Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: ΠΡΟΒΛΗΜΑ Fi

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/04/2010
    Μηνύματα
    2

    ΠΡΟΒΛΗΜΑ Fi

    Xaiρετω και εγω το forum και ηθελα τη γνωμη σας στο δικο μου προβλημα.
    Στο service των 36000 μου διορθωσαν το προβλημα με το αυτοματο τσοκ που δεν κρατουσε ρελαντι οταν ηταν κρυα. Το επομενο πρωι οταν ξεκινησα να παω στη δουλεια μου αναψε το κοκινο φως και αναβοσβηνε στην οθονη η ενδειξη FI.Την σβηνω τρομαγμενος,παλι μιζα και ολα καλα.Το επομενο πρωι το ιδιο(2 μηνες τωρα καθε πρωι το ιδιο)Το πηγα παλι στο μηχανικο αλλα δεν βρηκε κατι,μονο μου συνεστησε να παω στη suzuki να μου τσεκαρουν το injection.Επισης μετα τα 155-160 χλμ μου κανει το ιδιο προβλημα, αναβη το κοκινο φως και αναβοσβηνει το FI.Δεν νιωθω απωλεια δυναμης ,δεν βλεπω καποιο προβλημα.Σβηνω,αναβω και ολα καλα μεχρι το επομενω πρωι.Επειδη αρχιζει και ζεστενει και θα αρχισουμε τις βολτες θελω να το φτιαξω για να μην εχω τον φοβο μηπως... Ειμαι σε αναζητηση αλλου συνεγειου και περιμενω καποια προταση απο εσας για περιοχη γαλατσιου και περιξ.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tazakos
    Εγγραφή
    30/07/2006
    Μηνύματα
    277
    το διαγνωστικό στο συνεργείο τι λέει?
    μου ακούγεται πως στο σερβις 36κ σου κάναν μιση δουλειά.
    δεξια κ κατω από την βίδα που σφιγγει το τεπόζιτο εχει μια φισα που γεφυρωνεις με ενα συρματακι ενω αναβει το FI κ σου γραφει κωδικό σφαλματος στο κοντερ
    ΕΙΠΑ ΝΑ ΦΥΓΩ...ΝΑ ΒΑΛΩ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ

  3. #3
    GEORGE NO BRAKES Το avatar του/της SAM46
    Εγγραφή
    27/11/2004
    Μηνύματα
    210
    Την ωρα που θα σου αναψει το FI γεφυρωσε με ενα συρματακι στην φυσσα που λεει και ο φιλος τις 2 επαφες και στο κοντερ θα βγαλει τον κωδικο της βλαβης!Αν δεν εισαι σιγουρος που ειναι η φυσσα και τι να γεφυρωσεις απλα οταν σου βγαλει το σφαλμα πηγαινε στην Σουζουκη να στο κανουν πριν σβησει.Εμενα ετσι εκανε και το πηγα επι τοπου χωρις να σβησω.
    George no brakes

  4. #4

    Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ Fi

    Αρχικά δημιουργήθηκε από liman
    Xaiρετω και εγω το forum και ηθελα τη γνωμη σας στο δικο μου προβλημα.
    Στο service των 36000 μου διορθωσαν το προβλημα με το αυτοματο τσοκ που δεν κρατουσε ρελαντι οταν ηταν κρυα. Το επομενο πρωι οταν ξεκινησα να παω στη δουλεια μου αναψε το κοκινο φως και αναβοσβηνε στην οθονη η ενδειξη FI.Την σβηνω τρομαγμενος,παλι μιζα και ολα καλα.Το επομενο πρωι το ιδιο(2 μηνες τωρα καθε πρωι το ιδιο)Το πηγα παλι στο μηχανικο αλλα δεν βρηκε κατι,μονο μου συνεστησε να παω στη suzuki να μου τσεκαρουν το injection.Επισης μετα τα 155-160 χλμ μου κανει το ιδιο προβλημα, αναβη το κοκινο φως και αναβοσβηνει το FI.Δεν νιωθω απωλεια δυναμης ,δεν βλεπω καποιο προβλημα.Σβηνω,αναβω και ολα καλα μεχρι το επομενω πρωι.Επειδη αρχιζει και ζεστενει και θα αρχισουμε τις βολτες θελω να το φτιαξω για να μην εχω τον φοβο μηπως... Ειμαι σε αναζητηση αλλου συνεγειου και περιμενω καποια προταση απο εσας για περιοχη γαλατσιου και περιξ.
    Να υποθεσω πως το συνεργειο που το πας δεν ειναι εξουσιοδοτημενο suzuki??

    Απο την στιγμη που σου εχει βγαλει ενδειξη FI εχει καταγραφει στον εγκεφαλο, οταν το πας στην suzuki και το βαλουν στο διαγνωστικο, θα δειξει τι σφαλμα εχει γραψει !!!
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  5. #5
    Πήγαινε το σε έναν που να έχει διαγνωστικό για vstrom .

    Θα τη δείξει τη βλάβη και θα ξέρεις πως να κινηθείς , γιατί με τους κατσαπλιάδες που κυκλοφορούν ελεύθεροι και δηλώνουν μηχανικοί ( τρομάρα τους) , το πιθανότερο είναι να σε πείσουν πως θα θέλει ,

    πιστόνια
    ελατήρια
    μπιέλες ....κτλ

    και να σου βγάλουν π.χ και κανά κοστούμι 2000 ? για ένα ρελέ που θα κοστίζει 5?


  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/04/2010
    Μηνύματα
    2
    Ευχαριστω παιδια για τισ απαντησεις και αυτες τισ μερες θα προσπαθησω να παω σε καποιο εξουσιοδοτημενο,μαλον στον Καρακωστα που ειναι κοντα.Για να γεφυρωσω την φυσα,μαλον δεν θα το κανω γιατι οπως λεει και η γυναικα μου χρυσαφι πιανω και καρβουνο γινεται.Εχω χαλασει αρκετα πραματα.Δεν ξερω αν ειναι συμπτωση αλλα 2 μερες τωρα χρησημοποιω την μηχανη που ειναι πιο αναβασμενη η θερμοκρασια περιβαλοντος και ως δια μαγεις το φωτακι και το FI δεν αναβουν(μηπως η μηχανες εχουν ρευματισμους και δεν το ξερουμε?)

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kagelos1
    Εγγραφή
    03/11/2009
    Μηνύματα
    100
    Τελικά φίλε βρήκες τι είχε;

  8. #8
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Accipere quam facere praestat injuriam

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/06/2014
    Μηνύματα
    1
    καλησπερα...ειναι κανεις μεσα?εχω κ γω ενα παρομοιο προβλημα αλλα εμενα παραμενει το κοκκινο αναμμενο.μπορει να βοηθησει καποιος?

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2016, 20:37
  2. Βοήθεια! Πρόβλημα με το FI σε CBF-600
    από kokkios στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2010, 13:36
  3. cbr 600rr προβλημα fi helpppppp
    από o teos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2010, 12:55
  4. έχει πρόβλημα ο server?
    από milaber στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2004, 08:12
  5. 'Ανεξιχνίαστο' Τεχνικό Προβλημα ... HELP
    από GiannisK στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2004, 14:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF