Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 49

Θέμα: Transalp 700 '10 και κοσκίνισμα

  1. #1

    Transalp 700 '10 και κοσκίνισμα

    Παίδες καλησπέρα,
    Ενα φιλαράκι πήρε πριν μερικούς μήνες το ΤΑ και από τη πρώτη μέρα παρατήρησε το εξής.
    Αν αφήσεις τιμόνι γύρω στα 40-50 χαω αρχίζει ενα κοσκίνισμα το οποίο σχεδόν αμέσως μετατρέπεται σε έντονο κούνημα του τιμονιού δεξιά αριστερά. Την καβάλησα κι εγώ σήμερα και το διαπίστωσα...είναι πολύ έντονο σε σημείο που αν δεν πιάσεις αμέσως το τιμόνι θα καταλήξει σε κλείδωμα ή δεξια ή αριστερά και άσχημη χύμα.
    Στο εξουσιοδοτημένο HONDA στη Κόρινθο από όπου το πήρε και στο οποίο απευθύνθηκε αμέσως , αφού κοίταξαν καλά καλά τη μηχανή γύρω γύρω (ΔΕΝ τη καβάλησαν) του είπαν ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα και ότι άκουσον άκουσον "το εργοστάσιο απαγορεύει το να αφήνεις τα χέρια από το τιμόνι" :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Πριν ο άνθρωπος ανέβει Αθήνα μήπως έχει κανείς καμμιά παρόμοια εμπειρία απο ΤΑ? Αν όχι, μια σύσταση ενός καλού HONDA συνεργείου στην Αττική θα ήταν σωτήρια.
    Ευχαριστώ εκ μέρους του!!!

  2. #2
    Πικραμένο μέλος Το avatar του/της guzzistas
    Εγγραφή
    30/04/2009
    Μηνύματα
    851
    Μήπως πρέπει να ελεγχθεί η ζάντα και το ελαστικό?
    Οι μόνοι πιο ΗΛΙΘΙΟΙ από τους πολιτικούς, είναι οι ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ.



  3. #3
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    εχει βαλιτσα πισω στο μηχανακι ο φιλος σου?? αν ναι ειναι απο αυτο! πες του να τη βγαλει και
    να δοκιμασει! θα εκπλαγει με αυτο που θα διαπιστωσει! (μιλαω εκ πειρας σε δυο διαφορετικα
    μηχανακια που ειχα)

  4. #4
    ανέ-μελος Το avatar του/της KAGOURO
    Εγγραφή
    20/08/2010
    Μηνύματα
    243
    Φίλε μου αυτό είναι γνωστό φαινόμενο σε όλα τα ον-οφ της Χονδα ! Μην ψάχνετε και μην ανησυχεί ο φίλος σου ! Το φαινόμενο επιτείνεται εαν έχει βαλίτσα , αλλά ΔΕΝ εξαφανίζεται αν την βγάλεις ! Οφείλεται στην οπισθόβαρη κατανομή της μοτοσυκλέτας γι αυτό και θα παρατηρήσει διαφορετικό κούνημα εαν καθεται μπροστά ή πιο πίσω στη σέλα !
    Μην μπλέξει στην μπουρδολογία των μαστόρων-καστόρων !
    Άλλωστε εαν δεν αφήσει και τα δυο χέρια δεν πρόκειται να το αντιληφθεί ποτέ !

  5. #5
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Λάστιχα? Ζυγοστάθμιση? Εμένα (όχι σε TA) ήθελε το πίσω ζυγοστάθμιση (+αλλαγή βασικά γιατί τα μαμά ήταν για τα σκουπίδια) και δημιουργούσε μία τέτοια συμπεριφορά.. ίσως ότι τόσο έντονη αλλά πάντως δεν μου ήταν καθόλου ευχάριστο.. Εν τέλει με ζυγοστάθμιση και λάστιχα άλλαξε τελείως συμπεριφορά (προς το καλύτερο).
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  6. #6
    Πήγαινε σε καλό λαστιχάδικο και κάνε μια ακτινολόγηση πέραν από τσεκάρισμα ελαστικών ...

    (ελπ'ιζω να έχεις τσεκάρει σωστές πιέσεις και να μη λέμε ότι νάναι )


  7. #7
    Ευχαριστω πολυ παιδια για το feedback. Θα του μεταφερω ολες τις αποψεις.Οντως το μηχανακι έχει βαλίτσα. Ναι οι πιεσεις ειναι τσεκαρισμένες. Περι ζυγοσταθμισης/ακτινολογησης του το ειπα κι εγω αν και μου φαινεται λιγο απιθανο σε ολοκαινουργιο μηχανακι. Βεβαια εχουμε δει κι εχουμε ακουσει τοσα για καινουργια μηχανακια οποτε δεν θα πρεπε να μου φαινεται τοσο απιθανο. Συμφωνω και για το οτι δεν αφηνουμε χερια απο το τιμονι ποτέ αλλά όμως έτσι καταλαβαίνεις αν κάτι δεν πάει καλα, απο μια απλη ισως ζυγοσταθμιση μέχρι και ένα στραβό σκελετό.
    Τα λάστιχα όντως είναι μαμά.
    Μια ερώτηση....αν υποθεσουμε οτι φταίει η βαλίτσα που αλλάζει την κατανομή των βαρών, με μια αλλαγή στη προφόρτιση του πίσω αμορτισέρ προς το σκληρότερο έχει δει κανείς διαφορά?

  8. #8
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    αν φταιει η βαλιτσα εχει να κανει με θεματα αεροδυναμικης! δεν εχει να κανει με την αναρτηση!

  9. #9
    Θεμα αεροδυναμικης στα 40 χαω με τον αναβάτη μπροστά απο τη βαλίτσα δεν νομίζω να τίθεται....αν το εκανε στα 140-150 τοτε να πω μάλιστα....

  10. #10
    Είχα το ίδιο στο δικό μου Transalp, Μην κάνει τίποτα.
    Όπως είπαν οι παραπάνω είναι η βαλίτσα. Αφαίρεσέ την και κάντε πάλι το Test.

    ΚΩΣΤΗΣ

  11. #11
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Αρχικά δημιουργήθηκε από boussias
    Είχα το ίδιο στο δικό μου Transalp, Μην κάνει τίποτα.
    Όπως είπαν οι παραπάνω είναι η βαλίτσα. Αφαίρεσέ την και κάντε πάλι το Test.

    +1000
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.970
    Το 700άρι έχει αυτό το "κουσούρι" να κοσκινίζει αν αφήσεις το τιμόνι στα 40 - 60 χιλιόμετρα, ειδικά με τα μαμά ελαστικά.

    1) Μην αφήνετε το τιμόνι.
    2) Αν έχετε βαλίτσα, φροντίστε να είναι καλά στερεωμένη.
    3) Αλλάξτε ελαστικά σε κάτι πιο "δρομίσιο".

    Εγώ με τη βάση της SW-Motech (σωστά τοποθετημένη και σφιγμένη με ροπόκλειδο) και ελαστικά Battlax BT-45 έχω μειώσει πολύ το τρέμουλο.


  13. #13
    Και το δικο μου το κανει...

    Δεν ξερω αν με μεγαλυτερη ζελατινα, μειωνοντας λιγο τοθεμα της αεροδυναμικης, συνεχιζει να υπαρχει ή αν μειωνεται η ενταση του...


    Spam on* McGyver ακολουθησα τις οδηγιες σου για επαναπρογραμματισμο κλειδαριων βαλιτσας, αλλα επεσα σε γουβα Δεν ειχα προσεξει οτι ελεγες για Givi ενω εγω εχω Kappa. Spam off*
    Η τύχη χτυπάει την πόρτα σου μόνο μια φορά, αλλά η ατυχία έχει πολύ μεγαλύτερη υπομονή.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215

    Re: Transalp 700 '10 και κοσκίνισμα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostis4x4
    [...]
    "το εργοστάσιο απαγορεύει το να αφήνεις τα χέρια από το τιμόνι"
    [...]
    :a31: :a31: :a31:

    Το ίδιο εργοστάσιο έχει βγάλει μηχανάκια που πλέον είναι 15ετίας, τα έχουν βιάσει οι προηγούμενοι όσοι ιδιοκτήτες τα παίρνεις πλέον για ψίχουλα και πάνε καρφί!

    Αλλά με τρελαίνει που βγαίνεται όλοι και λέτε ότι εντάξει συμβαίνει, δεν υπάρχει πρόβλημα. Μήπως πρέπει να γίνεται λίγο πιο απαιτητικοί με τα 8-9 χιλιάρικα που έχετε δώσει;

    Τι θα πει είναι οπισθόβαρο το μηχανάκι, το οποίο μάλιστα προορίζεται για να φορτωθεί με βαλίτσες-σαμάρια και δεύτερο για να πάει ταξίδι; Εκεί τι θα γίνει; Η μπροστά ρόδα δε θα πατάει κάτω, θα είναι στον αέρα;
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από loylas
    Και το δικο μου το κανει...

    Δεν ξερω αν με μεγαλυτερη ζελατινα, μειωνοντας λιγο τοθεμα της αεροδυναμικης, συνεχιζει να υπαρχει ή αν μειωνεται η ενταση του...


    Spam on* McGyver ακολουθησα τις οδηγιες σου για επαναπρογραμματισμο κλειδαριων βαλιτσας, αλλα επεσα σε γουβα Δεν ειχα προσεξει οτι ελεγες για Givi ενω εγω εχω Kappa. Spam off*
    Και με Ermax ζελατίνα πάλι το κάνει.
    Έχει να κάνει με την αεροδυναμική και το ότι έχει αρκετό βάρος στο πίσω μέρος η συγκεκριμένη μηχανή.
    ΚΩΣΤΗΣ

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Transalp 700 Photo!!
    από advblack στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 178
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2008, 18:14
  2. Transalp 700... στρογγυλοφάναρο ;;
    από makis206 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2007, 14:18
  3. Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2004, 13:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF