Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: Μπαταρία ???

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220

    Μπαταρία ???

    Μάγκες help....
    Πρώτη φορά ασχολούμαι με αγορά μπαταρίας για το FZ1 και τα έχω δει όλα...

    Ψάχνω δε-αρ και με τόσες επιλογές σε ΤΕΡΑΣΤΙΟ εύρος τιμής δεν ξέρω τι να κάνω....

    Ξέρω ότι υπάρχει η μαμα-original με κόστος γύρω στα 110-120 ευρώ, την οποία κατά πάσα πιθανότητα την κατασκευάζει η YASA (τουλάχιστον η δική μου έτσι γράφει πάνω).

    Η γνήσια όμως YASA (που λογικά αφού την μαμά την κατασκευάζει η YASA θα είναι ίδια με την μαμά-δεν φαντάζομαι τι μπορεί να αλλάζει) παίζει σε τιμές από 140 έως +170 ευρώ !!!

    Επίσης υπάρχουν γνήσιες YASA παρόμοιου τύπου που όμως είναι συμβατές με το FZ1 (πχ αυτή που φοράει το HAYABUSA) με κόστος γύρω στα 100-110 ευρώ.

    Και ταυτόχρονα βρίσκω και κάποιες ανώνυμες (του ίδιου πάντα τύπου με την μαμά) σε τιμές από 35-60 ευρώ από ΕΛΛΗΝΙΚΑ ιντερνετομάγαζα - δεν μιλάω για e-bay και τα σχετικά...

    Μιλάμε για τεράστιο εύρος τιμών για την ίδιου τύπου μπαταρία...

    Τι κάνω ???
    Παίζουν τίποτα εμπειρίες-εντυπώσεις ???
    Τι έχετε ακούσει-ξέρετε για τις φθηνές ??? Με κόστος 2, 3, 4 φορές κάτω από τις "σίγουρες" είναι δελεαστική η αγορά τους

    Για την ιστορία ο τύπος της μπαταρίας είναι YTZ14S - MF (Maintenance Free) - FA (Factory Activated)


    Για δώστε τα φώτα σας

  2. #2
    πρωτον ειναι yuasa και οχι yasa..
    και δευτερον δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να ξοδεψεις τοσα λεφτα
    στο diversion μου εχουνε βαλει μια κινεζικη των 30ευρω και ειναι κομπλε 2 χρονια τωρα(απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη ειχε μπει)
    απλως να προσεξεις να ειναι ιδιος τυπος..
    αλλα οπως και να εχει ειναι πολυ μεγαλα τα ποσα για μπαταρια που λες..
    οταν ειχα παει να βαλω μπαταρια σε αλλο μηχανακι μου ειχαν πει γυρω στα 55-60 ευρω η yuasa
    και 30-35 αλλη μαρκα-ιδιος τυπος.. μηπως σου πιανουν λιγο τον κ@λο???

    αν θες μπορω να σου πω με π.μ. που την εβαλα να ρωτησεις..
    Die Wahrheit ist ein Chor aus Wind
    Kein Engel kommt um Euch zu rachen
    Diese Tage Eure Letzten sind
    Wie Stab chen wird es Euch zerbrechen

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lanzaman
    .. μηπως σου πιανουν λιγο τον κ@λο???

    Τι να σε πω... 2 τηλέφωνα που πήρα ο ένας μου είπε 160 και ο άλλος 170...Googlάροντας τον τύπο από Ελληνικά ιντερνετομάγαζα την βλέπω πάνω από 140...

    Γιατί είναι τόσο ακριβή δεν έχω ιδέα...την στιγμή μάλιστα που σαν ανταλλακτικό η ίδια η Yamaha την δίνει γύρω στα 110-120....

    Το θέμα είναι ότι απ' ότι κατάλαβα έχω 3 επιλογές (πάντα για τον ίδιο τύπο μπαταρίας μιλώντας YTZ14S - Maintenance Free - Factory Activated)

    1. Γνήσια YUASA με 160-170
    2. Γνήσια YAMAHA (που κατά πάσα πιθανότητα YUASA θα είναι κι αυτή) με 110-120
    3. Κινέζικη-άγνωστη με 45....

    Όπως βλέπεις οι διαφορές είναι πολύ μεγάλες και για αυτό έχω βραχυκυκλώσει και δεν ξέρω τι να κάνω... Μάλλον η original Yamaha φαίνεται ώς καλύτερη χρυσή τομή, αλλά έχω και την αμφιβολία μήπως τελικά κάνω μια χαρά την δουλειά μου με μια Κινέζικη και δεν χρειαστεί να σκάσω τόσα...

  4. #4
    τι να σου πω.. δεν ξερω γιατι ειναι τοσο ακριβη.
    αλλα σου λεω, κι εγω στο δικο μου εχω κινεζικη των 30ευρω δυο χρονων περιπου
    και δεν εχω κανενα προβλημα.. αλλα απο εκει και περα δεν μπορω να σου πω εγω ή κανενας αλλος
    τι να βαλεις.. κινεζικη απο κινεζικη διαφερει παρασαγκας στην ποιοτητα.. αν θες να εισαι 1000% σιγουρος βαλε την yuasa..

    αλλα και για yuasa που ειχα ρωτησει μου ειχαν πει 55-60ευρω
    παιζει ρολο και ο τυπος βεβαια της μπαταριας στην τιμη
    Die Wahrheit ist ein Chor aus Wind
    Kein Engel kommt um Euch zu rachen
    Diese Tage Eure Letzten sind
    Wie Stab chen wird es Euch zerbrechen

  5. #5
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.635
    H μπαταρία που είχα στο hornet ήταν κινέζικη των €30και δεν με είχε προβληματίσει, για 2 χρόνια που το είχα, ποτέ!

  6. #6
    THEOD στο fazer που είχα αλλάξει μπαταρία και έβαλα της αντιπροσωπείας ή μπαταρία που είχε απο το εργοστάσιο πάνω έγραφε made in japan και η ίδια μπαταρία ακριβώς της αντιπροσωπείας έγραφε made in china.
    Δηλαδή υπάρχουν yuasa made in japan που έχουν 160-170? περίπου και yuasa made in china με περίπου 70-80? που μάλλον αυτή βάζει η αντιπροσωπεία στα 95?.

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Arxagelos
    THEOD στο fazer που είχα αλλάξει μπαταρία και έβαλα της αντιπροσωπείας ή μπαταρία που είχε απο το εργοστάσιο πάνω έγραφε made in japan και η ίδια μπαταρία ακριβώς της αντιπροσωπείας έγραφε made in china.
    Δηλαδή υπάρχουν yuasa made in japan που έχουν 160-170? περίπου και yuasa made in china με περίπου 70-80? που μάλλον αυτή βάζει η αντιπροσωπεία στα 95?.
    να προσθέσουμε εδώ πως οι yuasa made in japan μπαίνουν μόνο απο τα εργοστάσια στα μηχανάκια, είναι δλδ OEM parts και είναι πολύ δύσκολο εως αδύνατο να βρεθούν ως αναλώσιμο ανταλλακτικό στην αγορά.

    oι yuasa made in china είναι official μεν, aftermarket δε ... η μαλακία είναι ότι κάποιοι έμποροι τις πουλάνε στην ίδια τιμή με τις ΟΕΜ japan

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Τελικά τι είναι προτιμότερο να βάλω...?

    Γνήσια YAMAHA (που απ' ότι καταλαβαίνω είναι yuasa μεν αλλά made in china δε) με +100 ευρώ, ή γνήσια Κινέζικη με κόστος λιγότερο από το μισό ???

    (Για yuasa made in Japan με 170 ούτε κατά διάνοια...Είναι πολλά τα λεφτά... )

  9. #9
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Μια Varta

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Μια Varta
    Δεν είναι ακριβώς αυτό που λέμε φθηνή... http://www.fastgear.gr/product_info....oducts_id=1739

  11. #11
    Waterproof V-strom.. Το avatar του/της KIMONAS
    Εγγραφή
    08/08/2005
    Μηνύματα
    160
    Εχεις σκεφτει αυτες?
    Δινουν 2 χρονια εγγυηση με την αγορα.Σου κολλανε χαρτακι επανω.
    Τις φερνει καποιος στην Λ.Βουλιαγμενης.
    Εχουν βγει παρα πολυ καλες.κανε μια αναζητηση στο νετ.Γραψε batteries test η reviews.

    http://www.bannerbatterien.com/banne.../index2_en.php
    "Sir, we are surrounded!"
    "Excellent, so we can attack in every direction!"

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της laryfz1
    Εγγραφή
    18/08/2008
    Μηνύματα
    171
    εγω παντως αυτη τη φορα εβαλα κινεζικη με 40Ε την εχω 8 μηνες και δουλευει αψογα!Η μαμα κρατησε 13 μηνες η δευτερη και αυτη μαμα 110 ευρωπουλακια παρακαλω 16 μηνες!αρα εχω κανει ήδη αποσβεση με την κινεζικη!
    gogogo!!!

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από laryfz1
    εγω παντως αυτη τη φορα εβαλα κινεζικη με 40Ε την εχω 8 μηνες και δουλευει αψογα!Η μαμα κρατησε 13 μηνες η δευτερη και αυτη μαμα 110 ευρωπουλακια παρακαλω 16 μηνες!αρα εχω κανει ήδη αποσβεση με την κινεζικη!
    Πολύ λίγο σου κράτησε η μαμά.... Εγώ την αλλάζω τώρα για πρώτη φορά μετά από 4+ χρόνια !!!
    Και μιλάμε για άσχημη χρήση.Μεγάλα διαστήματα ακινησίας με ενεργοποιημένο τον συναγερμό... Εννοείται ομως ότι ενδιάμεσα έφαγε αρκετές φορτίσεις-συντήρηση από έναν ctek που έχω...
    Και πιστεύω ότι θα έβγαζε κι άλλο, απλά ήταν που ήταν οριακή, έμεινε και ακίνητη από τον Οκτώβριο και με κάτι τρεχάματα που είχα αμέλησα να την φορτίσω-συντηρήσω. Μοιραία λοιπόν τελείωσε χωρίς επιστροφή...


    Τελικά κοιτά να δείς που ψήνομαι να ρισκάρω προς Κινέζο μεριά....

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    να προσθέσουμε εδώ πως οι yuasa made in japan μπαίνουν μόνο απο τα εργοστάσια στα μηχανάκια, είναι δλδ OEM parts και είναι πολύ δύσκολο εως αδύνατο να βρεθούν ως αναλώσιμο ανταλλακτικό στην αγορά.

    oι yuasa made in china είναι official μεν, aftermarket δε ... η μαλακία είναι ότι κάποιοι έμποροι τις πουλάνε στην ίδια τιμή με τις ΟΕΜ japan
    Νεότερα (και λίαν διδακτικά...)από το μέτωπο

    Τελικά γύρω από το θέμα ή πέφτει πολύ δούλεμα ή...μεγάλο κέρδος για κάποιους...Και εξηγούμαι...

    Πηρα σήμερα την γνήσια YAMAHA σαν ανταλλακτικό (κωδ. 2D1- 82100-00)
    Λοιπόν η μπαταρία που δίνει η yamaha σαν ανταλλακτικό είναι γνήσια YUASA YTZ14S - MADE IN JAPAN...Το γράφει στο κουτί, είναι χτυπημένο και στο σώμα της μπαταρίας, και είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΑ με αυτή που φόραγε το μηχανάκι από το εργοστάσιο....

    Κόστος ???
    Κάτω από 100 ευρώ με την έκπτωση (110,00 λιανική...)

    Τωρα γιατί οι έμποροι ζητάνε για την ίδια YUASA (με την δικαιολογία ότι η δική τους είναι η γνήσια-καλή yuasa-made in Japan ενώ και καλά οι OEM-ανταλλακτικές είναι φθηνοyuasa made in china) 160-170 ευρώ είναι απορίας άξιο... :a13:


  15. #15
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    να προσθέσουμε εδώ πως οι yuasa made in japan μπαίνουν μόνο απο τα εργοστάσια στα μηχανάκια, είναι δλδ OEM parts και είναι πολύ δύσκολο εως αδύνατο να βρεθούν ως αναλώσιμο ανταλλακτικό στην αγορά.

    oι yuasa made in china είναι official μεν, aftermarket δε ... η μαλακία είναι ότι κάποιοι έμποροι τις πουλάνε στην ίδια τιμή με τις ΟΕΜ japan
    Χθες έβαλα YUASA 10ρα και γράφει Made in Japan

    120? ΓΤΠΜ
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΜΠΑΤΑΡΙΑ
    από koskarav στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2011, 21:39
  2. Emeina ΑΠΟ ΜΠΑΤΑΡΙΑ!!!!!!!!!!
    από blueangel στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2006, 16:18
  3. Ψάχνω Μπαταρία
    από male_hermes στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2005, 17:15
  4. Πρόβλημα με μπαταρία
    από gdevelek στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2005, 13:32
  5. Πρόβλημα με μπαταρία
    από Stergios69 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2004, 12:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF