Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 38 από 38

Θέμα: Συμβουλές απο εναν Καρδιολόγο εντουρά

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ducpilot
    Εγγραφή
    18/09/2009
    Μηνύματα
    135
    Να το κανετε παιδες,μετα απο μια εντουραδα με ζεστη και αρκετη κωπωση ενοιωσα ενοχληση στο στηθος αρκετη ωστε να πω τι εγινε τωρα?εκανα ολα τα τεστ και τελικα μετα απο στεφανιογφραφια βρηκαμε μια αρτηρια 95% βουλωμενη και μια 100% αυτες διμιουργησαν στεφανιαιο επισοδιο βρεθηκα στην εντατικη για μια βδομαδα,ενοιξαμε την μια η αλλη ειχε κανει παραπλευρες,τωρα με διαιτα κοψιμο τσιγαρο και περπατημα,ξανακανω εντουρο εχω και ενα τραιλ και ολα καλα,φυσικα δεν το ζοριζω περα απο οτι πρεπει.Για αυτο μια εξεταση απο τα παραπανω βοηθα να προλαβεις το κακο,υπ οψιν οτι τα προβληματα καρδιας δεν ειναι αρωστεια ειναι μια βλαβη που αν κανεις οτι πουν οι Γιατροι δεν αλλαζει τπτ στην ζωη το αντιθετο θα ελεγα,αυτα απο εναν που το περασε και γλυτωσε.
    Το μαχαιρι εφτασε κοκαλο η καθομαστε η μενουμε.

  2. #32
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Τα χαιρετίσματα στον καραφλό εντουροκαρδιολογο Θωμά.

    Κιλα έχασες Θωμα;Απο εκει ξεκινάνε ολα!

  3. #33
    Ψυχή βαθιά ... Καρδιακός Το avatar του/της Ασωτος
    Εγγραφή
    25/07/2006
    Μηνύματα
    284

    Re: Μέσα από τα βάθη της καρδιάς μου

    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    Μέσα από τα βάθη της καρδιάς μου…
    .
    .
    .
    .

    Δοκιμασία κοπώσεως


    Το μηχάνημα λειτουργεί με το να θέτει ένα στόχο σφυγμών ο οποίος είναι το 220 μείον την ηλικία του ασθενούς. Αν κάποιος είναι πολύ γυμνασμένος θα φτάσει το 100% της δοκιμασίας, δηλαδή το 220 μείον την ηλικία του, σε δέκα με δεκατρία λεπτά για παράδειγμα. Αντίστοιχα κάποιος πολύ αγύμναστος, μπορεί να φτάσει το 100% της δοκιμασίας, δηλαδή το 220 μείον την ηλικία του, σε τρία με πέντε λεπτά φερ’ειπείν. Δεν εξετάζεται ο χρόνος αλλά το ποσοστό επιτυχίας. Ποσοστό επίτευξης της δοκιμασίας πάνω από 85% την κάνει διαγνωστική για να μπορεί ο καρδιολόγος να βγάλει το συμπέρασμα από την εξέταση.
    .
    .
    .

    Στην υγειά σας......




    Δηλ.

    220 - 51=169. άντε 170


    Σε 11΄ 30΄΄


    Και ο ένας έλεγε, εντάξει, να τον σταματήσουμε και ο ο άλλος, άστον λίγο ακόμα ...
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    Και έχω σταματήσει το, έστω λίγο, χώμα ...

    άντε, του χρόνου πάλι


    :a34:
    Μια από τις σχέσεις που δεν ξέρεις, μου φώναξε ένα πρωινό, κάνεις εσύ αυτό που θέλεις, γι΄αυτό βαθιά και σε μισώ ...

  4. #34
    Πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση!

    Είμαι 42 και έχω περάσει ένα έμφραγμα στα 38 που αντιμετωπίστηκε με μπαλονάκι. Αιτίες? 3-4 πακέτα τσιγάρα ανα ημέρα, δύσκολη δουλειά, κακή διατροφή και καθιστική ζωή. Απο την άλλη μεριά είμαι και πολύ φίλος της μηχανής γενικά. Μόλις βγήκα από την εντατική πήγα μετα δυσκολίας στην πιο κοντινή αντιπροσωπία της BMW και αγόρασα ένα GS 1200 Adventure. Έτσι για τσαμπουκά! Μόλις την παρέλαβα πήρα την σύζυγο και κάναμε 1.000 χιλιόμετρα το πρώτο σαββατοκύριακο! Από τότε πάμε 2-3 ταξίδια το χρόνο + κοντινές χωμάτινες με φίλους. Γενικά, έκοψα το τσιγάρο (αρκούμε σε ένα πουράκι κάθε ΣΚ), άλλαξα εντελώς τις διατροφικές μου συνήθειες, ακολουθώ πιστά την φαρμακευτική αγωγή και εκτός από την δουλειά που συνεχίζει να με ταλαιπωρεί αρκετά αλλά είναι αναγκαίο κακό, νιώθω καλύτερα από ποτέ.


  5. #35
    Προφανώς, λόγω κάποιου τεχνικού προβλήματος το μήνυμα μου κόπηκε στη μέση…..

    Έλεγα λοιπόν ότι:

    Τώρα τελευταία κυρίως λόγω ανάγκης διαφυγής από την πίεση της δουλειάς αλλά και για λόγους άσκησης έχω κωλύσει να ξεκινήσω enduro. Άλλωστε, κατοικώ στο κέντρο μιας φυσικής πίστας enduro (στον Αγιο Στέφανο), ενώ το άθλημα δεν μου είναι εντελώς άγνωστο (πιτσιρικάς το πάλευα με RM 250 ενός φίλου). Σκεφτόμουνα λοιπόν να πάρω CRF 400. Κάποιοι φίλοι μου προτείνουν να πάρω ένα XR 600…..

    Θα εκτιμούσα πολύ την γνώμη των ειδικών…..
    Ύψος 1,94. Βάρος 115 κιλά.

  6. #36
    Αρχικά δημιουργήθηκε από skouilis
    Προφανώς, λόγω κάποιου τεχνικού προβλήματος το μήνυμα μου κόπηκε στη μέση…..
    to μηνυμα σου μεταφερθηκε εδω: http://www.moto.gr/forums/showthread...27#post2084327

  7. #37
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    μιας και ειδα αυτο το θεμα λογο του αλλου που τρεχει να πω 1-2 πραγματακια.
    στα 23-24 μου περασα μια ιωση-γαστρεντεριτιδα.για καλη μου τυχη πηρα μια αντιβιωση η οποια ισως και να με βοηθησε να ειμαι εδω σημερα.
    δυο μερες μετα κι ενω ο πυρετος ειχε πεσει ενιωθα καψιμο στον λαιμο,στηθος,πλατη,κουραση στα ποδια και στα χερια.εφημερευε ενα νοσοκομειο κοντα στο σπιτι και πηγα.
    η γνωματευση:μυοκαρδιτιδα.
    πηγε το μικροβιο στην καρδια,εκανε μια ουλη και νεκρωσε ενα μικρο σημειο του μυοκαρδιου.εκατσα 5 μερες για παρακολουθηση,μεχρι πριν λιγους μηνες επαιρνα χαπια,για 3 χρονια περιπου.αν δεν ειχα παει στο νοσοκομειο,ισως την επομενη φορα που θα κουραζομουν αρκετα,να μην ειχα ζησει.πολλοι θανατοι σε νεαρη ηλικια οφειλονται σε μυοκαρδιτιδα και περικαρδιτιδα που μπορουν να προκληθουν απο μια απλη ιωση.
    εν κατακλειδι,αν σε καποια ιωση που εχεται νιωσετε το οποιοδηποτε περιεργο συμπτωμα τετοιο,πηγαινετε για εναν υπερηχο στον πλησιεστερο νοσοκομειο.ισως ειναι υπερβολικο αλλα ισως σας σωσει την ζωη...
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  8. #38
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/10/2014
    Μηνύματα
    6
    εγω προσωπικά πηρα ενα παλιό μου ονειρο(XL600R 1984) σκεφτόμενος και εγώ να ασχοληθώ με το Enduro και το χώμα και ευτυχως είδα αυτο το θέμα και με εβαλε σε σκέψεις να πάω και γω να κάνω εξετάσεις(37 χρονών) αλλά στο βουνό θέλω να ανεβαίνω ισως το κάνω και λίγο σαν αποτοξίνωση σαν κίνητρο να κοψω καπνισμα και την οτι ναναι διατροφή!!Αν θέλεις παντως ανεξάρτητα τι μηχανάκι θα διαλέξεις (*Ψιθυρος...παρε XR... παρε XR) και πάς σε χώμα,ρίξε σήμα να πάμε παρέα!!!!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Συμβουλές από ειδικούς...
    από villy στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2006, 11:14
  2. ΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΑΙΡΕΤΙΚΟ
    από Kortenaer στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2005, 13:52
  3. λιγα μπερδεμενα λογια απο εναν ατυχο
    από wolfman13 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2004, 00:55
  4. Μια Ερωτηση Απο Εναν Απληροφορητο
    από energizer6666 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2004, 14:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF