Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 81

Θέμα: Βασικές Ερωτήσεις Οδήγησης! (EPIC STUFF INSIDE)

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/05/2010
    Μηνύματα
    12

    Question Βασικές Ερωτήσεις Οδήγησης!

    Καλήσπέρα σήμερα απέκτησα την πρώτη μου μηχανη!
    Μία ΧΤΧ660 του 2006!
    Πριν την αγορά τις οδηγούσα από μικρός ένα Townmate!
    Ο καιρός ήταν βροχερός!Σε αρκετές προσπάθειες μου να τροχοπέδησω είτε κατέβάζοντας ταχύτητα είτε πατώντας τα φρένα ένοιωθα να μου φευγει το πίσω μέρος της μηχανής!
    Πίστευω πως θέλω αρκέτη οδήγηση για να καταφέρω να οδηγώ με συμπλέκτη καθώς αν εξαιρέσουμε τα μαθήματα που έκανα πριν από 5 χρόνια ποτέ δεν ξαναοδήγησα!
    Αλλά θα ήθελα μια συμβουλή τι κάνω λάθος.
    Πάταω πολύ το πίσω ή το μπροστα φρένο με το ανωτέρω αποτέλεσμα?
    Αλλάζω απότομα τις ταχύτητες με αποτέλεσμα να κόβει απότομα η μηχανή?
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098

    Re: Βασικές Ερωτήσεις Οδήγησης!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sasares

    Πάταω πολύ το πίσω ή το μπροστα φρένο με το ανωτέρω αποτέλεσμα?
    Αλλάζω απότομα τις ταχύτητες με αποτέλεσμα να κόβει απότομα η μηχανή?
    Ευχαριστώ.
    και τα φρενα ειναι που πρεπει να μαθεις να "δουλευεις" 75% μπροστα 25% το πισω...


    και να μαθεις να κατεβαζεις ταχυτητες στις καταλληλες στροφες... ( αν κατεβασεις σε ψηλες στροφες θα σου μπλοκαρει ο πισω τροχος )
    Accipere quam facere praestat injuriam

  3. #3
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sasares
    Καλήσπέρα σήμερα απέκτησα την πρώτη μου μηχανη!
    Μία ΧΤΧ660 του 2006!
    Πριν την αγορά τις οδηγούσα από μικρός ένα Townmate!
    Ο καιρός ήταν βροχερός!Σε αρκετές προσπάθειες μου να τροχοπέδησω είτε κατέβάζοντας ταχύτητα είτε πατώντας τα φρένα ένοιωθα να μου φευγει το πίσω μέρος της μηχανής!
    Πίστευω πως θέλω αρκέτη οδήγηση για να καταφέρω να οδηγώ με συμπλέκτη καθώς αν εξαιρέσουμε τα μαθήματα που έκανα πριν από 5 χρόνια ποτέ δεν ξαναοδήγησα!
    Αλλά θα ήθελα μια συμβουλή τι κάνω λάθος.
    Πάταω πολύ το πίσω ή το μπροστα φρένο με το ανωτέρω αποτέλεσμα?
    Αλλάζω απότομα τις ταχύτητες με αποτέλεσμα να κόβει απότομα η μηχανή?
    Ευχαριστώ.
    Να "τροχοπεδήσεις"? :P

    Ο πίσω τροχός μπλοκάρει είτε επειδή πιέζεις το φρένο σου περισσότερο απ'όσο πρέπει, είτε επειδή, κατά το κατέβασμα ταχύτητας, έχεις περισσότερες στροφές στον κινητήρα απ'όσες πρέπει.

    Το μπροστινό φρένο δεν επηρρεάζει τον πίσω τροχό. Αλλά, πίστεψέ με, δε θες να φτάσεις στο σημείο να μπλοκάρεις τον μπροστινό τροχό. Όσο το μπλοκάρισμα μένει στον πίσω είναι - συνήθως - ελεγχόμενο. Παρολαυτά σαν νέος οδηγός, καλύτερα να μάθεις να το αποφεύγεις.
    Life begins at 45°.

  4. #4
    Μοτοσυκλετιστής Το avatar του/της dimr1
    Εγγραφή
    19/08/2009
    Μηνύματα
    161
    Καλορίζικο!
    α)Καλύτερα να οδηγήσεις σε στεγνό την επόμενη αφού προβληματίζεσαι και νοιώθεις ανασφάλεια.
    β)Έλεγξε ότι τα λάστιχα της μηχανής σου είναι σε καλή κατάσταση, φρέσκα σχετικά και με καλή πίεση, πχ 31 psi.
    γ) ότι σου είπαν τα παιδιά πιο πριν
    δ)Όταν καταλάβεις ότι το έχεις, ξαναβγές στο βρεγμένο, με προσοχή και σεβασμό. Στην πραγματικότητα, ποτέ δεν το έχουμε

  5. #5
    Όταν θα κάνεις μερικές βόλτες σε στεγνό θα καταλάβεις πάνω κάτω τί γίνεται .

    Καθε μοτό φρενάρει διαφορετικά .Δεν έχουν όλες τα ίδια φρένα , οπότε μάθε την μηχανή σου και να έχεις στο μυαλό σου πως όταν οδηγάμε σε βρεγμένο ...Οδηγάμε άλλη μηχανή .

    Δες και εδώ http://www.moto.gr/forums/showthread...E3%EC%E5%ED%EF


  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/05/2010
    Μηνύματα
    12

    Re: Re: Βασικές Ερωτήσεις Οδήγησης!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    και τα φρενα ειναι που πρεπει να μαθεις να "δουλευεις" 75% μπροστα 25% το πισω...


    και να μαθεις να κατεβαζεις ταχυτητες στις καταλληλες στροφες... ( αν κατεβασεις σε ψηλες στροφες θα σου μπλοκαρει ο πισω τροχος )
    Σε αυτό σχετικά με τα φρένα έχεις δίκαιο απλά μάλλον θέλω εξάσκηση.
    Κ....οβροχή.
    Επίσης κάτι άλλο που θά θέλα να μάθω είναι το εξής: Πάς με κάποια χλμ. ποιος ο καλύτερος τρόπος να σταματησεις απότομά χωρίς να φύγεις για να πας για ... σούπιτσα.

  7. #7
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099

    Re: Re: Re: Βασικές Ερωτήσεις Οδήγησης!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sasares
    Επίσης κάτι άλλο που θά θέλα να μάθω είναι το εξής: Πάς με κάποια χλμ. ποιος ο καλύτερος τρόπος να σταματησεις απότομά χωρίς να φύγεις για να πας για ... σούπιτσα.
    Δεν υπάρχει καμία στάνταρ συνταγή για να σταματήσεις "απότομα". Λαμβάνοντας υπόψη τις εκάστοτε συνθήκες, μαθαίνεις να πιέζεις ανάλογα με το χέρι/πόδι σου. Αναζητάς πάντα το μέγιστο δυνατό φρενάρισμα, ένα κλικ πριν οι τροχοί σου χάσουν πρόσφυση. Αλλά στη θεωρία όλα ωραία ακούγονται. Είναι θέμα εμπειρίας κυρίως.
    Life begins at 45°.

  8. #8
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307

    Re: Re: Re: Βασικές Ερωτήσεις Οδήγησης!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sasares
    Σε αυτό σχετικά με τα φρένα έχεις δίκαιο απλά μάλλον θέλω εξάσκηση.
    Κ....οβροχή.
    Επίσης κάτι άλλο που θά θέλα να μάθω είναι το εξής: Πάς με κάποια χλμ. ποιος ο καλύτερος τρόπος να σταματησεις απότομά χωρίς να φύγεις για να πας για ... σούπιτσα.
    η πρόληψη είναι ο καλύτερος σου σύμμαχος...



  9. #9
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591

    Re: Re: Re: Re: Βασικές Ερωτήσεις Οδήγησης!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
    η πρόληψη είναι ο καλύτερος σου σύμμαχος...


    +ολα
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  10. #10

    Re: Re: Re: Βασικές Ερωτήσεις Οδήγησης!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sasares
    Σε αυτό σχετικά με τα φρένα έχεις δίκαιο απλά μάλλον θέλω εξάσκηση.
    Κ....οβροχή.
    Επίσης κάτι άλλο που θά θέλα να μάθω είναι το εξής: Πάς με κάποια χλμ. ποιος ο καλύτερος τρόπος να σταματησεις απότομά χωρίς να φύγεις για να πας για ... σούπιτσα.
    Είναι πολλοί παράγοντες που το επειρεάζουν αυτό. Η ποιότητα της ασφάλτου, η κατάσταση των ελαστικών σου κτλ. Ωστόσο αργότερα ΟΧΙ τώρα θα ήταν καλό να κάνεις ένα ελεγχόμενο φρενάρισμα "πανικού" με λίγα χλμ. σε μία αλάνα για να δείς πάνω κάτω τα όρια της μοτο σου, να την ζυγίζεις κτλ. Αν είσαι Αθήνα καλό θα ήταν να ψαχτείς για κάποια riding schools (Μη με ρωτήσεις περισσότερα, δεν έχω βγάλει κάτι #@~$#!@%$#^%$ τη καταδίκη μου μέσα!) κάτι θα μάθεις παραπάνω. Και... όπως μου είχαν πει και μένα 2 είναι τα κρίσιμα 6μηνα της μότο. Το πρώτο που δεν την ξέρεις και το 2ο που νομίζεις ότι την έχεις μάθει. Καλοτάξιδος, αγραντζούνιστος και πάντα όρθιος από μένα. Μην την φοβάσαι, απλά λίγο φυλαγμένα για αρχή. Όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω, η πρόληψη είναι ο καλύτερος σου σύμμαχος.


  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    προφανώς μαθημένος στο παπί φρενάρεις μόνο με το πίσω γιαυτό σου μπλοκάρει
    οι μοτοσυκλέτες φρενάρουν με το μπροστινό και το πίσω απλώς σταθεροποιεί την πορεία
    για να μάθεις την καινούρια σου μηχανή πήγαινε σε μια αλάνα με καλή άσφαλτο και φρέναρε δυνατά από διάφορες ταχύτητες με το μπροστινό και τόσο πίσω ώστε να μην μπλοκάρει
    μην δοκιμάσεις ποτέ να μπλοκάρεις το μπροστινό
    αφού εξοικειωθείς δοκίμασε αυτά που έμαθες σιγά σιγά στην καθημερινή οδήγηση σου
    αφού βελτιωθείς εσύ καλό είναι να ρίξεις μια ματιά στη μηχανή σου (φρένα ,λάστιχα, πηρούνι)

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/05/2010
    Μηνύματα
    12

    Wink

    Ευχαριστώ πολύ για όλες τις συμβουλές σήμερα πάω για ανάβαση του Υμηττου για να τις τσεκάρω.

  13. #13
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    (κλισέ-παντογνώστης MΟDΕ ΟΝ)

    καταπολεμήσε την φαγούρα στον δεξί καρπό ,και όλα θα πάνε καλά...

    (κλισέ-παντογνώστης MΟDΕ ΟFF)



  14. #14
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478

    Re: Re: Βασικές Ερωτήσεις Οδήγησης!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    και τα φρενα ειναι που πρεπει να μαθεις να "δουλευεις" 75% μπροστα 25% το πισω...


    και να μαθεις να κατεβαζεις ταχυτητες στις καταλληλες στροφες... ( αν κατεβασεις σε ψηλες στροφες θα σου μπλοκαρει ο πισω τροχος )
    +1000 βρες και εναν χωρο εκτος κυκλοφορίας και κανε προπόνηση σε αυτο.

  15. #15
    Είσαι σε καλή κατηγορία, διάβασε τα θέματα για την οδήγηση και μάθε σιγά-σιγά τη μηχανή σου. Εξοπλισμός πάντα γιατί και η μικρότερη τούμπα μπορεί να πονέσει πολύ.

    Το βρεγμένο (και ειδικότερα το ΛΙΓΟ βρεγμένο) είναι πακέτο, ειδικά με την γ***άσφαλτο που έχουμε εδώ, οπότε θέλει έξτρα προσοχή. Επίσης, να αποφεύγεις τις λευκές διαγραμμίσεις (ο ορισμός της τσουλήθρας) και τις ράγες του τραμ όταν βρέχει.

    Πάντα όρθιος!
    safety doesn't happen by accident

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βασικές ερωτήσεις Restoring
    από MikeG στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2012, 12:45
  2. μαθηματα ασφαλους οδηγησης
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2004, 07:20
  3. Οι ερωτήσεις... και ο Bush (παλιό αλλά καλό)
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2004, 13:42
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2004, 14:38
  5. Εχω μερικές ερωτήσεις...
    από almalibera στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2004, 17:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF