Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 62

Θέμα: Αν ξερετε.........

  1. #1

    Αν ξερετε.........

    Στα μεσα του 2010 πηρα δανειο και αγορασα μια μοτοσυκλετα (vstrom 650 2007) Οταν το πηρα το δανειο δουλευα αλλα αργοτερα μας διωξανε χωρις καμια προειδοποιηση...............
    Εγω για το δανειο που πηρα δεν εχω βαλει κανεναν εγγυητη.........
    Ας υποθεσουμε οτι εχω και καποια ακινητη περιουσια την οποια ομως φυσικα και δεν την υποθηκευσα για το ποσο των 4500 χιλιαδων ευρω.......
    Αν λεμε ΑΝ εγω σταματησω να πληρωνω τις δοσεις τι μπορουν να μου κανουν ?
    Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μην πειραξουν καθολου τα ακινητα..........

  2. #2
    Αν παψεις να είσαι συνεπης στις υποχρεώσεις σου, θα έρθει εξωδικο με δικαστικό κλητήρα, εαν και τότε δεν πληρώσεις θα οριστεί δικάσιμος και πιθανον η τράπεζα στο απαιτητό ποσό να ζητήσει (ελλείψη ρευστου) καποιο ακινητο (δυσκολα).

    Αυτο που μπορεις (και πρεπει) να κάνεις ειναι να πας στην τραπεζα με το χαρτι του ΟΑΕΔ και να ζητήσεις περίοδο χαριτος ή υπαγωγη στο νέο νομο περι υπερχρεωμένων νοικοκυριών



    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VALES
    Εγγραφή
    16/02/2009
    Μηνύματα
    1.059
    Συγνώμη αλλά το να του πάρουν πίσω το μηχανάκι δεν παίζει?
    Με τη μοτοσικλέτα μπορεί να σκοτωθείς είναι αλήθεια, αλλά δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να ζήσεις το χρόνο που σου έχει παραχωρηθεί

    Άντε γεια... Blog

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
    Συγνώμη αλλά το να του πάρουν πίσω το μηχανάκι δεν παίζει?
    Όντως, και να σταματήσει εκεί το θέμα της οφειλής;
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  5. #5
    Υπερχρεωμενο νοικοκυριο με ακινητα και ποσο μονο 4500 ευρω δεν ξερω τι θα καταφερω.........
    Παντως σε ευχαριστω για την απαντηση σου...... Γιατι να πειραξουν ακινητο και να μην παρουν πισω την μοτοσυκλετα ?

  6. #6
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Αυτο που μπορεις (και πρεπει) να κάνεις ειναι να πας στην τραπεζα με το χαρτι του ΟΑΕΔ και να ζητήσεις περίοδο χαριτος
    +1

    Πλέον δίνουνε περίοδο χάριτος οι τράπεζες σε πολλούς.

    Πήγαινε και ρώτα!
    "Qu ils mangent de la brioche"

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VALES
    Εγγραφή
    16/02/2009
    Μηνύματα
    1.059
    Αρχικά δημιουργήθηκε από thanasiss
    Υπερχρεωμενο νοικοκυριο με ακινητα και ποσο μονο 4500 ευρω δεν ξερω τι θα καταφερω.........
    Παντως σε ευχαριστω για την απαντηση σου...... Γιατι να πειραξουν ακινητο και να μην παρουν πισω την μοτοσυκλετα ?




    Κάνε πρώτα αυτό που σου είπε ο Καπετάνιος, κι αν από ΄κει και πέρα όλα πάνε στραβά κι ανάποδα... το πολύ-πολύ να χάσεις το μηχανάκι.
    Με τη μοτοσικλέτα μπορεί να σκοτωθείς είναι αλήθεια, αλλά δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να ζήσεις το χρόνο που σου έχει παραχωρηθεί

    Άντε γεια... Blog

  8. #8
    Να υπενθυμισω οτι ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΥΠΟΘΗΚΗ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΤΕ ΕΓΓΥΗΤΗ οποτε δεν νομιζω να τους δινω δικαιωμα να <ακουμπησουν κατι αλλο>

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από thanasiss
    Γιατι να πειραξουν ακινητο και να μην παρουν πισω την μοτοσυκλετα ?
    Εαν το δάνειο ήταν συγκεκριμένα για την αγορα της μηχανης (και όχι καποιο καταναλωτικο) και η άδεια λεει παρακράτηση, τοτε ναι, την κλαις

    Αρχικά δημιουργήθηκε από thanasiss
    Να υπενθυμισω οτι ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΥΠΟΘΗΚΗ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΤΕ ΕΓΓΥΗΤΗ οποτε δεν νομιζω να τους δινω δικαιωμα να <ακουμπησουν κατι αλλο>
    Δεν έχει τόση σημασία. Οταν χρωστας, ο πιστωτης μπορεί να ζητησει απο το δικαστήριο να καλυφθει με οποιοδηποτε τρόπο

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  10. #10
    Ναι το δανειο ηταν αποκλειστικα για την μοτοσυκλετα και οχι καποιο καταναλωτικο..........
    Δηλαδη τα λεφτα τα πηρε απευθειας ο εμπορος...... Και η άδεια λέει παρακράτηση
    Και την τραπεζα οταν την πηρα τηλεφωνο αποφευγουν να μου απαντησουν δεν μου δινουν μια ευθεια απαντηση........

    Captain τελικα με μπερδεψες....... Τι θα παρουνε σπίτι ή μοτοσυκλέτα ?

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    εφοσον η αδεια κυκλοφοριας γραφει παρακρατηση θα σου παρουν τη μοτο

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από thanasiss
    Captain τελικα με μπερδεψες....... Τι θα παρουνε σπίτι ή μοτοσυκλέτα ?
    Μοτοσικλετα.

    Ασε τα τηλέφωνα (πού να ξέρει ο υπαλληλος εκεινη την ώρα και τί να δεσμευτεί να σου πει εαν δε δει χαρτι μπροστα του)

    Κανε οτι σου είπα


    Οταν συναπτετε συμβάσεις γενικότερα να τις διαβαζετε...
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  13. #13
    Αυτο ήθελα να μαθω....... Ή μαλλον αυτο να ακουσω :rotflmao: :rotflmao:
    Δεν εχω φτασει ακομα σε σημειο να μην μπορω να πληρωσω την δοση και ουτε θελω μιας και η μοτοσυκλετα για μενα ειναι ενα παιδικο ονειρο που ολοκληρωθηκε και οποτε την καβαλαω αισθανομαι αλλος ανθρωπος....... Αλλα οχι και σε σημειο να μου παρουν ενα σπιτι για 4500 χιλιαρικα :a29:

  14. #14
    Όλα καλά θα πάνε ρε . Μη μασάς ! Ψάξε για δουλειά .


  15. #15
    Ψαχνω καθημερινα και εχω παει σε παρα πολλες συνεντευξεις αλλα δεν γινεται τιποτα

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Όσα πρέπει να ξέρετε αν εμπλακείτε σε τροχαίο ατύχημα
    από fantacid στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 78
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2022, 16:23
  2. Αν ο θεός
    από KAS77 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2003, 23:39
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2003, 16:33
  4. αν...
    από DIT στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 00:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF