Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Θέση Πινακίδας κυκλοφορίας

  1. #1
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kawasaki 636
    ωραια πραγματα!γαμω τους μπατσους!!!φευγω για χανια την αλλη εβδομαδα και θα μου πρηξουν τα αρχιδια απ οτι καταλαβα εχω την πινακιδα στο 636 απο κατω!
    Μα είναι δυνατόν ένας μπάτσος να μην σπαστεί όταν βλέπει κρυμμένη πινακίδα; Σου λέει, στην καλύτερη περίπτωση αυτός σβουρίζει στους δρόμους με 250+, στη χειρότερη είναι κακοποιός ("οι ληστές της τράπεζας απομακρύνθηκαν με ιλλιγγιώδη ταχύτητα με μηχανή μεγάλου κυβισμού")

    Ας προσπαθήσουμε λίιιιιγο να μη δίνουμε δικαιώματα...

  2. #2
    ΑΝΑΠΟΦΑΣΙΣΤΟΣ Το avatar του/της kawasaki ZX-12
    Εγγραφή
    29/06/2005
    Μηνύματα
    213
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    Μα είναι δυνατόν ένας μπάτσος να μην σπαστεί όταν βλέπει κρυμμένη πινακίδα; Σου λέει, στην καλύτερη περίπτωση αυτός σβουρίζει στους δρόμους με 250+, στη χειρότερη είναι κακοποιός ("οι ληστές της τράπεζας απομακρύνθηκαν με ιλλιγγιώδη ταχύτητα με μηχανή μεγάλου κυβισμού")

    Ας προσπαθήσουμε λίιιιιγο να μη δίνουμε δικαιώματα...
    κοιτα να δεις η πινακιδα στο 636 αν μπει απο κατω φαινεται για το λογο οτι η ουρα ειναι αρκετα ψηλα!αν τη στραβωσεις και προς τα εξω οπως εχω κανει εγω φαινεται πεντακαθαρα ειτε εισαι απο πισω με αμαξι ειτε με μηχανακι το εχω ελεγξει γι αυτο το λογο ακριβως!τωρα αν ο μπατσος θελει να σε γραψει δεν γλυτωνεις!δεν πιστευω οτι προκαλω εχω τη μηχανη 2 χρονια και δεν με εχουν γραψει ποτε για πινακιδα!απλα αυτο που διαβασα απο το παιδι που ειναι στη κρητη μου λεει οτι μαλλον εκει θα εχω προβλημα!!!!!!!!

  3. #3
    Φίλε μου προφανώς δεν ξέρω πώς έχεις βάλει την πινακίδα σου, όμως πολύ αμφιβάλλω αν φαίνεται όπως ΠΡΕΠΕΙ να φαίνεται, αν δηλαδή έχει πρόσωπο ελαφρώς προς τα πάνω και αν βρίσκεται πίσω από τον τροχό αντί από πάνω του και κάτω από το φτερό.

    Η πινακίδα πρέπει να φαίνεται εύκολα και από κάθε γωνία, όχι "να, ξέρεις, αν είσαι ακριβώς πίσω από τη μηχανή, κι αν σκύψεις λίγο, κι αν ο τροχός δεν έχει πετάξει πολύ λάσπη, θα τη δεις!!!".

    Σε κάθε περίπτωση, εγώ έπιασα ως αφορμή το μήνυμά σου για να σχολιάσω μια γενικώτερη πρακτική που δικαιολογημένα στραβώνει τους μπάτσους.

  4. #4
    ΑΝΑΠΟΦΑΣΙΣΤΟΣ Το avatar του/της kawasaki ZX-12
    Εγγραφή
    29/06/2005
    Μηνύματα
    213
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    Φίλε μου προφανώς δεν ξέρω πώς έχεις βάλει την πινακίδα σου, όμως πολύ αμφιβάλλω αν φαίνεται όπως ΠΡΕΠΕΙ να φαίνεται, αν δηλαδή έχει πρόσωπο ελαφρώς προς τα πάνω και αν βρίσκεται πίσω από τον τροχό αντί από πάνω του και κάτω από το φτερό.

    Η πινακίδα πρέπει να φαίνεται εύκολα και από κάθε γωνία, όχι "να, ξέρεις, αν είσαι ακριβώς πίσω από τη μηχανή, κι αν σκύψεις λίγο, κι αν ο τροχός δεν έχει πετάξει πολύ λάσπη, θα τη δεις!!!".

    Σε κάθε περίπτωση, εγώ έπιασα ως αφορμή το μήνυμά σου για να σχολιάσω μια γενικώτερη πρακτική που δικαιολογημένα στραβώνει τους μπάτσους.
    δεν επιμενω οτι εχω δικιο απλα 2 χρονια τωρα με εχουν σταματησει αρκετες φορες και για πινακιδα δεν μου εχουν πει τιποτα!!!εχει τυχει να εχω περιπολικο απο πισω η ζητα και να λεω τωρα θα με σταματησουνε αλλα ποτε δεν συνεβη!

  5. #5
    Julius κάνεις λάθος, το θέμα με την πινακίδα το έθεσε το παληκάρι που άνοιξε το θέμα από το πρώτο κιόλας μήνυμα, και ήταν μάλιστα ένας κρίσιμος παράγοντας στο μπλέξιμο που είχε με τους μπάτσους στην Κρήτη.

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kawasaki 636
    δεν επιμενω οτι εχω δικιο απλα 2 χρονια τωρα με εχουν σταματησει αρκετες φορες και για πινακιδα δεν μου εχουν πει τιποτα!!!εχει τυχει να εχω περιπολικο απο πισω η ζητα και να λεω τωρα θα με σταματησουνε αλλα ποτε δεν συνεβη!
    Η συμπεριφορά των μπάτσων είναι εντελώς αλλοπρόσαλη, το ξέρουμε όλοι αυτό, αλλά μπορούμε να προβλέψουμε τι θα τους ενοχλήσει και θα τους τραβήξει την προσοχή και τι όχι. Αν πχ. φοράς κράνος και μπουφάν, και η πινακίδα είναι μια χαρά, και ανοικτή εξάτμιση δεν έχεις, και τα χαρτιά σου όλα έχεις, και το μηχανάκι σου είναι περιποιημένο με φώτα και καθρέπτες εντάξει, θα δείξουν άλλη συμπεριφορά αν π.χ. σε πιάσουν για υπερβολική ταχύτητα.

  7. #7
    ΑΝΑΠΟΦΑΣΙΣΤΟΣ Το avatar του/της kawasaki ZX-12
    Εγγραφή
    29/06/2005
    Μηνύματα
    213
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    Η συμπεριφορά των μπάτσων είναι εντελώς αλλοπρόσαλη, το ξέρουμε όλοι αυτό, αλλά μπορούμε να προβλέψουμε τι θα τους ενοχλήσει και θα τους τραβήξει την προσοχή και τι όχι. Αν πχ. φοράς κράνος και μπουφάν, και η πινακίδα είναι μια χαρά, και ανοικτή εξάτμιση δεν έχεις, και τα χαρτιά σου όλα έχεις, και το μηχανάκι σου είναι περιποιημένο με φώτα και καθρέπτες εντάξει, θα δείξουν άλλη συμπεριφορά αν π.χ. σε πιάσουν για υπερβολική ταχύτητα.
    μην εισαι τοσο σιγουρος γι αυτο!!η παραβαση ειναι παραβαση,δηλαδη αν εχεις καθρεφτες και πινακιδα και ολα σου τα χαρτια αν πηγαινεις με 200+ πιστευεις οτι θα σου χαριστει?

  8. #8
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΠΑΝΤΩΣ 100% ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΚΡΗΤΙΚΟΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΙ ΔΕΝ ΧΑΡΙΖΟΥΝ ΚΑΣΤΑΝΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΧΕ ΜΕ ΠΟΣΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΜΕΝΟΙ ΜΕ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ.

  9. #9
    Η πινακίδα πρέπει να υπάρχει για διάφορους λόγους εκτός της νομιμότητας (π.χ. κλοπή κλπ)...

    Για αυτό εγώ δεν έχω!! :smilea: ....όταν είμαι εθνική την έχω ανακλινόμενη .......
    .H

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kawasaki 636
    μην εισαι τοσο σιγουρος γι αυτο!!η παραβαση ειναι παραβαση,δηλαδη αν εχεις καθρεφτες και πινακιδα και ολα σου τα χαρτια αν πηγαινεις με 200+ πιστευεις οτι θα σου χαριστει?
    Δεν έγραψα πουθενά πως θα μου χαριστεί!!

    Έγραψα ότι σε συμφέρει να μην του δώσεις και άλλες αφορμές πέραν της παράβασης για την οποία σε σταμάτησε.

    Σήμερα κατά σύμπτωση ένας φίλος έγραψε πώς την γλίτωσε με μια παρατήρηση (αντί για κλήση) όταν μπήκε σε κεντρικό δρόμο με παντιλίκια. Συνεπώς οι μπάτσοι δεν λειτουργούν σαν ρομπότ, άλλοτε σε αφήνουν κι άλλοτε σε πηδάνε. Το τι θα κάνουν από τα δύο εξαρτάται ΚΑΙ από σένα.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    Η συμπεριφορά των μπάτσων είναι εντελώς αλλοπρόσαλη, το ξέρουμε όλοι αυτό, αλλά μπορούμε να προβλέψουμε τι θα τους ενοχλήσει και θα τους τραβήξει την προσοχή και τι όχι. Αν πχ. φοράς κράνος και μπουφάν, και η πινακίδα είναι μια χαρά, και ανοικτή εξάτμιση δεν έχεις, και τα χαρτιά σου όλα έχεις, και το μηχανάκι σου είναι περιποιημένο με φώτα και καθρέπτες εντάξει, θα δείξουν άλλη συμπεριφορά αν π.χ. σε πιάσουν για υπερβολική ταχύτητα.
    Ωραία όλα αυτά, αλλά ο λασπωτήρας δεν έχει κανένα ίχνος σχεδιασμού πάνω του. Είναι μία άθλιας αισθητικής ΓΚΟΥΜΟΥΤΣΑ που σκοτώνει ό,τι πιο όμορφο υπάρχει πάνω στη μηχανή... ΤΟΝ ΚΩΛΟ!

    Δεν σημαίνει ότι όποιος βάζει την πινακίδα κάτω από το φτερό είναι κακοποιός ή ινδιάνος που πρέπει καλά και ντε να πηγαίνει με 200... Σίγουρα μπορεί να βάλει μία νόμιμη βάση για την πινακίδα και τα φλας χωρίς το λασπωτήρα, αλλά δεν θα δικαιολογήσω με τίποτα τη συμπεριφορά του αστυνομικού που σου φέρεται σαν να είσαι εγκληματίας επειδή έβαλες την πινακίδα από κάτω..

    Δεν πιστεύω να φέρονται έτσι σε κάτι αυτοκίνητα που έχουν τον αριθμό σε χαρτόνι με σελοτέιπ στο πίσω τζάμι...
    Θάνος..

  12. #12
    Φίλε μου τα ζυγίζεις και αποφασίζεις.

    Αν πιστεύεις πως θα πείσεις τον μπάτσο πως έχωσες την πινακίδα κάτω από το φτερό και με κλίση προς τα κάτω για λόγους αισθητικούς και μόνο.... τι να πω, μακάρι να τα καταφέρεις.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.969
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
    Δεν πιστεύω να φέρονται έτσι σε κάτι αυτοκίνητα που έχουν τον αριθμό σε χαρτόνι με σελοτέιπ στο πίσω τζάμι...
    Αυτό κυρίως γίνεται γιατί δεν υπάρχουν (ακόμα) οι κανονικές πινακίδες...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    Φίλε μου τα ζυγίζεις και αποφασίζεις.

    Αν πιστεύεις πως θα πείσεις τον μπάτσο πως έχωσες την πινακίδα κάτω από το φτερό και με κλίση προς τα κάτω για λόγους αισθητικούς και μόνο.... τι να πω, μακάρι να τα καταφέρεις.
    Κοίτα εγώ δεν είμαι σε ηλικία για συγκινήσεις... το λασπωτήρα τον έβγαλα αλλά έβαλα βάση για την πινακίδα και είναι στη νόμιμη θέση με τα φλας της...

    Αν όμως την είχα από κάτω και μου έλεγε κανείς τίποτα, θα έλεγα πως τον έβγαλα για λόγους αισθητικής... άμα θέλει να με γράψει θα με γράψει ό,τι και να του πω. Εντέλει θα πληρώσω το πρόστιμο... δεν θα σκάσω κιόλας!

    Από το να βλέπω την αηδία από πίσω κάθε φορά που χαζεύω το μηχανάκι μου και να χαλιέμαι...

    Ωστόσο αυτό που θέλω να πω είναι πως η θέση της πινακίδας δεν με κάνει "εγκληματία"..
    Θάνος..

  15. #15
    Επειδη εχω ψαξει πολυ το θεμα,ο Κ.Ο.Κ. λεει οτι η πινακιδα πρεπει να υπαρχει σε εμφανες σημειο και να ευδιακριτη!

    Πουθενα ομως δεν αναφερει οτι πρεπει να βρισκεται στην ουρα!
    Απλως εκει βολευε απο καποια χρονια και μετα,λογω σχεδιασμου

    Μπορεις καλλιστα να την βαλεις στο αριστερο μερος της μηχανης,χωρις να κρυβεται απο τα ποδια και να εισαι νο-μι-μο-τα-τος!!

    Θυμαστε τις παλιες μοτο με την πινακιδα στο μπροστινο φτερο?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. τελη κυκλοφοριας...
    από ruyjin στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2015, 22:05
  2. Απώλεια πινακίδας ΚΑΙ σήματος τελών κυκλοφορίας
    από nikos_abel στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2013, 07:14
  3. Διαστάσεις πινακίδας κυκλοφορίας;
    από DimChios στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2012, 12:40
  4. Θέση Πινακίδας
    από agrotemaxios στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2007, 14:59
  5. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2004, 09:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF