Το avatar του/της dimitris74
    Εγγραφή
    10/08/2004
    Μηνύματα
    104
    ψαξε για παλιοτερο ποστ του γιαγια αρκουδα που λεει για το nexus, προστατευει απο νερα, ειναι αυτοματο, εχει αποθηκευτικο χωρο, και δεν καιει σχεδον τιποτα, δεν ειναι ακριβως μοτοσυκλετα αλλα για την περιπτωση σου μου φαινεται ιδανικο,


    edit
    στο βρηκα εγω το λινκ
    http://www.moto.gr/forums/showthread...ighlight=nexus
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dessert

    Με ελάχιστη προσοχή, είναι κινητήρες που δεν χρειάζονται να έχουν κάποιο σοβαρό service πριν τα 200.000 χλμ. σε αντίθεση, με τους τετραμπ@ύρδελους Ιαπωνικούς που στα 40000 σου ζητάνε τα "οικονομικά" και εύκολα προσητά, σε όλους τους πληθωρικούς αγοραστές τους ανταλλακτικά...

Παρόμοια θέματα

  1. τι μηχανη να παρω
    από custom x στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2008, 23:45
  2. Τι μηχανη να παρω?
    από fkayios στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2007, 13:15
  3. Τι μηχανή να πάρω?
    από ermiss στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 02/05/2007, 23:59
  4. Τι μηχανη να παρω ?
    από crs-k στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2004, 17:54
  5. Τι ΜηΧανη Να Παρω?
    από nimbus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2004, 03:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF