Σελίδα 1 από 60 1234561151 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 886

Θέμα: Αξιοπιστία Bmw (την πέσαν οι JapanBoyz & αντεπιτέθηκαν οι EuroPeans)

  1. #1

    Αξιοπιστία Bmw (την πέσαν οι JapanBoyz & αντεπιτέθηκαν οι EuroPeans)

    Κοιτάζω μία GS1200 για αγορά προς το καλοκαίρι αλλά ακούω πολλά παράπονα για την ποιότητα κατασκευής και το service γενικότερα της μάρκας στην Ελλάδα. Πρόσφατα ένας φίλος μου ανέφερε πως κάηκε το ABS του ενώ από άλλον άκουσα για βλάβη στο κιβώτιο ταχυτήτων (!) και καταστροφή του αμορτισέρ κτλ... και μέτρια έως κακή ανταπόκριση από την εταιρία.
    Τι εμπειρίες έχετε εσείς οι ιδιοκτήτες GS και γενικότερα BMW? Με το χέρι στην καρδιά, αξίζουν τελικά τα λεφτά τους (που δεν είναι και λίγα εδώ που τα λέμε...)?

  2. #2
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    φιλαράκι ,ελπίζω να είσαι έτοιμος...

  3. #3
    Αυτός έτοιμος είναι να τ ακούσει . Το λέει .

    Οι άλλοι είναι έτοιμοι να του τα πούνε ;

  4. #4
    πάρε άφοβα μοντέλο από το 2008 και μετά...

  5. #5
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    εγώ λέω να πάρεις άφοβα μοντέλο από το 98 και πριν...

  6. #6
    WTCHANH Το avatar του/της idomeneas
    Εγγραφή
    06/05/2008
    Μηνύματα
    263
    τώρα τι μηχανάκι έχεις?
    Made in Greece...

  7. #7
    αν θες να εχεις BMW παρε honda-suziki-kawa κα κολα το σημα της μι εμ νταμπλουγιου πανω

  8. #8
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Συνεχίστε τη χολή όλοι όσοι δεν είχατε ποτέ Βαυαρικό μηχανάκι

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    167
    Μην φοβάσαι να το πάρεις άφοβα .
    Έχω βαρεθεί να διαβάζω εδώ μέσα ότι bmw χαλάνε σπάνε και διάφορα άλλα λες και τα ιαπωνικά δεν παθαίνουν τίποτα .

  10. #10
    Ο άνθρωπος μιλάει για 1200gs και AN αξίζει τα λ7 του και για ... μέτρια έως κακή ανταπόκριση από την εταιρία(έχει ακούσει) .


    *Έντιτ . Αν μου δοθεί η ευκαιρία στο μέλλον μπορεί και να πάρω BMW αλλά το 800άρι ΟΧΙ 1200.

    ...1150 ίσως

  11. #11
    Ακου φιλαρακι τα πραγματα με το ονομα τους
    Δεν εχω κανενα προβλημα να σου πω οτι τα bmw απο θεμα αξιοπιστιας ειναι μπουρδελα(ειμαι κατοχος bmw k1200s) μπορει να σε αφησουν στο δρομο για ενα μικρο ασημαντο αντ/κο κοστους 2 ευρω π.χ ρακορ αντλιας καυσιμου που ειναι λαθος τοποθετημενο και σπαει φευγει η βενζινη και αν εισαι σταματημενος οκ,αν εισαι εν κινησει πας στα κυπαρησια και ο κοσμος λεει απο υπερβολικη ταχυτητα εχασε τον ελεγχο(ποιος να του εξηγησει)
    Στο μηχανακι μου εχω αλλαξει διαφορικο (κλασικα),δισκους συμλεκτη ,ξανα δισκους συμπλεκτη αλλα οχι απο κακη χρηση η προβλημα της μηχανης αλλα απο προβλημα που διμιουργησαν σε πολυ γνωστο συνεργειο bmw αλλαζοντας την καμπανα της μηχανης η οποια εκανε απλα ενοχλητικο θορυβο και θεωρησα καλο να την αλλαξω το πως διμιουργησαν προβλημα οι ασχετοι μηχανικοι και τη προβλημα διμηουργησαν δεν νομιζω οτι πρεπει να αναφερω γιατι ειναι αντιεπαγγελματικο καθωτι ειμαι και εγω στο χωρο του αυτοκινητου και συνεργειου τα τελευταια 10 χρονια δεν μου αρεσει να κατηγορω συναδελφους(ολοι κανουμε λαθη αλλοτε μικρου κοστους αλλοτε *τεραστιου* οπως στη περιπτωση μου)
    Συνεχιζοντας το γολγοθα μου,εχω αλλαξει τα μπαλακια τιμονιου αρκετα σεβαστο ποσο το κοστος τους,αλλα και πολυ χρονοβορα εργασια η οποια την εκανα μονος στο συνεργειο μου.
    2 πολλαπλασιαστες στα μπουζι και ισως να μου διαφευγει και κατι....Σιγουρα σου χαλασα την διαθεση για την αγορα που θελεις να κανεις μπορει να μην ειναι το ιδιo μηχανακι δεν παυει να ειναι bmw ομως.
    Ακου και τα καλα τωρα,το συγκεκριμενο μηχανακι ειναι το 10 που αλλαζω για την ιστορια να αναφερω οτι ξεκινησα με tdm 850--μετα HORNET 600 --APRILIA PEGASO motard--Z7500s--CBR 600RR--TDM 900--CBF 100ABS--ξανα TDM 900--ZX12R--BMW K1200S--
    Οταν το αλλαξω παλι bmw θα παρω γιατι δεν συγκρινεται οδηγικα με κανενα απο τα προηγουμενα θελεις αναρτηση θελεις φρενα θελεις θεση οδηγησης θελεις καλυψη απο αερα τι αλλο να σου πω.Αυτο που τελικα εχω ανακαλυψει ειναι οτι τα μηχανακια γενικως οτι θεματα ζημιων εχουν δημιουργουνται απο την ασχετοσυνη που εχουν οι μηχανικοι που τα φτιαχνουν και δεν φταινε αυτοι φταινε οι αντιπροσωπειες που δεν τους στελνουν για εκπαιδευση η να τους δωσουν ενα manual να διαβασουν να ξερουν πως να αλλαξουν η να επισκευασουν σε ενα καινουριο μηχανακι.Γιαυτο λοιπον θα σου προτεινα με χιλια να αγορασεις bmw αλλα να προσεξεις που θα του κανεις service η οτιδηποτε αλλο θελεις.
    Συγνωμη αν σας κουρασα απλα ηθελα να πω καποια πραγματα απο προσωπικη εμπειρια παντα και αποψη μιας και ειμαι μελος αρκετο καιρο και γουσταρω πολυ αυτο το forum απλα ειμαι θεατης....Οποιος θελει οτιδηποτε συμβουλη για το συγκεκριμενο μηχανακι μην δυστασει να με ρωτησει οχι γιατι κανω οτι τα ξερω ολλα, αλλα η κατασταση με αναγκασε να συντηρω το μηχανακι μου μονος στο συνεργειο μου και εχω αλλαξει στην κυριολεξια σχεδον τα ΠΑΝΤΑ σε αυτο το μηχανακι και λογικο ειναι να ξερω καποια προβληματα του..Ευχαριστω για το χρονο σας.

  12. #12
    Μπαλαλάικα Το avatar του/της miraze
    Εγγραφή
    24/11/2005
    Μηνύματα
    439
    Εγώ πάντως στα 3 χρόνια που οδηγώ μοντέλο του 2007 και μετά από 70000+ χλμ δεν έχω κανένα πρόβλημα, μα κανένα.

    Τώρα θα μου πείς ότι ο τριτοξάδερφος του μπατζανάκι μου μπορεί να γράφει σε φόρουμ ότι "ο μπατζανάκης μου έχει έναν τριτοξάδερφο με adv του 7 που το έχει καεί όλη η ηλεκτρονική"

    Ομως στην πραγματικότητα ήταν μόνο η λάμπα της μεγάλης σκάλας
    Αυτό το μονοπάτι που να οδηγεί




  13. #13
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    BMW r1200gs '06

    Χλμ 10000 πρόβλημα κανένα, απίστευτη αίσθηση οδήγησης, η πιο λεπτομερής πληροφόρηση που είχα ποτέ σαν αναβάτης από τη μοτοσυκλέτα μου. Είμαι 43, οδηγώ από τα 14 δεν ξέρω πόσες μοτο έχω αλλάξει. Αν κάποια στιγμή άλλαζα μηχανή πάλι ΒΜW θα έπαιρνα.


    EDIT

    Ξέχασα, η αντιμετώπιση της εταιρίας στην Πάτρα Γ Τ Π Κ.

    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  14. #14
    Μια είναι η λύση... V-strom... Λυσαξτε τώρα και κράξτε όλοι από την ζήλια σας..... Εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεετσιιιιιι λέμε





    Υ.Γ Μην παρεξηγιέστε ... πλάκα κάνω και βγάζω τα απωθημένα μου από την χολή που μας έχετε ρίξει τόσα χρόνια...

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska


    Χλμ 10000

    ουτε ταξι δεν αντεχει τοσα λεμε...

    ρε τραβα πετα το ρημαδι και παρε κανα αληθινο να χαρεις λιγακι...

    αντε με τα μπουρδελα σας...
    frankly my dear, i dont give a damn...

Σελίδα 1 από 60 1234561151 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ Bmw
    από novo45 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2008, 12:11
  2. ΟΙ ΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ.. ΟΙ ΑΛΛΟΙ
    από reptile4 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2007, 13:39
  3. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2006, 14:55
  4. Οι μαύροι και οι μαύροι...
    από DimST στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2005, 11:49
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2005, 00:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF