Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Πρόβλημα μετά την αλλαγή καρμπυρατέρ σε kle250 anhelo

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/01/2010
    Μηνύματα
    8

    Πρόβλημα μετά την αλλαγή καρμπυρατέρ σε kle250 anhelo

    Για αρχή να αναφέρω ότι είμαι νέος στον χώρο της μηχανής και ξεκίνησα να οδηγώ στα 35 (εδώ και ένα χρόνο).

    Είμαι κάτοχος ενός kle 250, στο οποίο ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είχε αλλάξει τα καρμπυρατέρ γιατί έκαναν υπερχείλιση και η βενζίνη έπεφτε στον κύλινδρο.

    Τα ‘νέα’ καρμπυρατέρ ήταν και αυτά keihin αλλά δεν συνδέονταν με το κύκλωμα ψύξης. Το πρόβλημα που είχα με αυτά ήταν ότι δεν μπορούσα να τα ρυθμίσω με τίποτα και δεν κρατούσε ρελαντί είτε ζεστό είτε κρύο εκτός και αν το ρελαντί ήταν από 2000 στροφές και πάνω.

    Επειδή είχα και τα original καρμπυρατέρ του kle τα άνοιξα και αντικατέστησα τα φλοτέρ και τις βελόνες των φλοτέρ από αυτά που φορούσε στα original και αντικατέστησα επίσης και τα λεκανάκια του καρμπυρατέρ και μέχρι στιγμής γύρω στα 170 χλμ δεν μου έχει παρουσιαστεί πρόβλημα με υπερχείλιση και υδραυλική συμπίεση.

    Η διαφορά στα 2 λεκανάκια ήταν ότι σε αυτά που φορούσε υπήρχε μια βελόνα για την υπερχείλιση ενώ στα original δεν υπήρχαν και μάλλον για αυτό όταν γίνονταν υπερχείλιση η βενζίνη κατέληγε στον κύλινδρο.

    Τα original λοιπόν τοποθετήθηκαν ρυθμίστηκαν και πλέων δεν έχω πρόβλημα με το ρελαντί, αλλά μου παρουσιάζει κάποια καθυστέρηση (κάτι σαν μπούκωμα) στα απότομα ανοίγματα του γκαζιού κυρίως και γενικά η απόδοση του είναι πεσμένη σε σύγκριση με πρίν.

    Κάθε βοήθεια δεκτή

    Ευχαριστώ

    Παναγιώτης

  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pskoul
    Τα original λοιπόν τοποθετήθηκαν ρυθμίστηκαν και πλέων δεν έχω πρόβλημα με το ρελαντί, αλλά μου παρουσιάζει κάποια καθυστέρηση (κάτι σαν μπούκωμα) στα απότομα ανοίγματα του γκαζιού κυρίως και γενικά η απόδοση του είναι πεσμένη σε σύγκριση με πρίν.
    Επειδή μπερδεύτηκα..

    Οι διαφορές που αναφέρεις είναι σε σχέση με τα παλιά (αυτά που φορούσε όταν δεν κρατούσε ρελαντί) ή μεταξύ των original πριν και μετά τις αλλαγές στο φλοτέρ ..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/01/2010
    Μηνύματα
    8
    Oldman

    Οι διαφορές που αναφέρω ήταν μεταξύ αυτών που φορούσε (και δεν κρατούσαν το ρελαντί) και των original.

    Παναγιώτης

  4. #4
    Στο akashi πρεπει να ψωνιζουν καρμπυρατερ απο τα καλαθια προσφορων με τα β'διαλογης της keihin , δεν εξηγειται αλλιως.....

    ολα τα kawasaki τα ιδια......εγω παντρεψα 2 τετραδες για να πω οτι εγιναν καρμπς....

    καλα ξεμπερδεματα φιλαρακι
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  5. #5
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pskoul
    Οι διαφορές που αναφέρω ήταν μεταξύ αυτών που φορούσε (και δεν κρατούσαν το ρελαντί) και των original.
    Λογικό, αν τα καρμπυρατέρ ήταν διαφορετικά....

    Δεν αντιλαμβάνομαι τι ακριβώς ψάχνεις ...??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/01/2010
    Μηνύματα
    8
    Το σύμπτωμα που μου κάνει είναι στα μεγάλα και απότομα ανοίγματα του γκαζιού σαν να μένει από βενζίνη, όπως όταν έχει αδειάσει το ρεζερβουάρ και πρέπει να βάλεις την ρεζέρβα.

    Αυτά που άλλαξα από το ένα καρμπυρατέρ στο άλλο ήταν τα φλοτέρ μαζί με την βελόνα τους και το λεκανάκι.

    Πέρασα από ένα μηχανικό σήμερα και μου είπε ότι είναι τα ζινγκλέρ και αφού βγάλαμε το ένα μπουζί και το είδε μου είπε ότι θα πρέπει να βάλουμε μεγαλύτερα.

    Υπάρχει πιθανότητα να είναι αυτό το πρόβλημα ;

    Παναγιώτης

  7. #7
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αν τα καρμπυρατέρ σου έχουν αντλία επιτάχυνσης, ξεκίνα από εκεί ...

    Αλλιώς, κάτι έγινε στην αλλαγή της βελόνας και του φλοτέρ (πιθανότατα λανθασμένη στάθμη καυσίμου) με αποτέλεσμα "ανεπάρκεια" τροφοδοσίας σε απότομη ζήτηση ...


    Υ.Γ.
    Αν και δεν έχεις απαντήσει, θεωρώ ότι τα 2 καμπυρατέρ (παλιό και καινούριο) είναι identical (ίδιο διάμετρο venturi καθώς και ίδιο ζιγκλέρ βελόνας και main ..).
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Παρόμοια θέματα

  1. Προβλημα με τα φρενα μετα απο αλλαγη παραμετρων
    από apsogos στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2011, 12:57
  2. Προβλημα σε αλλαγη μπαταριας σε 600 f
    από STOYBI στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2008, 10:22
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2007, 16:07
  4. sos ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΣΕ XT '02
    από madgordons στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2007, 09:24
  5. Προβλημα με καρμπυρατερ σε Klx300
    από KLXer στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2006, 10:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF