Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Χλιαρά θαύματα.. και αναρτήσεις από το ράφι.

  1. #1
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756

    Χλιαρά θαύματα.. και αναρτήσεις από το ράφι.

    Δεν ήξερα τι τίτλο να βάλω. "Χλιαρά θαύματα" ή "όταν ξυπνήσετε θα είναι αργά!"
    Παίρνοντας σαν αφορμή τις τελευταίες παρουσιάσεις σημαντικών και πολύ αναμενόμενων μοντέλων διαπιστώνω πως πολλές εταιρείες τρέχουν πίσω απ’ τους καταναλωτές τους κινδυνεύοντας να χάσουν την ταυτότητά τους ενώ άλλες τραβούν το δρόμο τους παρασέρνοντας το κοινό τους (και όχι μόνο).

    Ξεκινώντας από την big H. Αφού μας έχει ψήσει για τα καλά για την καινούρια μοτοσυκλέτα σταθμό στην ιστορία της, το καινούριο τεχνολογικό της επίτευγμα κτλ, παρουσιάζει ναι μεν μια πολύ καλή μοτοσυκλέτα αλλά τίποτε από αυτά που υπόσχονταν τόσο καιρό. Ένα χλιαρό πακέτο που μπορεί άνετα να συγκριθεί με κάποια από τα είδη υπάρχοντα μοντέλα άλλων μεγάλων κατασκευαστών. Φυσικά και μπορεί να κάνει την διαφορά. Το έχει αποδείξει όχι μόνο στο μακρινό παρελθόν της αλλά και στο πιο πρόσφατο, όταν αποφάσισε να βγάλει προσωρινά τα τσαρούχια και να ανοίξει για λίγο τα μάτια της.

    Για την Yamaha και το σκοτσέζικο ντους που μας έκανε τι να πω? Χρησιμοποιεί ονόματα που άφησαν ιστορία για να κερδίσει και αυτή ένα κομματάκι από την πίτα άλλων που στο κάτω κάτω δίκαια κατέχουν μιας και δεν πτοήθηκαν παλαιότερα από την ιδιαιτερότητά τους, συνέχισαν κρατώντας τον ίδιο χαρακτήρα, σε εμφάνιση και εργονομία και στο τέλος απέκτησαν το δικό τους κοινό. Ναι ο λόγος για το καινούριο τενερέ. Και για να μην παρεξηγηθώ λέγοντας πως το μοντέλο έγραψε ιστορία δεν εννοώ αυτή που γράφτηκε στις ερήμους από αγωνιζόμενους αλλά την ιστορία που έγραψε σαν μια γνήσια μοτοσυκλέτα διπλής χρήσης. Απ’ αυτές που μπορούσε να την αποκτήσει και να την οδηγήσει ο καθένας. Απ’ αυτές που μπορούσαν να σε ταξιδέψουν παντού. Και στο χώμα όταν ο δρόμος το επέβαλε και στην άμμο σε ρυθμούς βόλτας. Δεν μπορείς να μας λες στο τέλος η λύση στα (ανάθεμα και αν είναι μόνο 260 κιλά) είναι η άψογη κατανομή του βάρους. Στην άμμο που μας έταζες τέτοια τερτίπια δεν περνάνε.

    Το ίδιο έπαθε και η Ducati με την πρώτη Multistada. Έβγαλε αυτό που νόμιζε πως θέλει ο κόσμος συμπληρώνοντας και το κενό στην γκάμα της. Με την καινούρια Moultisrada όμως πήγε ένα βήμα παραπέρα. Χαμηλότερο βάρος, μεγαλύτερη ιπποδύναμη, τεχνολογία, ρυθμίσεις σε όλα, δύο εκδόσεις, αξεσουάρ. Απ’ όλα. Αν είχε κάνει και αυτή το λάθος που έκαναν οι δύο παραπάνω κατασκευαστές θα την πρόσεχε τώρα κανένας? Τώρα θα μου πείτε πόσοι θα το αγοράσουν με τόσα που κοστίζει? Αυτοί που μπορούν. Το θέμα όμως είναι πως όλοι θα το ήθελαν. Οι 150 ίπποι σε 190 κιλά φωνάζουν δυνατά, σε ξεκουφαίνουν, προκαλούν το βλέμμα. Δεν μπορείς να προσπεράσεις σφυρίζοντας αδιάφορα. Η σύγκριση μέσα στο μυαλό σου είναι αναπόφευκτη 100 κιλά λιγότερα και 50 έως 70 ίπποι περισσότεροι από άλλα της ίδιας κατηγορίας.

    Η Bmw δεν εγκατέλειψε την ιδέα του διαφορετικού. Telelever, boxer κτλ. Απαρνήθηκε τους τρεις διακόπτες για να ανάψεις ένα φλας και άλλους τόσους για να το σβήσεις αλλά από τις λέξεις εκφοβιστικό, τεράστιο, κτηνώδες μαστόδοντο, σίδηροκατασκευή γεννήθηκε ένα από τα πιο επιτυχημένα μοντέλα της και ως γνήσιος γόνος συνεχίζει και τo καινούριο πουλώντας τον έλικά της ακριβά. Παρ' όλα αυτά δεν επαναπαύεται, συνεχίζει με τον καινούριο της εξακύλινδρο.

    Ktm. Μαχαίρια, ελβετικοί σουγιάδες, λεπίδες, κτλ. Αυτά μας έχει συνηθίσει η πορτοκαλί εταιρεία να μας έρχονται στο μυαλό όταν ακούμε το όνομά της. Φαντάζεστε να βγάλει το 690 adventure με αναρτήσεις του κιλού και να μας πει, «μα είναι φθηνό!»

    Η κάθε εταιρεία πρέπει να έχει μια φιλοσοφία. Πρέπει να εξελίσσεται ανάλογα με τις επιταγές των καιρών της και να μην επαναπαύεται στις δάφνες της και σε ηχηρά ονόματα της ιστορίας της με την ελπίδα ότι θα συνεχίσει με την ίδια επιτυχία. Κανένα όνομα Honda, Tenere, Harley, κ.α. δεν εξασφαλίζει την επιτυχία από μόνο μου. Τουλάχιστον όχι για πολύ. Το κοινό δυσαρεστείται από τον συντηρητισμό, απογοητεύεται από την στασιμότητα ενώ επιβραβεύει τους τολμηρούς. Κάνω λάθος ή η κρίση, όποια και αν είναι αυτή, απαιτεί πάνω απ' όλα σταθερότητα στις αξίες?
    Sent from me using a computer.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Αναφέρεις ένα μηχανάκι v2 150 αλόγων για παράδειγμα προς μίμηση?
    Αν βγάλει και η Yamaha τέτοιο τι θα καβαλάει ένας απλός άνθρωπος?
    Δεν είπα ότι το tenere είναι το μηχανάκι του αιώνα εξάλλου απευθύνεται και αυτό αποκλειστικά στην Νότια Ευρώπη, αλλά την δουλειά του θα την κάνει μιά χαρά όπως και το παλαιότερο.

  3. #3
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Έλα μην με στεναχωρείς τώρα!! χαχα
    Δεν είπα αυτό εγώ.. Για την ακρίβεια ακριβώς αυτό δεν είπα.
    Sent from me using a computer.

  4. #4
    Μοτοσυκλετιστής Το avatar του/της dimr1
    Εγγραφή
    19/08/2009
    Μηνύματα
    161
    Ο Δαρβίνος είπε ότι στη φύση δεν επικρατούν ούτε οι πιο έξυπνοι ούτε οι πιο δυνατοί, αλλά αυτοί που προσαρμόζονται καλύτερα.
    Οι ξαναζεσταμένες σούπες αν είναι φθηνές θα βρουν το κοινό τους. Τα τεχνολογικά επιτεύγματα από την άλλη δεν μπορεί να είναι φθηνά. Ζούμε σε εποχή μεγάλων αλλαγών, λόγω κρίσης, ραγδαίας εφαρμογής των ηλεκτρονικών κτλ. όπου πολλοί παραγοντες πρέπει να εξετάζονται ταυτόχρονα.
    Πιστεύω κι εγώ ότι ο κόσμος ζητά τίμιες προτάσεις κι όχι πυροτεχνήματα, ώστε να δικαιολογούνται μελλοντικές αναβαθμίσεις.

  5. #5
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Δεν νομίζω πως το πιάσατε. Ίσως φταίω και εγώ.. Αυτό που θέλω να πω είναι πως η Honda δεν κατάφερε να είναι πρωτοπόρος και με ξεκάθαρη ταυτότητα και η Yamaha απέχει πολύ με το τελευταίο μηχανάκι της από την φιλοσοφία της. Αντίθετα την Ducati αν είχε κάνει μια παρουσίαση πάλι στο περίπου θα την είχαν αφορίσει τουλάχιστον οι οπαδοί της ενώ η ktm αν απαρνηθεί την εικόνα που έχει ως τώρα θα την κλαίνε και οι ρέγκες. (Άντε να παρηγορήσεις τον Duka μετά)

    Γι’ αυτό πιστεύω πως η φιλοσοφία της κάθε εταιρείας πρέπει να είναι ξεκάθαρη για να μπορεί ο καταναλωτής να ταυτιστεί μαζί της. Ρίξτε μια ματιά στην τελευταία σελίδα του «New 2010 Yamaha Super Tenere 1200 - τα αποκαλυπτήρια» σελ 19 αυτή τη στιγμή για να δείτε τι εννοώ. Φυσικά και σε πολλούς θα αρέσει και αρκετοί θα την αγοράσουν (σίγουρα κάποιους θα ικανοποιήσει) αλλά το δικό της κοινό το απογοήτευσε. Θεωρείς την Yamaha status symbol? Τι θα έλεγες αν η ktm τώρα πήγαινε να συμπληρώσει το κενό που άφησε η Yamaha εκεί ψηλά στα 1200cc και έβγαζε ένα μηχανάκι πολύ καλό αλλά έκοβε λίγο από εδώ λίγο απ΄ τις αναρτήσεις λίγο από ‘κει και στο τέλος μας έλεγε εντάξει αλλά είναι φθηνό. Δεν παίζει στην κατηγορία τιμής των υπολοίπων αλλά είναι ελαφρύτερο από το Varadero και φθηνότερο από τα Yamaha και Bmw.
    Η Honda μας είχε συνηθίσει να την βλέπουμε να προσπαθεί να το παίξει πρωτοπόρος. Και τις περισσότερες φορές να το καταφέρνει είτε με καινούριες τεχνολογίες είτε με παλαιότερες ιδέες που τις έκανε επιτέλους να λειτουργούν. Η σημαντικότερη τεχνολογικά μηχανή της προηγούμενης δεκαετίας άνηκε σε αυτήν. Την έβγαλε για να πουλήσει νομίζεται? και αν δεν θέλεις να κάνεις το ίδιο κυρία μου επειδή οι εποχές άλλαξαν μην φωνάζεις πως θα το κάνεις και μετά μας κερνάς μία απ’ τα ίδια. Αν θα πουλήσει? Φυσικά αφού είναι μία πολύ καλή μηχανή. Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Για πόσο νομίζεις πως ο κόσμος θα ερμηνεύει την στασιμότητα σαν σταθερότητα? Και για ποια κρίση μιλάμε όταν τα σημαντικότερα και ακριβότερα μοντέλα παρουσιάστηκαν εν καιρό κρίσης?

    Τα τεχνολογικά επιτεύγματα δεν είναι για τον καθένα ούτε τα v2 των 150 ίππων. Δεν θέλω να κολλήσω μια πινακίδα πίσω απ' το κάθε τι. Φυσικά και είχε δίκιο ο Δαρβίνος. Η εξέλιξη της ταυτότητας είναι επιτακτική ανάγκη για να επιβιώσεις.
    Sent from me using a computer.

  6. #6
    Μοτοσυκλετιστής Το avatar του/της dimr1
    Εγγραφή
    19/08/2009
    Μηνύματα
    161
    Αυτό που λες στο τέλος είναι πολύ σημαντικό νομίζω , η εξέλιξη της ταυτότητας. Παλιά είχε κάνει αφιερώματα το ΜΟΤΟ στους 4 Γιαπωνέζους και εκεί καταλάβαινες τη φιλοσοφία του κάθε ενός, νομίζω πρόσφατα είχε γράψει κι ο Καραχάλιος κάτι σχετικό. Πιστεύω ότι το κάθε εργοστάσιο που έχει επιτυχημένα το κοινό του, πρέπει να συνεχίσει στην ταυτότητά του διορθώνοντας τα όποια ελλατώματα το χαρακτηρίζουν ωστόσο. Αυτό σίγουρα θέλει καιρό για να γίνει, όμως οι νόμοι της εξέλιξης πιέζουν. Τώρα αν κάποια εταιρεία αισθάνεται ότι έχει να προσφέρει κάτι εντελώς διαφορετικό, ας επιχειρήσει ότι η Toyota με τη Lexus και η Νιssan με Ιnfinity.

  7. #7
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    "Η κάθε εταιρεία πρέπει να έχει μια φιλοσοφία. Πρέπει να εξελίσσεται ανάλογα με τις επιταγές των καιρών της και να μην επαναπαύεται στις δάφνες της και σε ηχηρά ονόματα της ιστορίας της με την ελπίδα ότι θα συνεχίσει με την ίδια επιτυχία. Κανένα όνομα Honda, Tenere, Harley, κ.α. δεν εξασφαλίζει την επιτυχία από μόνο μου. Τουλάχιστον όχι για πολύ. Το κοινό δυσαρεστείται από τον συντηρητισμό, απογοητεύεται από την στασιμότητα ενώ επιβραβεύει τους τολμηρούς. Κάνω λάθος ή η κρίση, όποια και αν είναι αυτή, απαιτεί πάνω απ' όλα σταθερότητα στις αξίες?"


    Μα αυτο ακριβως δεν κανανε η χοντα και η γιαμαχα? Οι επιταγες των καιρων ειναι αυτο που θελει ο μεσος καταναλωτης και οχι αυτο που ονειρευεται ενα 5%. [Μαλιστα υποθετω οτι περισσοτεροι ταξιδιωτες γυρισαν το κοσμο με μποξερ παρα με τενερε]. Εξ'αλλου γιατι να θελουμε το τενερε να ειναι ΚΤΜ αφου ηδη υπαρχει το ΚΤΜ και ειναι μια χαρα γι'αυτο που φτιαχτηκε?
    Η δε χοντα σπανια επινοησε νεα κατηγορια μηχανης, παντα η τεχνολογια της ηταν στοχευμενη στα υποσυστηματα.
    Εν ολιγοις και αν καταλαβα σωστα τι θες να πεις, θα ελεγα οτι δεν πρεπει να 'κατηγορουμε' τους κατασκευαστες, αυτοι βγαζουν αυτο που νομιζουν οτι θα πουλησει. Τα ss για παραδειγμα πουλανε, και εν ετη 2010 ειναι πιο σκληροπυρηνικα απο ποτε.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #8
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Τα husaberg του 98-99 μου άρεσαν υπερβολικά. Ήταν σπαρτιάτικα και απόλυτα. Αυτά του 2000-2001 ήταν η φυσική εξέλιξη που υποχρεώθηκε ο κατασκευαστής να κάνει για να ακολουθήσει τις εξελίξεις. Δεν έχασαν τίποτα απ’ τα αρχικά χαρακτηριστικά τους. Η λιτότητα και η γοητεία του απέριττου σε συνδυασμό με τα αποτελεσματικότητα ήταν αυτό που με έκανε να την θεωρώ ιδανική στην κατηγορία της. Όχι μόνο για τον αγωνιζόμενο αλλά και τον χομπίστα που δεν τον ενδιαφέρουν χρώματα και αρώματα. Την ήθελα να την λιώνω και με λιώνει χωρίς να με ενδιαφέρει αν θα μου φεύγουν τα σφραγίσματα. Μόνο με αυτή ήθελα να αλλάξω το δίχρονό μου. Και απέκτησε το δικό της κοινό επειδή μια ομάδα Σουηδών έκαναν αυτό που γούσταραν και δεν πήγαν με το ρεύμα της εποχής τους που επέβαλε τα δίχρονα. Ήταν φθηνές ή μήπως αξιόπιστες? Καθιερώθηκαν όμως σαν μια απ’ τις καλύτερες μηχανές για χώμα και αγώνες. Δημιούργησαν το δικό τους κοινό το 98-99, χωρίς να το χάσουν το 2000-2001.

    Αργότερα εξελίχθηκαν, εξαγοράστηκαν, παρέκκλιναν και από την αρχική τους πορεία, έγιναν και αυτά για τους πολλούς αλλά να πως μια εταιρεία τραβάει μπροστά και παρασέρνει και τους άλλους. Λίγο η Yamaha με τον φοβερό 400 κινητήρα στο wr λίγο η Husaberg με τον απόλυτο χαρακτήρα της, έλυσε και η ktm τα προβληματάκια της και ξεκίνησε η κούρσα. Και όταν μιλάμε για κορυφαίες εταιρείες τα πράγματα νομίζω είναι ακόμα σοβαρότερα. Κάθε μοντέλο πρέπει να αντικατοπτρίζει την φιλοσοφία της κάθε εταιρείας. Αν Honda θέλει να λέγεται η κορυφαία εταιρεία μοτοσυκλετών και κάνει τόση φασαρία για ένα μοντέλο της πρέπει να είναι και συνεπής. Ήταν? Ειλικρινά δεν ξέρω. Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά μόνο και μόνο το ότι με κάνει να μπω στο τριπάκι να την συγκρίνω με την K1300s στο τέλος λέω προς τι τόσος θόρυβος από την Honda από εκείνη την παρουσίαση με τις κολλημένες ρόδες και μετά?

    Ακριβώς DrBig οι περισσότεροι ταξιδιώτες boxer είχαν και όσοι ήθελαν μόνο στάτους πάλι boxer είχαν. Η Yamaha είχε μηχανές που τις αγόραζε και τις καβαλούσε ο καθένας. Ήταν απλές, αξιόπιστες και έκαναν αυτά που υπόσχονταν. Έδιναν και το κάτι διαφορετικό πολλές φορές χωρίς να χάσουν τίποτε. Σε όποια κατηγορία και αν ήταν. Δεν ήταν ποτέ ktm ούτε bmw. Δεν πίστεψα, ούτε ευχόμουν ποτέ η Yamaha να μπει στα χωράφια της ktm αλλά ούτε περίμενα να μπει στα χωράφια της bmw. Αλλά αν θέλεις να το κάνεις κάντο σωστά. Κάνε αυτό που έκανε η Ducati πχ. Ρίξε και ένα 20χίλιαρο και όποιος θέλει και μπορεί. Οι υπόλοιποι σε ότι υπάρχει. Δεν έκανε όμως τίποτε απ’ τα δύο. Μας έδωσε αυτό που μας έδινε κάποιος άλλος εδώ και πολύ καιρό.

    Ξεκίνησα αυτή την συζήτηση όχι επειδή δεν είναι καλές μηχανές και οι δύο. Αλλά
    1ο επειδή απογοητευτικά που αυτές οι δύο εταιρείες δεν έκαναν αυτό που υποσχέθηκαν.
    2ο επειδή κατά καιρούς έκαναν την διαφορά παρασέρνοντας και άλλους ενώ τώρα ή ακολουθούν ή δεν κάνουν τίποτα.
    Υπάρχει και τρίτος αλλά δεν τον θυμάμαι. Χαχαχα

    H Yamaha δεν έκανε την αρχή το 98 για να φτάσουν τα ss έφτασαν εδώ που είναι τώρα? Τόσο σκληροπυρηνικά εννοώ και όχι από θέμα τεχνολογίας. Έκανε κάτι διαφορετικό τότε? Ήταν κίνηση ματ όμως και ψάχνονταν η Honda βάζοντας r στο rr της μέχρι να ανοίξει λίγο τα μάτια της και να σταματήσει να βάζει μονόσελο στο cbf. Ή μήπως άλλος ξεκίνησε την κούρσα με την 916? Τότε ήταν απλησίαστη η τελευταία. Ήταν σε άλλη κατηγορία τιμής. Η μία ήταν ducati όπως και σήμερα και η άλλη ήταν Yamaha. Ήταν διαφορετικές εταιρείες με άλλο προσανατολισμό. Σε άλλη αγορά στηριζόταν η μία και σε άλλη η άλλη.

    Σιγά μη περίμενα απ’ την Honda να επινοήσει καινούρια κατηγορία. Αλλά έστω και έτσι έκανε την διαφορά. Με τόσα κέντρα έρευνας και τεχνολογίας μόνο αυτό μπορούσε να κάνει? Αυτή ήταν η μηχανή του μέλλοντος για ολόκληρη Honda?

    Τώρα θα μου πεις. Δε πα να ράβονται? Εσύ επιλογές έχεις όσες θες?
    Sent from me using a computer.

  9. #9
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559


    Πολυ ωραια τα λες φιλε daz και συμφωνω. Η μοναδικες μου δυο επιφυλαξεις αφορουν το νεο χοντα (υποθετω εννοεις το vfr) και το 1200 τενερε.
    Εχω την εντυπωση οτι το πρωτο θα πρεπει να ειναι μια πολυ αξιολογη οδηγικη εμπειρια δεμενης και ποιοτικης μηχανης, κατι που στα χαρτια δεν φαινεται. Η χοντα παντα ηταν αυτης της φιλοσοφιας (o αγγλικος ορος ειναι 'subtle') και παρε σα παραδειγμα το 1100χχ το οποιο δεκα χρονια μετα στεκει στα ισια με κατασκευες της κατηγοριας της πολυ νεωτερες.
    Το τενερε τωρα ειναι ακομα αγνωστο, οποτε ισως θα επρεπε να το οδηγησουμε πρωτα, και ισως καταληξουμε οτι τον πνιγει τον ελικα στο ιδιο του το σπιτι, ποιος ξερει?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #10
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Είμαι σίγουρος πως και οι δύο είναι πολύ καλές μηχανές. Ε αυτό έλειπε. χαχα. Μπορεί να είναι και έτσι για το ten 1200. χαχα.
    Sent from me using a computer.

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz


    H Yamaha δεν έκανε την αρχή το 98 για να φτάσουν τα ss έφτασαν εδώ που είναι τώρα? Τόσο σκληροπυρηνικά εννοώ και όχι από θέμα τεχνολογίας. Έκανε κάτι διαφορετικό τότε? Ήταν κίνηση ματ όμως και ψάχνονταν η Honda βάζοντας r στο rr της μέχρι να ανοίξει λίγο τα μάτια της και να σταματήσει βάζει μονόσελο στο cbf. Ή μήπως άλλος ξεκίνησε την κούρσα με την 916? Τότε ήταν απλησίαστη η τελευταία. Ήταν σε άλλη κατηγορία τιμής. Η μία ήταν ducati όπως και σήμερα και η άλλη ήταν Yamaha. Ήταν διαφορετικές εταιρείες με άλλο προσανατολισμό. Σε άλλη αγορά στηριζόταν η μία και σε άλλη η άλλη.

    Σιγά μη περίμενα απ’ την Honda να επινοήσει καινούρια κατηγορία. Αλλά έστω και έτσι έκανε την διαφορά. Με τόσα κέντρα έρευνας και τεχνολογίας μόνο αυτό μπορούσε να κάνει? Αυτή ήταν η μηχανή του μέλλοντος για ολόκληρη Honda?

    Τώρα θα μου πεις. Δε πα να ράβονται? Εσύ επιλογές έχεις όσες θες?

    δεν διαφωνώ και πολύ στην ουσία ειδικά για τα τελευταία χρόνια αλλά όσον αφορά τα ss και όσα γράφεις παραπάνω νομιζω την αρχή την έκανε η honda με το fireblade πολύ πριν το 98 (92-93 νομίζω) ασχετα αν το εβγαλε στα 900 κ.εκ. για να αποφύγει πιθανά απευθείας συγκρίσεις.Νομίζω τα σημερινά 1000άρια είναι πολύ πιο κοντά στο cbr 900 rr των αρχών του 90 παρά σε οποιοδήποτε αλλο 1000άρι της τότε εποχής. Βέβαια από τότε...

    http://www.youtube.com/watch?v=-IYCzbtYQBc&feature=related

  12. #12
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nightstalker
    δεν διαφωνώ και πολύ στην ουσία ειδικά για τα τελευταία χρόνια αλλά όσον αφορά τα ss και όσα γράφεις παραπάνω νομιζω την αρχή την έκανε η honda με το fireblade πολύ πριν το 98 (92-93 νομίζω) ασχετα αν το εβγαλε στα 900 κ.εκ. για να αποφύγει πιθανά απευθείας συγκρίσεις.Νομίζω τα σημερινά 1000άρια είναι πολύ πιο κοντά στο cbr 900 rr των αρχών του 90 παρά σε οποιοδήποτε αλλο 1000άρι της τότε εποχής. Βέβαια από τότε...

    Έχουν περάσει κάμποσα χρόνια ε? Σωστά. Ήμουν και λίγο μικρός τότε αλλά την θυμάμαι την φασαρία που είχε γίνει.
    Sent from me using a computer.

  13. #13
    ανοιξε αλλο ενα ιδιο θρεντ και για το τελευταιο R1
    πολυ διαφημιση πολυ ιστορια .......... και τελικα
    KAFROS
    www.myspace.com/maronsrad

  14. #14
    ...σάρωσε τα superbikes o Ben Spies.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2011, 15:55
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2008, 14:38
  3. Απαντήσεις: 72
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2007, 21:15
  4. Φευγω και εγω απο το φορουμ.
    από gcrook στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2007, 10:12
  5. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2005, 06:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF