Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 42

Θέμα: FB Mondial 125 γνώμες ή εναλλακτικές προτάσεις

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    7

    FB Mondial 125 γνώμες ή εναλλακτικές προτάσεις

    Καλησπέρα,

    ήδη κάτοχος Tiger 1050 οπότε έχουμε λύσει το θέμα άσφαλτος/ταξίδια κλπ. Μ'εχει πιάσει ομως μια χωματερή ανησυχία (πιθανόν λόγω covid) η οποία θεωρώ θα περιοριστεί σε χωματόδρομους βόλτας κι οχι σε βουνα, λαγκάδια, μονοπάτια, ογκόλιθους, αλματα κλπ. , είμαστε και μιας ηλικίας 40+, δεν έχω ξαναπατήσει χώμα, οπότε λέω να μη πάω να αφήσω τα κομμάτια μου σε κανένα βουνό. ΑΝ αποδειχθεί ότι δεν ειναι προσωρινή παρόρμηση λόγω εγκλεισμού, ΑΝ φανεί ότι απολαμβάνω το χώμα και μετά θέλω κάτι πιο "ικανό", τότε βλέπουμε.

    Στην αναζήτηση μου λοιπόν για 125/250 πινακιδάτο, οικονομικό, ελαφρύ, εύχρηστο, να μη κλαίω οταν έρθει η πτώση, βρήκα αυτό το μοντέλο στα 2.500€

    https://www.fbmondial.gr/en/smx-enduro-125/

    Εχει κάποιος εμπειρία από το συγκεκριμένο ή εχετε να προτείνετε κάποια παραπλήσια εναλλακτική; Σκέφτηκα να κοιτάξω και κάποια παλαιότερα μοντέλα που θα βγούν σε αντίστοιχο budget αλλά με προβληματίζει η διαθεσιμότητα ανταλλακτικών και τα σχεδόν σίγουρα "μαζέματα" που θα προκύψουν.

    Ευχαριστώ

  2. #2
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Κλασσικη περιπτωση κινεζιάς,που χρησιμοποιει ενα παλαιο ενδοξο ονομα και χρησιμοποιει εναν 250αρι κινητηρα ,που εχει δοθει, και χρησιμοποιειται και απο αλλες κινεζικες σε αλλες μηχανες με αλλο ονομα (οπως η βογκ,σι εφ μοτο κλπ)Ολα αυτα φιλε τα αγοραζεις και ή σου βγαινουν ή δεν σου βγαινουν.Εξαρταται απο τον αντιπροσωπο,απο την υποστηριξη ανταλλακτικων και πολλους αλλους παραγοντες ,που εχουν ολα τα κινεζικα που εμφανιζονται σαν τον κολιό τον αυγουστο.
    Σιγουρα δεν νομιζω να εχει αγορασει κανεις για να σου πει.Μαλλον αμα το παρεις ,ΕΣΥ θα μας πεις.Παντως ειναι ομορφουτσικο,και πιθανως καλουτσικο για την δουλεια που το θες.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #3
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Κλασσικη περιπτωση κινεζιάς,που χρησιμοποιει ενα παλαιο ενδοξο ονομα και χρησιμοποιει εναν 250αρι κινητηρα ,που εχει δοθει, και χρησιμοποιειται και απο αλλες κινεζικες σε αλλες μηχανες με αλλο ονομα (οπως η βογκ,σι εφ μοτο κλπ)Ολα αυτα φιλε τα αγοραζεις και ή σου βγαινουν ή δεν σου βγαινουν.Εξαρταται απο τον αντιπροσωπο,απο την υποστηριξη ανταλλακτικων και πολλους αλλους παραγοντες ,που εχουν ολα τα κινεζικα που εμφανιζονται σαν τον κολιό τον αυγουστο.
    Σιγουρα δεν νομιζω να εχει αγορασει κανεις για να σου πει.Μαλλον αμα το παρεις ,ΕΣΥ θα μας πεις.Παντως ειναι ομορφουτσικο,και πιθανως καλουτσικο για την δουλεια που το θες.
    125 ειναι το fbmondial
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  4. #4
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    125 ειναι το fbmondial
    ακομα χειροτερα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #5
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Κλασσικη περιπτωση κινεζιάς,που χρησιμοποιει ενα παλαιο ενδοξο ονομα και χρησιμοποιει εναν 250αρι κινητηρα ,που εχει δοθει, και χρησιμοποιειται και απο αλλες κινεζικες σε αλλες μηχανες με αλλο ονομα (οπως η βογκ,σι εφ μοτο κλπ)Ολα αυτα φιλε τα αγοραζεις και ή σου βγαινουν ή δεν σου βγαινουν.Εξαρταται απο τον αντιπροσωπο,απο την υποστηριξη ανταλλακτικων και πολλους αλλους παραγοντες ,που εχουν ολα τα κινεζικα που εμφανιζονται σαν τον κολιό τον αυγουστο.
    Σιγουρα δεν νομιζω να εχει αγορασει κανεις για να σου πει.Μαλλον αμα το παρεις ,ΕΣΥ θα μας πεις.Παντως ειναι ομορφουτσικο,και πιθανως καλουτσικο για την δουλεια που το θες.
    ρε παναγιώτη δεν είναι κακό αν δε ξέρουμε ρωτάμε...

    δεν ξέρω που συναρμολογείται, ομως ξέρω οτι η FB mondial έχει εργοστάσιο κάπου στην λομβαρδια.

    Το μοτερ που είναι η καρδιά και το ζητούμενο είναι ισπανικό απο την άλλοτε Derbi που χρεοκόπησε κάπου στην οιικονομική κρίση. Μοτερ τεχνογνωσία τα εξαγόρασε η piaggio για λογαριασαμό της Aprilia(και όχι μονο).

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tigrakos Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,

    ήδη κάτοχος Tiger 1050 οπότε έχουμε λύσει το θέμα άσφαλτος/ταξίδια κλπ. Μ'εχει πιάσει ομως μια χωματερή ανησυχία (πιθανόν λόγω covid) η οποία θεωρώ θα περιοριστεί σε χωματόδρομους βόλτας κι οχι σε βουνα, λαγκάδια, μονοπάτια, ογκόλιθους, αλματα κλπ. , είμαστε και μιας ηλικίας 40+, δεν έχω ξαναπατήσει χώμα, οπότε λέω να μη πάω να αφήσω τα κομμάτια μου σε κανένα βουνό. ΑΝ αποδειχθεί ότι δεν ειναι προσωρινή παρόρμηση λόγω εγκλεισμού, ΑΝ φανεί ότι απολαμβάνω το χώμα και μετά θέλω κάτι πιο "ικανό", τότε βλέπουμε.

    Στην αναζήτηση μου λοιπόν για 125/250 πινακιδάτο, οικονομικό, ελαφρύ, εύχρηστο, να μη κλαίω οταν έρθει η πτώση, βρήκα αυτό το μοντέλο στα 2.500€

    https://www.fbmondial.gr/en/smx-enduro-125/

    Εχει κάποιος εμπειρία από το συγκεκριμένο ή εχετε να προτείνετε κάποια παραπλήσια εναλλακτική; Σκέφτηκα να κοιτάξω και κάποια παλαιότερα μοντέλα που θα βγούν σε αντίστοιχο budget αλλά με προβληματίζει η διαθεσιμότητα ανταλλακτικών και τα σχεδόν σίγουρα "μαζέματα" που θα προκύψουν.

    Ευχαριστώ

    Το σκέφτεσαι πολύ σωστά. Εκανα το ίδιο πριν 10 χρόνια όταν ήμουν στην θέση σου και αγορασα dt125

    Τα dual sport μηχανάκια ειναι ιδανικά για να περιπλανηθείς στο βουνό να καβαλήσεις κορυφογραμμή και κάθε είδους αναρρίχηση όμως σε ρυθμούς βόλτας(που προσδιορίζει το συντριπτικό ποσοστό ερασιτεχνών) αρκεί να έχεις σωστές πιέσεις σωστά λάστιχα και ενδεχομένως κοντύτερη τελική μετάδοση.
    Δεν χρειάζεται δηλαδή να είναι καθαρόαιμα εντουρο ή mx. Και να είσαι σίγουρος πως για αυτή την χρήση θα ειναι ΜΑΚΡΑΝ πιο εύκολα και μανιτζέβελα απο τα εξειδικευμένα. Κακώς έχει περάσει αυτή η αντίληψη στους υποψήφιους

    το μηχανάκι απο ότι review διάβασα κάνει μια χαρά την δουλειά του και δείχνει αξιόπιστο μοτερ χωρίς προβλήματα (όπως λένε οι κάτοχοι). Το ντιλ είναι δελεαστικό απλώς να διασφαλίσεις με τον αντιπρόσωπο οτι παρέχει τεχνική υποστήριξη και ανταλλακτικά
    Το μηχανάκι είναι ίδιο με το Aprilia RX125 συνεπώς θα παιζει και απο εκεί υποστήριξη αν χρειαστεί

    Εγώ αν μπορούσα να δικαιολογήσω την ύπαρξη του θα αγόραζα ένα
    you rise you fall you're down then you rise again

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Μην πετάτε τα λεφτά σας σε τέτοιες μλκιες...

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking
    Μην πετάτε τα λεφτά σας σε τέτοιες μλκιες...;
    Εχεις κάποια αντιπρόταση σε 125/250 που να συμβαδίζει με τα όσα περιέγραψα;

  8. #8
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Μην πετάτε τα λεφτά σας σε τέτοιες μλκιες...
    Εγω θα αντιπροτεινα να μη πεταμε μ@λ@κιες σε ενα θρεντ που ζηταει facts.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  9. #9
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Μην πετάτε τα λεφτά σας σε τέτοιες μλκιες...
    Εμπεριστατωμένη άποψη.
    Μπορείς, αν δεν σου κάνει κόπο, να μας εξηγήσεις και το λόγο?

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Εγω θα αντιπροτεινα να μη πεταμε μ@λ@κιες σε ενα θρεντ που ζηταει facts.
    Εκφράσεις όπως αυτές θετικό θα ήταν να τις χρησιμοποιείς όταν μιλάς με φίλους και συγγενείς σου
    και όχι σε ανθρώπους που δεν γνωρίζεις.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Εμπεριστατωμένη άποψη.
    Μπορείς, αν δεν σου κάνει κόπο, να μας εξηγήσεις και το λόγο?
    όχι δε γουστάρω

  12. #12
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Εκφράσεις όπως αυτές θετικό θα ήταν να τις χρησιμοποιείς όταν μιλάς με φίλους και συγγενείς σου
    και όχι σε ανθρώπους που δεν γνωρίζεις.
    Οκ ημαρτον δε θα το ξανακανω
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  13. #13
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    όχι δε γουστάρω
    Σε θερμοπαρακαλουμε, πες
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Οκ ημαρτον δε θα το ξανακανω
    Εγώ δεν νομίζω ότι σου απευθύνθηκα ποτέ μ αυτό τον τρόπο
    οπότε ναι καλά θα κάνεις να μην το ξανακάνεις

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tigrakos Προβολή μηνύματος
    Εχεις κάποια αντιπρόταση σε 125/250 που να συμβαδίζει με τα όσα περιέγραψα;
    Δυο μοντελα που μου ερχονται στο μυαλο Kawasaki D-Tracker 150 και Sym NH-T 200.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. FB Mondial 125 SMX Enduro 2019'
    από Wutang στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2019, 07:44
  2. Innova 125, γνώμες περί ανταλλαγής
    από DimChios στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2013, 20:14
  3. Derbi Mulhacen 125 Γνωμες?
    από htdawg στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2012, 15:44
  4. CBF-125: Γνώμες;
    από cbfaki στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 15/05/2009, 14:48
  5. kawasaki kx 125 γνωμες!?
    από LARISEOS στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2008, 10:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF