Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 60

Θέμα: ψεκαστο brosακι!!

  1. #1
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812

    ψεκαστο brosακι!!

    εκανα μια αναζητηση στο καρ και επεσα πανω του...τι λετε?
    καποιος που να ξερει...
    το μοτερ αυτο οπως το κοβω εχει τις ιδιες κασες με το τρανσαλπ αρα μπαινει στο μπρος...
    τωρα για να παρει μπρος στο μπρος τι αλλο πρεπει να γινει?
    πολυ ωραια θα ηταν ενα ψεκαστο μπροσακι...
    ποιος ψηνεται να κανει την αρχη?


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	kcdkce.jpg 
Προβολές:	537 
Μέγεθος:	52,8 KB 
ID:	222429

  2. #2
    ΤρεΛαμέΛος Το avatar του/της nihristo
    Εγγραφή
    26/09/2007
    Μηνύματα
    432
    θα μου άρεσε ένα ψεκαστό transalp του 2006 αλλά για να γίνει αυτό χρειάζεσαι αρκετά μπικικίνια

    αυτό το χεις δει φαντάζομαι http://www.moto.gr/forums/showthread...ghlight=tenere
    πριν τον αγώνα ελέγχουμε ΟΛΕΣ τις βίδες...

  3. #3
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Δε θα πρέπει να είναι πολύ δύσκολο, αφού ό,τι τοποθετηθεί θα είναι ήδη ταιριασμένο από το εργοστάσιο. Ο κινητήρας αποτελεί εξέλιξη αυτού που ήδη φοράει το bros οπότε χωροταξικά δε νομίζω να χρειαστούν πολλές μετατροπές, απλά δεν ξέρω ποια και πόσα κομμάτια του transalp θα χρειαστεί να μεταμοσχευθούν τελικά για να δουλέψει όλο εύκολα.

    Το βασικό πρόβλημα είναι ότι κάποιος θα πρέπει να είναι β(λ)αμμένος brosάκιας για να δώσει τόσα λεφτά, μόνο ο κινητήρας έχει 1500 στην αγγελία, χωρίς τα ηλεκτρικά. Η ιδέα πάντως μου αρέσει, το είχα σκεφτεί κι εχώ αν γίνεται κι ας μην έχω καν bros.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
    Δε θα πρέπει να είναι πολύ δύσκολο, αφού ό,τι τοποθετηθεί θα είναι ήδη ταιριασμένο από το εργοστάσιο. Ο κινητήρας αποτελεί εξέλιξη αυτού που ήδη φοράει το bros οπότε χωροταξικά δε νομίζω να χρειαστούν πολλές μετατροπές, απλά δεν ξέρω ποια και πόσα κομμάτια του transalp θα χρειαστεί να μεταμοσχευθούν τελικά για να δουλέψει όλο εύκολα.

    Το βασικό πρόβλημα είναι ότι κάποιος θα πρέπει να είναι β(λ)αμμένος brosάκιας για να δώσει τόσα λεφτά, μόνο ο κινητήρας έχει 1500 στην αγγελία, χωρίς τα ηλεκτρικά. Η ιδέα πάντως μου αρέσει, το είχα σκεφτεί κι εχώ αν γίνεται κι ας μην έχω καν bros.

    Ναι, ο β(λ)αμμένος που λες είναι ο blest! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Γιάννη αντλία νερού έχει επάνω ή όχι, γιατί δεν τη βλέπω, έχει το πατσαβούρι; Και αν όχι γιατί;
    Επίσης οι σωλήνες από τις εξόδους των κυλίνδρων βγαίνουν αλλιώς αλλά μικρό το πρόβλημα. Και η έξοδος του πίσω κυλίνρδου μου φαίνεται λίγο περίεργη αλλά μάλλον ιδέα μου είναι δε νομίζω να έχει αλλάξει.

    Αλλά θες και τα σώματα ψεκασμού και την ηλεκτρονική/εγκέφαλο. Κάτι άλλο δεν νομίζω, ο ανορθωτής λογικά θα κάνει.

    Λείπει και εδώ η τρίτη βάση όπως και στον προηγούμενο του transalp αλλά από όσο ξέρουμε δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα.
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  5. #5
    ΤρεΛαμέΛος Το avatar του/της nihristo
    Εγγραφή
    26/09/2007
    Μηνύματα
    432
    αισθητήρα γωνίας στροφάλου και ποντεσιόμετρο ;
    πριν τον αγώνα ελέγχουμε ΟΛΕΣ τις βίδες...

  6. #6
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    λογικα ολα τα πραγματα μπορουν να παρθουν απο το τρανσΛαπ...:smilea:
    νομιζω ειναι παιχνιδακι η μετατροπη...
    παντως το εχει γ@μισει η χοντα...
    σε λιγο καιρο θα βαλουμε στις βασεις του μπρος μοτερ απο υβριδικο που θα βγαλει...χαχαχ
    αν ειχα τα λ7 και βαμμενος και σοβαντισμενος και βερνικι εχω περαστει...(βλαμμενος δεν ειμαι! η χοντα ειναι που δεν λεει να αλλαξει μοτερ..! )

  7. #7
    Μοτοσυκλετιστής Το avatar του/της dimr1
    Εγγραφή
    19/08/2009
    Μηνύματα
    161
    Γιάννη, φαντάζομαι για σένα, δεν υπάρχει κάτι που δεν μπορεί να κάνει ένα bros!!!

  8. #8
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimr1
    Γιάννη, φαντάζομαι για σένα, δεν υπάρχει κάτι που δεν μπορεί να κάνει ένα bros!!!
    υπαρχει υπαρχει...........


















































    να καιει οσο το παπι μου!!

  9. #9
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Give me fuel, Give me fire

  10. #10
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
    ελα...σε βλεπω...εχεις ψηθει...
    περα απο την πλακα...
    για οσους δεν ξερουν το μπρος εχει κατι που ισως δεν το εχει καμια αλλη μηχανη(εκτος απο τα παπακια)
    ειναι η μοναδικη μηχανη που μπορεις να την μετατρεψεις απο μοντελο του 88 σε συγχρονη μοτοσυκλετα με αποκλειστικα χοντα "αναβαθμισεις"...
    το αναποδο μπροστινο απο τα cbr μπαινει κουτι χωρις καμια μετατροπη και αναβαθμιζει το μπροστινο συστημα αιωνες!
    πισω μπορει να αλλαχτει η αναρτηση με μια συγχρονη και να επιτευχθουν τα μεγιστα..(εδω μονο δεν ξερω αν μπορει να μπει απο καποιο αλλα μοντελο)
    το μοτερ απο οτι φαινεται μπορει και αυτο να μπει στο πλαισιο χωρις μετατροπες και να εξελιξει και την μηχανη σε ψεκαστη τετραβαλβιδη.

    αντε να φτιαξει και ενα υποπλαισιο αλουμινιου με μια αλλη ουρα.(αν δεν υπαρχει κατι ηδη που ταιριαζει και δεν το εχουμε μοιριστει! )
    στοιχημα οτι αν ψαξει κανεις παιζει να βρει και πολλα αλλα πραγματα απο καινουριες μηχανες που να μπορουν να εκσυγχρονισουν αλλα τμημματα οπως την πλεξουδα τα οργανα κτλ.(μιλαω για χοντα πραγματα και οχι αφτερμαρκετ γιατι υπαρχουν ηδη τετοια)


  11. #11
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Δεν είναι ο μόνος που έχει ψηθεί.... Με το bros έφαγα κόλλημα τότε, όταν είχε πρωτοέρθει μεταχειρισμένο από Ιαπωνία. Μετά ήρθαν και κάτι "κίτρινοι πυρετοί" στο περιοδικό Μοτό και έδεσε το γλυκό. Πάντα ήθελα να αποκτήσω ένα (650άρι), αλλά ποτέ δεν έτυχε, αφού ακόμα και τη μία φορά που είχαμε συμφωνήσει με κάποιον, την ίδια μέρα μου έτυχε κάτι και αναγκάστηκα εγώ να υπαναχωρήσω (και να φανώ και μ@λάκας).

    Ίσως η ιδέα ήταν μπροστά για την εποχή της και δεν έτυχε μεγάλης αποδοχής αλλά δεν είναι τυχαίο ότι το bros έχει ακόμα και τώρα φανατικό κοινό. Η Honda είχε τη δυνατότητα να κρατήσει τη μοτοσυκλέτα ζωντανή με αναβαθμίσεις για δέκα-δέκαπέντε χρόνια χωρίς μεγάλο κόστος, αντί αυτού την έπνιξε και συνέχισε να βγάζει το Deauville και τώρα τελευταία το DN01 . Θα μου πεις και το παρεμεφερούς φιλοσοφίας, νεότερο SV650 δεν πούλησε σπουδαία τελικά οπότε.....

  12. #12
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Acacius
    Δεν είναι ο μόνος που έχει ψηθεί.... Με το bros έφαγα κόλλημα τότε, όταν είχε πρωτοέρθει μεταχειρισμένο από Ιαπωνία. Μετά ήρθαν και κάτι "κίτρινοι πυρετοί" στο περιοδικό Μοτό και έδεσε το γλυκό. Πάντα ήθελα να αποκτήσω ένα (650άρι), αλλά ποτέ δεν έτυχε, αφού ακόμα και τη μία φορά που είχαμε συμφωνήσει με κάποιον, την ίδια μέρα μου έτυχε κάτι και αναγκάστηκα εγώ να υπαναχωρήσω (και να φανώ και μ@λάκας).

    Ίσως η ιδέα ήταν μπροστά για την εποχή της και δεν έτυχε μεγάλης αποδοχής αλλά δεν είναι τυχαίο ότι το bros έχει ακόμα και τώρα φανατικό κοινό. Η Honda είχε τη δυνατότητα να κρατήσει τη μοτοσυκλέτα ζωντανή με αναβαθμίσεις για δέκα-δέκαπέντε χρόνια χωρίς μεγάλο κόστος, αντί αυτού την έπνιξε και συνέχισε να βγάζει το Deauville και τώρα τελευταία το DN01 . Θα μου πεις και το παρεμεφερούς φιλοσοφίας, νεότερο SV650 δεν πούλησε σπουδαία τελικά οπότε.....
    οποιος αποφασισει να το κανει παντως να ξερει οτι απο μενα εχει την πληρη στηριξη μου!!
    λογικα χρειαζεται:
    1)μοτερ
    2)εξατμισεις γιατι αλλαζει η γωνια στον μπροστα κυλινδρο και στα + οτι θα εχει την υποδοχη του αισθητηρα λ
    3)πλεξουδα-εγκεφαλο
    4)σωματα ψεκασμου


    δεν μου ερχεται κατι αλλο στο μυαλο.(αν υπαρχει κατι ακομα ας πει καποιος που να ξερει.αυτος ο λογος του θρεντ)

    εμενα η ανακατασκευη του μοτερ μου πηγε στα 1000ε.
    αν βρεθει μοτερ με 1000 μπορει λογικα με 500 ακομα να γινει η δουλεια και να ειναι το καλυτερο προχο μπρος στον κοσμο!!

  13. #13
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
    ελα...σε βλεπω...εχεις ψηθει...
    Έχω ψηθεί από τότε που βγήκε το 700άρι το Transalp...

    ΑΛΛΑ θέλει ??? η ιστορία αυτή για να γίνει...


    +1000 στα υπόλοιπα που έγραψες, ιδανικά για μένα θα παίρναμε ότι έχει και δεν έχει το Transalp , ηλεκτρονικά, immobilizer τα πάντα. Και τα όργανά του δεν θα ήταν και άσχημα πίσω από ένα μασκάκι (θα δούλευαν και άμεσα χωρίς ψάξιμο...)

    Give me fuel, Give me fire

  14. #14
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    χωρις να ξερω χριστο απο αυτα τα συστηματα,ισως ενας αγραφος εγκεφαλος να εβγαινε φτηνοτερα?
    κατι ακομα που μου ηρθε ειναι οτι θα πρεπει να βρεθει και μια αντλια...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Και πώς θα το κυκλοφορήσετε νόμιμα το TranBros;

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2009, 14:09
  2. Aftermarket για CBF-600 '08 (ψεκαστό);
    από kondoras στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2008, 08:15
  3. Husqvarna 610SM. Καρμπιρατερ η ψεκαστο?
    από somisa στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2007, 14:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF